Problem z dźwiękiem 5.1 Samsung LE37B651 + nVidia GTX 260 HDMI

stanior

New member
Witam,

Walczę już chyba z tydzień nad tym, aby uzyskać dźwięk 5.1 z komputera na kinie domowym Samsunga podpiętym do TV Samsunga LE37B651 i niestety cały czas dostaję tylko dźwięk stereo, ale po kolei:

Połączyłem kartę graficzną nVidia GeForce GTX260 kabelkiem do mojej płyty głównej do nablatowej karty dźwiękowej Realtek HD Audio na chipsecie ALC883, następnie kartę graficzną z TV za pomocą kabla HDMI do wejścia HDMI3/DVI. TV jest podłączony do kina domowego Samsung HT-C5550 kablem optycznym.

Z tego co zdążyłem się zorientować w AC3Filter widzę iż dźwięk na wejściu SPDIF jest dźwiękiem przestrzennym 5.1 na wyjściu również, NIESTETY ale kiedy próbuję odtworzyć go już poprzez kino domowe dźwięk dobiega tylko z lewego i prawego głośnika. Jako, że wiem iż mój TV nie dekoduje DTS, próbowałem puszczać filmy z dźwiękiem 5.1 nie tylko w tym formacie, ale również z dźwiękiem AC3 5.1.

Próbowałem również innego podpięcia, tzn. komputer wpinałem bezpośrednio do wejścia HDMI w kinie domowym, oczywiście wyjście z kina domowego jest na stałe podłączone do TV (HDMI1).

Aha, mój system operacyjny to Windows 7

Proszę o pomoc, może ktoś wie co może być nie tak :/
 

edekzelian

New member
Witam,
Połączyłem kartę graficzną nVidia GeForce GTX260 kabelkiem do mojej płyty głównej do nablatowej karty dźwiękowej Realtek HD Audio na chipsecie ALC883,

czyli podpiąłeś 2 zyłki (białą i czerwoną - tak podejrzewam) z płyty glownej do karty graficznej?
w ten sposob uzyskałes dzwięk stereo.
aby uzyskać 5.1 musisz spiąć je ze soba spdif wewnetrznym (albo zewanetrznym) ale niestety nie orientuje sie czy masz takowe wyjscia/wejsca na swoim mobo i grafice.

możesz tez bezposrednio spiąć audio z system kina domowego - ale chyba wiem, że chodzi Ci o to aby ograniczyc ilosc kabli.
 

stanior

New member
tak dokładnie chodzi mi właśnie o ograniczenie liczby kabli, gdyż komputer mam po drugiej stronie pokoju, a i w listwach przypodłogowych już brak miejsca :)

Płyta to ASUS P5K SE

aby uzyskać 5.1 musisz spiąć je ze soba spdif wewnetrznym (albo zewanetrznym) ale niestety nie orientuje sie czy masz takowe wyjscia/wejsca na swoim mobo i grafice.

Jeżeli chodzi o to, to tak podpięta grafa zsotała za pomocą dwużyłowego kabelka
 

stanior

New member
tutaj zamieszczam schemat mojej płyty - podpiąłem karte graficzną do wejścia SPDIF_OUT

plyta.png
 

edekzelian

New member
to podlaczenie masz ok. a pokrec sie po urzadzeniach audio w ustawieniach dzwieku pod windowsem. ja w lapku musze zaznaczyc sobie audio hdmi output aby dzwiek lecial przez hdmi.

mozliwe tez ze masz cos pokrecone z urzadzeniem wyjsciowym audio w samym playerze... opcji jest wiele...
 

