Projektor - ekran - odległość - zoom. Jak to zgrać?

Świrus

New member
Witam.

Przed zakupem chciałbym się skonsultować z Wami żeby dokonać odpowiedniego wyboru. Mam nadzieję, że pomożecie Panowie. Nie miałem nigdy projektora i jestem kompletnie zielony w temacie, a z tego co widzę, to znacznie bardziej skomplikowany temat niż wybór tv, który wystarczy postawic i gra.

Zasadnicza sprawa, nie wiem jakiej wielkości ekran będzie dla mnie odpowiedni. Projektor już wybrałem. Sony HW55ES, można go teraz kupić w dobrej cenie. Ekran też magicscreen future, ponieważ mam normalny pokój użytkowy z białym sufitem, a nie pomieszczenie dedykowane. Dodałbym rysunek pomieszczenia ale nie mam jak go wykonać aktualnie i mam nadzieję, że wystarczą suche dane. Otóż pokój ma 20mkw - prostokąt ale sprzęt będzie na dłuższej ścianie (inaczej się nie da) od ściany do ściany 4m, więc można uznać, że projektor po zawieszeniu będzie miał od obiektywu do ekranu 3,5m. Sofa będzie pod nim, więc można uznać, że taka sama będzie odległość oczu od ekranu - 3,5m.

Wszedłem na kalkulator aby wyliczyć ile cali mi to da i wtedy żeby wiedzieć ile cali ekran zakupić. I tu pojawia się dla mnie niejasność. Są różne kalkulatory, które podają zalecaną odległość widza od ekranu w odniesieniu do rozdzielczości aby dostrzec wszystkie szczegóły obrazu. Ja będę oglądał wyłącznie materiał full HD, filmy i seriale na blu ray i gry z konsoli i mocnego pc. Zero telewizji czy niższych rozdzielczości. Ale każdy ma inną "wrażliwość" i co dla jednego będzie odpowiednim ekranem, dla drugiego będzie to za małe albo za duże. Nie chciałbym przesadzić żeby nie kręcić głową aby objąć wzrokiem akcje na ekranie, zwłaszcza przy dynamicznych scenach. Doradźcie jaka odległość będzie optymalna dla oglądania obrazu full HD z odległości 3,5 metra.

Druga sprawa to kalkulator dla projektora. Wpisałem tego soniaka w Projector Calculator i podałem odległość 3,5 metra. Z tego co widzę ilość uzyskanych cali obrazu z tej samej odległości jest zależna od parametru zoom - jak rozumiem przybliżenie obrazu aby uzyskać większy przy stałej odległości. I teraz tak. Wyjściowo podaje mi tam zoom -1.26x, odległość 3,5m i przekątna 94-96 cale. A gdybym zmniejszył zoom do 1.00x to wtedy musiałbym mieć projektor 4,4m od ekranu, żeby uzyskać 94 cale. O co chodzi z tym zoomem. Czy wartość 1.00x to jest tak jakby nie używał zooma? Gdybym chciał uzyskać 100 cali z 3,5 metra to musiałbym ustawić zoom 1.34x. A gdybym chciał 110 cali to już zoom musiałby być 1.48x.

Zatem gdzie jest haczyk? Czy używanie i zwiększanie zoom nie wpływa negatywnie na jakość obrazu kiedy go tak zoomujemy aby z bliższej odległości uzyskać więcej cali? Pytam ponieważ chciałbym żeby było wszystko jak najbardziej "natywnie" bez stosowania sztuczek i podkręcania funkcji żeby nie zdegradować obrazu. Odległości projektora do ekranu nie zmienię, takie pomieszczenie i dalej jak 3,5 metra nie dam rady powiesić. Ale zoom można zmieniać z tego co widać, tylko jaki to będzie mało wpływ na obraz? W sumie 94 cale przy zoom 1,26x to i tak jest sporo chyba jak do oglądania z 3,5 metra, może taki ekran byłby wystarczający? Czy warto zainwestować w większy i wtedy użyć większego zooma?

Tak właściwie tylko z tym zoomem mam dylemat i niejasność. Reszę rozumiem mniej więcej jak to się ze sobą zgrywa - projektor - ekran - pomieszczenie.

Sory za tak długi referat ale może ktoś zechce przeczytać i wytłumaczy mi łopatologicznie, czy funkcja zoom nie wpływa na jakość obrazu i jak jest ustawić najlepiej i czy 94 cale z 3,5 metra będzie w sam raz czy warto trochę więcej mieć cali ale wtedy skorzystać z większego zoom.

Jakość obrazu jest dla mnie na pierwszym miejscu, wolałbym mniejszy ekran ale lepszą jakość niż większy ekran i degradacje obrazu. Dlatego chcę wyliczyć dokładnie ile cali uzyskam żeby mieć najlepszą jakość obrazu i wtedy tyle cali ekran zakupię, żeby nie było za dużo ani za mało.

