Projektor DLP - wrażenia ;)

Ramzes765

New member
Bez reklam
Witam
Miałem okazję testować projektor DLP - Optoma HD23. Jako, że dopiero szukam najlepszego dla siebie wybór padł na ten model (głownie z opinii na forum). Obraz w FullHD jak dla mnie bardzo dobry. Kolory i czerń wystarczająca, w sumie byłem niemal zdecydowany na ten model. Ale po chwili oglądania zacząłem widzieć takie mignięcia trzech kolorów (niebieski, zielony i czerwony) i dowiedziałem się, że to co widzę to ten sławny "efekt tęczy". Niestety jak dla mnie jest to zjawisko dyskwalifikujące projektor. Po prostu jak to zobaczyłem to już widziałem cały czas. Gdzieś mi to migało przed oczami. Porównałbym to do tego jak spoglądamy na słońce przez jakiś czas a potem widzimy czarną plamę ;) tak samo mam z tą tęczą :)
Czy jest jakiś sposób aby to zminimalizować? Sam projektor przypadł mi do gustu jednak z tą tęczą nie jestem w stanie oglądać żadnego filmu bo cały czas mam te kolorki przed oczami.

Potem obejrzałem jeszcze projektor LCD i tam wszystko było ok. Żadnej tęczy nie ma ale z kolei czerń jest słabsza. Sam obraz lepszy był w DLP.
Czy jest jakiś sposób aby pozbyć się tej tęczy? Czy może inny egzemplarz miałby mniej tego efektu czy jednak w każdym będzie tak samo?
Jak nie DLP to jaki proponujecie projektor LCD w cenie do max 4500zl?
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
@Ramzes765
Być może Mitsu HC-4000 ma nieco mniejszy RBE, ale o tym musisz przekonać się naocznie.
 

Alkor

New member
Bez reklam
Niestety wszystkie projektory z jednym układem obrazowym DLP i kołem barw mogą powodować efekt tęczy. Minimalizuje się go przez zwiększenie liczby segmentów RGB i prędkości obrotu. Ale dużo lepiej niż w Optomie HD23 nie będzie. Co prawda Optoma ma koło RGBCYM wirujące z prędkością 3X, a poprzedni model HD20 miał standardowe koło RGBRGB 4X i takie ma także Mitsubishi HC4000.
Oczywiście można sprawdzić, jak się sprawuje również projektor 3D BenQ W1070 z kołem RGBRGB 6X.

Całkowite wyeliminowanie efektu tęczy jest możliwe tylko w projektorach z trzema układami DMD. Są to naprawdę drogie maszyny 3DLP kosztujące grubo ponad 100 tys. zł :).

Na koniec podam przykład projektora DLP z jednym układem DMD, w którym praktycznie wyeliminowano efekt tęczy - to Vivitek H9080 z 3 modułami RGB LED zamiast klasycznej żarówki. Koło kolorów zastąpiono bardzo szybką modulacją, przełączaniem diod RGB odpowiadającą klasycznemu kołu 20X (!). Jest to świetny rzutnik 1080p, ale ma drobną wadę - kosztuje 29000 zł - a to i tak nieźle, bo zaczynał w 2009 roku z ceną 60000 zł ;).

Pozdrawiam.
 

fazo

New member
U mnie 3 osoby widziały tęczę. Nie dało się obejrzeć żadnego filmu. Zgodnie z radą z avs forum przemęczyliśmy się parę godzin i przeszło :) Jednak są przypadki że nie pomaga a nawet się pogarsza. Miałem już kupiony projektor więc niczym nie ryzykowałem.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Efekt tęczy jest szczególnie odczuwalny w mocno kontrastowych - czarno-białych scenach.
Teoretycznie im szybsze koło barwne w DLP i im więcej ma segmentów, tym powinno być lepiej.
 

damis1989

New member
Jeżeli chodzi o HC4000 to się wypowiem, mianowicie u siebie też zauważam efekt tęczy, ale bardzo rzadko i w bardzo szybkich scenach i silnie kontrastowych.
Ogólnie nie jest to dla mnie uciążliwe i męczące, ale na każdego może działać inaczej.
I jeszcze, co zauważyłem to jak jestem np. 1,5 m od ekranu(normalnie oglądam około 4,5 -5m, 113") i poruszam oczami za jakąś tam sceną to prawdopodobnie zobaczę tęcze, jest to moje przypadkowe odkrycie (normalnie oglądam około 4,5 -5m) .

Moja rada jak coś testujesz to najlepiej testuj z takiej odległości jak masz zamiar oglądać.
Według mnie mitsu jest dobrym projektorem i spełnia moje oczekiwania nawet z tęczą:), którą maksymalnie kilka razy w filmie widzę (niezniszczalni 2 około 5-6 razy, nawet cofałem film, ale kolejny raz już nie widziałem), poza tym w większości filmów w ogóle tęczy nie zauważam.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Każda technologia ma jakieś wady. Efekt tęczy nie musi dyskredytować projektorów DLP, choć mnie to osobiście bardzo drażni.
Ale efekt jest tak rzadki, że statystycznie można go pominąć.
 

