Problem z napisami z filmow DVD na ekranie

Czapa

New member
Witam - mam pytanie: mam tv JVC 32h5 i dvd onkyo 304 - polaczone kablem scart. W setupie DVD ustawilem obraz na 16:9. I teraz tak - jak wlaczam napisy w filmie, to te napisy w polowie sa uciete - nie widac 2 rzedu napisow. Ja wiem, ze w telewizorze moge ustawic 2 formaty 16:9 - jeden tzw. pelny 16:9 i dryugi tz 16"9, ale przesuniety do gory, zeby napisy sie zmiescily. Ale i tak musze jeszcze bardziej obraz przesunac do gory, wtedy mam cale napisy. Pytanie jednak jest takie:
1. CZEMU napisy NIE SA NA FILMIE - czyli jak w kinie?
2. Czy te napisy MOZNA JAKOS DO GORY PRZESUNAC?
3. Czy moze znacie model dvd ktory pozmawal przesuwac napisy?

nie ukrywam. ze to przesuwanie obrazu troche mnie wnerwia. Caly format mam tylko wtedy, kiedy albo slucham w oryginale, albo wlacze lektora....
help:)

pozdro
Czapa
 

lepp

New member
Bez reklam
Większość filmów na dvd jest dopasowana do ekranów 16/9 napisy pojawiają się częściowo na czarnych pasach częściowo na obrazie. Format kinowy to jeszcze szerszy ekran niż 16/9 wiec czarne pasy pozostają.
Problem może się pojawiać w sytarych wydaniach filmu 4:3 gdzie napisy nie miszczą się na ekranie 16/9 lub przy błędnych ustawieniach DVD lub TV. Jeśłi masz taki problem ze nowymi filmami to jest to jedynie problem ustawień. Najprawdopodobniej jedziesz na jakimś zoomie w tv.
Co do DVD przesówających napisy, to niestety nie ma takich.
 

wtykacz

New member
no to pewnie zaskocze Ciebie...

Kiedys rowniez myslalem, ze przesuwanie napisow na plycie DVD jest niemozliwe.
Ja posiadam takowy player, jest to odwarzacz Philips sprzed kilku lat i o dziwo jest taka mozliwosc, oczywiscie przesuwanie gora/doł.

edit:
Cos takiego w tej chwili znalazlem
Panasonic DVD S49
zmiana gora/dol
http://www.kinodomowe.idg.pl/artykuly/49065/Panasonic.DVD.S49.html

Panasonic DVD S47
http://www.kinodomowe.idg.pl/artykuly/42235/Panasonic.DVD.S47.html

Oraz mniej markowe playery potrafia to robic
Bellwood 301 USB (Odczyt QPEL i GMC) http://www.bellwood.pl/
WIWA HD-238 USB (Odczyt QPEL i GMC) http://www.wiwa.info.pl/
KORR 3358
 
Ostatnia edycja:

lepp

New member
Bez reklam
Ciekawe, nie spotkałem się z czymś takim.
Jednak w w.w. przypadku rozwiązania problemu należy szukać gdzie indziej.
 

Czapa

New member
lepp napisał:
Większość filmów na dvd jest dopasowana do ekranów 16/9 napisy pojawiają się częściowo na czarnych pasach częściowo na obrazie. Format kinowy to jeszcze szerszy ekran niż 16/9 wiec czarne pasy pozostają.
Problem może się pojawiać w sytarych wydaniach filmu 4:3 gdzie napisy nie miszczą się na ekranie 16/9 lub przy błędnych ustawieniach DVD lub TV. Jeśłi masz taki problem ze nowymi filmami to jest to jedynie problem ustawień. Najprawdopodobniej jedziesz na jakimś zoomie w tv.
Co do DVD przesówających napisy, to niestety nie ma takich.
no oki, ale pliss help - jakie ustawienia mam ustawic?? tzn tak - za instrukcja tv podam ustawienia obrazu:
1. POWIEKSZENIE 16:9 - ten tryb powieksza szeroki obraz na caly ekran odbiornika
2. FORMAT 16:9 - ten tryb powieksza szeroki obraz wraz z napisami na caly ekran odbiornika

