Projektor, czy to ma sens ?

cinemaniak

New member
Witam , nosze się z zamiarem kupna projektora i tu zaczyna się problem, odległośc z ktorej maksymalnie mógłbym oglądać to 3,5 m , czy to ma sens ? ewentualnie z 3,5 m mogłbym uzyskać jak duzy ekran do komfortowego ogladania Full HD.proszę o pomoc
 

Alkor

New member
Bez reklam
Witam , nosze się z zamiarem kupna projektora i tu zaczyna się problem, odległośc z ktorej maksymalnie mógłbym oglądać to 3,5 m , czy to ma sens ? ewentualnie z 3,5 m mogłbym uzyskać jak duzy ekran do komfortowego ogladania Full HD.proszę o pomoc

Witam!

Optymalną wielkością ekranu będzie 90" (szer. 200 cm), czyli odl. = 1.8Xszer. Wynika to z rozdzielczości kątowej oka (1') i rozdzielczości ekranu 1920X1080 pikseli.

W przypadku najlepszej jakości materiału FullHD można zainstalować maksymalnie ekran 100". Jest to zgodne z zaleceniami organizacji THX i SMPTE dla instalacji kina domowego (odl=1.6-2.0Xszer.).
Dalsze powiększanie ekranu jest już trochę ryzykowne, zwłaszcza w przypadku projektorów LCD - może być widoczna struktura, siatka pikseli.
 

jaano

New member
jasne że tak - raz spróbujesz już telewizor nigdy ci nie będzie wystarczał do filmów i nietylko..
do tego pociesze Cie - jeśli kupisz pierwszy projektor i jesli to bedzie do tego fullHD to napewno będziesz zadowlony.. poczytaj troche co ludzie pisza ale generalnie wszystko co kupisz bedzie dobre - uwierz
 

Alkor

New member
Bez reklam
Witam!

HD20 i HD200X są bardzo podobne technicznie, cena jest zbliżona.
HD20 jest prawdopodobnie nieco lepszy, a przede wszystkim popularniejszy, co może mieć znaczenie przy odsprzedaży. W cenie 3400 zł to niezły projektor na początek. Na pewno jeden z najlepszych do 4000 zł w obozie DLP. Wadą jest słaba gwarancja - 2lata/1rok 1000 h(proj./lampa).

Nieco tańszy jest mało popularny Samsung A600, który jest obecnie chyba najtańszym rzutnikiem FullHD dostępnym z polską gwarancją (3 lata/1 rok). Przy cenie poniżej 3100 zł to bardzo ciekawe urządzenie, ma niezły kontrast (rzędu 2000:1), naturalne barwy, dobrą ostrość, sporą jasność (ok.600 lm) - wystarczy nawet do 120" i wygląda znakomicie. Niektórzy mogą odebrać jednak taką prezentacją jako mało efektowną, kolory nie będą się wylewać z ekranu, brak tu "dopalaczy" w stylu BrilliantColor czy celowo poszerzonej przestrzeni kolorów (powoduje to dodatkowe, sztuczne ożywienie kolorów).

Oczywiście wybierając DLP musisz być jednak świadomy mniejszych możliwości instalacyjnych oraz sprawdzić podatność na efekt tęczy.

Pozdrawiam.
 

pa3

New member
Bez reklam
Zależy ile chcesz przeznaczyć na sprzęcik:

- do 3500 zł masz Optome HD20, jeśli chcesz nieco zaoszczędzić bierz śmiało HD200x (brat bliźniak z czarną obudową), który daje lepszy obraz niż Acer (model 1080p) czy Epson TW2900
- w okolicy 4k zł jest Epson TW3200, choć w tym przedziale cenowym najlepszy wybór to Mitsubishi HC3800 i to w niego bym celował
 

cinemaniak

New member
a wiecie Panowie moze czy obraz z optoma hd20 jest lepszy niz w dobrej plazmie ? czy moze gorszy lub porównywalny ? sam nigdy nie widziałem obrazu z projektora
 

edi7777

Member
Przy obrazie z projektora nigdy nie uzyskasz takiej czerni jak w "dobrej plaźmie" to już nie jest kwestia jaka jakość bo to porównanie jak telewizor czy iść do kina - i tu i tu jest dobry obraz ale różni się wielkością i tym jak daleko siedzimy od ekranu.
 

