Projektor do 3000zł . Prośba o pomoc

Sprinter30

New member
Witam
Jako , że mój stary projektor odmówił posłuszeństwa , zmuszony jestem kupić coś innego. Kwota jaką mogę przeznaczyć to 3000 zł. Narazie nie mam żadnego faworyta choć czytałem sporo tematów na forum i wiem , że często polecacie optomy , benq i ewentualnie epsony. Warunki w jakich miałby się sprawdzić taki projektor

-pomieszczenie przeznaczone pod KD 30m2 - piwnica
-wysokość pokoju 2,1m
-możliwość zaciemnienia 100%
-ściany w ciemnym szarym kolorze , sufit biały
-przeznaczenie tylko i wyłącznie kino (dvd , blu ray 2D / 3D)
-ekran projekcyjny 240x135 matt white 1,3g (mogę ew. zmienić na szary)

Odległość widza do ekranu 3,3m. Obecnie stary projektor mam podwieszony na suficie w odległości 4,3m od ekranu projekcyjnego i niestety z tego co wyczytałem na forum z takiej odległości , żadko który projektor w cenie do 3tzł. wyświetli mi obraz na ekranie 240cm , który posiadam . Dodam , że nie mam możliwości zamontowania szerszego ekranu niż w/w . Odległość projektora do ekranu mogę zmniejszyć do powiedzmy 4m - ze względu na dość niski sufit raczej nie wchodzi w grę zamontowanie projektora przed kanapą / widzem. Znawców tematu proszę o pomoc i wytypowanie projektorów , które sprawdziłby się w moich warunkach :)
 
Ostatnia edycja:

Sprinter30

New member

RwVision

New member
No jesli dasz rade projektor przesunac do tych 4m, to nie ma o co sie bac. Innych projektorow do tej kwoty nie bralbym pod uwage. Wolalbym przerobic uchwyt w pomieszczeniu niz szukac drozszego/gorszego projektora, tylko aby zmiescic sie w starej odleglosci.

Ale popytaj jeszcze, moze ktos ma lepsze rozwiazanie?
 

Sprinter30

New member
No jesli dasz rade projektor przesunac do tych 4m, to nie ma o co sie bac. Innych projektorow do tej kwoty nie bralbym pod uwage. Wolalbym przerobic uchwyt w pomieszczeniu niz szukac drozszego/gorszego projektora, tylko aby zmiescic sie w starej odleglosci.

Ale popytaj jeszcze, moze ktos ma lepsze rozwiazanie?

Jeszcze raz zmierzyłem dokładnie i mogę zejść z odległością do ekranu na 3,80 / 3,90m więc powinno być dobrze ale znalazłem jeszcze model 151x trochę droższy, a z kalkulatora na stronce optomy wynika , że przy szerokości ekranu 240 cm można go zamontować min 3,29m , max 4,92m od ekranu chyba , że źle widzę :) ? warto w ogóle dopłacić do 151x ? miał ktoś okazję porównać te dwa modele ?
 

RwVision

New member
No i elegancko.

Ja bym nie przeplacal, ale tutaj w najnowszych postach jest krotka recenzja tego modelu - sprawdz czy warto.
 

kojak_ct

Member
Jeśli chodzi o HD151x to tak jak pokazuje kalkulator odległości, rozpiętość jest bardzo duża. Tylko po co ekran 1,3? Projektor jest za jasny do takiego ekranu. Podejrzewam, że do 1:0 będzie za jasny. Ja zmieniłem na 0.8 z odległości 3,3m (tyle mam max miejsca i uzyskałem 236cm szerokości). Co byś jeszcze chciał wiedzieć? :)
 

Sprinter30

New member
Jeśli chodzi o HD151x to tak jak pokazuje kalkulator odległości, rozpiętość jest bardzo duża. Tylko po co ekran 1,3? Projektor jest za jasny do takiego ekranu. Podejrzewam, że do 1:0 będzie za jasny. Ja zmieniłem na 0.8 z odległości 3,3m (tyle mam max miejsca i uzyskałem 236cm szerokości). Co byś jeszcze chciał wiedzieć? :)

Brać 141x czy lepiej dopłacić do nowszego 151x i jak z jego optyka w porównaniu do starszych modeli , gdzie były wady fabryczne ? model 141x sporo tańszy...