i teraz tak: tryb 1 - to widze CALY OBRAZ bez napisow wogle (inaczej - widze caly 1 rzad napisow), w trybuie 2 - obraz jest lekko posuniety do gory - means pojawia sie na dole czarny pasek z textem - mam 1 rzad i pol drugiego... naturalnie,. moge wtedy za pomoca pilota obraz JESZCZE do gory przesunac, wtedy mam CALE NAPISY ale gora jest wiecej obcieta.
czyli wydaje mi sie, ze ustawione jest ok - jak w dvd zmienialem wyjscei obrazu na inne niz 16:9 - to juz wogle mialem beee - obraz sie rozciagal na boki a zwezal u gory:D cos jak w "starym kinie":)
Cos mi sie widzi, ze jedynym rozwiazaniem jest rzeczywiscei kupno innego dvd - ktore pozwala na przesuniecie napisow up, plus dodatkowo np. na powiekszenie czcionki itp - czasami ta czcionka jest naprawde b. mala:D tym bardziej, ze to onkyo, jezeli chodzi o napisy do divx, to czyta tylko te w formacie txt i tylko wtedy, gdy ich nazwa jest taka sama jak nazwa pliku filmu - co do litery:D (ale - w filmach divx problemu z napisami nie mam - napisy ZAWSZE sa na obrazie)
pozdro.
czapa
 
Ostatnia edycja:

lepp

New member
Bez reklam
Tak mieszasz, że nic nie rozumiem.
Mówiąc którko masz coś spie...olone z ustawieniami.
Jeśli film jest nagrany w 16/9 i telewizor jest 16/9 to nie ma siły. Wszystko musi być widać łacznie z napisami.
Odszukaj instrukcję obługi i sprawdź w jakich trybach jest nadawany i odbierany obraz w tych proporcjach.
U mnie w DVD ustawia się po prostu format telewizora na 16/9 a tv na szeroki ekran. wtedy wszystko idać i jest w odpowiednich proporcjach.
Tryb Powiększenie jak sama nazwa wskazuje nie będzie u ciebie odpowiedni bo nie potrzebujesz niczego powiększać. wydaje mi się, że TV musi być ustawione na opcję 2. Chyba, żę są jeszcze jakieś inne.
Zostaje odpowiednie ustawianie obrazu z dvd.
Jest tez opcja inna opcja, że dvd nie dogaduje się poprawnie z telewizorem lub coś jest skopane.
Części problemu wogóle nie zauważasz, skoro TV obcina Ci napisy, to znaczy, że obraz jest albo powiększony i przy okazji obcina trochę boki, albo nienaturalnie rozciągniętu do góry.
 
Ostatnia edycja:

lepp

New member
Bez reklam
Przeczytałem angielską instrukcję tego TV i wynika z niej, że ten TV nie ma opcji wyświetlania obrazu 16/9 wybieranej przez użytkownika. Może dopasować wyświetlić obraz 16/9 tylko w opcji auto.
Nie wiem na ile będzie ona skuteczna, piszą tez, żę nie nadaje się ona do oglądania obrazu 4/3 więc nie wiem na czym polega ten automatyzm :D To wypróbuj najpierw.

Jest jeszcze opcja Full ( nie wiem jak będzie po naszemu ale pewnie pełny ) służy on do przywracania proporcji obrazowi 16/9 spłaszczonemu do 4/3. Może się okazać, ża rozciągnie on obraz, a może będzie ok. Jeśli nie to spróbuj ustawić obraz z DVD na 4/3 i poeksperymentować jeszcze raz.

Te programy których używasz służą do powiększania obrazu 4/3 do panoramy, jeśli nadawany jest z czarnymi pasami.
 

