Projekt instalacji nagłaśniającej

Tichy

New member
Witam wszystkich jako nowy na forum.

Planuję remont mieszkania i przy okazji chciałem przygotować instalację nagłaśniającą do salonu z aneksem kuchennym o powierzchni około 30m2.

Instalacja ma być podtynkowa i umożliwiać podłączenie zestawu stereo albo nagłośnienia maksymalnie 5.1. Mój wstępny projekt w linku poniżej:

drive.google.com/file/d/0BxAhx9A9xONRYUZ4eG1iMVBnNmM/view

Myślałem o półce pod telewizorem, na której stałby amplituner a zanim byłby panel naścienny z zaciskami na głośniki. Głośniki przednie i tylne były by podłączone do gniazd naściennych (przednie na podłodze a tylne zamontowane na uchwytach ściennych). Głośnik centralny stałby nad amplitunerem na tej samej półce i był do niego podłączony bezpośrednio. Nie wiem jak podłączyć subwoofer....

Jako amator w temacie mam sporo pytań:

1. Czy na takim metrażu ma sens osobny subwoofer? Czy dobry zestaw z większymi głośnikami przednimi wystarczy (widziałem że Yamaha ma zestawy bez subwoofera)?

2. Jak łączy się głośniki z amplitunerem? Przednie, tylne i centralny przewodem 2-żyłowym a subwoofer?

3. Czy do subwoofera też dać gniazdo naścienne, jeżeli tak to jakie bo zaciskowym go nie podłącze...
 

Drunk

New member
Bez reklam
Głośniki łączy się dwużyłowym kablem głośnikowym z miedzi beztlenowej (tak w dużym uproszczeniu). Subwoofer aktywny ma własne zasilanie, więc łączymy go kablem sygnałowym z amplitunerem (RCA-RCA lub RCA-2xRCA, można zamontować stosowne gniazdo w ścianie). W przypadku konkretnych kolumn stereo można spokojnie obejść się bez suba. Dobrze byłoby poprowadzić kable głośnikowe również w suficie, jeśli najdzie cię kiedyś ochota na atmosa.
 
Ostatnia edycja:

Tichy

New member
Jaka jest różnica pomiędzy RCA i 2xRCA (poza oczywiście ilością kabli)?

Czy jeśli założę gniazdo 2xRCA to jako RCA też będę mógł je wykorzystać?

Czy Waszym zdaniem 5.1 ma sens w takim pomieszczeniu, czy lepiej zainwestować w dobry zestaw stereo lub 2.1?
 

Drunk

New member
Bez reklam
Chodzi o kabel RCA typu Y, wpisz kable do subwoofera w wyszukiwarce to skumasz o co chodzi ;). Zależy czy bardziej stawiasz na filmy czy na muzykę. Co będzie źródłem sygnału?
 

Tichy

New member
Nie jestem audiofilem, i pomieszczenie nie jest audiofilskie - chodzi mi o uniwersalne rozwiązanie i do oglądania filmów i od czasu do czasu posłuchania muzyki.

Źródłem dźwięku będzie amplituner ze średniej półki.
 

Drunk

New member
Bez reklam
Amplituner jest odbiornikiem, a źródłem są wszelkiej maści playery, tunery, dekodery itd. Ogólnie jeśli nie planujesz zakupu odtwarzacza BD i oglądania filmów w oryginale, a np. oglądanie tv z kablówki bądź satelity, to z 5.1 będzie średni pożytek i lepiej będzie te pieniądze włożyć w stereo (bez suba), które da lepszy efekt. Jednak to tylko moje subiektywne zdanie.
 

Tichy

New member
Jak napisałem poprzednio, instalacja ma być jak najbardziej uniwersalna. Na razie nie będę kupował nagłośnienia, ale ponieważ robię remont jest okazja przygotować wszystko.

Uważacie, że przewody lepiej dać w peszlach czy bezpośrednio pod tynkiem? Montować gniazda zaciskowe czy zostawić luźny przewód w puszce?
 

Drunk

New member
Bez reklam
Jak już robić to porządnie. Przewody poprowadź w peszlach i zakończ gniazdami ale takimi nie wystającymi ponad tynk.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Witam wszystkich jako nowy na forum.

Planuję remont mieszkania i przy okazji chciałem przygotować instalację nagłaśniającą do salonu z aneksem kuchennym o powierzchni około 30m2.

Instalacja ma być podtynkowa i umożliwiać podłączenie zestawu stereo albo nagłośnienia maksymalnie 5.1. Mój wstępny projekt w linku poniżej:

drive.google.com/file/d/0BxAhx9A9xONRYUZ4eG1iMVBnNmM/view

Myślałem o półce pod telewizorem, na której stałby amplituner a zanim byłby panel naścienny z zaciskami na głośniki. Głośniki przednie i tylne były by podłączone do gniazd naściennych (przednie na podłodze a tylne zamontowane na uchwytach ściennych). Głośnik centralny stałby nad amplitunerem na tej samej półce i był do niego podłączony bezpośrednio. Nie wiem jak podłączyć subwoofer....

