Problem z tunerem Kaon w Aster (hdmi-dvi)

Peresada

New member
Mam następujący problem:

Telewizor Philips 26PF3320-10 , wejście DVI-I
Tuner HD "Kaon" dostarczony przez Aster, wyjście HDMI

Po połączeniu w/w urządzeń kablem hdmi-dvi-d, obraz na telewizorze posiada rozdzielczość HD, natomiast odwzorowanie kolorów jest katastrofalne - różowy ekran, brak koloru czarnego, zafałszowane inne kolory.

Jakie mogą być tego przyczyny ? Co radzicie ?
 

marozet

New member
Peresada napisał:
Mam następujący problem:

Telewizor Philips 26PF3320-10 , wejście DVI-I
Tuner HD "Kaon" dostarczony przez Aster, wyjście HDMI

Po połączeniu w/w urządzeń kablem hdmi-dvi-d, obraz na telewizorze posiada rozdzielczość HD, natomiast odwzorowanie kolorów jest katastrofalne - różowy ekran, brak koloru czarnego, zafałszowane inne kolory.

Jakie mogą być tego przyczyny ? Co radzicie ?
Mam to samo próbując podłączyć dekoder HD Aster do swojego monitora SAMSUNG 226CW przez HDMI->DVI. Też mam różowy ekran.
Trochę się naczytałem zanim znalazłem rozwiązanie, nawet wydałem 230zł na lepszy kabel HDMI->DVI i jest to samo.

Problem polega na przestrzeni kolorów. Format DVI obsługuje jedynie (chyba jedynie) sygnał w formacie RGB, natomiast dekoder wysyła sygnał w formacie YCbCr, charakterystycznym dla telewizorów.

Testowałem to podłączając swojego PS3. Tam jest opcja ustawienia formatu sygnału po HDMI przy odtwarzaniu BD/DVD. Jeśli się ustawi na AUTO lub RGB wszystko jest ok, ale jeśli się wybierze "Y Cb/Pb Cr/Pr" to obraz na monitorze wygląda dokładnie tak samo różowo jak z dekodera Aster.

Teoretycznie, a przynajmniej tak czytałem w specyfikacji HDMI jest napisane, że urządzenie źródłowe powinno odczytać tablicę EDID z odbiornika i sprawdzić jego możliwości sprzętowe. Na tej podstawie powinien być wysyłany sygnał w odpowiedniej przestrzeni kolorów. Albo RGB, albo YCbCr. Wymuszone jest to przez wsteczną kompatybilność z DVI.
Dodam również że złącza DVI-D single-link(19pin) i HDMI(19pin) są równoważne elektrycznie, więc nie dajmy sobie wciskać kitu, że to wina kabla.

Co ciekawe, przy wyłączeniu i włączeniu dekodera z tyłu obudowy, pierwszy ekran powitalny "please wait initialising" jest wyświetlany poprawnie. Białe litery na czarnym tle. Więc sprzęt jest ok. Dopiero, gdy włącza się polski ekran powitalny robi się różowo. Wynikałoby z tego, że ten problem dotyczy oprogramowania dekodera.

Widzę, że twój telewizor nie ma wejścia HDMI. Może masz w telewizorze opcję, wyboru formatu sygnału z wejścia DVI? Jeśli nie to trzeba pisać do ASTER.

Ja wysmarzyłem im długi konkretny liścik. Zobaczymy co odpiszą. Jeśli będzie nas dużo ze sprzętami do podłączenia przez DVI i podobnym problemem do będą musieli coś z tym zrobić.
 

Peresada

New member
Aster- problem z DVI

Dzięki za fachową i wyczerpujaca odpowiedź. Myślę że bedzie interesujące dla pozostałych uzytkowników, jak napiszesz kiedyś o reakcji Aster na nasz problem. Ja tez zamierzam ich nękac pismami.
 

marozet

New member
marozet napisał:
Jak na razie 15 dni bez odpowiedzi od ASTER. Zgłoszenie uzyskało status REALIZOWANE. hihi :)

Dostałem odpowiedź, oto ona:

"Przepraszamy za długi czas odpowiedzi.

Wyjaśniamyl, że kabel HDMI może kosztować bardzo dużo jednak to nie odzwierciedla do końca jego jakości.
Powinien być v 1.3 z obsługą DVI, HDMI, UDI, GVIF, DP.
Monitor powinien obsługiwać HDCP.
Nie napisał Pan w poprzedniej korespondencji jak go podłącza ,ale wygląda że przez przejsciówkę DVI i tu może leżeć problem
Sugerujemy sprawdzić w opcjach utawień monitora czy jest możliwość zmiany ustawień np YcbCr."

Najlepiej zrzucić winę na kabel albo przejściówkę, przy podłączeniu długości 1 metra:) Ciekawe jaki kabel powinienem sobie kupić i za ile?

Co ma HDCP do zaróżowionego obrazu? Albo obrazu nie ma, albo ma mniejszą rozdzielczość i tyle.
Poza tym HDCP mam.

Troszkę się przy tej odpowiedzi postarali, ale to nie rozwiązuje problemu ani nie jest odpowiedzią na moje pytanie.

Myślę, że jest to problem softu do dekodera ASTER.
 
Do góry