Projektor + ekran do 4-4,5tyś

papatkiole

New member
Witam
Szukam juz jakiś czas informacji na temat projektorów i niestety pogubiłem się i nie mam pojęcia co mam wybrać. Mam na ten cel 4-4,5tyś pln chciałem w tej cenie kupić coś w mirę dobrego do domowego użytku, głównie do filmów. Już wyczytałem że minimum 720p, ma mieć więcej niż 1.500 ANSI lumenówże, no i podobno najlepiej w technologi LCD, slyszałem że mam nie brać 4:3, ale co dalej? Może znajda się osoby które podadzą mi konkretne typy i dobiorą do tego od razu ekran? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam
 

bestisz

Member
Witam. Ja również jestem zainteresowany zmontowaniem zestawu projektor+ekran do około 5tys. Źródła obrazu to karty Cyfry+ i Polsatu Cyfrowego które pracują z tunerem Dreambox 8000 HD, drugie źródło to sieciowy odtwarzacz HD Blue Ray firmy Dune. Jednakże oglądałem jak narazie tylko dwa filmy BD a w większości używam go do oglądania pobranych z sieci wersji 720 w plikach mkv lub H.264. Konsoli nie posiadam i przez następne parę lat pewnie nie zakupię. Ogólnie 80% to filmy HD rip/DivX oraz 20% to piłka nożna. Chętnie bym go wykożystał do meczów polskiej ligi w HD.

Warunki jakie posiadam to pokój 4,8x5,2m (ekran ma być umieszczony na krótszej ścianie). Rozmiar ekranu jaki planowałem i tu jednocześnie proszę o pomoc czy nie zbyt duży to 248x143 (16:9) 108". Ekran musi być elektryczny ponieważ będzie wypełniał wnękę w której będzie powieszony LCD 46".
Projektor będzie montowany pod sufitem w odległości mniej więcej 4,8m od ekranu. Oglądający będą w odległości podobnej czyli około 4,5m o ekranu.
Chciałbym również zaznaczyć że pokój jest od strony północnej więc nawet latem przy ostrym słońcu nie ma wpadających ostrych promieni słonecznych. Jednakże w drzwiach będą dzielących pokoje są szybki. W okna oczywiście zamontuję odpowiednie rolety.
Tak czy owak projekce będą w większości wieczorem więc z zaciemnieniem nie powinno być problemu. Jednakże nie wykluczam seansów przy niepełnym zaciemnieniu np. jakieś mecze.

Teraz pytania i prośba o propozycję modeli co wybrać do takich warunków i do takiej kwoty? Po pierwsze czy rozmiar ekranu jest dobry nie za duży i nie za mały? Jaką wybrać powierzchnię ekranu? Czy biała czy grey? Obwódka czy nie?? Mile widziane są propozycje które są sprawdzone na własnej skórze. Czyli projektor taki i tak gra na takim ekranie i jest świetnie.
Nie sugeruję żadnych firm bo ani technologii. DLP czy LCD jest mi to całkowicie obojętne. Nie jestem ekspertem i jest to mój pierwszy projektor. Byle spisywał się dobrze w tym do czego chcę go używać.

Pozdrawiam i przepraszam autora tematu za zamęt ale nie będę zakładał nowego tematu gdyż nasze zakresy cenowe różnią się o 500zł.
 
Ostatnia edycja:

warppl

New member
@papatkiole: Jeśli szukasz projektora filmowego to tylko 16:9. Uwierz mi, będziesz się wściekał na świecące pionowe pasy i mały obraz (z powodu tych pasów) jeśli kupisz 4:3.

Więcej niż 1500 lum? Jeśli będziesz oglądał obraz z odległości mniejszej niż 4-5 metrów, będą bolały Cię oczy. Projektory kinowe z reguły mają 1200-1300 lum i jest to naprawdę wystarczające. W przypadku kina, gdzie filmy zazwyczaj ogląda się przy zaciemnieniu niekoniecznie sprawdza się zasada: im jaśniej tym lepiej. No chyba że pomalowałeś salon na czarno :)

720p czy 1080p - tu już decyzja należy do Ciebie. Napewno różnica nie będzie tak powolająca jak pomiędzy 576i/p a 720p.