Jako amator w temacie mam sporo pytań:

1. Czy na takim metrażu ma sens osobny subwoofer? Czy dobry zestaw z większymi głośnikami przednimi wystarczy (widziałem że Yamaha ma zestawy bez subwoofera)?

2. Jak łączy się głośniki z amplitunerem? Przednie, tylne i centralny przewodem 2-żyłowym a subwoofer?

3. Czy do subwoofera też dać gniazdo naścienne, jeżeli tak to jakie bo zaciskowym go nie podłącze...



Do tylnich glosnikow kupujesz kabel OFC 2 x 2.5mm

POLSKI kabel głośnikowy MIEDŹ OFC 2x2,5 mm HQ (6572534437) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

Lub firmowy

KLOTZ Przewód kabel głośnikowy LY225 2x2,5mm OFC ! (5833453989) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.


Dla przykladu to nie jest kabel OFC - wystrzegaj sie kabli CCA, jak juz cos klasc w sciane to nie g.
KABEL PRZEWÓD GŁOŚNIKOWY MIEDŹ 2x2,5mm CCA OFC HQ (6766182734) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.



Takie gniazda scienne sa do glosnikow, do powyzszych kabli:
GNIAZDO GŁOŚNIKOWE 2x PANEL MELODIKA MDG2BB K5 (5825808031) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

Takie dwa kontakty na tylnie glosniki mozna wstawic, bynajmniej ladnie to wyglada.



Subwoofer podlaczamy kablem rca
Kabel RCA-RCA Cinch do subwoofera Cross-Tech 10m (6438885127) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

Czy warto to ciagnac w scianie? Mozna, zalezy gdzie bedziesz mial suba, jak przy rtv to szkoda wkladania to w scianie lepiej puscic luzem. Jak chcesz gdzies daleko to mozna.
Inne wyjscie to np. Subwoofery rel czy klipscha sa bezprzewodowe. Nadajnik podpinasz do amplitunera, a subwoofer tylko do gniazda 230v.

Przednie kolumny i centrala podpinalbym kablami na luzno - po ziemi tylko ladna konfekcje porobil. Kable na przod to 2x4mm ofc.
 

Tichy

New member
Dzięki za pomoc.

Myślałem o takich gniazdach, z których można wyciągnąć przewody i podłączyć bezpośrednio do głośnika / amplitunera. Wtedy unikamy dodatkowych łączeń - ludzie twierdzą, że dźwięk na nich traci...
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Kup dowolną puszkę, wyciągnij/rozmontuj wtyki i przez otwory przeprowadż kable.
Możliwości jest sporo. Odpadnie dodatkowe łączenie.
 

Tichy

New member
Myślałem o wiszącej szafce pod telewizorem, w której umieszczę amplituner, NAS i router. Wtedy głośnik centralny, subwoofer i frontowe mogłyby być połączone bezpośrednio.

Tylne głośniki przez gniazdo lub puszkę.

Czy przewody w peszlach można wymieniać? Chyba ciężko nowy przewód przepchać, jeśli jest kilka zakrętów...
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nic nie musisz przepychać, wystarczy, że przywiążesz do starego kabla nowy i przeciągniesz. Tak to się robi, jak Ty sobie to inaczej wyobrażasz, no ludzie... :D
 

Tichy

New member
OK, a taka wymiana przewodów jest w ogóle potrzebna? Jeżeli kupię dobrej jakości przewody to co ile lat trzeba je wymieniać?
 

Tichy

New member
Tak podejrzewałem ale nie chciałem popełnić samobójstwa na forum pełnym audiofili :) Czyli peszle są niepotrzebne - wystarczy izolowany przewód w ścianie?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Kable do frontów i centralnego, niech mają stały dostęp.
Tylne też dobrze żeby miały, ale jak musisz koniecznie pochować, to chowaj.
Z sufitowymi już możesz poszaleć, ja mam 100 metrów kabla z sufitowych, większość idzie pod zabudową, ale już do podłogi schodzą centralnie w ścianie i nie zamierzam tego ruszać, ani za rok, dwa czy 10 lat. Bo i po co. Nie utlenią się, bez przesady.
Ważne, żeby zostawić spory zapas tego kabla, tak aby przy ew. przesunięciu kolumn go nie brakowało ; ) Szkoda by było przeciągać w ścianie 15m kabla i potem 30cm żeby brakło ; )
 
Do góry