Problem z połączeniem przez component. POMOCY!

mecenas666

New member
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów:). Jestem nowy i mało obeznany w sprawach poruszanych na tym forum, dlatego licze, ze z wasza pomocą zdołam nabrać jakiejś wiedzy. A teraz mój problem:
Mam telewizor plazmowy 42" oraz kino domowe Harman/kardon. Do wczoraj uzywalem dekodera z polsatu jednak po przemysleniach postanowilem zrezygnowac i przejsc na C+. Zakupilem w tym celu dekoder wlasnosciowy, jako ze w opinii wielu dekodery dawane od C+ są mierne. Wybór padła na samsunga a-200. Sprzet ten posiada wyjscie komponentowe i chciałbym go połączyć z TV. Dzisiaj jednak zajrzałem za ekran plazmy i ku mojemu nieszczęsciu nie ma tam wejsc komponentowych :? Nie wiem teraz co uczynic, aby móc wykorzystać ten komponent z dekodera i nie tracić na jakości. Znalazlem na allegro kabel component-euro za 130zł i takie cos by mi pasowalo. Jednak nie wiem czy zda to egzamin, skoro TV nie ma w opcjach componentu. Jedyne co dostrzeglem to wlaczając TV mam do wyboru zrodlo sygnalu i jest tam scart1, scart2, cvbs oraz YC (bycmoze to YC to wlasnie komponent), ale z tyłu nie ma wtyków pod YC, a cvbs i scart jest!:| Oprócz tego jest tam jeszcze s-video, masa chinchy od dzwieku i kina domowego, gniazdo pc DVI i jakieś dziwne gniazdo chyba VGA (takie coś jak w komputerze a nad nim napis SERIAL) do którego to gniazda widzialem na allegro kabel component-vga. Pytanie tylko od czego jest to gniazdo? Moze to jest ten cały component? Nie wiem naprawde i dlatego liczę na waszą pomoc. Co zrobić, aby jakoś sensownie z tego wybrnąć i uzyskać jak najlepszą jakość? Mile widziane jakies ewentualne linki do kabli na allegro.
Serdecznie pozdrawiam!
 
Ostatnia edycja:

arsenal

Moderator
VIP
Podaj może dokładny model tej plazmy. Będzie łatwiej.
Na tą chwilę powiem mogę ci powiedzieć taką rzecz. Najpierw poszukaj w tej : masie chinchy od dźwięku i kina domowego" trzech opisanych jako Y, Pb, Pr( kolory odpowiednio zielony, niebieski, czerwony). Być może tam są tylko uznałeś je za co innego. Jeśli są to masz component. Nie ma? Podłącz samsunga do Tv kablem Euro-Euro i ustaw w tunerze wyjście "kompozyt+ YUV". Samsung przesyła sygnał component też w ten sposób. Być może twój tv przyjmie sygnał YPbPr poprzez gniazdo Scart.
Y/C to inaczej S-video a Serial to gniazdo serwisowe jak mniemam do którego podłącza się serwis naprawczy.
Tak wogóle to dziwna ta twoja plazma. Chyba ma już kilka lat, że nie posiada componenta czy choćby VGA.
 

mecenas666

New member
No powiem CI ze ta plazma nie jest młoda :) Kupilem ją gdzies 2-3 lata temu, wtedy to był hicior kosztujący kolo 15k zł a teraz... Nie stac mnie bylo na cos firmowego, a nadażyla się okazja i ją kupilem. Jest firmy medion. Na bank z tyłu nie ma componentu, szukalem szukalem i nic :p Ok, więc jak tylko przyjdzie tunerek to podepne go wykorzystując chwilowo euro od DVD i zobaczymy jak to bedzie gralo. jakby ktoś mial jakieś pomysly to smialo pisac ;) Z góry dzieki!
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
kable te są znacznie tańsze.
Oczywiście musisz sprawdzić czy będzie grać lepiej.
Z Madionami nie ma nic pewnego.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
kable te są znacznie tańsze.
Oczywiście musisz sprawdzić czy będzie grać lepiej.
Z Madionami nie ma nic pewnego.
 

arsenal

Moderator
VIP
Nawet jak nie uzyskasz obrazu poprzez component to dobry kabel Euro za 60-100 zł np. Profigold i wybranie sygnału RGB powinno zapewnić ci bardzo dobry obraz. Musisz pamiętać, że ten Samsung, którego nabyłeś ma dużo lepszy obraz od dekoderów platform cyfrowych. Nie wspominam o dźwięku bo tu jest już prawie przepaść, na korzyść Samsunga oczywiście.
 

mecenas666

New member
Prosze mi powiedziec czy jest sens wogóle bawienia się w ten component? Chyba jednak kupie dobry kabel euro taki wlasnie jak mówisz (mam taki sam do dvd) i po prostu spróbuje wlaczyc w tunerze component i zobacze jak to wszystko zagra. Jezeli nie no to wroce na standard rgb i tez bedzie dobrze. Do tego kabel optyczny do audio i powinno smigac jak nalezy ;)
 

szarp

New member
ja bym się nie bawił w komponenty ... RGB jest wystarczające. Jeśli plazma nie ma dużej rozdzielczości np > 1024x768 to rożnic pewnie nawet nie zobaczysz. Dopiero duże rozdzielczości potrzebują dobrego sygnału. Pytanie tylko czy Samsung wypluwa z siebie sygnał progressive po komponencie 480p czy 576p czy 576i i 480i. Najlepiej byłoby mieć 576p ale czy plazma ma tyle ? Po RGB brykać może 576i więc jak masz plazmę 852x480 to bym się komponentem nie przejmował.
 

