Projektor do mieszkania - co i jak od A do Z

grzesiu145

New member
Witam serdecznie!
Zwracam się do Was jako do specjalistów - mam nadzieję że będziecie w stanie mi coś poradzić.

Otóż, od dawna projektor w mieszkaniu był dla mnie marzeniem. Wkońcu udało się kupić własne M, toteż przystępuję do spełnienia swojej fanaberii ;)

Pokój w którym znajdzie się projektor ma trochę ponad 5 metrów długości, projektor zamontowany będzie na uchwycie przytwierdzonym do sufitu. Odległość projektora od ściany na której będzie wyświetlany obraz to około 420 cm.

Idealnie byłoby gdyby obraz rzucany przez projektor miał wymiary 340 cm szerokości, na około 192 cm wysokości ( na taki rozmiar obrazu jest przystosowany pokój ).

To myślę tyle, tematem wstępu.

Zacznijmy od tego jak powinna wyglądać ściana?

Aktualnie na ścianie projekcyjnej jest położony gips, a na gipsie cieniutka warstwa gładzi. Ściana wstępnie ma kolor biały. Z tego co już odpowiedział mi wujek google, biały kolor ściany nie jest najlepszym wyborem pod projektor. Niestety nie stać mnie aby zakupić farbę Screen Goo (której ceny sięgają nawet 1500 zł). Ludzie polecają zamiennik na który mnie stać, a dokładnie farbę Tikurilla Feelings Interior Paint H499 ( opis farby : tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/inspiracje/efekty_dekoracyjne/namaluj_wlasny_srebrny_ekran ). Czy rzeczywiście taki kolor ściany jest dobry pod projektor? A może z własnego doświadczenia możecie polecić coś lepszego?

Drugą, a zarazem najważniejszą sprawą jest wybór odpowiedniego projektora.

Projektor służył będzie w 99 % do oglądania filmów oraz grania na xboxie one ( do oglądania codziennej telewizji będzie służył telewizor który będzie w tym samym pokoju na innej ścianie ). Aktualnie do wyboru jest tak dużo urządzeń, zachwalanych przez swoich producentów że zwykły laik ja jak nie jest w stanie wybrać czegoś dobrego. Na czym by mi zależało? Otóż od projektora oczekuję obrazu FullHD, w dobrej jakości. W pokoju jest tylko jedno okno, które będzie zasłanianie w czasie używania projektora, a więc jasność obrazu myślę że nie powinna być problemem.
Oczywiście mógłbym wydać 6-7 tysięcy złotych na urządzenie nie przejmując się wtedy jakością, jednakże jestem młodym człowiekiem z kredytami na karku za mieszkanie, dlatego na samo urządzenie planowałem przeznaczyć około 3.000 zł ( raczej wolałbym, aby cena nie była wiele wyższa ). Jest coś wartego polecenia w tej cenie? Czy raczej nie łudzić się że urządzenie do tej kwoty może rzucać naprawdę piękny obraz?

Dlaczego zwracam się do Was o pomoc?
Jako że jest to moje marzenie, chciałbym aby jakość obrazu była maksymalnie na jak najwyższym poziomie (nie ukrywam że miło by było usłyszeć od gości stwierdzenia "WOW!!!!"). Jednakże, zrozumiem jeśli przy ograniczonym budżecie moje założenia mogą okazać się nie realne.
A więc bardzo proszę znawców tematu, o pomoc w tych wszystkich kwestiach, za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję.

PS Napisanie tych wypocin zajęło mi troszkę czasu, jeśli więc temat jest w nieodpowiednim dziale, bądź też łamie jakieś zasady, bardzo prosiłbym administrację o informację na ten temat, a nie automatyczne usuwanie postu.


Pozdrawiam, Grzegorz Kurek.
 

LisLis

New member
Na wszystkie Twoje pytania są już na forum odpowiedzi, ale że i ja niedawno zaczynałem, to Ci zwięźle podpowiem, choć znawca ze mnie żaden. Zresztą możesz spojrzeć w mój temat http://www.hdtv.com.pl/forum/projek...alem-plazme-a-skonczy-sie-na-projektorze.html.
Do 3000 zł najbardziej polecany jest Benq W1070.
Do tego projektora ściana w kolorze h499. Projektor jest bardzo jasny, więc trzeba zadbać o dobre zaciemnienie pokoju kinowego.

Aha. Tu masz kalkulator do Benq, gdzie sobie policzysz rozmiar ekranu, przy twoich warunkach - http://www.benq.com/microsite/projector/throwratiocalculator/
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
ja od siebie dodam Optome HD141x, tanszy od benq 1080, a rownie dobry. Mam juz 2 optome i jestem b. zadowolony. Jednak najpierw poczytaj o technologiach projekcji LCD, DLP i zdecyduja, ktora bedzie dla Ciebie bardziej odpowiednia.
P.S. Obawiam sie, ze ta szerokosc 340 cm., to jednak bedzie troche za duzo
 
Ostatnia edycja:

grzesiu145

New member
Dziękuję za odpowiedzi. BenQ rzeczywiście prezentuje się bardzo dobrze :)
Korzystając z kalkulatora BenQ, wybierając polecany projektor ( BenQ W1070 3D) przy odległości jaką raczej uzyskam (4,2 m) wymiary obrazu wyglądają następująco:
1. Wysokość : 2,06 m
2. Szerokość : 3,65 m
3. Ilośc cali : 165

Wygląda całkiem imponująco - myślicie że pokryje się to z rzeczywistością?
I odrazu drugie pytanie - 3,65m to jednak za dużo jak na moje warunki, gdybym zwężył obraz do 3,4m będzie to miało przełożenie na ewentualne pogorszenie jakości wyświetlania?
 
Do góry