PQ3000 czy PQ6000

kol

New member
Temat skalowania wydaje się być zakończony.

Jakie macie wrażenia jeżeli chodzi o kolory w tym telewizorze, bo praktycznie nikt o tym chyba nie wspominał, a mnie od pierwszego momentu uderzyła ilość odcieni kolorów jakie jest w stanie wygenerować ten telewizor (PQ6000), praktycznie każda zielona sceneria przedstawia się nadspodziewanie naturalnie paleta zieleni która ukazuje się na telewizorku jest jak dla mnie imponująca.
Obraz nawet z marnej kablówki jest aksamitny, miękki, naturalny nie mogę wyjść z podziwu i im dłużej oglądam tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że to nie chwilowe olśnienie tylko norma.

Mam jednak jedno pytanie, ponieważ przy automatycznym przeinstalowaniu programów zauważyłem, że na poszczególnych kanałach mam szum w fonii taki jakbym wybrał zły system, ponowne ręczne przeinstalowanie pomaga tymczasowo ponieważ po ponownym wyłączeniu i właczeniu telewizora problem wraca...
 

masloww

New member
Bez reklam
wielkie dzięki J_K za więcej niż wyczerpujące wyjaśnienie tematu;
swoją drogą czy w takim dużym sklepie rtvagd nikt nie potrafi ustawić porządnie obraz, czy oni tak może specjanie?
 

dominiqe

New member
Witam szanownych forumowiczów.
Wczoraj byłem w MM i spędziłem tam bardzo wiele czasu. Chcę dokonać zakupu i wciąż nie mogę się zdecydować którą wziąć plazmę. Opiszę tu swoje spostrzeżenia na temat porównania najnowszych LG z produktami Panasonica.
Oglądałem PQ6000 i PQ3000 w starciu z X10, C10 i full-hd G10. Mogę Wam powiedzieć, że LG na tle konkurencji doskonale prezentuje kolory, wręcz wzorowo! Byłem zdumiony, że Panasy X10 i C10 nie potrafią wyświetlić konturów białych liter na czerwonym tle. Czerwona poświata wlewała się do środka liter i żadne ustawienia nic na to nie pomogły. Na LG nie było takiego efektu. Na każdym TV był wyświetlany obraz SD. W przypadku G10 to po prostu tragedia - ten telewizor nie nadaje się zupełnie do SD - obraz mydło powidło i paskudna kolorystyka. Na PQ obraz znacznie ostrzejszy i wyraźniejszy w stosunku do X10 i C10, bardzo naturalny - nie tylko ja to stwierdziłem. Gradacja szarości doprawdy świetna. Widać, że XD Engine nie próżnuje i robi swoje. Nie dało się porównać czerni, warunki sklepowe na to nie pozwalają. Wszystkie telewizory odbijały otoczenie i jarzeniówki wiszące pod sufitem. W G10 efekt był najmniej intensywny (najlepsza powłoka), ale odbicie jest podwójne!, tzn. jarzeniówka jest podwajana - jedna jest biała (ta prawdziwa), a druga lekko fioletowa. Tym sposobem w odbiciu widzimy ich 2x więcej niż jest na suficie. Jedna uwaga - PQ3000 w kwestii kolorów wyświetlał delikatnie lepszy obraz od PQ6000, mimo identycznych ustawień na obu. Rzecz, która mnie martwi to powidoki. Na PQ3000 ich nie było, natomiast na PQ6000 w miejscu gdzie wyświetla się identyfikator kanału, widniało wypalone logo TVP1 i to w dwóch miejscach (a wszyscy piszą, że powidoki w tych LG znikają - jest to nieprawdą). PQ6000 jest w sklepie zaledwie trzy tygodnie i już pokazuje takie niespodzianki. W weekend w MM Częstochowa PQ3000 będzie kosztować niecałe 2400 i bardzo mnie kusi ceną. I co teraz mam zrobić? :)
Pozdrawiam wszystkich
 

