Projektor Full HD do max 4500 zł

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Witam!
Porszę o pomoc w wyborze projektora Full HD do oglądania wylącznie filmów. Decyzję musze podjąc do tygodnia .Budżet jaki mogę przeznaczyć to 4000-4500 zł. Będzie wisieć na suficie, w otwartym niedużym salonie, ekran o szerokości 220 cm (czyli przekątna ok. 100 cali). Pokoj całkowicie zaciemniony za pomoca żaluzji i rolet, jednak nie wszystkie ściany ciemne. Odległość widza od ekranu ok. 3 m.
Zdaje sobie sprawe że w tej cenie nie znajde takich bajerów jak np. lens shift, ale ze wzgledu na to iz ma wisiec na suficie wazny jest dla mnie off set. Docelowo planuje zakup ekranu matt grey. Mam upatrzone modele:

Mitsubishi HC3800 chwalony na forach, lecz wg kalkulatora ma zyt duzy offset 40 cm - to spowoduje obnizenie ekanu a tym samym przykrycie centralnego glosnika, mieszcze się w zielonym opptymalnym zakresie

Optoma HD20 popularna, lecz rozne opinie, wg kalkulatroa offset ok, 20 cm (akceptowalny) lecz juz w czerwonym polu jak na moje warunki

Vivitek H1080 wg kalkulatroa offset ok, 35 cm (srednio akceptowalny) lecz też juz w czerwonym polu jak na moje warunki

Vivitek H1085 brak wyliczen, choc podejrzewam podobne jak H1080


Epson EH-TW2900 i podobne raczej nie biore pod uwage ze wzgledu na to iz wg kalkulatora nie posiada offsetu, chyba ze to jakis błąd, natomiast miesci sie idealnie na srodku zielonego pola

Proszę, napiszcie parę zdań za i przeciw, głośność, jakość, kontrast, itp. co pozwoli mi pomóc w szybkim wyborze.
Dziekuję i pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

1grzecho

Member
Mitsubishi HC3800 jest już wycofany ze sprzedaży, pozostaje ci mitsubishi hc3200 ewentualnie dołożenie 800zł do mitsubishi 4000. zastanów się jeszcze nad epsonem tw3200
 

meszrum

Member
EH-TW3200 [tak jak i 2900] ma lens shift, które pozwoli Ci podwiesić projektor choćby w kącie pokoju...
...i dlatego nie posiada offset'u.

kosztuje poniżej 4000 PLN.
 

Alkor

New member
Bez reklam
Witam!

W tej cenie najwięcej zalet ma Epson TW3200: spora jasność w trybach kinowych (550-600 lm), dobra jakość obrazu, niezły kontrast, duży zakres zoomu, gwarancja 3 lata, lens shift V 96% H 47%, cena nieco ponad 3800 zł.

Jeśli chodzi o projektory DLP z niewielkim offsetem oprócz Optomy HD20 można kupić Samsunga A600 (offset dla ekranu 100" wyniesie niecałe 16 cm) - ogólnie jakość i jasność zbliżona do Epsona, jedynie spójność, jednorodność obrazu będzie lepsza w DLP, szczególnie z odległości 3.5 m (przy ekranie 100" 3 m to jednak trochę za blisko). Warto jeszcze pamiętać o efekcie tęczy.

Jasność obrazu w trybach kinowych przy ekranie 100" Matt Grey można oszacować na ok. 16 fL, czyli zgodnie z zaleceniami THX, ale nie mamy rezerwy na zużycie lampy i trzeba korzystać z pełnej mocy.

PS. Po raz kolejny ostrzegam przed korzystaniem z "kalkulatora" projectorcentral, jeśli chodzi o jasność obrazu. Podaje on wyniki całkowicie nieprzewidywalne i fałszywe - do "obliczeń" przyjmuje katalogowe wartości jasności, w 99% nie mające nic wspólnego z jasnością po kalibracji. Żeby było ciekawiej, w testach rzutników podają przecież pomierzone wartości dla trybów kinowych, naturalnych.

