Projektor Optoma HD36 - Recenzja

M.

hdtv.com.pl
Optoma_HD36_hdtv_recenzja-23.jpg

Czym jest projektor kina domowego? Przygotowując się do dzisiejszego opisu zauważyłem, że dedykowane projektory kina domowego są bardzo często łączone w jedną grupę z urządzeniami, które moim zdaniem, raczej powinno się zaliczać do grupy projektorów domowej rozrywki. Ktoś powie, że kino domowe to też rozrywka i oczywiście będzie miał rację. Nic nie stoi na przeszkodzie, by projektory domowej rozrywki wykorzystywać także jako urządzenia pracujące w dedykowanych salkach kinowych. Rzecz w tym, że według mnie projektory kina domowego są urządzeniami bardziej bezkompromisowymi. Skupiają się na dostarczeniu możliwie najlepszej (najbardziej naturalnej) jakości obrazu, oferując wysoką stopę kontrastu, poprawną reprodukcję kolorów oraz dobrą obróbkę obrazu. Żeby w pełni niejako wywiązać się z przynależności do kategorii, w olbrzymiej liczbie przypadków, urządzenia te cieszyć będą w odpowiednio zaadaptowanych pomieszczeniach, z dobrą kontrolą oświetlenia (podobnie jak w kinie). Drugą grupą, są w moim mniemaniu wspomniane multimedialne projektory domowej rozrywki. Te urządzenia, to konstrukcje bardziej ugodowe i z wielu względów, nie są w stanie zagwarantować takiej jakości obrazu jak dedykowane projektory kina domowego. Kompromis w przypadku tej grupy urządzeń widoczny jest w zakresach mniej dokładnego odwzorowania kolorów, niższej stopy kontrastu i słabszej obróbki obrazu. Z drugiej strony, urządzenia tej grupy oferują z reguły wyższy poziom jasności, pozwalający na większą swobodę w kwestii oświetlenia. Zamknięte są także w bardziej kompaktowych obudowach i co istotne, są do nabycia w cenie, która często jest 2-3-4-krotnie niższa od cen podstawowych modeli projektorów kina domowego.

Optoma_HD36_hdtv_recenzja-7.jpg

Po małym wstępie wyjaśniającym moje podejście, przejdziemy do przedstawienia projektora producenta, który w swojej ofercie skierowanej do klienta domowego, skupia się na urządzeniach, które sam kategoryzuje jako Home Entertainment. Mowa o marce Optoma.

Optoma_HD36_hdtv_recenzja-8.jpg


Optoma_HD36_hdtv_recenzja-9.jpg

Plastikowa obudowa modelu HD36, pod względem jakości wykonania wpisuje się w klasę urządzenia i raczej ani nie odbiega od innych, podobnych konstrukcji, ani niczym nad nimi nie góruje. Całkiem ciekawie prezentuje się wybrzuszenie, pod którym zamontowano układ optyczny. Nadaje ono projektorowi pewnego charakteru, choć kwestia projektu obudowy jest zawsze sprawą mocno indywidualną.

Optoma_HD36_hdtv_recenzja-11.jpg


Optoma_HD36_hdtv_recenzja-14.jpg

Specyficznym zabiegiem jest podzielenie górnej części obudowy i zastosowanie pewnego rodzaju maski, pod którą zamieszczono m.in regulację przesunięcia soczewki. Wspomniany lens shift jest miłym akcentem i do niedawna był raczej rzadko spotykaną funkcją w grupie urządzeń budżetowych, pracujących w technologii DLP. Poza tym, na górnej płycie znajdziemy także przyciski pozwalające na obsługę projektora.

Optoma_HD36_hdtv_recenzja-13.jpg


Optoma_HD36_hdtv_recenzja-16.jpg

Wymiary urządzenia: 386 x 280 x 162 (cm), kwalifikują Optomę do produktów kompaktowych, choć wysokość projektora wydaje się lekko wykraczać poza standard. Waga 4,5kg nie będzie raczej uciążliwa przy ewentualnym chowaniu i wyciąganiu projektora w przypadku, gdyby nie został on podwieszony pod sufitem. Tylna ścianka dysponuje sporą ilością terminali, wśród których znajdziemy gniazdo HDMI (1.4a), DVI-D, oraz dwa porty VGA (RGB/YPbPr). Poza tym zamontowano S-Video, Composite, 3 wejścia Audio (RCA/3.5mm) i wejście Mikrofonowe. W sekcji wyjść, HD36 oferuje 3.5mm gniazdo Audio oraz przyłącze VGA. Dodatkowo, urządzenie dysponuje dwoma portami komunikacyjnymi USB (remote mouse/service) a także gniazdem RS232, USB-A (Power), 12V portem trigger i 3D-sync. Myślę, że użytkownicy domowi, w urządzeniu obecnej generacji, raczej chętniej by widzieli 2 wejścia Hdmi zamiast np. jednego z portów VGA, jednak w kwestii wspomnianych wejść powinien pomóc odpowiednio dobrany wielokanałowy system AV.

Optoma_HD36_hdtv_recenzja-10.jpg

Będąc przy nagłośnieniu wspomnę, że urządzenie dysponuje wbudowanym głośnikiem, jednak pozwolę sobie nie rozwijać tematu jego ewentualnego zastosowania, jako że łagodnie mówiąc, wykorzystywanie tego typu rozwiązania do wielkoekranowej rozrywki wydaje mi się mało rozsądnym posunięciem.

