Problem ze skokami jakości sygnału...

AWGUST72

Klub HDTV.com.pl
VIP
Driverek napisał:
..no i pokreciłem delikatnie konwerterem. Najpierw w prawo, patrząc na czasze, ale jakość sygnału spadła do ok 30%, potem jeszcze delikatniutko w prawo ale bez zmian, wiec dawaj w lewo, milimetr po milimetrze, stopniowo, aż moim oczom na pasku jakości sygnału ukazało się 80-92% BER 8.0 E-4, lub BER9.0 E-3 i tak skakało :]
Stwierdziłem więc, że "za duże to BER - błedy) i mimo dobrej jakości sygnału wg paska, postanowiłem powrócić po milimetrze w prawo, aż uzyskałem jakość wahającą się stale w granicach 70-80% przy BER1.2 E-2, i tak zostawiłem stwierdziwszy, że"tu" ilość błedów jest mniejsza. I teraz pytanko: Czy dobzre zrobiłem? Pytam bo nigdy nigdzie nie spotkałem się z prostym łopatologicznym wyjaśnieniem jak to jest z tym BER i czy wogóle zwracać na to uwage czy jedynie na pasek jakości sygnału.
Dodam też że jakośc kanałów z którymi wcześniej był problem przyjakości sygnału 54-60% znacznie się poprawiła, ale to nadal nie ideał i na kanałach takicj jak np. TVP1, TVP2, TVP3, Cinemax, i kilka innych występuje pikseloza znana z divixów, zwłąszcza na ciemniejszych i intensywniejszych kolorach.
Robiłem dokladnie jak TY.Kręciłem konwerterem i antena na wszystkie możliwe strony. Kiedy osiagałem jakośc sygnału powyżej magicznego dla mnie 85% momentalnie rósl mi tez wskaznik błędu BER.Podobnie było przy zastosowaniu wzmacniacza sygnłu satelitarnego.Siła sygnału poszła do 100% a jakość do ok 85-90 % Jednak poziom BEU , wzrósl do 8-9
Organoleptycznie stwierdziłem iż lepiej zostawic jakośc sygnały na tych 70-72% i wskaxniku BER 1.0 bo wtedy obraz jest najlepszy.
Wynika z tego iż to własnie jak namniejszy wskaxnik błędu ma kolosalne znaczenie dla jakości obrazu, więc tak zostaw i ciesz sie bajecznym obrazem.

POZDRO!
 

Driverek

New member
Kurcze....na innym forum dostałem taką odpowiedź:
"Drivi,
Nie do końca dobrze zrobiłeś, 8.0 E-4 to DUŻO MNIEJ! niż 1.2 E-2.

Z drugiej strony przy pasku jakości sygnału na 70-80% jest wystarczająco dobrze i szkoda zachodu z przestawianiem anteny - obraz będzie taki sam. No chyba że byś stwierdził że przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych jakość sygnału spada ci poniżej 60%, w takim wypadku warto podregulować antenę.
BER - (Bit Error Rate) - bitowy współczynnik błędu (stosunek liczby bitów przekłamanych do całkowitej liczby bitów transmitowanych).
8.0E-2 Jest to zapis naukowy ilości błedów, gdzie E jest 10 do potegi. I tak 8.0 E-2 = 8.0 x 10 do potegi -2 czyli 8.0 x 0,01= 0,08 oznacza to że błędnych bitów jest 80 na 1000 wysłanych.
Wartośc 1.2 E-4 jest oczywiście mniejsza bo wynosi 0,00012"

matematycznie to proste, zgadza sie wszystko, postanowilem wiec jeszcze pokrecic konwerterem (anteny nie ruszalem) i starac się uzyskać jeszcze większą jakość, zwłąszcza, że poprzednio ustawiona przy ulewie spadla do 50-60% i była kaszana z obrazem.
Teraz podczas ulewy mam 70-80 a przy pogodzie 80-92% i powiem Ci że naprawde obraz żyleta.

To tak dla kogoś, kto może jeszcze ma podbny problem.

Pozdrawiam i życze powodzenia.
 

tades

New member
skoki jakość od 100 do 0 !

A ja mam taki problem, że mam jakość czasem nawet 100 a za chwilę 20, a za moment 0. Jak patrzę na diagnostykę to skacze i siła i jakość z tym, że jakość o 50 na raz a siła dużo mniej. Panowie instalatorzy wymienili 4 razy konwerter i ra z nbox recorder, a problem pozostał. Antena jest na dachu.
Macie jakiś pomysł dlaczego tak się dzieje ?
 

tades

New member
skoki sygnału - zmiana miejsca mocowania anteny.

W końcu panowie instalatorzy zdjeli antenę z komina i umocowali do ściany kilka metrów niżej. jak na razie pomogło obraz ok sygnał nie skacze i nie zanika.
 
Do góry