darken

New member
musisz podpiac karte wewnetrznym kablem spdif (kabelek 2 zyłowy moze ale nie musi byc dostarczony z karta graficzna) podpimasz to na płycie głównej do pinow spdif ponizej cd sa 3 piny z przerwa ciebie interesuja te 2 piny razem i tak od lewej masz pin sygnalowy a ten skrajny po prawej to gnd i te 2 piny łaczysz z 2 minami na karcie graficznej powinno byc gniazdko 2 pinowe gdzies kolo zasilania.
(nie doczytałem ko9lejnego postu rozumiem ze tak masz)
Czy w ustawieniach karty dzwiekowej wybierasz spdif out - pewnie tak bo masz dzwiek na tv ale stereo i tu pojawia sie problem bo ---
Niestety i tak nie uzyskasz dzwieku 5.1 bo z tego co wiem to te tv (seria B i C) nie puszczaja dzwieku 5.1 z wejsc hdmi tylko 2.0. Dzwiek 5.1 jest z wejsc usb (filmy) oraz jak podepniesz sygnał cyftowy do gniazda antenowego i dany kanał ma dzwiek DD 5.1.
według mnie najlepsze wyjscie to podłączenie 1 zyłowego cinca podłączonego do wyjscia coaxial na płycie głównej i wpiecie go do gniacda coaxial in w kinie domowym jak je masz.
Co do podłączenia kabla hdmi do kina domowego bezposrednio od karty graficznej pewnie jest dokladnie tak samo jak w tv czyli kino debilnie zamienia dzwiek tylko na 2.0
jak cos to napisz na priva dam ci numer na skype to moze cos wiecej pomoge mam ten temat dobrze rozpracowany.
 

stanior

New member
musisz podpiac karte wewnetrznym kablem spdif (kabelek 2 zyłowy moze ale nie musi byc dostarczony z karta graficzna) podpimasz to na płycie głównej do pinow spdif ponizej cd sa 3 piny z przerwa ciebie interesuja te 2 piny razem i tak od lewej masz pin sygnalowy a ten skrajny po prawej to gnd i te 2 piny łaczysz z 2 minami na karcie graficznej powinno byc gniazdko 2 pinowe gdzies kolo zasilania.
(nie doczytałem ko9lejnego postu rozumiem ze tak masz)
Czy w ustawieniach karty dzwiekowej wybierasz spdif out - pewnie tak bo masz dzwiek na tv ale stereo i tu pojawia sie problem bo ---
Niestety i tak nie uzyskasz dzwieku 5.1 bo z tego co wiem to te tv (seria B i C) nie puszczaja dzwieku 5.1 z wejsc hdmi tylko 2.0. Dzwiek 5.1 jest z wejsc usb (filmy) oraz jak podepniesz sygnał cyftowy do gniazda antenowego i dany kanał ma dzwiek DD 5.1.
według mnie najlepsze wyjscie to podłączenie 1 zyłowego cinca podłączonego do wyjscia coaxial na płycie głównej i wpiecie go do gniacda coaxial in w kinie domowym jak je masz.
Co do podłączenia kabla hdmi do kina domowego bezposrednio od karty graficznej pewnie jest dokladnie tak samo jak w tv czyli kino debilnie zamienia dzwiek tylko na 2.0
jak cos to napisz na priva dam ci numer na skype to moze cos wiecej pomoge mam ten temat dobrze rozpracowany.

Dzięki stary za pomoc,

wiem, że najlepszy rozwiązaniem byłby dodatkowy kabelek :) ale tak się zastanawiam, bo gdy podłączę XboXa360 albo dekoder N'ki tylko przez HDMI to dźwięk leci mi 5.1 problem mam tylko wtedy kiedy do kina podepnę kompa. Chętnie się z Tobą skontaktuję, także zaraz wyślę pm'a.

Dzięki czekam na następne propozycje.
 

edekzelian

New member
lapka przez hdmi do ampli, ampli przez hdmi do tv.

Tak probowales?
jesli w taki sposob nie uzyskasz 5.1 to masz pomieszane cos w ustawieniach windowsa.
 

stanior

New member
lapka przez hdmi do ampli, ampli przez hdmi do tv.