digitalus

Banned
Witam
bo intensywnosc swiecenia logo tvp jest zbyt duza. logo tvp powinno byc poprawione na polprzezroczyste. nie poprawia sie dobrego. dobre logo to np logo tvn , polsat, puls,tele5,patio tv. logo tvp moze wypalic sie tez w lcd. tylko nie kazdy posiadacz lcd chce sie do tego przyznac ale proponuje skorzystac z wyszukiwarki google.
wypalone logo tvp
tvp nie odpowiada na listy. inne renomowane stacje telewizyjne udzielaja odpowiedzi lub zwiekszaja przezroczystosc logotypu.
http://hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=33946&page=11
oczywiscie caly czas uwazam ze plazma jest lepsza od lcd.
mialem okazje ogladac dosc dlugo 50PQ3000. jakosc obrazu z tego telewizora jest bardzo dobra.
 
Ostatnia edycja:

aro_77

New member
Odnosnie logo na stacjach tv to wydaje sie ze dobrym rozwiazaniem jest chyba logo eska.tv ktore co jakis czas rotuje i zmienia sie w equalizer - tez nie powinno sie wypalac prawda?
 

Lasica

New member
Mój 42pq3000 też cierpi na powidoki. Odczułem to wczoraj na swojej skórze. Żona została sama w domu i przez 4 godziny leciał TVN24. Pozostał powidok po logo na dole, oraz ślady ramki gdzie wyświetlane są informację. Trochę mnie rozczarował ten TV, bo mimo iż kanał grał długo, to co jakiś czas jest przerywany reklamami, gdzie loga i ramek nie ma, więc obraz nie jest non-stop taki sam.

Włączałem te opcje do czyszczenia obrazu i TV męczył się z tym ponad 20 min. Dzięki bogu znikneło zupełnie.

Martwiące jest jeszcze to, że plazma jako iż się dociera jedzie na zmininamlizowanych ustawieniach, co by się stało jakby kontrast i inne ustawienia były wyższe?

Zawiodłem się na LG po raz drugi i ostatni. Wszystko co pisze kiki o tych plazmach to jednak 100% racji.

Olbrzymie odbicia(efekt lustra) + podatność na powidoki dyskwalifilkuje plazmy tej firmy w obliczu konkurencji.

Pozdrawiam
 

BladyPL

New member
A może to jednak nie wina sprzętu ale złego ustawienia i nawyków z CRT ? TO nie wina LG, że ma powidoki, takie będzie miał każdy sprzęt w tej technologii. Wczoraj dla przykładu widziałem w MM "wypasionego" Panasonica a pięknymi powidokami ;) ktoś widocznie puszczał w kółko jeden materiał i co się miało utrwalić to się utrwaliło. A to, że plazma ma tendencję do generowania odbić to rzecz bezdyskusyjna, tak samo jak bezdyskusyjne jest to, że niezależnie od marki będą występowały wtedy, kiedy nie przemyśli się miejsca do ustawienia telewizora. Dlatego u rodziców LCD jest w salonie a w pokoju kinowym wstawiona jest duża plazma.
 

Lasica

New member
Hmmm, wiedziałem, że spotkam się z zarzutem złego ustawienia/kalibracji/podejścia/użytkowania/itp.

Może po prostu sprzęt jest tym razem winny?

Nie rozumiem o co chodzi z tym przyzwyczajeniem do CRT(poprzednio miałem ? Znaczy to, że złym jest przyzwyczajenie do oglądania długo TVN24?

Wiem, że powidoki mogą wystąpić. Miałem tylko nadzieję, że jest to rzadkość, jak się włączy jakiś statyczny sygnał na długi czas. W tym przypadku było nieco inaczej. Fakt TVN24 ma nieprzeźroczyste duże loga, ale programy są przerywane co 20-30min kilkuminotywmi blokami reklamowymi. Jeszcze jakby te powidoki wyparowały po kilku minutach samoistnie przy oglądaniu innego kanału, ale niestety.Musiałem czyścić obraz grubo ponad 20 minut.

Co do samego odbijania plazm, wiem, że plazmy odbijają światło. Chodzi mi o to, że LG robi to bardziej niż konkurencja. W moim pokoju wystarczy byle lampa ustawiona gdziekolwiek, i już można się przeglądać w TV.