Fatman_1

New member
Bez reklam
Szarp ma rację, jeżeli to jest plazma Medion z przed 2-3 lat to na bank jest niskiej rozdzielczości: chyba 842 x 480 czy coś takiego. Tylko takie wtedy robili.
Kup kabel Euro ale GRUBY, w podwójnej albo potrójnej izolacji i spoko.
W MM-NDI takie kable zaczynają się już od 39,99 pln.
Nie kupuj cienkiego za 9,99 pln.

Powinieneś być zadowolony.
 

szarp

New member
drosophilia napisał:
a moze by tak przewod component-dvi-i??

DVI-i to sygnał DVI-D i DVI-A. DVI-A jest sygnałem VGA czyli odmianą RGB. Jeśli odbiornik akceptuje sygnał komponent jakoś przez DVI (przyznam się że czegoś takiego nie widziałem) to może zadziała.
 

mecenas666

New member
No i nie wiem już co robić. U mnie w TV jest wyjscie DVI-i i mozna by bylo chyba podac mu tam sygnał, ale czy to bedzie dzialalo? Nie wiem jaka rozdzielczosc ma moj TV, nie mam do niego instrukcji ani kartonu, ale pewnie nie jest za wysoka tak jak mowicie. W zalączniku zdjecie tych gniazd w TV. POZDRAWIAM i czekam na dalsze, jakże cenne sugestie.
 

Attachments

  • aaa.jpg
    aaa.jpg
    36,6 KB · Wyś: 64

szarp

New member
Odradzam ... kompatybilność komputerowego VGA i telewizyjnego RGB jest raczej wątpliwa zaś jeszcze komponentu i VGA ... jest bliska 0. Bez szczegółowej instrukcji to bym raczej kabelka nie wkładał. Zostaw Euro z RGB i nie kombinuj
 

mecenas666

New member
Czyli mam rozumiec ze sygnał przez zwykly, droższy kabel euro-euro i w opcjach tunerka ustawic wyjscie component? Na allegro widzialem kabel z jednej strony 3xRCA pod komponent a z drugiej euro. Czy bedzie lepszy od tego euro-euro (przy zalozeniu ze oba są rownie dobrej jakosci i firmy?? Pozdrawiam!
 
Ostatnia edycja:

arsenal

Moderator
VIP
mecenas666 napisał:
No i nie wiem już co robić. U mnie w TV jest wyjscie DVI-i i mozna by bylo chyba podac mu tam sygnał, ale czy to bedzie dzialalo? Nie wiem jaka rozdzielczosc ma moj TV, nie mam do niego instrukcji ani kartonu, ale pewnie nie jest za wysoka tak jak mowicie. W zalączniku zdjecie tych gniazd w TV. POZDRAWIAM i czekam na dalsze, jakże cenne sugestie.
Trzeba było napisać, że masz DVI na pokładzie. Do samsunga ci się nie przyda ale dobrze, że jest. Możesz podpiąć np. komputerdo filmów HD.
Te "druty" na zdjęciu aż proszą się o wymianę na poważne chinche.
 

mecenas666

New member
Wiem wiem, wszystko bedzie powymieniane i zrobione tak jak nalezy :) A jak z odpowiedzią na mój wcześniejszy post? Pomoże ktoś?POZDRAWIAM!:mrgreen:
 

arsenal

Moderator
VIP
mecenas666 napisał:
Czyli mam rozumiec ze sygnał przez zwykly, droższy kabel euro-euro i w opcjach tunerka ustawic wyjscie component? Na allegro widzialem kabel z jednej strony 3xRCA pod komponent a z drugiej euro. Czy bedzie lepszy od tego euro-euro (przy zalozeniu ze oba są rownie dobrej jakosci i firmy?? Pozdrawiam!
Jeśli to naprawdę dobra firma to jest to raczej obojętne. Markowi producenci wyciągnęli już chyba maximum z kabla Euro i teraz przenoszą się powoli na kabelki cyfrowe.
 

szarp

New member
mecenas666 napisał:
Czyli mam rozumiec ze sygnał przez zwykly, droższy kabel euro-euro i w opcjach tunerka ustawic wyjscie component? Na allegro widzialem kabel z jednej strony 3xRCA pod komponent a z drugiej euro. Czy bedzie lepszy od tego euro-euro (przy zalozeniu ze oba są rownie dobrej jakosci i firmy?? Pozdrawiam!

Ustaw w tunerze Euro RGB i połącz kablem Euro i tyle. Wg mnie twój tuner i tak komponent wypluje po komponencie a nie przez Euro (może się mylę?). Kable i przejściówki można dostać różne. Pytanie czy sprzęt akceptuje taki sygnał. Jeśli w menu TV nie masz opcji komponent przez Euro (trzeba TV powiedzieć jaki sygnał mu dostarczas) i nie masz manuala, że TV akceptuje taki sygnał po Euro to nie rób eksperymentu bo jeszcze coś się popsuje.
 
Do góry