jaano

New member
poszukaj kalkulatora na forum.. wg mnie bez problemu - zalezy od mzoliwosci projektora.. ja mam w NECu z odleglosci ok 4,2 obraz o szerokosci jakies 2,50m - 2,80m
nie bój sie ;) nie pozalujesz
 

posejdon82

New member
Witam dodam swoje 2 grosze do tematu, choc projektora nie posiadam duzo czasu poswiecilem na wyszukanie cos dla siebie.Przyznam iz jeszcze kilka tygodni temu sam zatrzymalem sie na optomie hd20 myslac ze to bedzie wlasnie to, dzwonilem tez w duzo miejsc o porade...głownie chodzilo mi o filmy i ps3 i co?? Przekonalem sie do vivitek, lepszy kontrast, lepsza lampa , lepsze wykonanie,Malo kto o tym mowi ale optoma jest dosyc glosna...Zawieszona nad glowa moze po jakims czsie byc malo przyjemna.Natomiast vivitek gwarancja jest na 3 lata...projektor moze pracowac nawet 24 godziny ciagle.Duzo mniej opinii jest wlasnei o vivitek hd1085 ale po dlugich nocach sleczenia w necie i dzwonienia po sklepach jak dla mnie to strzal w 10

VIVITEK - projektory, monitory, panele LCD, digital signage

Oczywisie kazdy szuka do inegfo zastosowania projektor dlatego nie bede nikomu mowil co ma kupic.samo to ze w viviteku mamy torbe do przemieszczania projektora to duzo.Duzo wiecej kabli
 

jaano

New member
Moze masz i racje ale mimo wszystko zawsze uzywasz jakichs glosnikow z kina domowego lub przynajmniej wzmacniacza czy to do filmu czy to do PSP, wiec glosnosc nie bedzie odczywalna, z reszta nie jest to raczej halas a jedynie cichy szum powietrza, roznice sa subtelne - projektory z tej polki cenowej nie beda sie diametralnie roznic - roznica bylaby jakbys bral proja 2x drozszego ale wg mnie to bezsens, no chyba ze kogos stac i nie patrzy na kase..
a projektory od koloru do wyboru - najwazniejszy jest chyba kontrast ale czesto firmy go zawyrzaja, wiec mozna sie wesprzec profesjonalnymi testami, ale nie ma co szalec - jest to inna bajka niz TV i o to chodzi..
 

emcek

New member
Witam dodam swoje 2 grosze do tematu, choc projektora nie posiadam duzo czasu poswiecilem na wyszukanie cos dla siebie.Przyznam iz jeszcze kilka tygodni temu sam zatrzymalem sie na optomie hd20 myslac ze to bedzie wlasnie to, dzwonilem tez w duzo miejsc o porade...głownie chodzilo mi o filmy i ps3 i co?? Przekonalem sie do vivitek, lepszy kontrast, lepsza lampa , lepsze wykonanie,Malo kto o tym mowi ale optoma jest dosyc glosna...Zawieszona nad glowa moze po jakims czsie byc malo przyjemna.Natomiast vivitek gwarancja jest na 3 lata...projektor moze pracowac nawet 24 godziny ciagle.Duzo mniej opinii jest wlasnei o vivitek hd1085 ale po dlugich nocach sleczenia w necie i dzwonienia po sklepach jak dla mnie to strzal w 10

Oczywisie kazdy szuka do inegfo zastosowania projektor dlatego nie bede nikomu mowil co ma kupic.samo to ze w viviteku mamy torbe do przemieszczania projektora to duzo.Duzo wiecej kabli
ja mam hd70 i jestem mega zadowolony pod kazdym wzgladem, kontrastu , jkosci obrazu i glosnosci projektora... mam go juz 3 lata wiec teraz pewnie jest zumplnie inny rynek... ale nie moge powiedziec ani jednego zlego slowa o mojej optomie HD70! ja polecam
 
Do góry