Projektor Epson TW3200 i biały ekran - zbyt jasny obraz?

dlugigl

New member
Witam!

Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem białego ekranu AVERS oraz projektora Epson TW3200. Przez pewien czas wahałem się nad wyborem ekranu pomiędzy białym a szarym. Oglądałem oba w sklepie, miałem wrażenie, że na szarym czerń jest faktycznie lepsza, jednak na białym kolory wydawały mi się żywsze, lepsze. Finalnie zdecydowałem się na ekran biały. Teraz mam jednak wrażenie, że nie był to najlepszy wybór - wydaje mi się, że obraz jest trochę za jasny. Próbowałem kombinować z ustawieniami jasności w projektorze, jednak przy jej zmniejszaniu obraz faktycznie robił się ciemniejszy, jednak odnoszę wrażenie, że sceny w których była czerń, szarość zlewały się w jedną całość, mało było "detali" w tych ciemnych scenach, efekt był rozczarowujący. Czytałem na forum o możliwościach zastosowania filtrów fotograficznych, np ND2 (mam rację?) Co o tym sądzicie? Czy będzie to wtedy mniej więcej tak, jakbym zastosował szary ekran? Ktoś stosował takie rozwiązania? Czy warto?

Być może ktoś jest w posiadaniu tego projektora i odkrył "idealne" ustawienia obrazu i zechciałby się nimi podzielić? :)

Pozdrawiam!
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
Ja stosuje taki filtr na TW5900 + bialy ekran. Wczesniej mialem ekran szary i potwierdzam ze filtr ND2 daje efekt szarego ekranu - lepsza czern, kosztem nasycenia kolorow.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Próbowałem kombinować z ustawieniami jasności w projektorze, jednak przy jej zmniejszaniu obraz faktycznie robił się ciemniejszy, jednak odnoszę wrażenie, że sceny w których była czerń, szarość zlewały się w jedną całość, mało było "detali" w tych ciemnych scenach, efekt był rozczarowujący.

Nie tędy droga. Jak zasadniczo słusznie zauważyłeś parametr jasność z menu projektora pozwala zasadniczo ustawiać poziom ciemnych szczegółów.

Zmniejszenie jasności obrazu z projektora można uzyskać poprzez:
1. zmianę trybu lampy z menu;
2. zwiększając wielkość obrazu;
3. stosując szare filtry;
4. stosując ekran o współczynniku odbicia poniżej 1,0.

ps. przepraszam, ale Avers nie tworzy najlepszych ekranów...
 

dlugigl

New member
@ FunkyKoval

Rozumiem, że skoro stosujesz ten filtr, to znaczy, że obraz jest z nim lepszy niż bez niego? Mam biały ekran, plus dodatkowo ściany pomalowane na biało, być może to dodatkowo powoduje jeszcze, że obraz jest za jasny. Filtr powinien mi go poprawić? Jakiego używasz tego filtra? Na allegro widziałe różne, przekrój ceny jest duży, od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, czy aż tak one się między sobą różnią?

@Meloman69

Ok, czyli bawienie się jasnością projektora tak jak sądziłem mogę porzucić.

Tryby pracy lampy, tzn chodzi o np eco? Bo dodatkowo widziałem jakieś inne tryby (kino, pokój dzienny itp), gdy je zmieniałem miałem wrażenie, że projektor coś przestawia, bo wydawał dziwne dźwięki. Obraz zauważalnie się zmieniał, głownie kolorystyka, ale gdy na tych wszystkich trybach porównywałem ją z obrazem wyświetlanym na laptopie (podłączone przez HDMI) to za każdym razem obraz lepszy był na laptopie, bardziej szczegółowy i z lepszą kolorystyką.

Czy da się coś z tym zrobić, czy to po prostu kwestia ceny i jakości projektora, przy tym poziomie nie da się osiągnąć lepszego obrazu? Bo raczej ten Epson nie jest top levelem.

Szczerze mówiąc zastanawiałem się chwilę nad wymianą ekranu, jednak jest to ekran zamontowany na stałe w suficie, wbudowany w niego, dodatkowo z niestandardowymi wymiarami, musiałem sobie "dokupić" przedłużony czarny fragment ekranu, ponieważ mam dość wysoko sufit, więc żeby ekran zjechał do 80 cm musiał być dłuższy niż w stanardzie. Więc wymiana odpada, dlatego ewentualnie rozważam ten filtr, bo z tego co się orientuję ekrany białe i szary różnią się od siebie stopniem pochłaniania światłą, więc jeśli zamiast stosowania innego ekranu użyję filtra, który "pochłonie" mi to światło uzyskam właściwie taki sam efekt?

Dlaczego uważasz, że Avers robi kiepskie ekrany? Jego cena nie była niska, kosztował ponad 3 tysiące, jest to polska firma, myślę, że jakościowo może być lepszy niż np chińszczyzna Kauber.
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
Ten filtr, jak juz pisalem dziala jak ekran szary. Czyli polesza poziom czerni, przyciemnia caly obraz, i co za tym idzie, obniza intensywnosc barw. Filtr to HOYA ND2 - kosztowal mnie ok. 150zl. Kupilem go bo dla mnie obraz bez filtra byl za jasny. W jasnych scenach walilo po oczach. No i nie bylem zadowolony z poziomu czerni w ciemnych scenach.
Kolor scian nie wplywa na zbyt jansy obraz.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Tryb lampy jest różnie nazywany - Eco, Low itp...
Tryby kino, pokój dzienny to predefiniowane ustawienia projektora.
W Twoim przypadku nie chodzi ściśle o szary ekran, ale o ekran o mniejszym współczynniku odbicia. Więc lepiej sprawdzi się biały z g=0,8 niż szary z g=1,0.
Nie wiem, jak obecnie, ale wcześniej kilka razy miałem do czynienia z ich ekranami. To co mi się w nich nie podobało, to własnie bladość obrazu, na którą narzekasz.
Nikt Ci nie radzi kupować Kaubera, ale na pewno lepszym wyborem od Aversa byłby np. Adeo czy Projecta...
 

Kriso81

Member
potwierdzam, że filtr ND2 daje dobry efekt, dużo lepszy niż bawienie się ustawieniami w projektorze, czerń jest wtedy lepsza, używałem go do poprzedniego projektora

i na allegro możesz kupić taki filtr noname za 20 zł
 
Ostatnia edycja:
Do góry