PQ3000 czy PQ6000

masloww

New member
Bez reklam
kol napisał:
- autoformatowanie - jest inaczej niż u innych ustawione, a w każdym razie jego automatyka. Jak pewnie zauważyliście na każdym kanale szerokość czarnych pasów jest inna podczas nadawania programów a inna podczas zwiastunów a jeszcze inna podczas reklam. Zauważyłem, że jeżeli oprogramowanie analizuje sygnał i np. podczas nadawanego filmu np. na tvn7 w ciągu niespełna 1 sek. dostosował obraz, ale już na NG podczas zwiastunów pozostawia ok. 3 cm pasy jak również podobne pasy na Discovery ch. różeniaż 3 cm czarne pasy nie znikają podczas nadawania programu. Wnioski mogą być takie, że automatyka działa i reaguje natychmiast, ale odbywa się to wg. wytycznych zaprogramowanych. W innym tv np. philipsie gdzie każda zmiana szerokości pasów kompensowana była do "0" co często podczas reklam było odrobinę irytujące ponieważ nawet wąski pasek był rozciągany na cały ekran.
Osobiście nie korzystam obecnie z tej funkcji i dla Ciebie zrobiłem krótki test. zauważyłem, wszystko zależy od szerokości pasów czarnych.
szczerze napisawszy to nie za bardzo zrozumiałem o jakich pasach piszesz; 3cm? z której strony?
u mnie w 32” crt jeśli obraz jest nadawany w formacie 16:9 to jest wyświetlany na całym ekranie bez żadnych pasów; jeśli w formacie 4:3 to z dużymi pasami po bokach, zawsze takimi samymi, nie ma mniejszych - większych pasów; i w zależności od tego jaki jest nadawany format obrazu to tv automatycznie się do niego dopasowuje;
pytałem o formatowanie dlatego że w sklepie rtvagd na programie który nadaje w formacie 16:9 wyświetlane są pasy u góry i na dole ekranu, czego nigdy u siebie doświadczyłem; nie mam nawet takiej możliwości w ustawieniach obrazu aby na programach nadawanych w 16:9 zobaczyć pasy u dołu i u góry ekranu
 

kol

New member
hojlo1 napisał:
kol - opisujesz swój przypadek.

Ja mam możliwość oglądania zamiennie:
- 2 źródła TVCable (2ie kablówki rożnych firm)
- 2 tunery satelitarne (w składziku mam ich sporo).

Jeżeli obrazy się róznią np tylko przy zmianie wtyku, czy przełączeniu na operatora (kanał) i na jednym jest ok na drugim źle, to nie szukam przyczyny w TV.

Nie wiem przez co przechodzi sygnał zanim trafi do mnie (może nawet kompresja/dekompresja jest żenująco niska, poniżej DiVx i jak wymagać od TV, by odtworzył stan poprzedni =każdy "zurit" odrzuci taką "usterkę").

Plazmy słyną z tzw. "brudnych kolorów", ale wystarczy że ten sam kanał TV przełączę z analogowego PAL na cyfrowy PAL (przez wyjście 1080i) i już obraz jest czysty, a kontrast/jasność/nasycenie podbite, jakbym mieszał ostro w nastawach.

Czy zmieniłem coś w TV?
Nie.
Zmieniłem tylko źródło sygnału.

Zaznaczam - tak jest u mnie. ;)
Proponuję łatwy test ustaw tv na dowolnym kanale lub źródle zewnętrznym DVD i td. a następnie zredukuj kolory do zera i obserwuj obraz czy nie łapie jakiegoś koloru.
Oczywiście nie chodzi mi o fakt, że cały ekran może być lekko zielony, niebieski lub czerwony, chodzi o to że na załóżmy jednolicie odbarwionym lub nie ekranie telewizor wyświetli lekkie odbarwienia, które przypisane będą do pewnej "szarości". Może to być różowy lub inny kolor lub nawet cała paleta kolorów.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
masloww - nie zawsze pełne wypełnienie na ekranie oznacza że jest dobrze, zerknij:
http://www.kinodomowe.idg.pl/artykuly/34382/Obraz.Anamorficzny.html

kol - to 1en z 1wszych testów (jeszcze przed kupieniem TV) i wychodził poprawnie.
Tak się składa że jestem byłym "zuritowcem" i czasami parę razy w tygodniu bywam w znajomych w zakładach.
Kupuję (pomagam w kupnie) na podstawie: ich opinii/internetu itp. (mam także sporo nośników testowych itp)

