Projektor do malutkiego pokoju?

Axl2000

New member
Witam!
Właśnie odbyłem rozmowę z rodziną na temat kupna nowego TV (aktualnie 42" plazma) i wyszło na to, że telewizji prawie i tak nie oglądamy więc lepiej kupić projektor.
Niestety pokój w którym znajduje się TV i ma znajdować się projektor jest dość...malutki.
Odległość od oglądającego do ekranu to ~3-3,5m, możliwa wielkość ekranu to ~160cm szerokości i odpowiednio do 16:9 wysokość.

Próbowalem znaleźć odpowiedni projektor tym kalkulatorem co jest podany na górze strony, jednak za głupi na to jestem :)

Czy może ktoś pomoc zielonego kolege?

Pozdrawiam!
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Epson EH-TW2900, Optoma HD-20, Mitsubishi HC-3800...

Jeśli chodzi o ograniczenia jakie mają projektory DLP, było na forum nie raz, poczytaj... ;)
 

Axl2000

New member
Epson EH-TW2900, Optoma HD-20, Mitsubishi HC-3800...

Jeśli chodzi o ograniczenia jakie mają projektory DLP, było na forum nie raz, poczytaj... ;)

Optoma HD20 wydaje się dobrym wyborem, szczególnie, że jak sie postarać to można ją wyssać od sprzedawcy na allegro za 3500-3600zł :)
PS. nigdzie nie widziałem lamp do tej Optomy?

Jak wygląda sprawa ekranu? Da radę gdzieś zrobić na wymiar podany przeze mnie?

Pozdrawiam!
 

slavol33

New member
Przy takiej odległości widz-ekran mam 2m w podstawie i wcale nie jest za duży, przemyśl dobrze rozmiar bo raz kupionego ekranu nie poszerzysz.
 

Axl2000

New member
Przy takiej odległości widz-ekran mam 2m w podstawie i wcale nie jest za duży, przemyśl dobrze rozmiar bo raz kupionego ekranu nie poszerzysz.

Moglbys zrobić fotę jak masz zrobiony ekran? Albo opisać?
Ja na ścianie mam wiszącą plazmę, więc ekran będę musiał przymocować do sufitu. Dzisiaj zrobiłem wyliczenia, poprzednio troszke przesadziłem od oka do ekranu mam 2,8m :/ mało troche...ale uparłem sie ze musi byc projektor ;)
Do tego jeszcze się zastanawiam nad tym jaki ekran i jak wogole wszystko umiejscowić bo jesli kupie 16:9 ekran i przymocuje do sufitu to obraz będę musial mieć od sufitu w dół i będę siedział z głową do góry, mało wygodne.
 

Geezer

New member
LG HS200G ?
1700-1800 PLN
W Media-Markt bez VATu za 1530 PLN.

> "wieczna" lampa
> akurat do ekranu 60-70 cali
> mały tak jak mały pokój więc ...
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
...Ja na ścianie mam wiszącą plazmę, więc ekran będę musiał przymocować do sufitu. Dzisiaj zrobiłem wyliczenia, poprzednio troszke przesadziłem od oka do ekranu mam 2,8m :/ mało troche...ale uparłem sie ze musi byc projektor ;)
Do tego jeszcze się zastanawiam nad tym jaki ekran i jak wogole wszystko umiejscowić bo jesli kupie 16:9 ekran i przymocuje do sufitu to obraz będę musial mieć od sufitu w dół i będę siedział z głową do góry, mało wygodne.
Bardzo słusznie się uparłeś na projektor. Obraz nie musi być przy samym suficie, wiele ekranów ma szeroki górny border, coś a la rozbiegówka pozwalająca na regulację pionowego położenia ekranu.

Jedna rada: kol. Fanek nie lubi za dużego ekranu, a wręcz lubi nieduży, jak na użytkownika projektora... ;) :) Natomiast jak dla siebie, najlepiej zrobisz wyświetlając na początku obraz na ścianie z założonej odległości, nie montując projektora tylko stawiajac go jakkolwiek; wtedy przekonasz się naocznie jaki rozmiar obrazu Ci pasuje, i taki kupisz sobie ekran. :eek:k:
 

slavol33

New member
Fotki tel. niestety. Ekran AVtek 240, odległość oko-ekran 3,2m, jak dla mnie idealnie.
 

Attachments

  • IMAGE_004.jpg
    IMAGE_004.jpg
    371,3 KB · Wyś: 901
  • IMAGE_006.jpg
    IMAGE_006.jpg
    377,9 KB · Wyś: 417

Fanek

New member
Bez reklam
.
Jedna rada: kol. Fanek nie lubi za dużego ekranu, a wręcz lubi nieduży, jak na użytkownika projektora... ;) :) Natomiast jak dla siebie, najlepiej zrobisz wyświetlając na początku obraz na ścianie z założonej odległości, nie montując projektora tylko stawiajac go jakkolwiek; wtedy przekonasz się naocznie jaki rozmiar obrazu Ci pasuje, i taki kupisz sobie ekran. :eek:k:
ja lubie duże ekrany u siebie mam całkiem spory, 16:9 230x135
ale wszystko z umiarem ;)
Wiatrak i chłopaki dobre rady dają, warto go poczytać z tą miarą :mrgreen:
 

Axl2000

New member
Co do projektora to będzie podłączony HDMI do BD, więc 1280x720 myśle, że będzie OK.
Mysle nad BenQ W600 mimo, że wiem o tęczy, się zobaczy co z tego wyjdzie...

