Projektor do długiego salonu

sidi666

New member
Witam.
Zamierzam dołączyć do grona kinomaniaków i nabyć projektor HD :) Wstępnie upatrzyłem sobie Mitsubishi HC4000. Problem jednak w tym, że w salonie projektor może znajdować się w odległości okolo 260cm od ekranu lub ewentualnie aż 520cm od ekranu. Inne odległości nie wchodzi w grę - żona, rozumiecie. Wg kalkulatora żadna z tych pozycji nie pozwoli mi z HC4000 uzyskać satysfakcjonującego 100 calowego obrazu :/ Najlepszym miejscem dla projektora jest to odsunięte na ponad 5m od ekranu. Czy w cenie do 7000 możecie polecić dobry projektor, który poradzi sobie z wyświetleniem ładnego, kontrastowego, nie ciemnego obrazu o wielkości 100 cali z tak dużej odległości? Najlepiej w technologi DLP. Pomożcie, bo moje marzenia o własnym kinie domowym legną w gruzach :/
Pozdrawiam.
 

edi7777

Member
Na projector central z kalkulatora wynika że przy użyciu zoomu z 5m będziesz miał obraz 109" Nie wiem czy na pewno w tym projektorze jest taki zoom ale jeśli tak to raczej nie ma problemu nie?
 

sidi666

New member
Tylko, ze oczy od ekranu będą oddalone max 3.20 metra. Z porad na tym forum wyczytalem, ze ekran 100 cali może być już za duży z tej odległości, a co dopiero 109 calowy. Poza tym odległość proja to min 520cm, a więc obraz będzie jeszcze większy. No i ostatnia kwestia to jasność obrazu z tak dużej odległości, chyba będzie zbyt mała :/
 

redlum

New member
Bez reklam
za to z odległości 2,6m - max przekątna to 85 cali

więc albo te 85 cali - albo projektor z większym zoom-em
 

sidi666

New member
No właśnie, Mitsu nie wyrobi na żadnej z tych odległości, polećcie jakiś dobry projektor dlp w cenie do 7000pln, który pokona te ograniczenia.
 

redlum

New member
Bez reklam
HC6800 (ok 7500pln) 5,2m - 103 cale

btw jak liczyłeś te 5,2m? Od obiektywu projektora do ekranu? Bo przy 5m to zmieścisz się z tym projektorem na ekranie 100cali.
 

edi7777

Member
No dobra ale odlicz sobie od tych odległości jakieś 30 cm chyba że projektor wmontujesz w ścianę...

Jak zamontujesz uchwyt/postawisz na szafce projektor to raczej nie będzie się on opierał o ścianę, a nawet jeżeli to jego długość to ok 20cm. Więc wystarczy zamontować uchwyt kawałek od ściany i będziesz mieć ekran jakieś w przybliżeniu 105"

Ja mam ekran jakieś 88" i patrzę na niego z odległości 2,5-2,9 metra i może i się oczy męczą po 3 filmie ale też raczej rzadko mi się zdarzają takie maratony. Na 1-2 filmy czy pogranie w fife z kumplami na xklocku jest super.
 

sidi666

New member
Podaję odległości obiektywu od ekranu. Salon ma 6,30m, ekran i tak liczę jakięs 30cm od ściany choć powinien być max 20cm. Także z tymi odległościami już nic nie da się zrobić :/ nic już się tu nie odliczy. Pozostaje mi szukać projektorą, który da radę z 520cm lub 260, są takie?
 

Alkor

New member
Bez reklam
Witam!

Twój salon ma wymiary 6.3 m X 3.5 m. Instalujesz HC4000 w odległości 5.1 m uzyskując obraz 110". Wówczas miejsce oglądania wypadłoby minimalnie w odległości 4 m.
Jasność obrazu byłaby dobra (ok.16 fL/ 55cd/m2) w przypadku ekranu Matt White. Jest jeszcze rezerwa w postaci włączenia funkcji BrilliantColor. Uwaga na brak Lens Shift!

Ograniczając obraz do 100" można użyć świetnego Epsona TW4400 (ok.7150 zł), który po kalibracji nie ustępuje topowemu TW5500. Maksymalny współczynnik projekcji 2.88 umożliwia montaż w odległości nawet 6.3 m. Jego zaletą może być biała obudowa.
W tych warunkach jasność w trybie Natural wyniesie maksymalnie 400-450 lm, co jednak wystarczy do ekranu 100" gain 1.0-1.2. Do "szarego" ekranu może to być trochę za mało, a jasność będzie spadać z czasem.

Alternatywą może być zbliżony jasnością Sony HW15 (7500 zł), ale ma wspólczynnik projekcji 2.19, czyli da obraz 104" z 5.04 m.
Oba rzutniki są oceniane bardzo wysoko.

Za ok. 6200 zł można kupić jeszcze ciekawy, mało popularny LG AF115. Jest to najtańszy projektor SXRD (technologia Sony), niesamowicie jasny (max. 1100 lm), przy instalacji 5.4 m obraz 100". Jasność w trybie Eco wyniesie nadal ponad 600 lm, czyli trzeba użyć ekranu MattGrey.

Jeśli chodzi o projektory DLP, to twoje warunki (WP 2.4) spełniałyby InFocusy X10/IN80/81, ale chyba nie są już produkowane, a były to świetne, jasne rzutniki.

Pozdrawiam.
 
Do góry