Reasumując.

Zakup plazmy był zakupem świadomym. Zakup LG też. Niestety im więcej czytam tym bardziej doświadczam wad które są szeroko opisane, ale zakrzyczane przez fanów własnych telewizorów, bo głupio się przyznać do błędnego wyboru.

Kiki pisał niejednokrotnie o wadach plazm LG, głównie o powidokach. Nie zmienia to faktu, że ludzie dalej polecają te TV jako świetne do tego aby używać ich z PC.Ja na swoim grałem trochę w Rome:TW i dzięki bogu nic nie zostało, ale oglądając za długo pulpit można zaliczyć niezłą wtope.

Nie twierdze również, że LG robi totalny szmelc. Obraz z tego TV jest bardzo ładny, dzwięk jest ok, multum podłączeń, USB z DivX. Tylko co z tego skoro, ma wady które zupełnie psuja pozytywny odbiór tego modelu?

Cenowo też nie jest super, w podobnej cenie są już Panasonic-i, Samsungi.


Póki co tragedii nie ma, bo powidoki udało się usunąć, ale chyba warto ostzrec innych?

Pozdrawiam
 

BladyPL

New member
Nie twierdzę, że sprzęt jest wadliwy. Tylko daleki jestem od tego, aby zrzucać winę na markę producenta skoro jeszcze jest tyle innych możliwości. Choćby przywołane przeze mnie złe ustawienie sprzętu.

Głowa do góry - kolejny zakup będzie bardziej udany ;) tu zadziała psychika i co byś nie kupił to i tak będziesz podświadomie zauważał, że jest zdecydowanie lepiej niż u poprzednika. Już to wiele razy przerabiałem ;) mimo, że inni twierdzili, że jest tak samo jak było ;)

Pozdrawiam
 

kol

New member
Ciekawostka, w jednym z sklepów widziałem LG 42PQ6000 ze stłuczoną szybą, ale zupełnie sprawny. Cena nie była chyba zbyt konkurencyjna bo 1400 zł. Gdyby nie powłoki jakie powinny być na szybie to można by szybę wyciąć i zastąpić ją nową;).
Reasumując uważajcie na swoje PQ6000;)


Wątek odszedł od tematu w sensie porównania modelu PQ3000 z PQ6000.
Dodatkowa szyba jest jedynie zabiegiem stylistycznym, telewizor wygląda bardzo estetycznie, w sytuacji, gdy mamy coraz częściej połączone salony z aneksami kuchennymi wybierając AGD Gorenje z serii ORAX otrzymamy doskonały efekt z czego osobiście jestem bardzo zadowolony.

Zastanawiam się nad powidokami i wysnułem następujący wniosek:
1. powidoki pojawiają się i są bardziej widoczne niż u konkurencji (tak pisze większość);
2. telewizory LG mają też mniej skuteczną powłokę antyrefleksyjną;
3. gorsza czerń;
Ja uważam, że z powodu mniej skuteczniejszych powłok powidoki łatwiej dostrzec, obraz nie musi być również intensywniej doświetlany, tak więc mimo, że powidoki pojawiają się też łatwiej zanikają. Mocniejsze filtry to również większe przyciemnienie i większa czerń. Reasumując uważam, że najprawdopodobniej LG ma nie gorsze matryce od konkurencji a jedynie zdecydowało się na mniej skuteczne filtry w celu obniżenia zużycia matryc, zwiększenia ich żywotności, wierniejszego odwzorowania kolorów, większego kontrastu, kosztem większych odbić i gorszej "czerni".
Chętnie amatorsko podyskutuje na ten temat;)
 
Ostatnia edycja:

Xisiek

New member
Reasumując uważam, że najprawdopodobniej LG ma nie gorsze matryce od konkurencji a jedynie zdecydowało się na mniej skuteczne filtry w celu obniżenia zużycia matryc,