Z góry dziękuję za pomoc.
 

RwVision

New member
Ja w benq w1070 nie zauwazylem zadnego spadku jakosci przy zoomie czy to minimalnym czy maksymalnym. Ale ponoc srodek zawsze powinien byc najlepszym rozwiazaniem. Tak czy inaczej, nie boj sie pogorszenia jakosci przy bawieniu sie zoomem, ale nie ustawiaj go w skrajnym punkcie.

Co do wielkosci ekranu i odleglosci to dla mnie 125" z odleglosci 4.20m jest idealne. Powyzej 130" obraz juz by meczyl
 

Świrus

New member
Dzięki. Przy mojej odległości proj - ekran czyli 3,5m to chyba nie będzie trzeba bardzo dużego zooma ustawiać. Jeszcze nie wiem jaki ekran wezmę. Najpierw muszę wyświetlić na ścianie żeby sprawdzić jak mi podpasuje, a potem ekran dopiero kupię. To chyba najlepsze wyjście.
 

Świrus

New member
Czytałem, że zoomowanie obrazu ma wpływ na spadek jasności i rozdzielczości obrazu z projektora. Ale pewnie chodzi o jego maksymalne ustawienie.
 

RwVision

New member
Moze chodzi o zmiane ostrosci na calej powierzchni ekranu lub wlasnie jasnosc. Ja tylko powtarzam po kolegach z forum, ktorzy o tym pisali. Podejrzewam, ze jakikolwiek spadek jakosci jest niezuwazalny, badz zalezy od projektora
 

Świrus

New member
Na drugim forum mi ktoś odpisał, że jedyne co spada przy stosowaniu zooma to jasność. O jakość można być spokojnym. :)
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Wg. zaleceń THX odległość widza[m]= podstawa ekranu[m] x 1,35 w przypadku obrazu 3D,
Dla 2d: odległość widza [m]= podstawa ekranu[m] x 1,55

Czyli Twoje 3,5m widza od ekranu przedstawia się następująco:
3,48m=2,25m x1,55

Ekran dla Ciebie to: 127cm wysokości/225cm szerokości czyli 102” Taki ekran wychodzi dla optymalnego oglądania filmów w 2d w formacie 16:9. Powiem Ci tak, ja te wartości brałem pod uwagę, ale po pewnym czasie i przyzwyczajeniu się wzroku do dużego formatu aktualnie oglądam 130” z 3,8-4,4m od ekranu. Bliżej przysuwam sofę w trakcie projekcji 3d, tak aby obraz praktycznie Cię otaczał….;-) 4,4m stosuję dla 2d. Tej wielkości obraz ogląda się w komfortowych warunkach bez żadnego wodzenia wzrokiem od lewej do prawej.
Ponadto praca projektora w skrajnych wartościach zooma nie wpływa na jasność lecz na zużycie lampy, dlatego nie jest to zalecane. Lepiej przybliżyć lub oddalić projektor tak aby pracował miej więcej w środku regulacji zooma niż w skrajnych. Na jasność wpływa wielkość wyświetlanego obrazu oraz współczynnik odbicia światła jaki posiada ekran. Np. 100” ekran biały o gain 1,2 będzie miał dużo jaśniejszy obraz, niż ekran szary o gain 0,8 tej samej wielkości. Ponadto o jasności wyświetlanego obrazu decyduje moc lampy. Projektor który zamierzasz kupić spokojnie wystarczy do wyświetlenia takiej wielkości ekranu jaki będziesz chciał oglądać. Ponadto moim zdaniem jeśli zależy CI na głębszych czerniach i wyrazistych kolorach pomyśl o ekranie szarym a nie białym. Nie wiem jakie masz pomieszczenie ale jeśli masz jasne kolory ścian to tym bardziej szary. Biały przy jasnych scenach będzie bardzo dawał po oczach i 2 godziny filmu będzie męką a nie relaksem.
 
Ostatnia edycja:

_Trevor_

New member
130 cali z 3,8-4,4? Nie widać pikseli z takiej odległości?

Możesz podać, które opcje na samym początku warto włączyć/wyłączyć? Żeby nie siedzieć przez tydzień przy projektorze i nie testować wszystkich ustawień aby osiągnąć najlepszy obraz.

Czytałem instrukcję po angielsku i jest tam masa możliwości konfiguracji i z opisu niewiele można wywnioskować jak dla laika. Nie wiadomo czy dana opcja poprawia czy pogorsza obraz... Z testów projektora wiem jedynie, że najlepszym trybem fabrycznym jest reference, a do gier game żeby był niski input lag. Ale oprócz tego jest bardzo dużo różnych opcji i trudno to ogarnąć komuś zielonemu w temacie...

