Projekt salonu pod ekran i projektor...

pepe

New member
Przymierzam się do zaplanowania instalacji w budowanym domu pod projektor i ekran.

Na chwilę obecną planuję zainstalować ekran elektrycznie rozsuwany i zrobić całą instalację pod projektor zawieszony pod sufitem. Nie mam zielonego pojęcia jaki to będzie projektor ale instalację chcę zrobić wcześniej żeby potem nie kuć. Ekran +/- 2m szerokości. Salon 5,3 x 5,7. Ekran na tej krótszej ścianie. Odległość widza od ekranu 3,5-4 m.
I tu pojawiają się 3 pytania.

Jakie kable pociągnąć:
- pod ekran - chyba tylko zasilanie ? :)
- pod projektor zasilanie i HDMI ?

W jakiej odległości zrobić wyjście kabli na suficie pod projektor?

Czy ktoś z Was robił ekran elektryczny schowany w suficie ? Jeśli tak proszę o wskazówki :) ewentualnie foto mile widziane.
 

XII

New member
Witaj,
Co do kabli to proponuję Ci zaplanować rozmieszczenie elementów kina domowego opartego na projektorze... tj. gdzie będzie projektor, ekran, panel sterowania ekranem, sprzęt audio wizualny. Musisz to ustalić ostatecznie, następnie wszystko ze sobą połączyć, np. co do ekranu - jeśli ma być to ekran elektrycznie rozwijany to ciągniesz kabelki między miejscem panelu sterowania (góra, dół - 3 kable, przeważnie), a sterownikiem ekranu - najlepiej wkuć od razu jakąś rurkę przez którą można kiedyś przeciągnąć nowe czy inne przewody. Tak samo sytuacja ma się do projektora i do sprzętu audio-video. Jeśli projektor ma być zainstalowany pod sufitem postaraj się aby wkuć, wmurować lub jeśli sufit będzie podwieszany zamocować grubszą rurę pcv tak aby było możliwe przeciągnięcie przez nią oryginalnie zarobionych przewodów (zasilającego i HDMI) razem z wtyczkami (ja tak mam ;)) rurę należy zamocować maksymalnie najkrótszą drogą między projektorem a sprzętem audio-video (ja np. mam tak, ze jeden koniec rury wychodzi zaraz za projektorem przy samej ścianie a drugi koniec w rogu po przeciwnej stronie za firanką, tak, że nie widać jest zwisających przewodów z sufitu (kable: zasilający i hdmi spokojnie kupisz 10m czy 15m, u mnie wszystko chodzi na 10m). Co do przekątnej ekranu... to ja bym proponował Ci umocować projektor najbliżej ściany wstecznej czyli tej naprzeciw ekranu po jej środku wtedy uzyskasz ok 5,4m odległości pomiędzy projektorem a ekranem co da w przybliżeniu obraz o przekątnej 120"-125" - będzie to więcej niż 2m szerokości... i najważniejsze - zanim kupisz ekran kup projektor, uchwyt sufitowy zainstaluj te sprzęty i wyświetl sobie obraz na taj ścianie, ustaw go tak by odpowiadała Ci wysokość obrazu od podłogi, następnie pomierz dokładnie obraz szerokość góra- dół i wysokość lewo-prawo... ustawiaj dotąd obraz aż uzyskasz identyczne wymiary szerokości na górze i na dole ekranu jak również wymiary wysokości po prawej i po lewej stronie - wtedy projektor będzie ustawiony idealnie prostopadle to ekranu, ostatecznie wymierz obraz i dopiero do tych wymiarów zakup ekran. Jeśli chcesz abym Ci to wszystko rozrysował daj rysunek swojego pokoju w rzucie od góry, być może tam gdzie będziesz miał ekran są drzwi albo jakieś inne przeszkody? ...a to całkiem zmieni postać rzeczy.


Pozdrawiam.
 

pepe

New member
wielkie dzięki za odpowiedź !
w takim razie rzeczywiście będę najpierw planował zakup projektora o dopiero potem ekranu.
postaram się naszkicować rzut pokoju z prośbą o dalsze sugestie :)
 
Do góry