I tutaj kolega prawie odkryl 'sekret' niskiego zuzycia prad paneli PDP LG.
Niskie zuzycie wynika bowiem z zastosowania slabszych filtrow/warstwantodblaskowych czytaj takich, ktore pochlaniaja mniej swiatla, tym samym sam panel moze swiecic slabiej niz u konkurencji by uzyskac ten sam poziom postrzeganej jasnosci ekranu. Co raz skutkuje nizszym zuzyciem energii, dwa cichsza praca elektroniki i dluzsza trwaloscia samej matrycy acz nic za darmo - powloka antyodblaskowa nie jest jakas szczegolnie skuteczna, niemniej zupelnie porownywalna z innymi plazmami konkurencji (a przy okazji coraz wiecej lcd ma rozniez matryce typu glare i pieknie robi za lustro - vide chocby bardzo dobra seria 6 samsunga)
 

Lasica

New member
I tutaj kolega prawie odkryl 'sekret' niskiego zuzycia prad paneli PDP LG.
Niskie zuzycie wynika bowiem z zastosowania slabszych filtrow/warstwantodblaskowych czytaj takich, ktore pochlaniaja mniej swiatla, tym samym sam panel moze swiecic slabiej niz u konkurencji by uzyskac ten sam poziom postrzeganej jasnosci ekranu. Co raz skutkuje nizszym zuzyciem energii, dwa cichsza praca elektroniki i dluzsza trwaloscia samej matrycy acz nic za darmo - powloka antyodblaskowa nie jest jakas szczegolnie skuteczna, niemniej zupelnie porownywalna z innymi plazmami konkurencji (a przy okazji coraz wiecej lcd ma rozniez matryce typu glare i pieknie robi za lustro - vide chocby bardzo dobra seria 6 samsunga)


Nie zgodzę się z Wami. Nawet jeśli LG zastosowało taki myk z filtrami to się nie udał. TV nie posiada wg mnie żadnej powłoki antyrefleksowej, odbija wszystko jak leci, w tym aspekcie LG wyróżnia się wśród konkurencji na swoją niekorzyść dość znacznie. Elektronika nie jest wcale bardziej cicha, jeśli ktoś sobie życzy mogę nagrać na dyktafon mój LG. Przy jasnych scenach buczy dość znacznie. Konkurencja też buczy, więc w tym aspekcie LG nie zyskało nic. Kontrast w PQ3000/6000 (co by niektórzy nie twierdzili te modele mają tą samą matrycę) jest wyjątkowo niski i wg digitalversus wynosi ~1000:1 poziom czerni zaś 0.09 cd/m² dla porównania konkurencyjne modele od Panasonica z serii X10 mają kontrast od 2500-3800:1 czyli prawie 4x większy oraz czerń na poziomie 0.05 cd/m² czyli znów 2x lepszą.

Wg mnie nie ma się co oszukiwać. Seria PQ3000/6000 dysponuje znacznie gorszymi matrycami niż konkurencja. Jak ja kupowałem swojego 42pq3000 był On tańszy od p42x10 o jakieś 600zł więc był to zakup opłacalny.
Obecnie ceny się zrównały i zakup LG kompletnie się nie kalkuluję, szczególnie modeli PQ6000 które są droższe od X10 wg ceneo.pl.

Pozdrawiam
 

Xisiek

New member
TV nie posiada wg mnie żadnej powłoki antyrefleksowej, odbija wszystko jak leci, w tym aspekcie LG wyróżnia się wśród konkurencji na swoją niekorzyść dość znacznie. Elektronika nie jest wcale bardziej cicha, jeśli ktoś sobie życzy mogę nagrać na dyktafon mój LG. Przy jasnych scenach buczy dość znacznie. Konkurencja też buczy, więc w tym aspekcie LG nie zyskało nic. Kontrast w PQ3000/6000 (co by niektórzy nie twierdzili te modele mają tą samą matrycę) jest wyjątkowo niski i wg digitalversus wynosi ~1000:1 poziom czerni zaś 0.09 cd/m² dla porównania konkurencyjne modele od Panasonica z serii X10 mają kontrast od 2500-3800:1 czyli prawie 4x większy oraz czerń na poziomie 0.05 cd/m² czyli znów 2x lepszą.

