Problem z podłączeniem soundbara

Ejsio

New member
Cześć. Mam problem z prawidłowym podłączeniem soundbara.

Soundbar JBL Bar 5.1 Surround
TV Samsung UE49K5600

Do belki podłączony jest dekoder nc+ do HDMI IN.
Belka podłączona jest do TV przez HDMI ARC.***
Czyli najprostsze i zalecane podłączenie.

Jeśli chodzi o dekoder, to jest dźwięk i obraz z niego, natomiast nie ma w ogóle dźwięku z samego TV, tzn. z aplikacji Smart TV, czyli YT, player itd.

Jak to podłączyć, żeby mieć jednocześnie dźwięk z dekodera i ze Smart TV?
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Przestaw w tv źródło dźwięku na belkę. Może lepszym rozwiązaniem byłoby wpięcie dekodera do tv i ustawienie źródła dźwięku na belkę i wtedy dźwięk z belki będzie zawsze niezależnie czy źródłem jest dekoder czy aplikacje internetowe.
 

Ejsio

New member
Dobra, już ogarnąłem. Zrobiłem tak jak napisałeś. Podpiąłem dekoder bezpośrednio do TV, a soundbar zostawiłem pod HDMI ARC. W TV cały czas miałem ustawione źródło dźwięku na belkę, także tu nic nie zmieniałem. Dodatkowo musiałem zmienić w TV format dźwięku z DTS neo 2:5 na PCM, bo JBL wywalał błąd "NO DTS SUPPORT".

Przy okazji zapytam: czy warto zainwestować 50-60 zł w porządny kabel HDMI 2.1? Obecnie mam podpiętego JBL'a jakimś tanim chinolem 1.4 wartym 10 zł. No i jeśli tak, to od razu kupić i do belki, i do dekodera, czy do samej belki wystarczy? Polepszy to jakość dźwięku?
 

Ejsio

New member
Działa działa, ale tu bardziej chodziło mi o jakość. Słyszałem wiele opinii, że w przypadku kabli HDMI duże znaczenie ma jakość danego kabla i ten standard (1.4, 2.1 itd.)
 

doki_szz

New member
Dobra, już ogarnąłem. Zrobiłem tak jak napisałeś. Podpiąłem dekoder bezpośrednio do TV, a soundbar zostawiłem pod HDMI ARC. W TV cały czas miałem ustawione źródło dźwięku na belkę, także tu nic nie zmieniałem. Dodatkowo musiałem zmienić w TV format dźwięku z DTS neo 2:5 na PCM, bo JBL wywalał błąd "NO DTS SUPPORT".

Przy okazji zapytam: czy warto zainwestować 50-60 zł w porządny kabel HDMI 2.1? Obecnie mam podpiętego JBL'a jakimś tanim chinolem 1.4 wartym 10 zł. No i jeśli tak, to od razu kupić i do belki, i do dekodera, czy do samej belki wystarczy? Polepszy to jakość dźwięku?

Helo mam pytanie :) czy ktoś wie co to znaczy dokładnie ten PCM :)

Co do kabla :) to HDMI 2.1 jest potrzebne jak w telewizorze i soundbarze jest eARC przy samym ARC wystarczy tani kabel bo przesyła dane cyfrowe ;) nie ma zniekształceń a prędkość nie jest duża 1Mbit/s - eARC czyli standard 2.1 pozwala na ma 37Mbit/s.
 
Do góry