Problem z AC3 - HDMI + Cyfrowy Optyk

a4tech

New member
Witam.


Mam mały problem, w związku z tym do Was pytanko :)


To może od początku ;)

Posiadam odtwarzacz DVD Ferguson D-880HX...
Połączyłem go kablem HDMI z TV Sharp LC-37DH65E...
Ten TV ma cyfrowe, optyczne wyjście audio "Digital Audio Output"...
Właśnie z tym wyjściem (optykiem) spiełem amplituner ONKYO - model TX-DS 494...

W amplitunerze oczywiście ustawiłem aby dźwięk był wychwytywany przez wejście optyczne "Digital Input" (DVD<-OPT)...


I teraz do rzeczy.


Obraz jest wyświetlany jak najbardziej OK.
Dźwięk również jest przesyłany ale nie do końca...
Tylko w dwóch kanałach, ew. All Channel (ale to już za sprawą DSP) :???:


Przy opisanym połączeniu sprzętu nie mogę uzyskać dźwięku AC3 (ani DD ani DTS) :confused:
Przetestowałem płyty DVD jak i DIVX-y. Wszystko ze ścieżką AC3.


Natomiast gdy odtwarzacz DVD połącze bezpośrednio (optykiem) z amplitunerem wszystko jest tak jak powinno (ampli wykrywa sygnał AC3, wyświetla stosowne info i odtwarza go we wszystkich głośnikach).
Tuner SAT Ferguson FX7600 + ampli spięte bezpośrednio optykiem, również przesyła poprawne AC3 (np. z TVN lub PRO7).


Co może być przyczyną zaistniałej (dziwnej) sytuacji ?????
Czy jest możliwe, że to "Digital Audio Output" w Sharp-ie to tylko jedna wielka ściema ???


Bardzo proszę o wypowiedź w tej sprawie.


Z góry dziękuję i pozdrawiam.
 

a4tech

New member
@drosophilia


Dzięki za podpowiedź ale już studiowałem instrukcję (str. 18-tą również) ;)


To, że w MENU->OPCJA->CYFROWE WYJŚCIE AUDIO - mogę wybrać DD lub PCM to wiem...

Problem jest w tym, że ta opcja jest dostępna tylko w trybie ATV oraz na wejściach EXT1 i 2 (w tych wszystkich mam ustawione DD) a mimo to i tak nie ma DD na ampli.

Nie oczekuję cudu od złączy SCART ;) Ale złącza HDMI to już chyba inna bajka :D
W tym przypadku 6-cio kanałowy dźwięk to chyba żadna łaska :p


Wracając do ustawień MENU...

Przy HDMI wogule nie ma opisywanej pozycji w MENU (DD lub PCM) :???:
Więc wydaje mi się, że TV powinien mieć domyślnie ustawione w tym trybie (tym złączu) sygnał DD.

Przy jakimkolwiek podłączeniu TV i w jakimkolwiek trybie, nie mogę uzyskać Dobly Digital na amplitunerze :confused: :confused: :confused:


Może macie jakieś inne sugestie ??? :D
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Nie znam tego TV, ale mam taką sugestię że na wyjściu optycznym pojawia się jedynie sygnał z odbieranych stacji TV (NICAM lub DVB-T).

Przypuszczam że wątpię, aby dźwięk z HDMI był przekierowywany na wyjście optyczne.
 

a4tech

New member
@wiatrak

Dzięki za Twoją sugestię.


Ale właśnie o to chodzi, że dźwięk jest przekazywany przez TV (optykiem) ze wszystkich możliwych źródeł.

Z ATV, z gniazd SCART, z HDMI, oraz Component + 2x RCA (audio). Tyle, że tylko w PCM a nie w Dolby Digital :confused: :confused:


Od gniazd SCART ani 2xRCA z Componenta nie oczekuję cudów i dźwięku 5.1...
Ale już od złącz HDMI jak najbardziej TAK :D


Pozdro.
 

ivf

New member
czy sprawa nie jest prostsza niż się wydaje? ;)

wg mnie wygląda na to, że odtwarzacz poprzez wyjście optyczne wysyła dźwięk bezpośrednio (bez dekodowania), natomiast przez złącze HDMI wysyła dźwięk zdekodowany i ponownie zakodowany do postaci cyfrowej (jednak innej niż oryginał)
 

ivf

New member
najpewniejsze byłoby podłączenie amplitunera z wejściem HDMI.. wszystko byłoby jasne bez domniemań.

jeśli nie masz takiej możliwości (lub ktoś kto taki sprzęt posiada), pozostaje chyba wgląd w menu. wg mnie jeśli odtwarzacz potrafiłby przesyłać złączem HDMI nieprzetworzony dźwięk to musiałaby być w menu opcja wyboru rodzaju przesyłanego dźwięku tymże złączem. (w przeciwnym wypadku odtwarzacz raczej nie wiedziałby kiedy przesyłać dźwięk zdekodowany a kiedy nie). tak to widzę ;)

EDIT:
z innej strony: czy TV posiada wbudowane zaawansowane dekodery dźwięku jak DD czy DTS? jeśli nia posiada to nie jest w stanie otrzymać dźwięku w takim formacie żeby dalej przesłać go w innym ;)
 
