Procedura testowa jako źródło problemów z obiektywnym porównaniem różnych telewizorów

liet

New member
Temat trochę przydługi, zaraz postaram się wytłumaczyć o co chodzi.
Słowem wstępu - ostatnie kilka tygodni poświęciłem na zapoznanie się z recenjami modeli telewizorów różnych producentów, w celu znalezienia "tego właściwego", który spełniałby moje wymagania.
Przeglądając różne portale branżowe oraz recenzja z tego forum doszedłem do wniosku, że recenzje na hdtv.com.pl nie bardzo pomagają w wyborze...
Zaznaczam, że to tylko moja subiektywna opinia, ale w/g mnie, większość pozycji testowych to subiektywne odczucia testującego (wizualna ocena plansz). Faktem jest, że praktycznie każdy odbiornik przechodzi ten sam "zestaw testowy", co powinno ułatwić porównanie, jednakże na tej podstawie naprawdę ciężko jest wyciągnąć jakieś wnioski...

Żeby nie było tak gorzko, na początek to co mi się podoba:
- zdjęcia telewizora praktycznie z każdej strony, z uwzględnieniem grubości oraz umiejscowienia złączy.
- pomiary chwilowego zużycia energii elektrycznej
- pomiary inpu lag'a

A teraz to co w/g mnie można by poprawić / zrobić lepiej.

- ujednolicony podział na kategorie testowe, np. najpierw design, wykonanie, ilość oraz rozmieszczenie złącz, wyposażenie, funkcje, itd.
- pomiary, pomiary i jeszcze raz pomiary. W testach czerń jak i pozostałe cechy matryc, sprawdzana jest na oko. Dużo sensowniejsze wydają się testy przeprowadzone z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń. (dla przykładu, redaktorzy avforums, testują czerń, kontrast oraz jednolitość podświetlenia matrycy przy wykorzystaniu czarno białej szachownicy). Przydałyby się też informacje dotyczące balansu bieli, diagram chromatyczności itp. Innymi słowy dane, które można by ze sobą zestawiać / porównywać.
- table z infomracją o typie wykorzystywanej matrycy w zależności od przekątnej (skoro już się zrobił taki bałagan...)

Pewnie by się jescze coś znalazło. Na koniec chciałbym zaznaczyć, że jedynym celem, który przyświecał mi przy tworzeniu tego wątku, była chęć zwrócenia uwagi testujących na pewne braki w recenzjach, które w/g nie pomagają w wyborze wymażonego odbiornika.
 
Do góry