Mechanik74

New member
Nie wiem o co kaman z tą tęczą, mam od pół roku Optomę hd 300x, myślę że ponad dwadzieścia osób coś u mnie oglądało i nikt też nie widział,jedyny problem to wygonić gości z domu:)
 

piotr10

New member
Bez reklam
Nigdy nie widziałem efektu tęczy, ale.....
Kupiłem od Kikiego z rok temu plazmę Panasa 65"VT30 - pierwszy miesiąc chciałem ją oddać/ sprzedać - ciągle widziałem efekt green ghosting ( dokładnie z tego samego powodu rozglądania się po ekranie - powód - przesiadka na większy ekran ).
Po kilkudziesięciu filmach obejrzanych na tym tv i nauczeniu się go oglądać ( bez chaotycznego rozglądania po ekranie ) nie zamieniłbym tego Panasa na żaden model lcd :)

Ta czerń, te przejścia tonalne, te kolory po skalibrowaniu ( tu miałem od kikiego skalibrowane moim zdaniem średnio - kalibrowałem po swojemu na oko przez jakieś 2 miesiące i jest teraz super ), ta płynność....

Podejrzewam, że DLP ma podobnie z tym efektem tęczy, także bym nie tragizował.

Pozdr.
 

Ramzes765

New member
Bez reklam
Podejrzewasz to dobrze, a ja proponuje idz i zobacz wtedy bedzie mozna podyskutowac. Dla mnie efekt teczy w Optomie HD23 jest tak duzy ze nawet ślepy go zauwąży. Sprawdzalem na dwóch różnych egzemplarzach i na każdym to widać! Może na droższych projketorach DLP nie ma tego efektu ale w Optomie HD23 jest bardzo widoczny.
 

fazo

New member
Niektórzy nie widzą wcale. Część widzi ale po jakimś czasie im przechodzi (cała moja 4 osobowa rodzina po około 20-30 godzinach oglądania). Reszcie pozostaje LCD :)
 

piotr10

New member
Bez reklam
Uwierzcie' ze green hosting tez dość dlugo nie dawal mi spokoju. Przeszkadzal mi na tyle, ze nie moglem skupić się na oglądaniu filmu, ale po czasie mi przestal przeszkadzać.
Masz racje' ze muszę to zobaczyć, ale tylko i wylacznie u siebie w domu przez kilka dni testu - są firmy które oferują sprzedaż projektora z możliwością zwrotu przez 10 dni. - na pewno skorzystam ( muszę się zapytać kikiego, czy u niego jest tez taka możliwość ), ale to nie teraz' planuje zakup projektora na następną zimę.

Pozdr.
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
Uwierzcie' ze green hosting tez dość dlugo nie dawal mi spokoju. Przeszkadzal mi na tyle, ze nie moglem skupić się na oglądaniu filmu, ale po czasie mi przestal przeszkadzać.
Masz racje' ze muszę to zobaczyć, ale tylko i wylacznie u siebie w domu przez kilka dni testu - są firmy które oferują sprzedaż projektora z możliwością zwrotu przez 10 dni. - na pewno skorzystam ( muszę się zapytać kikiego, czy u niego jest tez taka możliwość ), ale to nie teraz' planuje zakup projektora na następną zimę.

Pozdr.

Z tym 10cioma dniami to nie jest jakies "dobrodziejstwo" firm, tylko Twoje prawo. W PL masz chyba 10 dni(albo 7 - nie pamietam) na zwrot zakupionego towaru bez podania przyczyny. Jesli towar nie jest wadliwy, to za przesylke placisz Ty. Jesli jest wadliwy, lub niezgodny z opisem to wszelkie koszta ponosi sprzedajacy.
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
Ja mialem po 50 - 120 godzin zuzycia lampy i zwracalem. Fakt, zwracalem bo twierdzilem, ze projektor jest wadliwy i nie bylo problemu ze strony sklepu. Co do zwracania niewadliwych towarow, to jesli kupujesz przez siec to i tak masz prawo oddac w ciagu tych 10 dni. Takie sa przepisy obowiazujace w calej UE. Mowi o tym zarzadzenie "Distance Selling Regulations", czy tak jakos :)
Inna kwestia jest to, ze niestety czesto trzeba sie wyklocac o swoje prawa - zwlaszcza w Polsce.
 
Ostatnia edycja:

Mechanik74

New member
Uuuuu.. dla tego ja poprosiłem o sztukę oryginalnie zapakowaną.Niby 100 godzin to nie jakaś tragedia ale mi chcieli sprzedać egzemplarz który był w skepie i mial na soczewce odciski paluchow, na szczescie to zauwazylem
 
Do góry