Projektor do 3000zł

woody_alen

New member
Witam chciałbym kupić sobie projektor mam na ten cel przeznaczone 3000zł jednak kompletnie nie znam się na projektorach nie wiem nawet na jakie parametry patrzeć. Czy mogli byście mi polecić jakiś projektor w tej cenie. Projektora będę uzywal do oglądania filmów z laptopa i do grania konsoli. Najlepiej żeby obsługiwał 1080p. Mógłby tez posiadać 3d jeśli to możliwe w tej cenie. Mam jeszcze 2 pytania czy projektor będzie nadał się do oglądania tv , pytam ponieważ posiadam teraz monitor 22" który podpięty do tunera służy mi za tv i nie wiem czy się go pozbyć czy zostawić do oglądania wiadomości itp.
Co do ceny projektora to mogę dołożyć 200-300zł jeśli za ta cenę miałbym kopic dozo lepszy model niz np. za 2900zł. Ekranu nie wliczam do ceny projektora.


Pozdrawiam
 

Alkor

New member
Bez reklam
Dobry na początek byłby BenQ W1070 kosztujący 3150 zł plus kilkaset na okulary 3D. Jest to bardzo udany model Full HD 3D - dobry obraz 2D, wysoka jasność, możliwość pracy z dużymi ekranami >130", naturalne kolory, szczególnie po kalibracji, niezły kontrast w swojej kategorii cenowej. Działa z chińskimi okularami 3D, dużo tańszymi od oryginalnych (ok.350-400 zł). Ma nieduży input lag ~25 ms, co z pewnością zaprocentuje się w grach.
Możliwe jest uzyskanie dużego obrazu z niewielkiej odległości - 100" już z dystansu 2.6 m. To akurat może być zaletą lub wadą w zależności od pomieszczenia.

Pozdrawiam.
 

woody_alen

New member
Obraz chce uzyskać ok 100" a pokój 5m długości wiec jeśli chodzi o odległość to nie ma problemu. 25ms nie wiedziałem ze one maja takiego laga da sie na tym grac?? Projektor będzie stał w mieszkaniu które dopiero remontuje, stąd moje pytanie pomalować ścianę na biało czy raczej kopic ekran. I jeszcze jedno pytanie, zostawić sobie stary tv do codziennego oglądania czy projektor się do tego nadaje.
 

zepol

New member
Kompletnie nie znam się na projektorach i tak jak Ty szukam obecnie informacji, ale z tego co już udało mi się wyczytać - zapomnij o używaniu projektora zamiast tv.
- raz, że projektory przeznaczone do wyświetlania filmów w wysokiej jakości nie nadają się do pracy w jasnych pomieszczeniach (wymagane jak największe zaciemnienie),
- dwa, że lampy w nich stosowane mają zwykle dość niewielką żywotność w porównaniu do tv, więc ciągle włączony projektor dość szybko się 'skończy'
Potraktuj to jako namiastkę kina, czyli: dobry film, bardzo ciemno i sporadycznie (choć raz dziennie wydoli bez problemu). Ja się cieszę, że moja żona już to spokojnie zrozumiała ;)
 

Alkor

New member
Bez reklam
Obraz chce uzyskać ok 100" a pokój 5m długości wiec jeśli chodzi o odległość to nie ma problemu. 25ms nie wiedziałem ze one maja takiego laga da sie na tym grac?? Projektor będzie stał w mieszkaniu które dopiero remontuje, stąd moje pytanie pomalować ścianę na biało czy raczej kopic ekran. I jeszcze jedno pytanie, zostawić sobie stary tv do codziennego oglądania czy projektor się do tego nadaje.

Ekran może być nawet nieco większy w twoim pokoju - powiedzmy 110" przy oglądaniu z 4 m. Odległość montażu rzutnika musi się zawierać w granicach 280-360 cm - skrajnych wartości należy jednak unikać, jakość optyki jest najlepsza w środkowym zakresie zoomu.

Jeżeli masz tylko taką możliwość, kup dobry ekran ramowy. Taki ekran zawsze będzie lepszy jakościowo i tańszy od dobrego elektrycznego z napinaczami (ceny od 4000 zł w górę). Nieźle wyglądający Adeo Plano 108" 240x135 cm kosztuje z nową powierzchnią Reference White/Grey 1940 zł, a z ciekawym materiałem przeznaczonym do 3D Helios Grey (gain 1.3) 2026 zł plus przesyłka.

