Projektor HD do projekcji filmów w cenie 2.000 - 2.500 zł

em qb

New member
Witam wszystkich serdecznie,

W związku z tym, że parę chwil temu napisałem dość długą treść, która ot tak sobie zniknęła - opiszę swój problem krótko i rzeczowo:

Chciałbym zakupić projektor do 2.500zł, który zapewni mi najlepsze możliwe/optymalne doznania w zaciemnionym gumowymi roletami pokoju 520x450, gdzie projekcja będzie rzucana z ok 5m na przeciwną szarą ścianę z z półki na wysokości ok 220cm, a któego obraz bedzie odbierany z 250-300cm od ekranu.

Moim problemem jest to, że nie mam możliwości przetestowania jakiegokolwiek projektora i muszę go zakupić "w ciemno". Próbowałem własnych sił na kalkulatorze projektorów, ale za wiele mi to nie dało.

Moje typy to:

Acer H6510BD / H6517BD / H6520BD (głowne różnice to ANSI lumenty 3.000 - 3.500)
Epson EH-TW5100 3D
Optoma HD141X

Podsumowująca:

odległość projektor - ekran ok 500cm,
wysokość pólki na projektor - ok 220cm
siedzisko - ok 250-300cm

Z góry dzięki za chęc pomocy. Podziwiam ludzi, którym udało się zrobić w swoich mieszkaniach kina domowe z prawdziwego zdarzenia (wliczając w to porządne systemy audio). Hell yeah.

:popcorn:
 

Matador

Member
Jeżeli tego Epsona postawisz na półce, na wysokości 2,2m,
w odległości 5m od ściany, to będziesz oglądał obraz na... suficie :wink:
Chyba, że podwiesisz go do góry nogami, albo masz pokój wyższy niż 4,5m

Poza tym ekran 340cm-410cm szerokości to już sporo,
jak na oglądanie z odległości 2,5-3m

Tak czy inaczej musisz się zaprzyjaźnić z kalkulatorem :smile:

---

Odnośnie projektora niedawno stałem przed podobnym wyborem,
ostatecznie dołożyłem odrobinę do EH-TW5200,
jest jaśniejszy niż 5100..
 

Manky

New member
Z odległości 5m obraz jaki otrzymasz :
OPTOMA - minimum 3m szerokości - 140"
ACER - 150"
EPSON - 150" - ale będzie raczej za ciemny
Z tej odległości potrzebujesz przede wszystkim dosyć jasnego projektora a dodatkowo te które podałeś przeznaczone są do rzutu raczej z krótszej odległości więc ekran będzie dosyć duży.

Dlaczego nie masz możliwości
porównania projektorów ?

PS. każdy z tych projektorów będzie musiał wisieć a nie stać żeby ekran padał na ścianę :) (jeśli bierzemy pod uwagę wysokość 230cm~)
w przeciwnym wypadku obraz będziesz miał na suficie.
 

em qb

New member
Dzięki za informację - właśnie takich danych mi brakuje! Co do możliwości porównania projektórów - miałem na myśli fizyczne porównanie.

Poważnie będę mieć ekran na suficie? Damn! Wiedziałem, że niektóre projektory wyświetlają obraz wyżej/niżej (oraz że jest opcja wyświetlania normalnie i jako invert), ale nie wiedziałem że aż takie to ma znaczenie (prawdopodobnie duża w tym zasługa tych 5m, prawda?). A czy nie jest możliwe "podważenie" projektora, aby dawał obraż nie na suficie a ścianie? Jeżeli piszę rzeczy absurdalne to sorry - naprawdę nie mam styku z projektorami i jestem zdany na forum.

Jeżeli podane przeze mnie propozycje są na bliższe odległości - to jakie projektory są godne polecenia na moje 5m wg Was?
 