Wg mnie nie ma się co oszukiwać. Seria PQ3000/6000 dysponuje znacznie gorszymi matrycami niż konkurencja. Jak ja kupowałem swojego 42pq3000 był On tańszy od p42x10 o jakieś 600zł więc był to zakup opłacalny.
Obecnie ceny się zrównały i zakup LG kompletnie się nie kalkuluję, szczególnie modeli PQ6000 które są droższe od X10 wg ceneo.pl.

Pozdrawiam

Coz tak jak sobie czytam Twoje opinie na tym forum na temat LG i mam przekonanie, ze trafilas na jakas walnieta sztuke, albo troche przejaskrawiasz.

Czern w panelu LG PQ2000/3000/6000 z czasem ulega drobnemu bo drobnemu acz polepszeniu, podczas gdy chwalony przez Ciebie Panasonic ma z tym potezny problem, w penych kregach mowi sie nawet ze porownywalny z afera Toyoty, ba sam Panasonic nawet quasi oficjanie przyznaje iz z czasem ich czarny zamienia sie w szary i jest to rzec (o zgrozo) naturalna :eek:k:

Prawda jest ze PDP LG mocno stara sie robic za lustro - kazdy to widzi, ale pamietamy ze na dzis 42 cale PQ2000/3000 kosztuje ok 1700-1800pln, samsung w tym zakresie cenowym nie jest wiele lepszy zas buczy znacznie wyrazniej od LG (tansze komponenty daja znac).
Co do kontrastu i czerni - mialem okazje porownywac Panasonica serii X i PQ 2000, prawde powiedziawszy widzialnych roznic przy jasnym swietle na korzysc Panasonica nie odnotowalem, natomiast oddanie kolorow, plynnos ruchu, obrobka slabego sygnaly - to wszystko wygladalo zdecydowanie lepiej na LG, byc moze jest to wlasnie zasluga ekspozycyjnego charakteru obydwu modeli ale tak rzeczywiscie bylo.

Nigdy nie bylem milosnikiem LG, ale po tym co oferuja w tak atrakcyjnej cenie w kontekscie parametrow obrazu, naprawde trzeba przyznac LG daje rade, choc lustro niewatpliwie jest i w jasnym pomieszczeniu rozowo to nie wyglada.
 

Lasica

New member
Coz tak jak sobie czytam Twoje opinie na tym forum na temat LG i mam przekonanie, ze trafilas na jakas walnieta sztuke, albo troche przejaskrawiasz.

Czern w panelu LG PQ2000/3000/6000 z czasem ulega drobnemu bo drobnemu acz polepszeniu, podczas gdy chwalony przez Ciebie Panasonic ma z tym potezny problem, w penych kregach mowi sie nawet ze porownywalny z afera Toyoty, ba sam Panasonic nawet quasi oficjanie przyznaje iz z czasem ich czarny zamienia sie w szary i jest to rzec (o zgrozo) naturalna :eek:k:

Prawda jest ze PDP LG mocno stara sie robic za lustro - kazdy to widzi, ale pamietamy ze na dzis 42 cale PQ2000/3000 kosztuje ok 1700-1800pln, samsung w tym zakresie cenowym nie jest wiele lepszy zas buczy znacznie wyrazniej od LG (tansze komponenty daja znac).
Co do kontrastu i czerni - mialem okazje porownywac Panasonica serii X i PQ 2000, prawde powiedziawszy widzialnych roznic przy jasnym swietle na korzysc Panasonica nie odnotowalem, natomiast oddanie kolorow, plynnos ruchu, obrobka slabego sygnaly - to wszystko wygladalo zdecydowanie lepiej na LG, byc moze jest to wlasnie zasluga ekspozycyjnego charakteru obydwu modeli ale tak rzeczywiscie bylo.

Nigdy nie bylem milosnikiem LG, ale po tym co oferuja w tak atrakcyjnej cenie w kontekscie parametrow obrazu, naprawde trzeba przyznac LG daje rade, choc lustro niewatpliwie jest i w jasnym pomieszczeniu rozowo to nie wyglada.