Ostatnia edycja:

tps4

New member
Z tego wynika, ze TV nie przesyłają sygnału DD czy DTS , mimo, ze taki sygnał do nich dociera - np. z satelity, czy dvd. Wygląda to na celowe - może dhcp tak działa na dźwięk? Dodam, że w jednym kolega @ivf nie ma IMHO racji: to, że TV nie ma dekoderów DD czy DTS nie oznacza, że nie może takiego sygnału przesłać - byle jaki tuner satelitarny nie ma wbudowanych tych dekoderów a na wyjściu coax lub opt. pojawia się na wybranych kanałach tak nadających sygnał DD - trzba w menu włączyć ścieżkę AC3 lub wybrac fonie itp. ( inna sprawa, że może to być podstawowy PCM 2.0 lub DD 5.0 lub 5.1 zależnie od nadawcy). pozdrówka
 
Ostatnia edycja:

ivf

New member
toć właśnie o tym mówiłem!

bez obrazy ale coś chyba nie zrozumiałeś ;)

jeśli TV nie posiada dekoderów przykładowo DD i DTS, to NIE MOŻE tak otrzymanego formatu przesłać w innej postaci (np PCM) bo NIE POTRAFI GO ZDEKODOWAĆ, a bez zdekodowania nie da się przetworzyć danego dźwięku do innego formatu..

tak więc sprawa sama się wyjasniła - skoro TV przesyła dźwięk w formacie PCM to znaczy, że w takim formacie dźwięk otrzymuje bo sam nie jest w stanie go zdekodować.

tak samo jak wspomniany tuner satelitarny - nie posiada takich dekoderów więc złączem SPDIF nie jest w stanie przesłać dźwięku w postaci innej niż takiej w jakiej go otrzymuje z satelity - czyli np DD
 

a4tech

New member
@ivf


Niestety mój amplituner nie ma wejść\wyjść HDMI. Wtedy nie było jeszcze takiego standardu ;)

W odtwarzaczu DVD mam tylko w MENU "Ustawienia audio HDMI" wł.\wył. (sygnał audio jest puszczany przez to złącze lub nie).
Ew. różne ustawienia po analogu- PCM.

Mój LCD ma dekoder Dolby Digital PLUS. I optykiem właśnie ten rodzaj sygnału powinien wysyłać :confused:
W menu TV mam możliwość wyboru - "Cyfrowe wyjście audio" - Dolby Digital lub PCM (pod ampli 5.1 lub zwykłe stereo).


Masz może jeszcze jakąś radę jak w moim przypadku te DD uzyskać ???


Pozdro.
 

tps4

New member
@a4tech Nie wiem co to jest za dekoder DD PLUS, ale i tak to IMHO w tym przypadku nic tu nie pomoże - to tak samo, jak wbudowane np. w DVD dekodery przetwarzają sygnał DD 5.1 na 6 osobnych kanałów, których sygnał przekazują na 6 wyjść cinch. W Twoim przypadku, chodzi o przekazanie czystego i nie dekompresowanego sygnału DD na wyjście optyczne. Domyślam się, że przeszkodą po pierwsze może być jednak jakoś DHCP lub... kłopot ze zdekodowaniem tego sygnały wyjściowego przez przetworniki ampli. Wiem, ze podobne problemy mieli posiadacze niektórych odtwarzaczy dvd i CD z wyjściem cyfrowym chcąc przesłać np. sygnał audio DTS z nagranej płyty CD w DTS do ampli - nie mogli uzyskać dźwięku na swoim sprzęcie, mimo, ze na innym było OK - nie pamiętam teraz co było przyczyną... pozdrawiam
 

ivf

New member
ale jaja ;) ten TV naprawde ma wbudowany dekoder DDplus :mrgreen:

po przeanalizowaniu obu instrukcji moje zdanie jest takie:

odtwarzacz złączem HDMI wysyła dźwięk w postaci PCM więc TV przesyła dźwięk dalej w niezmienionej postaci

na siłę chcesz uzyskać dźwięk DD i sugerujesz się tym, że TV posiada dekoder DD, co jednak nie oznacza, że potrafi dźwięk ZAkodować do tej postaci. w sumie może i dobrze bo i tak nie miałoby to najmniejszego sensu

zgodnie z instrukcją TV, złącze optyczne TV potrafi wysłać dźwięk w postaci DD, jeśli dźwięk w takiej postaci otrzyma.

wracając do poprzedniej mojej wypowiedzi - jeśli DVD miałoby możliwość przesyłania dźwięku złączem HDMI w formacie DD - musiałoby mieć stosowną opcję do wyboru w menu - podobną do opcji złącza optycznego ("wszystkie formaty" lub "tylko PCM"). HDMI pozbawione takiej opcji narzuca nam jakiś konkretny format audio, a z dwojga "narzuceń" lepszy jest PCM niż "wszystkie formaty" bo PCM odbierze każdy TV, a reszty formatów już nie każdy ;)

EDIT:
wynika z tego, że najlepiej będzie jak połączysz DVD z ampli bezpośrednio
 
Ostatnia edycja:

a4tech

New member
Dzięki serdeczne.


Tak też już wcześniej zrobiłem (tyle, że Coaxial-em) :D

Problem będzie wtedy gdy zacznie się nadawanie w DVB-T i to w DD.
Mam tylko jedno wejście optyczne w Ampli :confused: A urządzeń 4-ry...


Pozdro.

ps. może czas na zmianę Ampli... :D
 
Do góry