Dobrze przygotowana ściana lub lepiej płyta PVC/MDF może służyć przez jakiś czas (ale jednak krócej niż "tymczasowy" most pod Wyszogrodem :)) jako przyzwoity ekran - na pewno lepszy niż tanie wynalazki z Państwa Środka. Powierzchnia musi być idealnie płaska, gładka a faktura farby bardzo drobnoziarnista. Problem może być z kolorami ("biała" farba do ścian zaniebieszczy obraz) i na to jest recepta - kalibracja, którą finalnie należy przeprowadzić również z ekranem fabrycznym.

BenQ W1070 jest dobrze oceniany za możliwości w grach, a w czasach post-CRT wartość 24 ms nie chyba najgorsza - inne projektory, nawet droższe mają input lag na poziomie 40-60 ms, plazmy również podobnie.

Do codziennego oglądania telewizji przyda się z pewnością dobry telewizor - Panasonic 50ST60 jest niezły :wink:, ale kosztuje niestety prawie tyle, ile BenQ W1070 plus Adeo 100".

Pozdrawiam.
 

woody_alen

New member
Co do pokoju musi być 100- 110" ponieważ pokój ma szerokości ma 3.32. i na jednej ścianie jest okno a na 2 drzwi ekran chciałbym zamontować tam gdzie okno podwieszany z sufitu. zaranie projektor będzie stał gdzie indziej ponieważ tamten pokój jest w stanie surowym. I na ten czas chciałbym zrobić prowizoryczny jakiś ekran z powodu braku środków (remont mieszkania + projektor za 3K). Później na pewno kupie jakiś ekran.
Co do tv to w zupełnosci wystarcza mi to co mam teraz 22" LCD gdyż w tv oglądam tylko wiadomości i "świat według kiepskich" jak akurat leci :D. Seriale i filmy oglądam raczej z laptopa dlatego stwierdziłem ze projektor będzie dla mnie lepszym rozwiązaniem niż Plazma która i tak praktycznie służyła by tylko jako monitor.

Mam jeszcze pytanie co do ekranu, a jak by tak kupić płytę mdf i pomalować ją pistoletem jakaś farba biały albo szary metalic o drobniutkiej strukturze i do tego domalować obramowanie na czarno jak normalnych ekranach
 

Alkor

New member
Bez reklam
Pomysł z czarną ramką bardzo dobry - odcina obszar wyświetlanego obrazu od otoczenia i zwiększa moim zdaniem efekt "kinowy".
Jeżeli chodzi o materiał, to może być to płyta spienionego, twardego PVC - dużo lżejsza od MDF i łatwiejsza w manewrowaniu w pokoju. Dostępność tego materiału nie jest jednak powszechna, a cena też pewnie wyższa.
Malować można również wałkiem, ale lepszy efekt da z pewnością pistolet. W zależności od farby warstw powinno być co najmniej 3. Farba akrylowa najlepszej jakości, najbardziej matowa z matowych - żadnych rozjaśniaczy optycznych, efektu perłowego i tego typu wynalazków, które mogą dać zupełnie nieprzewidywalne efekty w postaci jaśniejszych plam i przebarwień.

Pozostaje jeszcze wybór koloru - pozornie bardzo prosty. Niestety "biały" kolor do ścian nie jest neutralny w sensie standardów wideo - podniesie temperaturę barwową, czyli obraz stanie się zbyt zimny. Trzeba by dobrać kolor jako lekko beżowo-szary, podobnie jak wyglądają fabryczne powierzchnie typu Gray. Na zagranicznych forach są nawet obszerne wątki o ekranach własnej roboty i doborze kolorów. Tikkurila ma specjalną farbę do ekranów Feelings Interior Paint H499.

Na te wszystkie problemy z rozstrojeniem kolorów, skali szarości jest sposób - kalibracja. Oczywiście wydawanie 300-400 zł na kalibrację "malowanego" ekranu może wydawać się dużą kwotą, ale finalnie moglibyśmy mieć naprawdę niezły, kinowy obraz za względnie nieduże pieniądze.

Pozdrawiam.
 
Do góry