Problem z crossover i basem

Cezarek21

New member
Witam,
posiadam ampli Pioneer VSX-924 i nie mogę dojść do ładu z ustawieniami crossover (Xover) i suba.
Chodzi o to, że jak włączę suba to wszystkie kolumny w systemie przestają grać niskimi tonami co skutkuje brakiem basu z owych kolumn. Mało tego, to nieważne czy ustawię je na SMALL czy na LARGE i czy ustawię crossover na 50Hz czy na 200Hz, basu nadal brak. Zauważyłem to wczoraj w momencie jak odpaliłem muzę a sub był wyłączony (wyłącznik w subie, nie w opcjach ampli) co poskutkowało całkowitym brakiem niskich tonów.
Jeżeli suba wyłączę w ustawieniach ampli to wszystko jest OK, kolumny ładnie grają basem.
A całkowitą abstrakcją dla mnie jest gdy wyłączę suba w ampli i nieważne jak ustawię kolumny SMALL czy LARGE to im większy crossover tym mocniejszy bas czyli 200Hz !!!......na 50Hz basu praktycznie nie ma. Czy ktoś mi może to wytłumaczyć???
 

EHD

New member
Prawdopodobnie odtwarzasz muzyke w jakims trybie rozbijajacym stereo na wiecej glosnikow i on sam tworzy sobie LFE wycinajac z innych kanalow niskie tony.
Odpal tryb direct, albo pure direct - sub bedzie wtedy zignorowany, a dzwiek puszczone na stereo.
Mozesz tez zrobic LFE Plus (czyli LFE + Main), tzn. jednoczesne odtwarzanie niskich czestotliwosci na subie i glosnikach.

Sam jeszcze troche walcze z ustawieniami na swoim sc-lx78, ale jak odtwarzam dzwiek z filmowych 5.1, to nic mi nie ucina z kolumn ustawionych na large.
Przy zwyklym stereo tez - tyle, ze ja go nie rozbijam na tryby music - w nich prawdopodobnie wlasnie by tak bylo, jak by one zareagowaly na LFE Plus to nie wiem, ale nie powinno wtedy powinno podwoic ten bas.
Co do drugiej sytuacji to w przypadku braku sub'a niskie czestotliwosci przy XO sa przesylane na kolumny na Frontowe (zerknij do instrukcji - tam jest dokladniej wytlumaczone na jakich zasadach) z kolumn ustawionych na small, czyli jedyne mozliwe dla mnie wytlumaczenie to, ze przy wiekszym XO odcinasz malym kolumienkom czestotliwosci, z ktorymi sobie nie radza i wysylasz na duze fronty.

Przy wszystkich kolumnach ustawionych na Large XO warto dac na 150, poniewaz dziala ono jako filtr i potrafi przyciac sub'a przy odtwarzaniu filmow - w trybach inne niz direct.

Sam jeszcze jestem troche laikiem w tych sprawach, ale moze cos z tego Ci pomoze.
 
Ostatnia edycja:

drosophilia

Active member
Bez reklam
a jak miales ustawiony crossover na subie podczas przeprowadzania kalibracji?

Niestety, ale sluchaacj tylko stereo na frontach i majac w nich pelne pasmo, pradopodobnie trzeba rowniez ustawiac w 924 sub na none
 
Ostatnia edycja:

Cezarek21

New member
Przy kalibracji odcięcie w subie ustawione na max. czyli 200Hz.
Muzę odtwarzam z PC na AIMP3 z wykorzystaniem wtyczki "WASAPI EXCLUSIVE EVENT" gdzie rozdziela mi dźwięki na 5.1 (PCM). Komp podłączony z ampli przez HDMI i cały czas jadę w trybie "DIRECT" choć wszystkie equalizery mam i tak na zero, ale w porównaniu z "PURE DIRECT" dźwięk jest i tak lepszy, bardziej dynamiczny do czego przyczynia się pewnie korekta pomieszczenia (fala stojąca itp.). Zależało mi na tym, aby ustawić wszystkie kolumny na SMALL, ponieważ nie są one wówczas obciążone niskimi częstotliwościami co przekłada się na wyraźnie czystsze brzmienie (testowane wiele godzin i nikt mi nie wmówi że jest inaczej :) ). Czyli wychodzi na to, że jedyna opcja to ustawić fronty na LARGE a reszta na SMALL i Suba na PLUS.....trzeba potestować.
 