Czapa

New member
lepp napisał:
Przeczytałem angielską instrukcję tego TV i wynika z niej, że ten TV nie ma opcji wyświetlania obrazu 16/9 wybieranej przez użytkownika. Może dopasować wyświetlić obraz 16/9 tylko w opcji auto.
Nie wiem na ile będzie ona skuteczna, piszą tez, żę nie nadaje się ona do oglądania obrazu 4/3 więc nie wiem na czym polega ten automatyzm :D To wypróbuj najpierw.

Jest jeszcze opcja Full ( nie wiem jak będzie po naszemu ale pewnie pełny ) służy on do przywracania proporcji obrazowi 16/9 spłaszczonemu do 4/3. Może się okazać, ża rozciągnie on obraz, a może będzie ok. Jeśli nie to spróbuj ustawić obraz z DVD na 4/3 i poeksperymentować jeszcze raz.

Te programy których używasz służą do powiększania obrazu 4/3 do panoramy, jeśli nadawany jest z czarnymi pasami.

ha i wlasnie teraz W KONCU zajarzylem:) well - daje opcje wlasnie PELNY (a wlasciwie nie daje - telewizor sam na dzien dobry zaproponowal) i widze cale napisy - ale z pasami czarnymi u gory i na dole... ale chyba tak musi byc. Ja po prostu CALY CZAS BYLEM PEWIEN ze jak film jest w formacie 16:9 to znaczy, ze ma zajac CALY EKRAN. Ale dzisiaj poscilem sobie film EVENT HORIZON zrobiony przez Universal Studio - i tam na poczatku jest to logo Universal - i dopiero w trybie PELNY (z czarnymi pasami u gory i na dole) to logo Universalu przyjelo ksztalt KOLA (te gwiazdki w kolo sie ulozyly) - w trybie 16:9 i tym drugim 16:9 bylo to..... elipsa hehe:)
wiec na koniec czy dobrze mysle - fakt ze film jest w formacie 16:9 WCALE NIE OZNACZA ze bedzie na calym ekranie tak??? bo mysle ze tutaj tkwi klopot hehe:)

a co do opisu tego trybu PELNY - tam jest: UZYWAJ TEGO TRYBU DO PRZYWROCENIA PIERWOTBNYCH WYMIAROW OBRAZU O WSPOLCZYNNIKU 16:9, KTÓRY ZOSTAL ZMNIEJSZONY DO NORMALNEGO OBRAZU O WSPOLCZYNNIKU 4:3 - powiem tak - nic z tego nie rozumiem:D
w kazdym razie - jak pisalem, mam ustaione dvd wyjscie na 16:9 i ZAWSZE jak zapuszczalem filmy z dvd i pojawialy mi sie czarne napisy gora, dol - myslalem ze to jest zle i rozciagalem obraz...
w takim razie jeszcze raz - kiedy film (w jakim formacie) zajmuje CALY EKRAN TELEWIZORA?
pozdrawiam i przepraszam za lamerskosc:p
czapa

ps na koniec - w kazdym przypadku obrazu mam mozliwosc wyboru 1. obraz standardowy, 2. panoramiczny, 3. powiekszenie 14.9, 4. powiekszenie 16:9, 5. format 16:9 i 6. Pelny - to tak a propos mozliwosci wyboru - tzn nie wiem czy o to ci chodzilo czy nie:D ale wiem jedno - mocno to zakrecone:p i moze trza bylo zostac przy monitorze 14" jak moja zona sie smieje:D
 
Ostatnia edycja:

lepp

New member
Bez reklam
Jest trochę nielogicznie w tym TV, ale najważniejsze, że da się ustawić jak trzeba.
Co do obrazu i pasów to wałkujemy to na tym forum od dawna. Format kinowy jest po prostu węższy niż 16/9, jeśli film ma być w całości to pasy muszą być. Czasem są filmy, obcięte do 16/9, albo co gorsza do 4/3, ale dla prawdziwego kinomana to pełna kicha
 
Do góry