Problem z matryca.

abezus

New member
Witam. Pare dni temu zakpilem samsunga 32a656... I juz w sumie w drugim dniu wyskoczyl bad pixel/stuck pixel... nie wiem dokladnie co to jest... Na bialym tle swieci na rozowo na czarnym na zielono... Smieszna sprawa... Ale do czego zmierzam... Zna ktos jakies metody jak sie tego pozbyc?? Dosc irytujaca rzecz biorac pod uwage fakt ze jest on prawie na srodku ekranu. Dodam ze przez 3 miesiace mialem juz 3 telewizory samsung z serii 656 i 2 z nich mialy bad pixele... 66%. Albo jestem najwiekszym pechowcem na swiecie albo ten sprzet to straszny szajs. Gdyby ktos mogl mi pomoc, podpowiedziec co robic z tym to byloby fajnie... Pozdrawiam.
 

spanker

New member
taki pixel to najmniejszy problem, chyba ze uzywasz tv jako monitor, ciesz sie ze nie masz cloudingu, bandingu, smearingu, light pillars, ciemnych plam, i innych bonusow technologii lcd... no chyba ze masz..:D
z wymiana lcd to sliska sprawa bo nigdy nie wiesz czy nie trafisz na gorszy:???:
 

abezus

New member
No wlasnie zapomnailem napisac ze uzywam go jako monitor i na statycznych obrazach lekko przeskadza :/ na filmach ogladanych z poltorej metra go nie widac :/ No i kurde... Juz sie cieszylem ze mam idealny egzemplarz bo nie ma zadnych bledow technologi LCD to po paru gdzinach od pierwszego wlaczenia wyskoczyla ta kropeczka... Ehhh... ;( :( Moze sa jakies sposoby na wyleczenie go z tej przypadlosci...
 

abezus

New member
Dzieki KiKi zaraz bede testowal programik... A ktos moze mi cos przyblizyc n temat tego ze wczesniej swiecil na bialym tle na rozowo a na czarnym byl czarny... teraz na czarnym swieci na zielono... Czyli pogarsza sie, polepsza, jak mam to rozumiec ?
 

sibkods

New member
@UP
Jeden Bad pixel nie uprawnia do skorzystania z gwarancji u Samsunga.

Jak program nie pomoże, możesz spróbowac masaż tego pixela - jak to zrobic znajdziesz np. na YT.

To, ze pixel ma jakis kolor to znaczy że jest szansa by go odratować.
 

abezus

New member
Dobra czyli po polsku teraz :D Jak mam takiego ciulika ktory na czarnym tle robi sie zielony a na bialym rozowy... to wymienia mi czy mie nie wymienia ??
Dodam jeszcze ze nie moge zrozumiec jak takie duze firmy pozwalaja sobie na takie rzeczy... Mi osobiscie sie w glowie nie miesci jak sprzet za 2 tys moze sie zepsuc po jednym dniu... Dla mnie jedna kropeczka zielona to jest uszkodziny sprzet i tyle... a to ze producent nie uznaje takiego czegos to swiadczy o producencie... Juz kiedys wylewalem swoje zale na temat bad pixeli na tym forum i jeszcze raz to zrobie... To samo z jakimis nierownymi podswietleniami, bandingami cloudingami... to wszystko jest dla mnie kompletnie nie do pojecia... Jak mozna wypuszczac na sprzedaz sprzet z takimi wadami... Oni po porstu traktuja potencjalnego kupca jak idiote ktoremu mozna wcisnac byle co... No i ja jestem takim idiota bo mam juz 3 egzemplarz 32a656 i kolejny jest o d*** rozbic. Dobra koniec placzu i prosze mi jeszcze napisac czy wymienia mi matryce w samsungu czy niezbyt...
Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

slavi

New member
Liczbe dozwolonych uszkodzonych pixeli w panelach LCD okresla norma ISO 13406-2. Pojedyncze bad/sub pixele nie uprawniaja do wymiany/naprawy sprzetu, chyba, ze taki zapis istnieje w karcie gwarancyjnej.

Przejrzyj ten temat:
http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=5377

Na forum jest wiele innych topicow o bad/sub pixelach.