EHD

New member
Ta wtyczka tworzy wykastrowany z niskich czestotliwosci sygnal na kolumny i tylko ponowne wsadzenie LFE do kolumn frontowych, czyli tak jak sie dzieje przy ustawieniu glosnikow na 5.0 sprawia, ze daje sie muzy sluchac przy wylaczonym subie.

Sprobuj puscic zwyczajne stereo i przy pomocy amplitunera rozbij sobie na 5.1 - czy to za pomoca all channels stereo, czy tez jednego z trybow muzycznych, moze efekt bedzie lepszy. Wtedy tez ruszane XO bedzie zmienialo brzmienie.

Skoro ustawic chcesz kolumny na small, to i tak musisz miec wlaczonego suba - wiec gdzie tu faktycznie problem?
Dzwiek bez niego bedzie pozbawiony basow, poniewaz tak juz dzialaja te wtyczki rozbijajace dzwiek stereo na taki z LFE - to jest jej sprawka, wiec bawiac sie crossoverem nie naprawisz tego, bo ta wtyczka dziala jako crossover.
LFE Plus w takiej sytuacji raczej niczegos nie zmieni, ono po prostu sprawia, ze wiecej basu jest wysylane do suba - nawet ten z kolumn ustawionych na large.

Dodatkowo XO dziala tez jako filtr dolnoprzepustowy, wiec na 50Hz wszystko z LFE powyzej tej czestotliwosci jest usuwane - stad tez miales wiecej basu ustawiajac na 200Hz - w polaczeniu z kijowym muxowaniem do 5.1 gdzie wszystkie niskie czestotliwosci sa wysylane jako LFE, tak to juz jest. Na 50Hz z Twoimi ustawieniami po prostu powstawala dziura od 50Hz, do czestotliwosci w jakiej ta wtyczka przeskakiwala z LFE na sygnal kolumnowy.
200Hz to za duzo, jak sub dostanie takie czestotliwosci to nie bedzie w stanie ich wyraznie odtworzyc.
 
Ostatnia edycja:

Cezarek21

New member
Sorry, że tak długo nie odpisywałem.....zaczynam powoli się gubić w tym wszystkim.
Fakty są takie, że chce mieć kolumny na SMALL i sub będzie włączony. Przy takim ustawieniu zgadzało by się to, że Xover działa jak filtr dolnoprzepustowy ponieważ słychać częstotliwości od spodu do ustawionych 80Hz, później dziura do podejrzewam około 250Hz i dalej grają kolumny.
Jak to ogarnąć, żeby nie było tej dziury w paśmie?
Myślę, że to nie wina wtyczki ponieważ odtwarzając koncerty w DTS-HDMA nadal słyszę brak części pasma, wówczas nie używam żadnych wtyczek.

....................jeżeli nie da się tego zrobić przy kolumnach ustawionych na SMALL w co nie wierze, to jakie ustawienia zagwarantują mi ciągłość pasma zakładając, że sub będzie włączony.
Mój zestaw to 5.1 czyli 5 dwudrożnych monitorów Mission 70 MK II moc 75W (przetworniki Vifa) i sub Mission M3as 200W głośnik 25cm, naprawdę potężny ~20KG.
 
Ostatnia edycja:

EHD

New member
Co do wtyczki to na 100% tworzyla w taki sposob 5.1 jak, wiec nie bylo szans, zeby nie obcinalo basow przy niskom XO. Pogrzeb w ustawieniach i sprobuj ustawic, zeby LFE robilo do 80Hz.

Co do problemow bez wtyczki - trudno mi powiedziec czemu tak mozesz miec, najlepiej zobacz sobie z jakiegokolwiek innego zrolka - nawet z glupiego telefonu. Mozesz tez pogrzebac w equalizerze i podglosnic lekko niskie czestotliwosci.
Zobacz tez czy na trybach direct tak samo masz problemy z ucieczka basow.
 
Ostatnia edycja:
Do góry