Nie prawda, trafiłem na normalny model, wady o których piszę są często opisywane na zagranicznych forach czy też w testach.

Co do kontrastu podałem Ci fakty - parametry zmierzone odpowiednim do tego urządzeniem przez testerów z digitalversus. Dokładnie tak samo jest z poziomem czerni. Nie ma się co oszukiwać obraz z kontrastem 3000:1 zawsze będzie lepszy niż ten z 1000:1...

Jesteś pierwszą osobą która twierdzi, że czerń w LG się poprawia. Masz to udowodnione, czy tak Ci się wydaje?

Z pozdrowieniami.
 

Lasica

New member
Lasica masz racje
jedni jeżdżą golfami a inni mercedesami każdy chwali to co ma.
A najwięcej mają do powiedzenia ci co mają ale w sklepie do oglądania albo u kolegi.
Argumentami jest bardzo mało opinii popartych, to o czymś świadczy.

Dokładnie tak :)

Może ktoś ma jakiś sprzęt pomiarowy? Zrobiłby rzetelny test nieskalibrowanego i skalibrowanego odbiornika i zamieścił wyniki? Szkoda, że Kiki nie recenzuje telewizorów plazmowych LG. Są to telewizory cieszące się sporą popularnością na naszym rynku i takie testy cieszyłyby się popularnością.

Tak czy siak póki co możemy się opierać tylko na testch zagranicznych, a te nie pozostawiają wątpliwości, że TV plazmowe LG z serii PQ są gorsze od bezpośredniej konkurencji.

To nie są złe telewizory, w sumie ze swojego pq3000 jestem w miarę zadowolony. Patrząc na telewizory LCD u znajomych niekiedy kupione za dużo większą kasę moja plazma naprawdę generuje wg mnie lepszy obraz. Nie twórzmy jednak mitów - nie są to odbiorniki kopas w dupas.

Dodatkowo LG trochę nabija ludzi w butelkę, bo wszędzie wtyka tą samą matrycę, a modele wyższe są wzbogacone jedynie o dodatkowe funkcje, jak lepsze głośniki, inne obudowy, czytanie divx itp.
W tym wypadku wg mnie nie ma co dopłacać do pq6000 bo to się po prostu nie opłaca.

Z pozdrowieniami.
 

archie39

New member
W marcu mija rok jak kupiłem 50PQ6000 i generalnie jestem z telewizora zadowolony. W moim przypadku podstawą wyboru była jakość obrazu vs np. Panasonic lub Samsung. LG miał najjasniejszy i najbardziej wyraźny obraz - widać było dużą różnicę w bieli. Filtr antyrefleksyjny w Panasonicu ma zalety, ale niestety obniża dużo jakość obrazu, który jest po prostu ciemny w porównaniu do LG. W Samsungu denerwują mnie kolory, które mają tendencje do przechodzenia w czerwień - np. twarz. Na LG też najlepiej wyświetlał się text - był wyraźny i bez żadnych cieni ani dodatkowych kolorów. Na początku obawiałem się powidoków, na które wszyscy narzekali i rzeczywiście były widoczne. Po pewnym czasie zauważyłem jednak że tak samo jak szybko się pojawiają tak szybko znikają bez żadnej ingerencji użytkownika. Nie trzeba używać funkcji wybielania i od ponad pół roku nic nie robiłem z matrycą. Ostatnio zrobiłem dokładną kontrole matrycy i nie ma na niej nic odbitego więc można wyluzować pod tym kątem. Generalnie TV jest OK, ma fajny design i dobre (jak na telewizor) nagłośnienie. W nocy przy jasnych scenach słychać czasami delikatne brzęczenie elektroniki, ale jest bardzo ciche i nie denerwujące. Słyszalne jest tylko jak głosność jest na minimum. I tutaj poziom głośności muszę wskazać jako wadę. O ile przy oglądaniu tv sygnał da się ściszyć w nocy na minimum (mam cyfrową vectre i tuner posiada regulację sygnału głosności) i jest wtedy względnie cicho to przy oglądaniu z bluraya minimalny poziom jest za głośny. Ten telewizor ma mocne dookólne głośniki i w nocy na minimum słychać go w całym mieszkaniu. Problem troche ratuje dodatkowe obniżenie poziomu o 6 punktów, ale wtedy dźwięk czasami jest trochę dziwny -trzeba pamiętać aby potem ustawić na 0 bo przy oglądaniu w dzień na większym poziomie są dziwne efekty (tak jakby czasami same soprany chodziły). Poza tym nie mam zastrzeżeń. Zużycie energii pozostało na tym samym poziomie (albo jest troche mniejsze) niż na CRT Samsung 29" Slim. W nocy jak ogladam filmy divix to rzadko przekracza 100W. Kolory są czyste bez duszków. Czerń mogłaby byc troche lepsza, ale nie jest źle.
 