...przypomniało mi się:
przy taki ustawieniu zerknij np na logo TVP2 - u mnie widać brak zbieżności (jak podejdę do ekranu) - śmieszne w PDP.:D
 
Ostatnia edycja:

kol

New member
masloww napisał:
szczerze napisawszy to nie za bardzo zrozumiałem o jakich pasach piszesz; 3cm? z której strony?
u mnie w 32” crt jeśli obraz jest nadawany w formacie 16:9 to jest wyświetlany na całym ekranie bez żadnych pasów; jeśli w formacie 4:3 to z dużymi pasami po bokach, zawsze takimi samymi, nie ma mniejszych - większych pasów; i w zależności od tego jaki jest nadawany format obrazu to tv automatycznie się do niego dopasowuje;
pytałem o formatowanie dlatego że w sklepie rtv agd na programie który nadaje w formacie 16:9 wyświetlane są pasy u góry i na dole ekranu, czego nigdy u siebie doświadczyłem; nie mam nawet takiej możliwości w ustawieniach obrazu aby na programach nadawanych w 16:9 zobaczyć pasy u dołu i u góry ekranu
Więc 4:3 zawsze rozszerza na na cały ekran, ale jeżeli nadawany obraz jest 22:9 to już automatyka nie zadziała i może dlatego skaler lepiej sobie radzi i jakość jest tak dobra czego o konkurencji nie zawsze można powiedzieć. To jest pewnie jakiś kompromis.
Uważam jednak choć jest to subiektywne, że lepiej z wąskiego paska nie robić formatu 16:9 jak również z 4:3 16:9 a większość stacji nadaje sygnał w 4:3 i tu najlepiej sprawdza się zoom jak również w przypadku źródła zewnętrznego tryb zbliżenia kinowego dzięki, któremu można płynnie zapełnić cały ekran obrazem bez zmiany jego geometrii.
 

masloww

New member
Bez reklam
hojlo1 napisał:
masloww - nie zawsze pełne wypełnienie na ekranie oznacza że jest dobrze, zerknij:
http://www.kinodomowe.idg.pl/artykuly/34382/Obraz.Anamorficzny.html
aż takim lamerem nie jestem żebym nie wiedział że istnieją proporcje obrazu 2,35:1; w tv taki obraz jest puszczany jako 16:9 letterbox i odbiornik go widzi jako 1,85:1 a nie jak 2,35:1;
ale nie o taki farmat mi chodzi tylko o pełny 1,85:1; w rtvagd był nienaturalnie spłaszczony, tak że ludzie byli mali i grubi
 

masloww

New member
Bez reklam
kol napisał:
Więc 4:3 zawsze rozszerza na na cały ekran, ale jeżeli nadawany obraz jest 22:9 to już automatyka nie zadziała i może dlatego skaler lepiej sobie radzi i jakość jest tak dobra czego o konkurencji nie zawsze można powiedzieć. To jest pewnie jakiś kompromis.
Uważam jednak choć jest to subiektywne, że lepiej z wąskiego paska nie robić formatu 16:9 jak również z 4:3 16:9 a większość stacji nadaje sygnał w 4:3 i tu najlepiej sprawdza się zoom jak również w przypadku źródła zewnętrznego tryb zbliżenia kinowego dzięki, któremu można płynnie zapełnić cały ekran obrazem bez zmiany jego geometrii.
nie chodzi mi o formatowanie obrazu 22:9 - 2,35:1 z pasami u dołu i u góry bo jak pisałem wyżej w tv jest to format 16:9 letterbox, tylko o formatowanie pełnego obrazu 1,85:1
nie używam rozciągnięć i innych dziwactw; oglądam tak jak jest program nadawany, bez żadnych zniekształceń czy przycięć; tylko zoom czasami używam jak są programy nadawane w 4:3 LB;
chodzi mi tylko o to aby obraz był poprawnie wyświetlany i automatycznie dopasowywany właśnie po to aby nie oglądać rozciągniętych twarzy czy uciętego obrazu
 

kol

New member
hojlo1 napisał:
masloww - nie zawsze pełne wypełnienie na ekranie oznacza że jest dobrze, zerknij:
http://www.kinodomowe.idg.pl/artykuly/34382/Obraz.Anamorficzny.html

kol - to 1en z 1wszych testów (jeszcze przed kupieniem TV) i wychodził poprawnie.
Tak się składa że jestem byłym "zuritowcem" i czasami parę razy w tygodniu bywam w znajomych w zakładach.
Kupuję (pomagam w kupnie) na podstawie: ich opinii/internetu itp. (mam także sporo nośników testowych itp)