Pozdrawiam.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Dziekuję wszystkim za pomoc.
W takim razie Epson TW2900 lub TW3200 to intereujaca propozycja. A czym one sie różnią? U Epsona kusi 3 lata gwarancji razem z lampą. Projektor będzie na wprost ekranu. lecz przy suficie, więc lens shift interesuje mnie w pionie (nie wiem do konca jak to dziala). Poczytałem specyfikacje Epsonów i nic tam nie jest napisane na temat Lens Shift. Jedynie

Korekta Keystone (cyfrowa):
± 96 ° (pionowo) ± 47 ° (poziomo)

Czy to jest ten Lens Shift? Cyfrowa niwelacja przesunięcia? Myslałem, że jet to tak jak w obiektywach Lens Shift do lustrzanek, czyli przesunięcie mechaniczne (optyczne) a nie cyfrowe. Poza tym 96 stopni jak mam to rozumieć? Tak jak na szybko stworzinym rysunku?

Na placu boju pozostaje jeszcze wiec Mitsubishi HC3200. Na które w takim razie postawilibyście z pośród nich? Co do kalkulatora, to zdaje sobie sprawe że to wyniki z sufitu, ale chociaż wstępnie pozwala porównać.
 
Ostatnia edycja:

pa3

New member
Bez reklam
Osobiście Epsona TW2900/3200 bym sobie darował, wiele osób narzeka na purpurowe przebarwienia na rogach z którymi nic nie da się zrobić (wada fabryczna) - poczytaj. Jeśli priorytetem jest lens shift możesz sięgnąć po Sanyo Z800, który nie ma takich problemów.

Jeśli zależy ci głównie na obrazie (czerń, kontrast) brałbym Mitsu HC3800/3200, a jeszcze lepiej kosztem np. ekranu dołożyć i brać HC4000 - inna liga jakości :)

Żeby nie było że jestem mało obiektywny, posiadam Optomę, która wg. serwisu cine4home posiada lepszy kontrast od Epsona TW2900 (TW3200 posiada podobną jakość obrazu), z kolei Mitsubishi HC3800 bije na łeb moją Optomę (wg. projectorrewiews) ;)
 

redlum

New member
Bez reklam
Korekcja Keystone - to korekcja cyfrowa - zaś lens shift to korekcja optyczna
Epson TW2900 i TW3200 na pewno mają lens shift

Tw3200 jest modelem nowszym od TW2900
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
OK, wierze Wam na słowo. Czyli jak rozumie, mogę go powiesic na suficie, kupic uchwyt sufitowy o dowolnej wysokości i dowolnie (oczywiscie pewnie w jakims zakresie) obnizyć obraz nieco nad glosnik centralny, ale tak by nie wchodził w sufit, tak? Mam zamiar zrobic docelowo cos takiego:
 
Ostatnia edycja:

redlum

New member
Bez reklam
Będę miał podobnie - tylko że u mnie szerokość ekranu 212cm przy wnęce 2,5 m. Głośniki mam przykryte ekranem - więc musiałem dopłacić do tkaniny dźwiękoprzepuszczalnej.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
U mnie szerokość min. 200, max. 235, mysle, ze 220 bedzie ok. Pozyczyłem kiedys projektor i tak wychodziło optymalnie.
Rozumiem, ze bede mogl cos takiego zrobic za pomoca jedynie Lens Shift?
Mam jeszcze pytanie; w niektórych projektorach jest wyjście trigger out. Zdaje sie ,ze do sterowania rozwijanym ekranem elektrycznym. Jaki kabel mam pociągnać w suficie by to działało?

HDMI od projektora do wzmacniacza (na wymianę z komputerem lub PS3)
zasilanie projektora
no i ten trigger czyli zwykły Jack 3,5 mm stereo (dwudzielny) czy trójdzielny? 12 v oznacza montaz jakiegoś dodatkowego transformatora czy taki będzie juz w zestawie z ekranem?
 
Ostatnia edycja:

meszrum

Member
od XI.2010 posiadam Epson EH-TW3200, z którego generalnie jestem zadowolony - nie posiada przebarwień, o których pisali użytkownicy starszego 2900.

zakres regulacji lens shift jest olbrzymi. można ustawić projektor na podłodze w rogu pokoju i cieszyć się obrazem po środku ściany [prawie] pod sufitem...
zakres regulacji:

zatem będziesz go mógł zamontować tak jak zapragniesz.

