Problem z rozstawieniem 5.1 + jaki sprzęt za 8-10tys.?

Yaheem

New member
Witam Serdecznie. W najbliższym czasie czeka mnie wykończenie mieszkania, w którym chciałbym zestawić dobry zestaw KD. Na "dzień dobry" powinienem rozplanować układ głośników i rozprowadzenie przewodów. Sprzęt kupował będę pewnie najwcześniej za 3 miesiące, ale chciałbym się już przymierzać. Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

Poniżej w punktach moja sytuacja:
  • Pokój jak na załączonym obrazku 18m2, otwarty na kuchnię
  • Telewizor (czyli też głośnik centralny) umieszczony na specjalnie wybudowanej w rogu sciance (pewnie mało korzystnie, ale to jedyna opcja, która pozwoliła na wsadzenie dużej kanapy w pokoju otwartym na kuchnie;)
  • Ze względu na drzwi balkonowe lewy front niestety bardzo blisko telewizora
  • Myślę, że "objętościowo" będę używał kina do: 40% TV, 40% Film (BD, DVD), 20% Muzyka
  • TYlko 20% na muzykę, dlatego gdy już słucham, chciałbym cieszyć się możliwie czystym i szczegółowym dzwiękiem z głębokim basem. Rózne "motywy gitarowe": Santana, RHCP, Rea, Clapton, itp. Sam gram na różnych instrumentach, dlatego zależy mi na dobrej jakości. Nie musi być głośno.
Wreszcie moje pytania:
  1. Czy lepiej będzie gdy prawy front stał będzie równie blisko telewizora jak lewy, czy też należy go odsunąć stawiając przy blacie kuchennym. Jeżeli tak, to na jaką odległość? W którą stronę powinien być skierowany?
  2. Czy surroundy należy postawić bezpośrednio przy kanapie, czy może w jakiejś odległości od niej? (myślę, że narożnik będzie miał wymiar 3x3, ale naturalnie zazwyczaj nie będzie cały zajmowany) Może w ogóle powinny stac gdzie indziej?:roll:
  3. Czy surroundy powinny stać na standach, oddalone od ściany (jeżeli tak to o ile?), czy ewentualnie mogą być zamocowane za pomocą uchwytów do ściany?
  4. Czy Sub-woofer może stać z tyłu, obok kanapy? Alternatywą jest wykonanie dedykowanego miejsca, gdzieś pod telewizorem.
  5. Czy głośnik centralny musi być powieszony na ścianie, czy też może być zrobione dedykowane wglębienie w ściance nad/pod telewizorem?
Co do sprzętu, planuję wydać ok 8-10 tys. na zestaw 5.1 + amplituner. Poczytałem trochę na forum i wydaje się, że odpowiedni byłby np. taki zestaw: Onkyo TX-SR806; Kef iQ50 + iQ10 + iQ60C + iQ PSW 2500

Chyba sam przekroczyłem trochę mój przedział cenowy, ale abstrahując od ceny, co myślicie o takim zestawie w moim przypadku?

6. Czy głośniki wystarczające na tej wielkości pokój? Może fronty za małe? A może SUB za duży?
7. Czy moc amplitunera jest adekwatna do głośników / wielkości pokoju? Jeżeli uznacie, że w tym przypadku może być coś tanszego z chęcią wydam mniej ;)

Sorki za przydługiego posta;) Będę wdzięczny za Waszą pomoc.
 

Attachments

  • 5-1.JPG
    5-1.JPG
    26,9 KB · Wyś: 217

Gohan111

Member
Oto moje propozycja ustawienia sprzętu , może się spodoba może nie , kanapa (3x3m hmm proponuje takiego zawijasa 3x1m jak na obrazku ) ustawiona tak aby oddzielić część jadalną od części home cinema , klasyczny układ 5.1 fronty nie za blisko tv (minimum metr od tv z każdej strony ) żeby dźwięk z kanałów lewy prawy nie zlewał nam się . Głośniki efektowne po bokach słuchacza Lewy zawieszony na ścianie , prawy albo na standzie przy kanapie albo zawieszony na przeciwległej ścianie - do skorygowania w ampli wszystkie odległości itd. Sub albo na ścianie z frontami albo za kanapą .
Ja bym to tak ustawił . Pod telewizorem ustawiasz elektronikę ampli odtwarzacz dvd itp . Można dorzucić jakiś nieduży stolik , zawszę będzie gdzie usiąść ze znajomymi .
Co do wyboru kolumn i elektroniki - masz do wydania całkiem sporą sumę więc i wybór jest ogromny , radze najpierw pochodzić po sklepach zobaczyć posłuchać - Kef'y to nie są kolumny dla każdego :p jest dziesiątki innych firm godnych polecenia jak Monitor Audio , Dali , Wharfedale , JBL etc.