...przypomniało mi się:
przy taki ustawieniu zerknij np na logo TVP2 - u mnie widać brak zbieżności (jak podejdę do ekranu) - śmieszne w PDP.:D
Wiele mi ten art. wyjaśnił;)

To nie brak zbieżności znany a CRT tylko raczej wynik tego, że krawędzie są wygładzone przez odbicia wywołane pogorszeniem sygnału z uwagi na kabel lub źródło efekt ten dokuczliwy był przy słabych sygnałach, ale jak widać teraz jeszcze występuje. u mnie mogę go wyeliminować gdy uruchomię poprawiacz krawędzi odbicia są pomniejszane i obraz zauważalnie jest lepszy na krawedziach jak i w ich okolicach w efekcie czego logo TVP2 jest gładkie, jak mogę coś doradzić do polecam zmniejszenie ostrości ekranu, aż krawedzie nie będą sztucznie podkreślane.

Jeżeli chodzi o różowe przebarwienia moga się pojawić tez w sytuacji gdy studio ma oświetlane lampami studyjnymi i światłem naluralnym ;)
 

kol

New member
masloww napisał:
nie chodzi mi o formatowanie obrazu 22:9 - 2,35:1 z pasami u dołu i u góry bo jak pisałem wyżej w tv jest to format 16:9 letterbox, tylko o formatowanie pełnego obrazu 1,85:1
nie używam rozciągnięć i innych dziwactw; oglądam tak jak jest program nadawany, bez żadnych zniekształceń czy przycięć; tylko zoom czasami używam jak są programy nadawane w 4:3 LB;
chodzi mi tylko o to aby obraz był poprawnie wyświetlany i automatycznie dopasowywany właśnie po to aby nie oglądać rozciągniętych twarzy czy uciętego obrazu
A więc ten telewizor to gwarantuje jak co możesz sam na spokojnie sprawdzić w sklepie, ale z uwzględnieniem art. jaki Hejlo1 przytoczył. Lepiej nie polegać na wszystkich opiniach.
Powtarzając się ten telewizor w automacie nie przekształca formatu 16:9 letterbox na format 16:9, ale możliwe, że (nie sprawdziłem) w przypadku formatu letterbox przesunie obraz do góry dając miejsce dla liter. Piszac o formacie z czarnymi paskami 3 cm na dole i u góry obrazu w rzeczywistości pisałem niefachowo o formacie letterbox.

Trochę odchodząc od tematu Dla tych którzy nie próbowali piszę, że można edytować zdefiniowane tryby przez producenta wszystkie ;)
 
Ostatnia edycja:

masloww

New member
Bez reklam
kol napisał:
Powtarzając się ten telewizor w automacie nie przekształca formatu 16:9 letterbox na format 16:9
autoformatowanie obrazu nie polega na przekształcaniu obrazu 16:9 LB na 16:9 czy 4:3 LB na 4:3 tylko na przełączaniu pomiedzy formatami 16:9 a 4:3

p.s. dla telewizora nie ma żadnej różnicy pomiędzy obrazem 16:9 LB a 16:9 czy 4:3 LB a 4:3; pasy w letterboxie są częścią obrazu
 