Czy LCD.... zaletą LCD jest to, że nie musisz go postawić/powiesić na wprost ekranu, tj może być przesunięty w lewo/prawo/góra/dół.
Jeżeli nie potrzebujesz takiego przesunięcia i możesz powiesić projektor w linii prostej do ekranu (np pod sufitem),proponuję DLP. Projektory DLP to obraz bardziej filmowy, niezauważalne przerwy między pikselami (które widać na lcd),świetna czerń, żywsze kolory, nie trzeba wymieniać filtrów, zakrywać na noc żeby przypadkiem się nie zakurzył itd. Sam takiego używam.
Prawdopodobnie większość ludzi będzie Cię przekonywała do LCD, ale to dlatego że większość takie ma. A czemu? Bo są nieco tańsze od dlp. Bo ludzie panicznie boją się osławionego efektu tęczy (tyle że zauwaza je może 5% ludzi) - ja nigdy tego nie zauważyłem. Pamiętaj, że projektory cyfrowe w "dużych" kinach to tylko DLP (czasem sxrd).
 

warppl

New member
@bestisz: rozmiar ekranu jest ok, sam mam prawie taki sam o podstawie 250cm i daje radę. Projektor ma 1300 lum w trybie normalnym i z 4-4,5 m daje radę, ale przy pewnym zaciemnieniu.
Jeśli chcesz ustawić projektor dalej niż te 4,5 m lub oglądać bez zaciemniania pomieszczenia - proponuję szukać projektora nieco mocniejszego niż 1300. Ale licz się z tym, że jeśli lampa będzie za mocna pod wieczór być może będziesz musiał przełączać ją w tryb econo żeby zmniejszyć jasność.
Ekran proponuję biały ze względu na odległość i wyższe odbicie światła (w porównaniu do szarego). Oczywiście z obwódką jeśli tylko da radę (poprawi kontrast oglądanego obrazu).
Jesli myslisz o ekranie elektrycznym to starczy Ci kasy na dobry projektor 720p.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
warppl: pozwolę sobie trochę "poniezgadzać" ;) Otóż zaciekawiło mnie gdzie w przedziale cenowym do 5 tys. znajdziesz projektor do kina domowego, który w najlepszym trybie kinowym generuje więcej niż 700 lumenów. Bardzo jasny Panasonic AX200 ma ich niespełna 680 w najlepszym trybie, a uchodząca za jasną Optoma HD65 świeci maksymalnie 660 l. Najjaśniejsze projektory w przedziale cenowym do 20 tys. to Optoma HD81-LV (ponad 1200 l.!!!) kosztująca bagatela 18 tys. zł i Optoma 800XLV (ok. 1000 l.).

Najlepsze na rynku projektory w cenie nie przekraczajacej 50 tys. zł świecą nawet mniej. JVC HD750, Infocus IN83 czy Marantz VP-11S2 (niespełna 800 l.), Planar PD8150 (niespełna 500 l.).
 
Ostatnia edycja:

warppl

New member
@Tidus1024: oczywiście mówiłem o wartościach podawanych przez producenta :) Mam świadomośc, że w kinowym jest dużo mniej.
Ale w tym wypadku najprościej jest posługiwać się wartościami z katalogów, przecież próbujemy doradzić coś osobom które nigdy nie miały proja, a nie każdy producent podaje wartości dla trybu cinema.

Miałem na mysli uproszczenie: optoma hd800xlv może być zbyt jasna w porównaniu do hd800x (która, przy okazji, własnie do mnie jedzie).
Jeśli się mylę, proszę skoryguj.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Parametry podawane przez producenta są warte funta kłaków - zarówno w kwestii kontrastu oraz jasności. Wyjątkiem jest JVC, które swoich parametrów nie przeinacza oraz projektory w 6 cyfrowym przedziale cenowym. Jak wytłumaczysz fakt, że Sim2 C3X 1080p za 140 tys. zł chlubi się kontrastem 10000:1, a producent Sanyo Z3000 podaje w parametrach swojego projektora 60000:1? :) Który projektor byś wybrał?

PS. A osoby, które się na projektorach nie znają należy informować o właściwych parametrach sprzętu. Od tego jest to forum. Od ściem są foldery reklamowe ;)

PSS Projektor w trybie kinowym nigdy nie jest za jasny ;)
 
Ostatnia edycja:

bestisz

Member
Dzięki za jakieklowiek zainteresowanie. Czy jednak możecie podsunąć jakieś marki i modele? Generalnie pogodziłem się z tym że przy ekranie elektrycznym jedyne na co będzie mnie stać to HD Ready 720.
Bardzo ludzie chwalą Infocusa X10 bo kosztuje w granicach 1000euro ale wtedy na ekran zostają grosze. Nie chce takiej sytuacji ponieważ gdzieś jedna z mądrych głów napisała że wyważenie ceny musi być zachowane i na ekran też trzeba swoje wydać. Ja po przeglądnięciu ofert najbardziej znanych firm produkujących ekrany uważam że 1500-1600zł to rozsądne minimum jakie trzeba wydać.
 
Do góry