pozdrawiam !!!


projekti.png
 

grajen

New member
w takiej odleglosci jak masz w planach Yaheem, to osoba siedzaca w rogu naroznika bedzie miala z 6m do tv i to by wymagalo dosyc sporego tv - jesli masz zamiar wydac 8-10k to bym pomyslal nad innym zaaranżowaniem salonu - oczywiscie o ile na wynegocjowanie przeznaczenia takich funduszy z innymi domownikami (żeby nie było na tą jedną szczególną osobę :p) nie wytoczyłeś już najcięższych dział :p
 

Yaheem

New member
Dzięki za porady! W szczególności Gohan111 za zaangażowanie ;)

Niestety dosc ciezkie dziala zostaly juz wytoczone i prawdopodobienstwo zmiany na proponowany rozklad (z reszta takie bylo moje pierwsze zalozenie) jest znikome :-( Ale popróbuje :cool: Kurcze wiem, że za blisko siebie te fronty w moim rozkładzie... Ale gdyby jednak miał zostać, to może ktoś wrzuci swoje odpowiedzi na zadane pytania?

W salonie brak okien - sa za to duze drzwi na taras, jeszcze z kawalkiem przeszklonym wiec pokoj dosc jasny (taras od zachodu)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
ja bym został przy Twoim ustawienie ( szacunek dla Gohan111 )
Zestaw opierałbym na Marantzu i kolumnach KEF-a . To trochę wyższa półka. Ważne aby dźwięk nie uciekał po całym pomieszczeniu.
Przy Twoich preferencjach odsłuchu powinno być extra.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Myślę, że będziesz bardziej zadowolony z poniższego:
Monitor Audio BR6+BRFX+BRLCR+BRW10, mocarz do napędzenia Onkyo TX-NR905.

Pozdrowienia.
 

jarmar

Member
A jaka jest różnica w odległości frontów od tv, bo jak niewielka to ustawisz sobie odległości w menu ampli. Do takiego ampli wziołbym sobie iq70 ( pewnie dlatego że takie mam).:grin:
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
propozycja Gohan111 jest niezla (wydaje sie duzo lepsza), nalezaloby jednak sprawdzic "na zywo" co by z tego wyszlo - sciana ma 4.18m, za kanapa musi byc przestrzen aby sie swobodnie poruszac-przybajmniej 1m, kanapa tez ma swoja glebokosc, wiec odleglosc ogladajace od TV moze sie zmniejszyc do 2.5m. mimo wszystko uwazam,ze warto sprawdzic takie rozsrawienie-daje pewna swobode w ustawieniu kanapy (przesuniecie badz w strone wyjscia na taras badz w strone sciany) i umozliwia lepsze rozstawienie kolumn.
ustawienia wyspowe sa jednak dla duzej ilosci osob innowacja nie tak latwa do zaakceptowania - niestety ,bo to czesto bardzo fajne i nadajace "lekkosci" pomieszczeniu rozwiazania !
kolumny- musisz odsluchac koniecznie ,kefy to dobra jakosc i duza szczegolowosc, ale musisz sam ocenic ,czy dla twoich potrzeb nie beda troche za malo uniwersalne,w kinie potrzebna jest tez dynamika - oczywiscie moze ona zyskiwac kosztem szczegolowosci (dla niektorych moze byc troche meczaca w kinie na dluzsza mete) , ale wlasnie to musisz sam roztrzygnac-jaki kompromis wybrac i pojscie w ktora strone (szczegolowosc-dynamika) bedzie ci bardziej odpowiadac, odsluchaj propozycji blackninja
 

Yaheem

New member
Jeszcze raz serdecznie dziękuję za odpowiedzi. Zmiana rozkładu będzie jeszcze poruszona z moją drugą połową, ale pociesza mnie, ze jak się nie uda zmienić, to i tak tragedii nie będzie ;) Oczywiście gdyby ktoś miał jeszcze swoje przemyślenia to będę wdzięczny8)

Co do sprzętu, to faktycznie będę się musiał poumawiać trochę na odsłuchy. Do zakupów jeszcze spooro czasu.
 
Do góry