Ostatnia edycja:

kol

New member
masloww napisał:
autoformatowanie obrazu nie polega na przekształcaniu obrazu 16:9 LB na 16:9 czy 4:3 LB na 4:3 tylko na przełączaniu pomiedzy formatami 16:9 a 4:3
Już się pogubiłem, albo źle odczytałem Twoje pierwsze pytania gdzie pisałeś, że gdzieś na LG nie działało auto formatowanie z jakiegoś bliżej nieokreślonego trybu, a tu piszesz, że wiesz jak działa auto formatowanie. Może jednak wiesz tyko nas egzaminujesz;)
Wracając do tematu w LG jest funkcja w menu wyświetlania tekstu dla niesłyszących z poziomu menu a nie telegazety tak jak zresztą w Philipsie gdzie to nie jest tak dosłownie opisane ;) i w takim wypadku możliwe, że obraz przesunie się dając literom miejsce choć pewnie jest tak że pod literami znajdzie się tło nie zważając na fakt czy byłoby miejsce pod obrazem po jego wcześniejszym przesunięciu do góry na wyświetlenie tegoż tekstu.
 

masloww

New member
Bez reklam
kol napisał:
Już się pogubiłem, albo źle odczytałem Twoje pierwsze pytania gdzie pisałeś, że gdzieś na LG nie działało auto formatowanie z jakiegoś bliżej nieokreślonego trybu, a tu piszesz, że wiesz jak działa auto formatowanie. Może jednak wiesz tyko nas egzaminujesz;)
.
dobrze piszesz; wiem jak działa autoformatowanie ale nie wiem czy ono działa w LG, bo nie mam tego LG, a w opniach na stronie http://www.ceneo.pl/;0152284581-10.htm pisze ktoś "BRAK AUTOMATYCZNEGO DOSTOSOWANIA DO 16:9"; więc się pytam jak jest konkretnie jest w tym modelu; może komuś chodziło o automatyczne rozciąganie z 4:3 na 16:9?
poza tym też się ciągle pytam czy obraz 1,85:1 bez żadnych letterboxów jest poprawnie wyświetlany na ekranie, bo w sklepie gdzie widziałem tego LG nie był, był ściśnięty w pionie
 
Ostatnia edycja:

kol

New member
wady/brudne kolory

Wadą tego telewizora jest też to, że są tzw. przesłuchy między np. tunerem tv a dvd;)
No tak są w każdym:)
Komu z Was to przeszkadza:)

- Hejlo1 - Co to jest za temat z tymi brudnymi kolorami w plazmach? Brzmi interesująco;) czy chodzi o sposób gradacji szarości a w gruncie rzeczy o to o czym tyle pisałem, czyli różami ;)
 
Ostatnia edycja:

hojlo1

New member
Bez reklam
masloww - ściagnij sobie instrukcję ze stronki LG i rozwiejesz swoje problemy (rozciaga do 16:9, w określonych połaczeniach jest też "pixel w pixel" itp - jest to w instrukcji), gdyż 16x9 = 1.78.

kol - u mnie nic nie "brzęczy" itp (model inny, zlacza wszystkie zajęte).
Co do brudnej bieli - to przy słabym źródle (np kiepski divx) i np czerwono-czarnych scenach jest wrażenie jakby panel w ten odcień wpadał (biel też "brudna").
Panasonic w swoich materiałach reklamowych (nie pamietam PDP) napisał że to usunął, ale na ostatnim Panasonicu (tegoroczny) efekt był podobny.
Oczywiście jak sygnał w miarę czysty i np min PAL już efekt brudu ginie.
Tak jest u mnie. ;)
 

kol

New member
Heilo1 - mam wrażenie, że oboje jesteśmy równie zadowoleni z posiadanych telewizorów, może Ty bardziej świadomy dokonanego wyboru i inaczej zadowolony z zakupu z uwagi na posiadaną wiedzę;) ja jednak stałem się posiadaczem tego telewizora z przypadku od samego początku i brak wiary w markę spostrzegawczość i znajomość prawa sprawiły, że mam lepszy model za free. Jestem z tego powodu jak również uczciwie i obiektywnie mówiąc zadowolony z telewizora.
Zauważyłem też, że obraz ma automatykę przy trybie zoom jak również płynną regulację ustawień zoomu co jest kolejną miłą niespodzianką, jak cały ten telewizor;)
 

masloww

New member
Bez reklam
hojlo1 napisał:
masloww - ściagnij sobie instrukcję ze stronki LG i rozwiejesz swoje problemy (rozciaga do 16:9, w określonych połaczeniach jest też "pixel w pixel" itp - jest to w instrukcji), gdyż 16x9 = 1.78.
wg tej instrukcji autoformatowanie jest w tym tv ukryte pod opcją: Proporcje ekranu > Oryginalny;
ale zależy mi aby ktoś potwierdził prawidłowe działanie tej funkcji organoleptycznie, będę wdzięczny
 