Optoma_HD36_hdtv_recenzja-12.jpg

Wybrane parametry techniczne podawane przez producenta przedstawiają się następująco:
Technologia wyświetlania: DLP (1 chip)
Rozdzielczość: 1920 x 1080
Jasność: 3000 ANSI Lumen (Jasny tryb pracy lampy)
Kontrast: 30,000:1
Żywotność lampy w zależności od trybu pracy: Dynamiczny/Eco/Jasny - 4000/3500/2500 (godz)
Throw Ratio: 1.37 - 2.05:1
Zoom: 1.5x (manualny)
Lens Shift: Pionowy +20%
Korekcja trapezowa (Keystone): ą40° w pionie
Format: 16:9 Natywnie
Przekątna do uzyskania: 30" - 300"
Poziom głośności (tryb Eco): 27dB
Zasilanie i pobór energii: 110 - 220v; 345W tryb jasny/279W tryb Eco/< 0.5W Standby
Lampa: 310W

Optoma_HD36_hdtv_recenzja-5.jpg

Optoma HD36, oferuje spory poziom jasności obrazu, co pozwala wykorzystać urządzenie także podczas projekcji w nie do końca kinowych warunkach. W opisywanym urządzeniu, jest to o tyle ciekawa opcja, iż biorąc pod uwagę klasę sprzętu, zastosowaną technologię i wspomniany poziom jasności, projektor oferuje przyzwoity poziom koloru czarnego, który często traktuje się jako bazę do zbudowania głębi obrazu. Dzięki temu, wyświetlane obrazy mają dobry jak na takie rozwiązanie poziom kontrastu. Jeśli dorzucimy do tego ostrość i szczegółowość na odpowiednim poziomie, mamy całkiem udany pakiet.

Optoma_HD36_hdtv_recenzja-1.jpg


Optoma_HD36_hdtv_recenzja-2.jpg

Aby stosunkowo wygodnie korzystać z projektora w warunkach odbiegających od kinowych, należy ustawić odpowiedni tryb pracy lampy. Działanie to pociąga za sobą nieco mniej komfortowy poziom głośności mechanizmu projektora, ale generalnie powinien być on do przełknięcia. Nieznacznie rozczarowuje za to fakt, iż w trybie eko, zmierzony poziom głośności pracy projektora przekroczył podawane przez producenta 27dB.

Optoma_HD36_hdtv_recenzja-15.jpg

Po wyciągnięciu projektora z pudełka i podłączeniu źródła, nawet bez dedykowanych narzędzi łatwo stwierdzić, że nie zależnie od wybranego trybu, obraz jest mocno rozregulowany. W najlepszym z możliwych ustawień fabrycznych, niebieski zdecydowanie zbyt mocno dominuje w całej skali szarości, podczas gdy czerwona składowa jest w adekwatnie sporym niedosycie.

Optoma_HD36_hdtv_recenzja-20.jpg

Możliwość dostrojenia jaką oferuje projektor w tym zakresie, jest dość nietypowa. Punkt bieli reguluje się bez żadnego podziału, w całym zakresie. Nie jest to zbyt dokładne rozwiązanie, jednak po przeprowadzeniu serii korekt, okazało się, że w kwestii równomierności składowych RGB możemy wycisnąć z urządzenia znacznie więcej niż można wstępnie się było spodziewać.

Optoma_HD36_hdtv_recenzja-21.jpg

Optoma HD36 oferuje także szeroki zakres regulacji przestrzeni barwowej. Tu jednak, nie udało się uzyskać równomiernego nasycenia wszystkich kolorów. Do tego, kolor zielony odbiega znacznie nie tylko pod względem nasycenia, ale także barwy.

Optoma_HD36_hdtv_recenzja-22.jpg

Jak bardzo jest to widoczne podczas oglądania? Dla wprawnego oka będzie zauważalne, jednak całkowity efekt jaki oferuje urządzenie jest jak najbardziej pozytywny, a opisane niedociągnięcia nie odbierają radości z obcowania z przekątną 90", czy 130".

Optoma_HD36_hdtv_recenzja.jpg

Pozytywne uczucie utrzyma się, gdy zwrócimy uwagę na obróbkę obrazu. Ta, jest na dobrym poziomie zarówno w projekcji filmowej jak i w grach.

Optoma_HD36_hdtv_recenzja-24.jpg

Zmierzony input lag wyniósł nie całe 35ms, co sprawia, że pod projektor możemy bez stresu podłączyć konsolę i np. zasiąść za kierownicą wybranego auta.

Optoma_HD36_hdtv_recenzja-17.jpg


Optoma_HD36_hdtv_recenzja-18.jpg


Optoma_HD36_hdtv_recenzja-19.jpg

Pilot projektora jest zgrabny i raczej dobrze powinien leżeć w dłoni większości osób. Każdorazowe wysłanie polecenia, automatycznie podświetla wszystkie przyciski.

Optoma_HD36_hdtv_recenzja-4.jpg

Menu projektora jest proste i przejrzyste.

Optoma_HD36_hdtv_recenzja-6.jpg

Podsumowując, Optoma HD36 to solidny przedstawiciel grupy projektorów domowej rozrywki. Osoby poszukujące przystępnego cenowo rozwiązania, oferującego dużą przekątną, które pozwoli na dobrą zabawę z konsolami, komputerami, przyjemne oglądanie transmisji sportowych, a przy okazji zaoferuje wstęp do prawdziwie kinowych doznań, mogą spokojnie wpisać urządzenie na listę produktów do sprawdzenia.
 
Do góry