Manky

New member
W tej cenie nie znajdziesz niestety... Co do ekranu na suficie, jest tak specjalnie... Jeśli postawisz projektor na stoliku to obraz wychodzi na ścianie, jeśli ma być wysoko to musisz zamontować go do góry nogami :) jest coś takiego jak Lens Shift do regulacji obrazu np Góra dół ale w tak dużym zakresie to w droższych konstrukcjach
 

em qb

New member
Czyli teoretyzując - żeby obraz był normalnie na ścianie musiałbym zamontować projektor odpowiednio niżej? Nie mam możliwości powieszenia projektora - niestety. Także pozostaje mi albo ta półka, albo przenośny (!) stojak na projektor. Heh.

A gdybym zwiększył budżet do 3.000 zł? Czy coś by z tego było czy nadal kicha?
 

Matador

Member
Czyli teoretyzując - żeby obraz był normalnie na ścianie musiałbym zamontować projektor odpowiednio niżej?

Tak, wysokość obliczysz z kalkulatora.
Tylko musisz pamiętać, że to niezbyt wygodne rozwiązanie,
bo nie może nic zasłaniać strumienia światła.

Nie mam możliwości powieszenia projektora - niestety. Także pozostaje mi albo ta półka, albo przenośny (!) stojak na projektor.

No ja zrobiłem sobie taki stojak na kółkach (mam świeżo zrobione mieszkanie i wiercenie w suficie na razie odpada)
nie jest to super wygodne ale daje rade..
 

em qb

New member
W zasadzie masz troche racji z tym zamontowaniem pod półką :) chciałem po prostu żeby to w miarę "ładnie" wyglądało.

Wracając do projektorów wymienionych przeze mnie - wciąż nie wiem, który jest najlepszą opcją. Do puli doszedł jeszcze BenQ TH681.
 

em qb

New member
Zakupiłem Optome HD141X - przyszła do mnie wczoraj. Na dniach przeprowadzę testy, podzielę się opinia i możę załączę jakieś foto.
 

em qb

New member
Cześć Wam Wszystkiem,

W końcu, po wielu tygodniach udało mi się zainstalować wieszak na projektor. Dzięki wszystkim, którzy pomagali mi w temacie doboru odpowiedniego projektora. Wybó padł na Optome X141Hd i jestem w pełni zadowolony z obrazu jaki wyświetla. Lampa jest dość mocna i ma standardowe opcje regulacji obrazu tj. tryb wyświetlania ( u mnie vivid, ponieważnajbardziej mi odpowiada), janość, kontrast, ostrość oraz opcje zaawansowane tj. Brilliant Color, Dynamic Black (wyłączone) Efekt tęczny jest dla nie niewidoczny. Filmy ogląda się bardzo dobrze (ekran niemalże na całą scianę - to lubię!), i tak samo dobrze się gra - można się poczuć jak na prawdziwym polu walki (Battlefield 4).

Co do audio - zewnętrzna karta dźwiękowa (Creative Surround) - optical - Yamaha Rx-V663 + zestaw audio - podwójne frony STX (samoróbki z kiedyś) natomiast center, surroundy oraz backsurroundy - Taga Harmony tav. 506. Jedyna rzecz, na która mogę narzekać to central - miejscami mam wrażenie, że nie wydala.

:)

pos. sorry, za jakość zdjęć - taka nokia...
 

Attachments

  • WP_20160118_22_59_26_Pro.jpg
    WP_20160118_22_59_26_Pro.jpg
    267,4 KB · Wyś: 73
  • WP_20160118_22_59_32_Pro.jpg
    WP_20160118_22_59_32_Pro.jpg
    315 KB · Wyś: 60
  • WP_20160118_23_00_51_Pro.jpg
    WP_20160118_23_00_51_Pro.jpg
    427,4 KB · Wyś: 55
  • WP_20160118_23_01_53_Pro.jpg
    WP_20160118_23_01_53_Pro.jpg
    358,8 KB · Wyś: 48
  • WP_20160118_23_02_33_Pro.jpg
    WP_20160118_23_02_33_Pro.jpg
    398 KB · Wyś: 42
  • WP_20160118_23_02_51_Pro.jpg
    WP_20160118_23_02_51_Pro.jpg
    398,6 KB · Wyś: 37
  • WP_20160118_23_03_07_Pro.jpg
    WP_20160118_23_03_07_Pro.jpg
    401,7 KB · Wyś: 39
  • WP_20160118_23_05_08_Pro.jpg
    WP_20160118_23_05_08_Pro.jpg
    406,6 KB · Wyś: 45
  • WP_20160118_23_07_36_Pro.jpg
    WP_20160118_23_07_36_Pro.jpg
    388,2 KB · Wyś: 41
  • WP_20160118_23_07_50_Pro.jpg
    WP_20160118_23_07_50_Pro.jpg
    359,1 KB · Wyś: 41