3200 posiada Trigger out 12V [mini jack].

co do przewodów, to proponuję pociągnąć 2xHDMI, gdyż większość projektorów posiada co najmniej 2 złącza HDMI [3200 także].
 

meszrum

Member
BArdzo dziekuję za odpowiedź dot. Lens Shift. Wiesz moze cos na temat portu Trigger Out?


napisałem powyżej - 3200 posiada wyjście Trigger out 12V [mini jack].
w instrukcji na ten temat można jedynie przeczytać, że:
[Trigger out] port Outputs a 12-volt DC signal when the projector is turned on.
It is used to transmit the power status of this projector (on/off) to external equipment such as a motorized screen.

polskie tłumaczenie tradycyjnie mówi coś zupełnie odwrotnego :):
Port [Trigger out] (Wyzwalacz uruchomienia). Gdy projektor jest wyłączony, wyjście sygnału 12 V prądu stałego.
Przekazuje do zewnętrznych urządzeń, takich jak ekran z napędem, informację o stanie zasilania projektora (włączony/wyłączony).
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
OK, dzieki, teraz wszystko jasne, przepraszam za przeoczenie, nie zauwazyłem tekstu pod obrazkiem. Swoją drogą to bardzo dziwne, ze in English jest zupełnie co innego. :)
A możesz mi jeszcze wyjaśnic po co ciągnąć 2x HDMI? Po co isć w koszta. Uu mne min. 8m kabla czyli zakup 10m, bo 8m chyba nie widziałem, a podwónie to juz nie mało. Z tego wzgledu chciałem zainwestowc w dobry i o najwyższym obecnie standarcie czyli chyba 1.4a by np. za 2 lata znow nie robic dziur w suficie. Przeciez jednoczesnie ogladam obraz jedynie z jednego źrodla, obecnie albo komp, alo PS3, czasem dekoder, ale dla mnie to nie problem wyciagnac kabel z gniazda PS3 i wlaczyc w laptopa.
Chyba ze cos zle rozumuje

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

meszrum

Member
rzecz w tym, że złącza przewodów HDMI, jak każde inne, wyrabiają się z czasem w przypadku ciągłego rozłączania.
zużycie dotyczy tak samo gniazd, jak i przewodów - pomimo postępu technologicznego nic się w tym zakresie nie zmieniło - najlepiej jest raz połączyć i tak zostawić.

im bardziej zaawansowany technologicznie [czyt. skomplikowany] przewód, tym bardziej skomplikowane łącze, a tym samym, bardziej podatne na uszkodzenie/zużycie.

przewód HDMI ma tę paskudną cechę, że w przypadku zużycia gniazda/wtyczki nie prowadzi to do np. niezauważalnego pogorszenia obrazu, lecz np. do zupełnego braku łączności.
nie wiem czy oszczędność na jednym przewodzie jest warta ewentualnego prucia sufitu w przyszłości. ponadto, kup dobry, markowy przewód HDMI - nie high-end'owy, gdyż jeżeli przewód HDMI działa poprawnie, to nie ma różnicy w odbiorze pomiędzy mainstream'owym produktem za 150 PLN, a high-endowym za dwudziestokrotnie większą cenę [dane cyfrowe są bezlitosne].
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Licze sie z tym, ze ciagle przekladanie niz dobrego nie przyniesie. Jeszcze to przemysle. Za 10 m HDMI nie chce dac wiecej niz 300 zl. Jakie firmy polecasz do tej kwoty?

Ścagnąłem instrukcje i poczytałem trochę. Jako ze jest to projektor 3LCD czy nie masz moze jakis badpikseli?
 
Ostatnia edycja:

meszrum

Member
Licze sie z tym, ze ciagle przekladanie niz dobrego nie przyniesie. Jeszcze to przemysle. Za 10 m HDMI nie chce dac wiecej niz 300 zl. Jakie firmy polecasz do tej kwoty?

Ścagnąłem instrukcje i poczytałem trochę. Jako ze jest to projektor 3LCD czy nie masz moze jakis badpikseli?

nie, nie mam problemu z pikselami - mam je wszystkie.
nie słyszałem, by ktokolwiek miał z nimi problem.

co do przewodów, to używam Prolink Exclusive. mam 4 takie przewody HDMI i każdy działa poprawnie [1080p/24p/12bit].
za 10m zapłacisz 139 PLN - http://www.kabelek.pl/p,pl,80,przew...80+o+dlugosci+10m+hdmi+1-4+3d+high+speed.html .
 
Ostatnia edycja:

braavoo

New member
Jesli mozesz miec ustawiony projektor na wprost ekranu, bez potrzeby lens shift (lewo-prawo) to mozesz sobie sprawdzic tez Optome HD20 oraz Vivitek 1080. Ja mam model Vivitek 1085 juz ponad 1 rok i jestem z niego bardzo zadowolony. Jesli mieszkasz gdzies w okolicach Kutna to zapraszam na prezentacje. Obraz rzucany z odleglosci ok 4 m ma wymiary ok 106 cali.
 
Do góry