Problem z "satelitą", proszę o pomoc.

Sansei6

Member
Bez reklam
Szukałem odpowiedniego działu, nie wiem, może tu nie będzie przeszkadzać. Mam problem z "uruchomieniem" mojego zestawu do cyfrowej tv satelitarnej. Otóż po jakimś czasie w końcu zebrałem się i przeniosłem swój zestawik od rodziców, gdzie kiedyś grał dość dobrze, ostatnio nie wiem bo już był nie używany. Po przeniesieniu go do siebie (na pierwsze piętro - u rodziców było na drugim i też strona południowa) po zamontowaniu w jednym miejscu pojawił się obraz i wszystko ok, ale WAF zadecydował by jednak przesunąć go o szerokość pokoju na ścianie, bo coś nie estetycznie na oknie itp. Po tym manewrze jest tak jak było obok czyli siła sygnału cos ponad 60% tylko, ze nie ma obrazu ( u rodziców sygnał był raczej koło 95%) natomiast jakość jest na 0% no ale cóż jak nie łapie żadnego kanału? Antena jest z tzw zezem... próbowałem na Hotbirdzie, Astrze.... i nic. Tak się zastanawiam, pamiętam że jakiś czas temu gdy montował mi ten zestaw jeszcze u rodziców, człowiek ze sklepu to jeszcze wpisywał jeszcze jakieś parametry, może coś się zresetowało? A używam Fergusona AF-2018SE. Poruszałem anteną w róznych płaszczyznach ale nie daje to efektu. Czy drzewko rosnące paręnaście metrów przed anteną może tak "przeszkadzać"? Proszę o pomoc, co to może być, tylko za mocny w tym temacie nie jestem więc piszcie jak najprościej jakby można było, a tak sobie myśle, że może to coś z transponderem czy jakimiś takimi? Dajcie znać, co myślicie?
 

mirecore

New member
Ja mam zwykłego philipsa i jak próbowałem przenieść antenę w inne miejsce, to porażka siła sygnału zgrubnie była 65 ale precyzyjnie tylko 3 więc kiszka brak kanałów. Precyzyjnie musi być minimum 10 żeby załadował kanały. W ustawieniach lepiej nie grzebać, ja mam konfiguracja automatyczna dla CYFRA+ i tak ma być. W moim przypadku musiałem też całkiem odłączyć dekoder od pradu i czekać 30sek. włączyć sprawdzić sygnał czy jest minimum 65 zgrubnie i 10 precyzyjnie i dopiero ładować kanały.
Był u mnie koleś z CYFR+ z jakimś miernikiem który lokalizował satelitę, okazało się że u mnie jest tylko jedno miejsce z którego moge odbierać sygnał (własnie mam duzo drzew i budynków)
 

Sansei6

Member
Bez reklam
Hmm tylko, ze u mnie jest to taki zestaw do darmowej TV satelitarnej, nie kodowanej, żadnej konkretnej platformy, hmm czyli że niby ten poziom tzn wskażnik odpowiadający za jakość co u mnie jest na 0 to... hmmm myślałem, że "siła" tego sygnału odpowiada bardziej za jakieś namierzenia satelity a ta jakośc to będzie jak złapie jakiś kanał, kurcze to nie wiem co robić można jeszcze coś samemu spróbować?
 

mirecore

New member
zaczekaj, może ktoś się jeszcze wypowie - ja jestem zielony w temacie ale jednego jestem pewien - przenoszenie anteny = kłopoty ze strojeniem. PRECYZYJNY najlepiej jak jest 20, tak powiedział koleś z CYFRY, ale ja 20 nigdzie nie mam...
 

Sansei6

Member
Bez reklam
Nie wiem czy precyzyjny u was to to samo co jakość u mnie? Bo swego czasu ( u rodziców) to były tam bardzo wysokie wartości na pewno większe niż 20 % raczej powyżej 80% no i siła jak pisałem jakieś 95% było itp a teraz skacze pomiędzy 59 a 69 %
Poczekam jeszcze, może ktoś coś podpowie z góry dzięki i dzięki za dotychczasowe szybkie wsparcie ;)
 

crasher

New member
Drzewko jaknajbardziej moze przeszkadzac, zalezy od odleglosci, wysokosci i korony :) Jezeli nie przelaczales nic od ustawien zeza (opcje diseq) to jezeli wyswietla ci tylko sile to trafiles na innego satelite, mozesz albo krecic antena na boki albo w opcjach diseq zmieniac satelity az pojawi sie sygnal, wtedy bedziesz wiedzial w ktora strone musisz sie przestawic i o ile stopni.
 

Sansei6

Member
Bez reklam
Ok dziś się udało, skoczyłem do zaprzyjaźnionego sklepu, gzie pan mi sprawdził na zestawie, że z Fergusonkim wszystko ok i wybraliśmy stację 4funtv ktura była ustawiona i w domu pod tą stację szukałem sygnału - o wiele lepiej niż tylko po samych wykresikach było znaleźć ten "moment" kiedy złapałem satelitę, potem już przy szczegółowym ustawianiu korzystałem z wykresików no i wyciągnęłem jedynie 70 siły i 40 jakości ( wcześniej - u rodziców było (95 do 80) no ale cóż wszystko działa, tzn chyba wszystko, nie zdążyłem sprawdzić bo przyszła porządna burza z wyładowaniami, więc wolałem wszystko wyłaczyć a zresztą i tak sygnał zanikł.
Także dziękuję wszystkim za pomoc! Faktycznie zakres w jakim satelita była "do złapania" był bardzo mały i ruchy musiały być bardzo precyzyjne, ale jest! :mrgreen:
 

ernane

New member
tak, drzewo moze przeszkadzac, do 30m nie powinno byc nic na drodze anteny.
jesli w poprzednim miejscu sygnal lapales obok drzewa a teraz jest na drodze drzewo to sprawa wydaje sie oczywista.
diseq odlacz na czas ustawiania i ustaw perfekcyjnie HB, sprawdz tez kabel, pamietaj takze o kacie skrecenia konwertera
 

Sansei6

Member
Bez reklam
Dzięki, co do poprzedniego miejsca, to za pewne był inny kąt i drzwo nie wpływało, tylko za pewne było sporo szczęścia, że tak szybko się znalazł sygnał, właściwie to od ręki, tak na czuja ;) A u rodziców to był inny blok i nieco wyżej, no i faktycznie niemal czysty horyzont ;) A u mnie cóż drzewko, no i nieco bloków na horyzoncie - wyzszych, chyba i tak dobrze, że trafiłem "okienko" ;)
 

ernane

New member
hmm, czyli zaslania Ci drzewo i trafiles "okienko"?
wez wzglad ze mamy zime (teoretycznie:D) a na drzewach niedlugo pojawia sie liscie.
Znajomy kiedys mial taki problem, zalozyl antene sygnal zlapal od razu a jak drzewa zaczely zieleniec stwierdzil ze chyba ten kolor zle wplywa na odbior ;)
Ostatecznie przewiesil antene
 

Sansei6

Member
Bez reklam
Cóż pożyjemy, zobaczymy, Drzewka były przycinane na jesieni i to dość radykalnie, kilka nawet wyciętych, a o okienko to mi raczej chodziło o taka przerwę między blokami w której miał szczęście (dla mnie) znaleźć się hotbird ;)
 
Do góry