Lasica

New member
W marcu mija rok jak kupiłem 50PQ6000 i generalnie jestem z telewizora zadowolony. W moim przypadku podstawą wyboru była jakość obrazu vs np. Panasonic lub Samsung. LG miał najjasniejszy i najbardziej wyraźny obraz - widać było dużą różnicę w bieli. Filtr antyrefleksyjny w Panasonicu ma zalety, ale niestety obniża dużo jakość obrazu, który jest po prostu ciemny w porównaniu do LG. W Samsungu denerwują mnie kolory, które mają tendencje do przechodzenia w czerwień - np. twarz. Na LG też najlepiej wyświetlał się text - był wyraźny i bez żadnych cieni ani dodatkowych kolorów. Na początku obawiałem się powidoków, na które wszyscy narzekali i rzeczywiście były widoczne. Po pewnym czasie zauważyłem jednak że tak samo jak szybko się pojawiają tak szybko znikają bez żadnej ingerencji użytkownika. Nie trzeba używać funkcji wybielania i od ponad pół roku nic nie robiłem z matrycą. Ostatnio zrobiłem dokładną kontrole matrycy i nie ma na niej nic odbitego więc można wyluzować pod tym kątem. Generalnie TV jest OK, ma fajny design i dobre (jak na telewizor) nagłośnienie. W nocy przy jasnych scenach słychać czasami delikatne brzęczenie elektroniki, ale jest bardzo ciche i nie denerwujące. Słyszalne jest tylko jak głosność jest na minimum. I tutaj poziom głośności muszę wskazać jako wadę. O ile przy oglądaniu tv sygnał da się ściszyć w nocy na minimum (mam cyfrową vectre i tuner posiada regulację sygnału głosności) i jest wtedy względnie cicho to przy oglądaniu z bluraya minimalny poziom jest za głośny. Ten telewizor ma mocne dookólne głośniki i w nocy na minimum słychać go w całym mieszkaniu. Problem troche ratuje dodatkowe obniżenie poziomu o 6 punktów, ale wtedy dźwięk czasami jest trochę dziwny -trzeba pamiętać aby potem ustawić na 0 bo przy oglądaniu w dzień na większym poziomie są dziwne efekty (tak jakby czasami same soprany chodziły). Poza tym nie mam zastrzeżeń. Zużycie energii pozostało na tym samym poziomie (albo jest troche mniejsze) niż na CRT Samsung 29" Slim. W nocy jak ogladam filmy divix to rzadko przekracza 100W. Kolory są czyste bez duszków. Czerń mogłaby byc troche lepsza, ale nie jest źle.

No nie mów, że divx oglądasz przez USB i mówisz, że jest ok. DivX z USB to jedna z największych porażek tego TV. Jakość jest fatalna, a co najgorsze nie da się zmienić dosłownie nic - ani jasności, ani kontrastu, ani temp barw dosłownie nic. W DivX czarny to już w ogóle nie przypomina czarnego a jest bliższy szaremu, straszliwie w oko kują przejścia tonalne, jak jest zbyt dużo ruchu obraz się straszliwie rozmazuje, o makroblokach nie wspominam.U mnie na 42" wygląda to bardzo bardzo źle, na 50" musi być zupełny dramat.
 
Do góry