kol

New member
masloww napisał:
wg tej instrukcji autoformatowanie jest w tym tv ukryte pod opcją: Proporcje ekranu > Oryginalny;
ale zależy mi aby ktoś potwierdził prawidłowe działanie tej funkcji organoleptycznie, będę wdzięczny
Tryb oryginalny wyświetlany jest jako 4:3 z szarymi pasami obok to z uwagi na fakt że stacje dodają czarne pasy do formatu 4:3 i niestety trzeba rozszerzać obraz trybem zoom - tu patrz art. na który podał link hailo1.
Niestety za możliwościami tv nie idą nadawcy ...

!!! Stacje tv nadają nieanamorficznie dodając czarne pasy u góry i dołu ekranu zamiast zwężać obraz, który by tv następnie właściwie wyskalował, efektem tego obraz jest gorszej rozdzielczości zapewne też mniej zajmuje miejsca na cyfrowych nośnikach co pewnie ogranicza koszty.
Np. tv news polsat nadaje sygnał anamorficzny co w przypadku przeskalowania w trybie "pełna szerokość" a nie "oryginalny" zapełnia cały ekran bez zniekształceń obrazu, tryb "oryginalny" nie działa automatycznie, albo działa tyle, że sygnał ten dociera do telewizora z wytycznymi 4:3 576i a więc musimy poczekać do momentu gdy sygnał będzie cyfrowy przetestowałem automatykę w trybie oryginalny przy dvd i tu tv odczytuje sygnał 16/9 i dostosowuje go do 16:9 przykład: w filmie "mamma mia" płyta opisana jako 2,40:1 anamorficzny 16:9 telewizor odczytuje sygnał anamorficzny 16:9 576i i niestety jest to 2,40:1 i obraz wyświetlany jest z szerokimi pasami czarnymi ale prawidłowo, tryb pełny ekran analogicznie też z czarnymi pasami więc jak chcę mieć pełny ekran uruchamiam zoom lub tryb zbliżenie kinowe...
Pełna szerokość to wyświetlanie całego ekranu wysyłanego przez nadawcę, więc jak są pasy to tv je wyświetla!!!

Nie ma w telewizorze LG 42pq6000 funkcji automatyki rozciagania obrazu, na bieżąco analizującej nadawany sygnał z uwzględnieniem sygnału nieanamorficznego nadawanego z czarnymi pasami, któreby w wyniku analizy procesora były kompensowane przez elektronikę telewizora.

Jak więc chcesz aby pasów nadawanych w sygnale nie było musisz je usunąć zoomem lub kupić telewizor posiadającą takową funkcję;)
 
Ostatnia edycja:

masloww

New member
Bez reklam
ale ja właśnie chce, aby pasy były przy nadawaniu programów 4:3, a przy nadawaniu programów 16:9 telewizor automatycznie zapełniał caly ekran;
dlatego się pytam czy ma ktoś ten tv i jakąś cyfrówke aby sprawdzić czy w trybie oryginalnym programy z sygnałem anamorficznym automatycznie zapełniają cały ekran a programy z sygnałem nieanamorficznym wyświetlane są z pasami po bokach

czy ja coś źle tłumaczę czy wy wszyscy oglądacie rozciągnięte gęby; nb wszyscy moi znajomi właśnie tak oglądją telewizję, ale ja nie mogę strawić takiego obrazu
 

hojlo1

New member
Bez reklam
masloww - będziesz miał tak, jak sobie życzysz (jest to w instrukcji).

Chcesz 4:3 z pasami po boku = będzie
Ruszy 16:9 = będzie 16:9
(możesz i ustawic rozciąganie itp. - na pilocie jest też szybkie menu, łatwo proporcje zmieniać).

Jednak sporo zależy od dostawcy sygnału (jako całość) i tak:
- kablówka analogowa, TVN24 jest z pasami u dołu i góry
- kablówka cyfrowa (ten sam dostawca), TVN24 nadawany jest w ładnym 16:9 (obraz cały, wypełniony, bez obcięć).