Co do ekranu to musi być rozwijany bo na ścianie wisi mi plazma a będzie ona do normalne TV używana...

Dzięki za rady, za ~3 tygodnie kupno projektora :)

PS. każdy projektor da rade z tych powiedzmy 2,8m ustawić tak by dawał obraz nie większy niż powiedzmy 160-170cm w poziomie?

DODAJE FOTO Z PLANEM EKRANU ;)

Głośniki bedą stały na stojakach, te 3 szafki czy jak to nazwac znikają a pod TV pojawia sie płytka szafka RTV.
Ekran rozwijany z sufitu.
 

Attachments

  • 31826_full.jpg
    31826_full.jpg
    91,9 KB · Wyś: 359

slavol33

New member
Te 2,8m jest od ściany do ściany? Bo jak 10cm odejmiemy na ekran, 40cm zajmie projektor to zostaje 2,3m od soczewki do ekranu, to DLP może się nie wyrobić (mały zoom) z tą wielkością. Przejrzyj kalkulatory projekcji ,one prawdę powiedzą.
 

Axl2000

New member
Te 2,8m jest od ściany do ściany? Bo jak 10cm odejmiemy na ekran, 40cm zajmie projektor to zostaje 2,3m od soczewki do ekranu, to DLP może się nie wyrobić (mały zoom) z tą wielkością. Przejrzyj kalkulatory projekcji ,one prawdę powiedzą.

Od ściany do ściany jest 3,2m

odejmuje 10-12cm na ekran wiszący z sufitu tuz przy TV i jakieś 20-25cm dla projektora gdyż w ścianie będe robił małą "wyrwę", głowę mam pod projektorem jakby sie kto pytał :)

Tak więc trzeba liczyć spokojnie, że od ekranu do obiektywu projektora jest 2,7m

PS. kalkulatory projekcji mi nic nie mówią, jestem na nie za głupi :| Skończy sie na tym, że wypożycze ze sklepu projektor do testów :/
 

Fanek

New member
Bez reklam
kurcze cchesz proja pod odtwarzacz blu ray ?
i chcesz filmy z niebieskich płytek puszczać?
kurcze czemu 720p .... nie ładuj sie już w to...
bierz coś 1080p, Vivitek ostatnio modny kupisz za 4500zł
mitsu fajne za 5500zł ale to już troche spora cena.
no i cholera nie bierz proja DLP na taką odległość...
póxniej powiesz że np. ja miałem racje...
 

Axl2000

New member
kurcze cchesz proja pod odtwarzacz blu ray ?
i chcesz filmy z niebieskich płytek puszczać?
kurcze czemu 720p .... nie ładuj sie już w to...
bierz coś 1080p, Vivitek ostatnio modny kupisz za 4500zł
mitsu fajne za 5500zł ale to już troche spora cena.
no i cholera nie bierz proja DLP na taką odległość...
póxniej powiesz że np. ja miałem racje...

4500-5000zł za projektor to ja w życiu nie dam zarabiając nie całe 2k na rękę...kompletuje sobie to kino od paru lat, a że 720p mogę mieć za 2500-3000zł to się bardzo cieszę z tego :|

Mi pasował obraz z projektora 800x600 na byle jakim ekranie stojącym, raczej do czasu aż nie zobaczę czegoś naprawdę porządnego to to co uda mi się skompletować będzie mi bardzo odpowiadało :)

Byłem już w sklepie z projektorami i ekranami, podałem wymiary pokoju, mają dać mi na maila cennik sprzętu wraz z montażem i ustawieniem :)
 

Axl2000

New member
Niestety tak jak pisałem, te granice cenowe to nie dla mnie, najnormalniej szkoda by mi było wydawać pieniądze na tak drogi (dla mnie drogi) projektor. Z resztą nie jestem audiofilem/videofilem ;) Mi starczy by obraz był duży ;) Tak samo odradzano mi jak cholera głośniki jakie posiadam a ja jestem z nich bardzo zadowolony a kosztowały mnie gorsze.

http://allegro.pl/item871206219_projektor_acer_h5340_hdready_1800ansi_sklep_wawa.html - ten projektor poleca mi człowieczek któremu zostawiałem info o pokoju/wymaganiach i tym ze nie chce wydawać fortuny. Wspomniał tez o BenQ W600 ale wg niego ten Acer ma mniejszą tęczę...

PS. czemu nie DLP w takim pokoju?
 

Axl2000

New member
Jutro jadę oglądać projektory, są 3 na celowniku po mailowaniu z tym gościem.

- Acer H5340
- BenQ W600
- Optoma HD700x

różnica cenowa między nimi to ~100zł a wszystkie około 2500zł
 
Do góry