Pre-out w amplitunerze bez Pre-out. Czy to da się?

viperski

New member
Posiadam ONKYO TX SR606.
Spełnia moje oczekiwania, jest funkcjonalny, mądry i wydawało mi się że nawet fajnie gra do czasu kiedy usłyszałem swoje front kolumny pod starym Technicsem - całkiem inny dżwięk, jakiś taki analogowy, czysty, niesamowite, wszystko wyraźne. Kolumny to Mission M73i.
Pytanie więc czy jest możliwe wyprowadzenie w moim Onkyo wyjścia Pre-out? Tak żebym mógł przednie kolumny podłączyć pod jakiś prawdziwy wzmacniacz. Tzn domyślam się, że jest to możliwe, w końcu nie takie rzeczy ludzie robią ale czy jest to realne do wykonania a jeśli tak to do kogo się z tym udać?
 

dimo

New member
To tzw. dzielnik napięcia. To było nawet dosyć szczegółowo opisywane na tym forum, ze schematem wykonania. Wyprowadza się sygnał z wyjść głośnikowych.
 

viperski

New member
Ten dzielnik, to chyba taki pół albo ćwierćśrodek w porównaniu z fabrycznym pre-out, albo się mylę.
Mnie zależy żeby dodatkowy wzmacniacz wzmacniał czysty sygnał, a nie taki, ktory już przeszedł przez całe psujące go wnętrzności amplitunera, potem został ”zciszony" dzielnikiem. Dobrze rozumuję?

Co do tego routera, to nie bardzo wiem jak miałbym go podłączyć do swoich urządzeń, może ktoś podpowie...
Do ampli mam wpięte kilka urządzeń jak appleTV, xbox, nc+, laptop - wszystko po hdmi

Czy nie da się gdzieś wlutować w amplitunerze, zeby wyizolować dwa przednie głośniki zanim je wzmocni i zepsuje?
A jak fabrycznie jest pre-out to skąd on się bierze?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Do tego routera podłączasz kable od frontów z ampli i osobno wzmaka, a nastepnie wyprowadzasz tylko do kolumn frontowych. Przełącznikiem A/B znieniasz co ma grać w danej chwili. Fajne urządzonko, ale dość drogie. Ponoć wdł. testów nie ingeruje w jakość dźwięku. Tego urządzenia używasz jeśli posiadasz ampli KD bez pre out. A nie myslałeś zaopatrzyc się w banany i po prostu przepinać kable? Jak tak już mam jakiś czas i nie odczuwam jakiegoś strasznego dyskomfortu. Też myslałem nad tym dzielnikiem, ale na razie dzieciaka nie interesują kable, więc zostawiam tak jak jest.
 

dimo

New member
Ten dzielnik, to chyba taki pół albo ćwierćśrodek w porównaniu z fabrycznym pre-out, albo się mylę.
Mnie zależy żeby dodatkowy wzmacniacz wzmacniał czysty sygnał, a nie taki, ktory już przeszedł przez całe psujące go wnętrzności amplitunera, potem został ”zciszony" dzielnikiem. Dobrze rozumuję?

Co do tego routera, to nie bardzo wiem jak miałbym go podłączyć do swoich urządzeń, może ktoś podpowie...
Do ampli mam wpięte kilka urządzeń jak appleTV, xbox, nc+, laptop - wszystko po hdmi

Czy nie da się gdzieś wlutować w amplitunerze, zeby wyizolować dwa przednie głośniki zanim je wzmocni i zepsuje?
A jak fabrycznie jest pre-out to skąd on się bierze?

Czytałem, że w tanich amplitunerach fabryczne pre-out są właśnie robione przez dzielnik napięcia. Tak więc masz dokładnie to samo tylko zrobione fabrycznie.

Na innym forum o tym piszą:
Budżetowy amplituner z PREOUT - Kino domowe - Audiostereo.pl
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Róznica jest taka, że w pre-out w kinie fronty są napędzane przez wzmacniacz stereo, a w przypadku osobnego dzielnika masz praktycznie oddzielone oba systemy.
 

mors111

Active member
Bez reklam
Po co wydawać 3000zł na ampli z wejściem pre out,jak można kupić budżetowy amplituner bez pre aut,do tego wzmak za ok 1000zł i ten dzielnik napięcia?Chyba wyjdzie taniej?
Unikatowy router audio Beresford TC-7220 | HD-Opinie.pl

taaaaa, i ten wzmacniacz będzie hi-end w porównaniu do kina za 3kzł , więc po co produkują wzmacniacze takie za 2-3-5-50kzl .....

wzmak za 1kzł zagra deko lepiej niż podstawowy amplituner ( taki za 2kzł ) , ale amplitunery w tej klasie mają też sporo ulepszaczy , które można załączyć aby cieszyć się bardzo dynamicznym dźwiękiem i mieć sporo mocy czego wzmak za 1kzł nie ma , owszem zagra ładniej i dynamiczniej , ale jak już chcemy głośniej posłuchać i mamy do tego warunki , to mocy potrzeba , po co robią wzmacniacze z zasilaczem 1kW ? po to by był zapas mocy a za "tysiaka" mamy zasilacz 200W , który dam max 50-60W na kanał i do normalnego słuchania nam wystarczy , ale po pewnym przekroczeniu głośności dostaje zadyszki lub ma większe zniekształcenia , a kolumny chcą dostać więcej prądu

dobry wzmacniacz stereo też powinien pobierać z sieci dość dużo by mieć zapas ( są takie co mają zasilacz 1kW ), kina za 2kzł mają już zasilacze 600W i to spokojnie wystarczy do dynamicznego stereo ( przy załączonych ulepszaczach) i do samego kina w pokojach np 30m2 ( oczywiście przyda się dobry sub do tego )
 

Rafal7

Banned
I taki wzmacniacz z 200 watowym zasilaczem nie daje szans amplitunerowi z zasilczem 600 wat.nawet nie ma co porównywać.
 

mors111

Active member
Bez reklam
nie to że nie daje , zagra ładniej czyściej , ale czy lepiej wzmacniacz za 1kzł zagra od amplitunera za 3-4kzł tego nie jestem pewien
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
za "tysiaka" mamy zasilacz 200W , który dam max 50-60W na kanał i do normalnego słuchania nam wystarczy ,

Zależy jaki to będzie zasilacz .Zasilacze SMPS mają sprawność rzędu nawet 98% ,na dodatek mniejsze wymiary i mniejszą wagę ,więc 200W zasilacz tego typu , da więcej niż 60W na kanał
Dla przykładu przy objętości 1,5dm3 zasilacz SMPS ma moc 100W ,dla takiej samej mocy zasilacz konwencjonalny musi mieć objętość 7,5 dm3

Taka ciekawostka ten typ zasilacza z przetwornicą typu flyback zastosowano np. w Blu-ray'u Philips DBP 9700
 

popej

New member
więc po co produkują wzmacniacze takie za 2-3-5-50kzl .....
Nie produkują, sprzedają za tyle. Skoro są chętni, to czemu nie zrobić biznesu? :)

W praktyce jest tak jak zazwyczaj, od pewnego progu cenowego dalsze inwestycje przynoszą minimalne korzyści. Dla prostego wzmacniacza stereo ten próg jest całkiem niski, o czym łatwo się przekonać śledząc historię Gaincard i gainclone.
 
Do góry