Tak probowales?
jesli w taki sposob nie uzyskasz 5.1 to masz pomieszane cos w ustawieniach windowsa.

tak tez probowałem tzn Grafa do blureya (ampli) a bluray jest podlaczony hdmi out do telewizora.

tak jak pisałem jak podejrzę sobie ac3filter to widze tam takie słupki(screen poniżej):

a.png


więc wydaje mi się że od strony kompa jest ok, no ale pewien nie jestem. Dzięki za współprace może wspólnymi siłami rozwiążemy mój problem.
 

edekzelian

New member
kwasior musisz zmienic urządzenie domyślne audio na hdmi output (dla kart ATI) albo na digital output (dla nVidia)
dokladnie.
zmienia sie to w ustawieniach urzadz do odtwarzania - wchodzisz z panelu sterowania albo kolo zegarka z ikonki glosnika.
Ustawiani filtrow masz dobre. Musisz teraz dograc ustawienia windowsa
 

edekzelian

New member
moge, tyle ze ja nie mam windowsa 7.... i za bardzo nie podpowiem krok po kroku.
musisz zmienic na liscie "odtwarzanie dźwięku" "domyslne urzadzenie" na takie ktore poda 5.1 :)

Nie wiem co masz na tej liscie i nie wiem gdzie znajduje sie dokladnie pod win7.
WinXp- panel sterowania - dzwieki i urzadzenia audio - zakladka audio i tam masz liste... pozniej moge zlookac jak to jest pod vista jak wroce do domu.
 

edekzelian

New member
Wydaje mi się, że może Ci chodzić o coś takiego u mnie:

http://www.stanior.jawnet.pl/1a.png

http://www.stanior.jawnet.pl/1b.png

oprócz tego mam takie możliwości ustawienia w panelu realteka

http://www.stanior.jawnet.pl/1.png

http://www.stanior.jawnet.pl/2.png

http://www.stanior.jawnet.pl/3.png

to już tydzień jak próbuje z tym wygrać :/

pierwszy screen - zrob tak, aby "relatek digital output" bylo urzadzeniem domyslnym. dla pewnosci uruchom ponownie komputer.
a zrob jeszcze screena ze sceny z ostanim linkiem - ale rozwin liste "ustaw urzadzenie domyslne"

jak to nie podziala, to mozliwe ze brakuje Ci zainstalowanych sterownikow... bo ja mam jeszcze w urzadzeniach audio : NVIDIA HDMI OUTPUT
 

stanior

New member
pierwszy screen - zrob tak, aby "relatek digital output" bylo urzadzeniem domyslnym. dla pewnosci uruchom ponownie komputer.
a zrob jeszcze screena ze sceny z ostanim linkiem - ale rozwin liste "ustaw urzadzenie domyslne"

jak to nie podziala, to mozliwe ze brakuje Ci zainstalowanych sterownikow... bo ja mam jeszcze w urzadzeniach audio : NVIDIA HDMI OUTPUT

a masz może płytę główną pod procesor AMD? bo jeżeli tak to wtedy tak jest, ja mam kompa na intelu.

nic wstawię jescze inna kartę dźwiękową bo znalazłem w moim starym kompie SB AUDIGY2 (wogole o nim zapomnialem :D)
 

Gohan111

Member
Opcja której szukasz znajduje się w panelu sterowania nVidia ;P Nie powiem ci dokładnie gdzie , w którym miejscu - mam ATi teraz ale parę miesięcy temu miałem GTS250 . Żadne nowe uraządzenie ci się nie pojawi w panelu sterowani dźwiękiem itd.

Podłączyłem kabelkiem 2pin wyjście spdif out na płycie głównej do karty graficznej , i zastosowałem przejściówkę z kompletu dvi/hdmi - kabel hdmi z karty szedł do Yamahy RX-V465 a potem do tv i wszystko chodziło jak trzeba

Całą reszte masz ustawioną jak trzeba - czyli w menu karty muzycznej spdif out / digital output itd , no i jeszcze w kodekach spdif pass-through - ja używam ffdshow .

Pamiętam też że ludzie no to narzekali , czasami jeśli kupiłeś przejście z hdmi/dvi z innego źródła np. allegro etc. może nie przesyłać dźwięku - najlepiej postawić na oryginał z kompletu z kartą graficzną jeśli taką dostałeś .

pozdro !!!
 
Do góry