Wiem, że powinno sie ustawiać pod własne upodobania ale żeby to zrobic trzeba najpierw rozumieć jak te wszystkei opcje wpływają na obraz, a ich opis w instrukcji jest bardzo lakoniczny mimo tego, że znam angielski na tyle żeby zrozumieć tekst.

np. Real Color Processing (RCP), Cinema Black Pro, Reality Creation, Motionflow, Motion Enhance, Color Temp., NR (Noise Reduction), MPEG NR (MPEG Noise Reduction), Film Mode, Contrast Enhancer, x.v.Color, Color Space [COLOR SPACE], HDMI Dynamic Range, Panel Alignment

Opis funkcji to jedno, a jak to ustawić, żeby było najlepiej... Tam jest, aż za dużo możliwości ingerencji w obraz i sie człowiek gubi.
 
Ostatnia edycja:

AndreS93

New member
Ustawienie zoomu w skrajnych miejscach wplywa na zuzycie lampy? Pierwsze slysze, moglbys to uzasadnic? Bo wg mnie lampa swieci caly czas tak samo ( na tych samych ustawieniach) a krecac zoomem regulujemy polozenia soczewek - co do tego ma zywotnosc lampy?
 

_Trevor_

New member
Spotkałem się***z opiniami, że zoom ma jedynie wpływ na spadek jasności. Nikt nigdzie nie pisał o spadku żywotności lampy. Jak widać opinie są różne, a która prawdziwa... :)

Najlepsze ustawienia są następujące:
1) http://www.hdtv.com.pl/forum/1064464-post3679.html
2) SONY VPL HW 55es
:)

Nie widzę tutaj żadnych ustawień. A zamiast czarnych płacht na ścianach i suficie osobiście wolałbym zastosować ekran przeznaczony do projekcji w niezaciemnionych pomieszczeniach + przy świetle. (Nie mylić żaluzji na oknach z zaciemnieniem pokoju) :)

[youtube]VEcWar7_Ep4[/youtube]

[youtube]QRr3pMKZF4w[/youtube]

[youtube]oeU-YowHDOc[/youtube]

[youtube]YM68gCuMMVU[/youtube]

Ale co kto lubi...
 
Ostatnia edycja:

_Zbychu_

New member
Oczywiście, że bzdury. Ktoś, gdzieś, coś przeczytał i powiela wprowadzając w błąd. Trzeba podchodzić z dystansem do mądrości głoszonych przez forumowych znafffców. ;)
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Spokojnie Panowie, przepraszam jeśli to jest wielką bzdurą ale tak mi powiedzieli w jednym z salonów av w trakcie jak montowałem u siebie projektor więc się tego trzymałem. Powiedzieli abym się trzymał z daleka od skrajnych wartości zooma bo będę częściej zmieniał lampę więc również mnie wprowadzili w błąd. Człowiek uczy się całe życie... ;-) Sami wiecie że w sklepach ze sprzętem pracują nie zawsze eksperci w danej dziedzinie....
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
130 cali z 3,8-4,4? Nie widać pikseli z takiej odległości?

Możesz podać, które opcje na samym początku warto włączyć/wyłączyć? Żeby nie siedzieć przez tydzień przy projektorze i nie testować wszystkich ustawień aby osiągnąć najlepszy obraz.

Czytałem instrukcję po angielsku i jest tam masa możliwości konfiguracji i z opisu niewiele można wywnioskować jak dla laika. Nie wiadomo czy dana opcja poprawia czy pogorsza obraz... Z testów projektora wiem jedynie, że najlepszym trybem fabrycznym jest reference, a do gier game żeby był niski input lag. Ale oprócz tego jest bardzo dużo różnych opcji i trudno to ogarnąć komuś zielonemu w temacie...

Wiem, że powinno sie ustawiać pod własne upodobania ale żeby to zrobic trzeba najpierw rozumieć jak te wszystkei opcje wpływają na obraz, a ich opis w instrukcji jest bardzo lakoniczny mimo tego, że znam angielski na tyle żeby zrozumieć tekst.

np. Real Color Processing (RCP), Cinema Black Pro, Reality Creation, Motionflow, Motion Enhance, Color Temp., NR (Noise Reduction), MPEG NR (MPEG Noise Reduction), Film Mode, Contrast Enhancer, x.v.Color, Color Space [COLOR SPACE], HDMI Dynamic Range, Panel Alignment

Opis funkcji to jedno, a jak to ustawić, żeby było najlepiej... Tam jest, aż za dużo możliwości ingerencji w obraz i sie człowiek gubi.

Ja oglądam w trybie reference i zmieniłem kilka parametrów:
- reality creation -30
- motionflow - low
- lampa- low
- gamma -2,4
- przesłona - auto limited
- brightnes -51
- contrast 85
;)
 

_voodoo_

New member
Tak to jest ze sprzedawcami, lepiej uważać na to co mówią :) Zwłaszcza w sklepach typu mydło i powidło jak media markty, saturny, experty, rtvy itp. :D
 
Do góry