Ps - jak zaczniesz oglądać "rozciągnięty", to po paru dniach się przyzwyczaisz i będziesz miał kłopoty jak proporcje normalne (za chudzi zaczną się wydawać.).:D
 

J_K

Member
hojlo1 napisał:
masloww - będziesz miał tak, jak sobie życzysz (jest to w instrukcji).

Chcesz 4:3 z pasami po boku = będzie
Ruszy 16:9 = będzie 16:9
(możesz i ustawic rozciąganie itp. - na pilocie jest też szybkie menu, łatwo proporcje zmieniać).

Jednak sporo zależy od dostawcy sygnału (jako całość) i tak:
- kablówka analogowa, TVN24 jest z pasami u dołu i góry
- kablówka cyfrowa (ten sam dostawca), TVN24 nadawany jest w ładnym 16:9 (obraz cały, wypełniony, bez obcięć).

Jest lepiej niz by mogło wynikać z niniejszej odpowiedzi. Z racji tego, że ze standardami kablówek jest mówiąc oględnie najrozmaiciej zalety autoformatowania telewizorów LG serii PQ najlepiej da się zaobserwować na cyfrowej telewizji naziemnej i oraz we współpracy z odbiornikami cyfrowej telewizji satelitarnej wyposażonych w zaawansowane fukcje skalowania. Ja mam podłączone do LG 42PQ6000 recorder n-ki oraz GI 870 Xpeed; posiadam jeszcze dwa inne odbiorniki ale nieco starszej co wcale nie znaczy że gorszej :D generacji.

Jeżeli telewizor ustawimy w pozycję skalowania "oryginalny" z n-ki możemy w pełni automatycznie uzyskać nastepujące formaty orazu:
1) obraz 4:3 z czarnymi pasami po bokach, jeżeli w odbiorniku n jest ustawiona opcja "bez zmiany",
2) obraz 4:3 z szarymi pasami po bokach, jeżeli w odbiorniku n jest ustawiona opcja "rozciągnięcie",
3) pan&scan obrazu 4:3 ("wykrojenie" z niego takiego fragmentu o proporcjach 16:9 by cały ekran telewizora był pokryty), jeżeli w odbiorniku n jest ustawiona opcja "powiększenie".
Oczywiście jeżeli nadawany jest obraz 16:9 wyświetlany jest na całym ekranie.

Działa to WYŚMIENICIE, tzn zapując po kanałach które nadawane są w różnych formatach "w locie" telewizor przełącza formaty zgodnie z nadanymi przez nas ustawieniami.

Bardzo dobrze działa autoformatowanie TVN nadawanego cyfrowo (wszystkie produkcje własne grupy ITI nadawane są w formacie 16:9); jest jedna drobna wada - po zmianie formatu nastepuje trwajacy ułamek sekundy zanik fonii. Trochę to denerwuje np podczas przerwy reklamowej - każda reklama nadawana jest w innym formacie, ale trzeba przyznać, że przelączanie wizji jest rewelacyjne.

Jeszcze jedno w kwestii DVB-T: jakość obrazu jest zdecydowanie najlepsza ze wszystkich źródeł. Na przykład TVN; obraz jest znacznie lepszy niż z TVN HD nadawanego przez platformę N. A nawet Polsat nadawany przecież w formacie 4:3 po zrobieniu w opcji zoom "ręcznego pan&scan" jest naprawdę zadowalającej jakości. Jedynie kanałom telewizji farfałowej :D nic już chyba nie jest w stanie wyjść na zdowie :confused: .

Na zakończenie może o możliwościach formatowania oferowanych przez wyposażone w złącze component obiorniki satelitarne Golden Intersar serii Xpeed. Można ustawić następujące opcje pod telewizor 16:9:
- letterbox - na ekranie telewizora widoczne czarne pasy obrazu 4:3,
- pan&scan - wyłenienie całego obrazu,
- mixed - to samo co 14:9 telewizora ale z czarnymi pasami po bokach. Ostatnia opcja bardzo przydatna dla kanałów 4:3 nadawanych z "wbudowanymi" czarnymi pasami u góry i dołu ekranu - wypełniony jest prawie cały ekran a oraz nie jest zdeformowany. Gwoli ścisłości NIGDY nie oglądam zdeformowanych "gąb" :) .

Pozdrawiam

JK
 
Do góry