Projektor do wyświetlania wizualizacji na dużym ekranie (270'' - 360'')

miltenf

New member
Cześć, pracuję nad czymś w rodzaju spektaklu teatralnego, którego istotnym elementem będzie wyświetlanie (tworzonych w czasie rzeczywistym) wizualizacji na ekranie za aktorami.
W związku z tym chciałbym zapytać o pomóc w doborze parametrów, budżetu u ewentualnie potencjalnych modeli projektora.
Optymalnie chciałbym uzyskać obraz o szerokości 8m ale jeśli koszty okażą się zbyt duże to rozważam zmniejszenie go trochę przy czym minimum to było by 6m szerokości. Przyjmując standardowy aspect ratio 16:9 z moich szybkich obliczeń wynika, że mowa o obrazie o przekątnej 271'' w wersji minimalnej i 361'' w wersji optymalnej.
Moje główne pytanie to jakie parametry powinien mieć projektor do czegoś takiego. Zakładam, że będzie on używany w zaciemnionych pomieszczeniach (może nie zawsze idealnie czarnych jak w kinie ale nie chodzi o walkę ze światłem dziennym).
Szukając informacji w internecie znalazłem oszacowanie, że minimalna jasność projektora to około 20 lumenów na cal kwadratowy co daje około 4360 lumenów w wersji minimalnej i 7760 w optymalnej. Oczywiście domyślam się, że używanie takiej najmniejszej wartości nie da zbyt jasnego i najwyższej jakości obrazu jednak mam nadzieję, że ze względu na to co będzie wyświetlane (wizualizacje a nie filmy jak w kinie domowym) wymagania mogą być trochę mniejsze. Czy ktoś mógłby ocenić czy takie wartości jasności będą wystarczające?
Dodam, że chodzi o obraz Full HD i używany będzie raczej ekran własnej konstrukcji ponieważ musi być mobilny i nie zwiększać jeszcze bardziej kosztów. Znaczenie może też mieć nie za duży input lag ze względu na to że wizualizacje będą generowane w czasie rzeczywistym.
Druga sprawa to poszukiwanie konkretnych projektorów. Przeglądając sklepy w zakresie 5000 - 7000 lumenów odnoszę wrażenie, że wszystkie projektory do zastosowań nazwijmy to domowych (i w niskich cenach) kończą się na jasności 5000 lumenów. Mimo niewielkiej zmiany wartości do 6000 lumenów czy 7000 lumenów widzę już raczej projektory nazwijmy to profesjonalne do zastosowań komercyjnych w znacznie wyższych cenach. Dziwnym wyjątkiem są projektory Overmax Multipic 5.1 (6000 lumenów) oraz 6.1 (7000 lumenów). Jednak wydaje mi się to trochę podejrzane ponieważ projektory innych firm o takiej jasności są co najmniej 3x droższe. Znalazłem również sporo negatywnych opinii o tej firmie. A tak jasne projektory innych firm mają ceny znacznie wyższe niż te do użytku domowego. Czy to normalne w tej branży, że powyżej 5000 lumenów jest tak duży przeskok cenowy czy może źle szukam?
Na koniec chciałbym jeszcze zapytać o inne parametry do takich zastosowań. Widzę, że w tym segmencie dużo jest projektorów laserowych (i jak rozumiem mają one znacznie większą żywotność) ale czy w takich zastosowaniach i przy przewidywanym nie zbyt dużym czasie używania warto do nich dopłacać? Czy przy takim wyświetlaniu warto też patrzeć na kontrast, rodzaj matrycy itp?

Wiem, żę to dużo tekstu, specyficzne wymagania i nie za dużo informacji ale mam nadzieję, że coś podpowiecie.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Ok, ale ile masz max kasy ?
Na czym będziesz wyświetlał (chodzi o ekran ) , masz już wiedzę ?
 

miltenf

New member
No właśnie w ramach tego tematu chciałbym się zorientować jaki byłby koszt projektora do takiego projektu. W zależności od kwoty będę rozpatrywał różne opcje finansowania: zakup samemu, negocjację z firmą z którą współpracuję może zakup używanego a w skrajnym przypadku wynajem zamiast zakupu i ewentualny późniejszy zakup.
Przywołany przeze mnie Overmax Multipic 6.1 z tego co widzę to około 2000zł ale domyślam się, że ta kwota nie wystarczy. Jeśli musiał bym strzelać maksymalną kwotę do zdobycia to na szybko powiedział bym, że 10000zł ale mam raczej nadzieję bardziej na połowę tej kwoty.
Oczywiście tak jak pisałem jeśli koszt okaże się za duży rozważam tą opcję którą nazwałem minimalną zamiast optymalnej z mniejszym ekranem.
Jeśli chodzi o ekran to też nie mam tu konkretów. Domyślam się, że prawdziwe profesjonalne ekrany tej wielkości nie wchodzą w grę bo kosz samego ekranu byłby porównywalny z kosztem projektora. A do tego ekran musi być składany tak by można go było przewozić samochodem. Dlatego skłaniam się do próby stworzenia samemu jakieś składanej konstrukcji/stelażu i użyciu jakiegoś materiału lub płótna przynajmniej na początek.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jak zamierzasz rzucić z projekcji na ekran treści, skoro ekran ma być tłem za aktorami?
 

miltenf

New member
Założenie jest takie, że osoby występujące będą blisko ekranu (0,5m - 1m) a wizualizacje będą wyświetlanie między nimi czy na około nich. Więc fragmenty obrazu gdzie w danym momencie stoi osoba nie będą podświetlone (no chyba, że w danym fragmencie oczekiwanym efektem będzie podświetlenie tej osoby i wtedy oczywiście na ekranie będzie od niej cień). Domyślam się, że tylna projekcja dawała by tu więcej możliwości ale to ze względu na koszty projektora, ekranu i wymagania miejsca na pewno będzie poza nasz możliwy budżet.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Krótko ogniskowy da radę.
Ale musisz określić przedział cenowy, do tych potrzeb z całą pewnością tanio nie będzie.
 

miltenf

New member
Rozumiem, że nie wystarczy tani domowy projektor ale nie mam też nieograniczonego budżetu więc w razie czego jestem gotów ograniczyć wymagania czy oczekiwania.
Jednak przede wszystkim chciałbym określić chociaż orientacyjnie jakie parametry będą potrzebne i jaki będzie mniej więcej minimalny koszt.
Przyszło mi teraz do głowy, że może jakiś rozwiązaniem było by użycie dwóch tańszych projektorów zamiast jednego droższego. Wiem, że to dodatkowe problemy z ustawieniem tego i kalibracją obrazu ale jeśli by to ograniczyło koszty to może była by to droga do przemyślenia.
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
300 cali to ogromna powierzchnia szczególnie dla domowych sprzętów. Wg mnie potrzebne będą np 2-3 projektory z podzielonym obrazem na części. Bierzesz taką opcję pod uwagę?
 

miltenf

New member
Tak, tak jak pisałem w poprzednim poście przyszło mi to do głowy, że może rozwiązanie z dwoma projektorami będzie tańsze kosztem dodatkowego ustawiania i kalibrowania co jestem w stanie zaakceptować. Co prawda zmienia to też aspect ratio ale nie powinien być to problem. Za to spadają wymagania co do projektora nie tylko jeśli chodzi o jasność ale także potencjalnie może być wtedy niższa rozdzielczość.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Napisz na PW - dostaniesz kontakt do specjalisty - pomoże , odpowie na wszystkie pytania.
 
Do góry