Co do ekranu , taki kupiłem do poprzedniego projektora , który nie był tak jasny . Jaki ekran byś zaproponował powiedzmy do modelu 151x zawieszonego 4m-4,4m od ekranu :)
 

kojak_ct

Member
Nie widziałem starszych Optoma i jedyne porównanie, które mam to Acer i Benq. Optyka zdecydowanie lepsza. W moim egzemplarzu nie ma różnic w ostrości, aberacje chromatyczne minimalne porównując z W1070 i H5360, Jest też od nich zdecydowanie jaśniejszy. Jeśli miałbym do wyboru HD141x, HD151x i W1070 to wybrałbym zdecydowanie te dwa ostatnie ze względu na koła RGBRGB. Właściciel W1070 stwierdził, że efekt tęczy jest mniejszy na HD151x. Na H5360 dość często widziałem tęczę. Na tym jeszcze ani razu. Pomijam warunki testowe czyli chęć zobaczenia na siłę i robienia różnych akrobacji na planszy testowej :). HD151x ze względu na dwa duże wentylatory jest cichsza mimo mocniejszej lampy. Spory zoom oraz Lens Shift ale to mają dwa ostatnie. Obsługa okularów 3d RF w standardzie, lepsza głębia w 3d no i jaśniejsze na HD151x. Natomiast plusem W1070 to ciemniejszy obraz z lepszą czernią na Gain=1.0, tańsza lampa i ciągnie mniej prądu. Obydwa ostatnie są ok i warte polecenia. Najbardziej istotne to koło RGBRGB a to mają tylko W1070 i HD151x z podobnego przedziału cenowego. :)

Z ekranem bym się wstrzymał. Kup projektor, zamontuj porób testy i dopiero zabieraj się za ekran bo może się okazać, że ten będzie dobry do tej odległości :)
 

Sprinter30

New member
Nie widziałem starszych Optoma i jedyne porównanie, które mam to Acer i Benq. Optyka zdecydowanie lepsza. W moim egzemplarzu nie ma różnic w ostrości, aberacje chromatyczne minimalne porównując z W1070 i H5360, Jest też od nich zdecydowanie jaśniejszy. Jeśli miałbym do wyboru HD141x, HD151x i W1070 to wybrałbym zdecydowanie te dwa ostatnie ze względu na koła RGBRGB. Właściciel W1070 stwierdził, że efekt tęczy jest mniejszy na HD151x. Na H5360 dość często widziałem tęczę. Na tym jeszcze ani razu. Pomijam warunki testowe czyli chęć zobaczenia na siłę i robienia różnych akrobacji na planszy testowej :). HD151x ze względu na dwa duże wentylatory jest cichsza mimo mocniejszej lampy. Spory zoom oraz Lens Shift ale to mają dwa ostatnie. Obsługa okularów 3d RF w standardzie, lepsza głębia w 3d no i jaśniejsze na HD151x. Natomiast plusem W1070 to ciemniejszy obraz z lepszą czernią na Gain=1.0, tańsza lampa i ciągnie mniej prądu. Obydwa ostatnie są ok i warte polecenia. Najbardziej istotne to koło RGBRGB a to mają tylko W1070 i HD151x z podobnego przedziału cenowego. :)

Z ekranem bym się wstrzymał. Kup projektor, zamontuj porób testy i dopiero zabieraj się za ekran bo może się okazać, że ten będzie dobry do tej odległości :)

Dzięki za pomoc kojak_ct w poniedziałek podjadę sobie do sklepu zobaczyć 151x i jeśli będzie wszystko ok to zabiorę go ze sobą :) benq niestety odpada bo jak pisałem wcześniej za blisko ekranu musiałbym go podwiesić i przed kanapą a z/w na niski sufit takie rozwiązanie odpada . Tak z ciekawości jeszcze zapytam testowałeś już tą optomke na nowym ekranie z 0,8g ?
 

darekguma

New member
Bez reklam
Gdzieś czytałem, że 151 jest pozbawiona problemu jaki posiada 141 z ostrością na całej powierzchni obrazu, ale musisz to sprawdzić, chyba na konkurencyjnym forum.
 

kojak_ct

Member
Ja mogę potwierdzić, że obraz jest identyczny w każdym miejscu. Nie ma problemu z ostrością.

Oczywiście testowałem na 0.8g od Bueno i Supreme. W końcu czarny jest prawie czarny a nie szary jak na Gain=1.0. Kontrast zdecydowanie lepszy tylko biały nie jest tak jasny ale to chyba lepiej. Jest łagodniejszy dla oczu. :)
 

Sprinter30

New member
Dla ciebie 151 bedzie idealne, dla mnie jednak benq bo ma duzo zywotniejsza lampe - 2000h roznicy.

faktycznie różnica spora, chociaż gdzieś widziałem , że w trybie eco w 151x nie jest już tak źle


Ja mogę potwierdzić, że obraz jest identyczny w każdym miejscu. Nie ma problemu z ostrością.

Oczywiście testowałem na 0.8g od Bueno i Supreme. W końcu czarny jest prawie czarny a nie szary jak na Gain=1.0. Kontrast zdecydowanie lepszy tylko biały nie jest tak jasny ale to chyba lepiej. Jest łagodniejszy dla oczu. :)

Możesz wrzucić jakieś fotki do swojego tematu z recenzją jak to teraz wygląda na szarym ekranie ? :) byłoby niezłe porównanie do tych zdjeć , które robiłeś w pierwszym teście na białym 1,0g ;)
 
Ostatnia edycja:
Do góry