Excalibue

New member
Warunki to masz istnie antykinowe.
Nie dość, że z góry sufit świeci to jeszcze z dołu komoda dopomaga :D
Jak już masz oddzielny pokój to idź na całość i pomaluj ściany na ciemny kolor i wymień tą komodę bo pewnie ładnie musi świecić.
Różnica będzie kolosalna.
Zastanawia mnie jak wypadają ciemne sceny w takich warunkach ?
Jasne zawsze dobrze wyjdą.
Możesz coś więcej napisać o obrazie ?
Pozdrawiam.
 

em qb

New member
Po pierwsze, to nie jest pokój dedykowany, ale salon w bloku, w którym udało się zrobić namiastkę kina - I TO DZIAŁA! Nie zamierzam niestety zmieniać wystroju czy kolorów ścian z tego powodu. Jeżeli chodzi o świecenie - szczerze, to gdybyś mi nie napisał, to nie zwróciłbym na to uwagi, ale skoro nie zwróciłem, to znaczy że jest dobrze. Dla Twojej wiadomości - bardziej świeci sufit niż ta komoda :)

Co do samego obrazu - tak jak pisałem - nie miałem wcześniej styku z żadnymi projektorami, więc ciężko jest mi ocenić jakość w stosunku do Benq, czy Acera. Mi bardzo odpowiada- kontrast jest w porządku (co prawda zastanawiałem się nad czarnymi paskami dla zwiększenia efektu, ale kiepsko by to wyglądało na ścianie, a na brak tych pasów nie narzekam), odwzorowanie kolorów także, nie widze snużenia, a głebia czerni jest na bardzo dobrym poziomie (nie ma takiego efektu "święcącej czerni, jaki miałem na 52" Samsungu i w zaciemnionym pookoju niemalże zlewa się ze ścianami). Ostrość także jest na zadowalającym poziomie).

Co jeszcze Cię interesuje? Pozdrawiam!
 

Matador

Member
Zastanawia mnie jak wypadają ciemne sceny w takich warunkach ?
Jasne zawsze dobrze wyjdą.
Odwrotnie ;)

Przy ciemnych scenach światła jest mało, więc od sufitu się nie odbija.
Najgorzej jest przy jasnych - duża ilość światła odbija się od sufitu i rozjaśnia ciemne fragmenty obniżając kontrast..

Jeżeli chodzi o świecenie - szczerze, to gdybyś mi nie napisał, to nie zwróciłbym na to uwagi, ale skoro nie zwróciłem, to znaczy że jest dobrze.

Kawałek czarnego kartonu, materiału, cokolwiek, rozciągnij nad ekranem,
zobaczysz jaka jest różnica na kontrastowych, jasnych scenach..

Ja mam ten sam problem.. na razie przyszła mi do głowy roleta z czarnym materiałem,
zamocowana nad ekranem i zwijana kiedy nie oglądam,
ale nie wiem jak zaczepić rozwinięty materiał pod sufitem :???:

Mi bardzo odpowiada- kontrast jest w porządku (co prawda zastanawiałem się nad czarnymi paskami dla zwiększenia efektu, ale kiepsko by to wyglądało na ścianie, a na brak tych pasów nie narzekam

No tutaj to różnica z borderami/bez jest już gigantyczna..
 
Ostatnia edycja:
Do góry