Nie slyszalem zeby komus serwis naprawil/wymienil gwarancyjnie telewizor/panel z powodu uszkodzonego piksela.
Przeczytaj watki o podejsciu serwisow do reklamacji telewizorow.
Czesto reklamacje gorszych wad typu banding, clouding sa odzrzucane przez serwisy.
Wydaja decyzje, ze TV jest sprawny i trudno potem z tym cos zrobic.
A bad/sub pixele nie sa traktowane w ogole jako wada. Swego czasu nawet taki zapis widzialem w instrukcji LCD Panasonica.
Trudno z tym polemizowac bo z odleglosci 2 metrow tych pixeli po prostu nie widac.

@bonzo:
Przeczytaj norme ISO zanim kolejny raz wprowadzisz kogos w blad.
Czym rozni sie dla Ciebie bad od dead pixela?
 
Ostatnia edycja:

bonzo

New member
Piszę tylko to, co mi powiedziano na infolinii Samsunga. Mi się chciało zadzwonić.
Przytaczasz normy ISO dla monitorów, a nie dla telwizorów, które mówią, że dopuszczalne jest 8-10 dead pikseli (w zależności od wielkości tv) i ani 1 piksel stale świecący.
Więc w błąd wprowadzasz Ty, a nie ja.
Jak bym wierzył we wszystko co piszą w necie, to bym zimą chodził w sandałach.
 

abezus

New member
Jako ze rozmowa sie nieco ozywila postanowilem zadzonic na infolinie i dowiedziec sie co oni mi powiedza i uslyszec na wlasne uszy... No wiec kolega bonzo mowi calkowita prawde... Gosc na infolini potwierdzil mi po uprzednim sprawdzeniu ze nie powinno byc zadneog jasno swiecacego punktu. Kazdy taki punkt jest podstawa do naprawy gwarancyjnej. Jesli chodzi o martwe pixele to sprawa wyglada gorzej. Musi byc 5-8 sztuk zeby wymiennili matryce. 5-8 dlatego ze wszyskto zalezy od wieklkosci matrycy... Dziekuje za zainteresowanie tematem. Pozdrawiam.

EDIT: Zadzownilem sobie do serwisu ktory obsluguje moje miasto... No i co ciekawe gosc twierdzi ze jeden pixel nie podlega gwarancji... Tak ze generalnie wesolo :D
 
Ostatnia edycja:

slavi

New member
Norma, ktora podalem jest zatytulowana:
"Ergonomic requirements for work with visual displays based on flat panels -- Part 2: Ergonomic requirements for flat panel displays".

Nie ma w tytule nic co by sugerowalo, ze moze byc stosowana tylko do monitorow.
Oczywiscie serwisy odwoluja sie do niej w przypadku monitorow, ale nie slyszalem o specjalnej normie dla telewizorow.

@bonzo:
Najlepiej podaj numer i zrodlo normy stosowanej do telewizorow LCD na ktora sie powolales.

Infolinia nie jest niestety najlepszym miejscem do uzyskania kompetentnych informacji. Mysle, ze lepiej wyslac oficjalne zapytanie do serwisu centralnego i miec na pismie ile musi byc "dead", "hot" lub "stuck" pixeli aby matryca zostala wymieniona.

@abezus:
W Twoim przypadku musisz sie dowiedziec w serwisie ile na matrycy moze sie pojawic stuck pixeli (błednie swiecacych sub pixeli).
Jeden taki pixel jednak z pewnoscia nie jest powodem do wymiany gwarancyjnej panelu.
 

abezus

New member
Jutro odsylam sprzet do sklepu w ktorym go kupilem. Nie minelo jeszcze 10 dni od daty zakupu wiec zamienie go na inny... Nie maja juz A656 ani nowej seri B wiec pozostanie mi A551 czyli owiele gorszy model... ;( i moze za 4 razem nie bede mial problemow z tym sprzetem. Dzieki wszystkim za odzew w temacie. Pozdrawiam.
 

piotrleon

New member
Mam Le37a656 i działa idealnie

używam go jako tv i jako monitora, jako tv sprawuje się w połączeniu z N-kę rewelacyjnie, jako monitor z normalnym pecetem śmiga równie pięknie. I tak już o 4 miesięcy. Żadnych martwych pikseli itp. Wszytko zależy chyba od egzemplarza na jaki się trafi i już.
 
Do góry