Pozycjonowanie kolumn

TomekOp

Member
Witam chciałem się z wami podzielić doświadczeniem odnośnie ustawieniem kolumn. Ustawiałłem od roku z różnym skutkiem. Dzisiaj ustawiłem kolejny raz według wzoru: 1:1,2 (1,2 - to odległość kolumn). Audio Physic - Pozycjonowanie kolumn
Zasada nr9.

U mnie odległość kolumn od siebie: 228cm
Do słuchacza: 190cm
Odległość kolumny od sciany tylnej: 107 i 97
Odległość od ściany bocznej: 51 i 65
Miejsce odsłuchowe od ściany tylnej: 70 cm
Kolumny skęrcone tak aby osie skrzyżowały się za moja głową.

Efekt? Banan na twarzy! Tymbardziej, że źródło to nadal konsola ps3 :)

Każdy instrument jakby grał oddzielnie i czuje sie jakby grał w pokoju tzn jest 'podmuch' z trąbki klawisze bardziej naturalne i najważniejsze pozbyłem sie dudnienia! Tylko muzyka :) Przy pogłaśnianiu muzyki jest jeszcze lepiej wyraźniejsze instrumenty a nie mocniejszy bas i dudnienie jak miałem wcześniej. Również instrumenty wyszły na plan pierwszy. Tego zawsze mi brakwało, myślałem już że trzeba zmienić cos w systemie...
Słuchając Cockera nie mogłem się przestać uśmiechać.

Pokój to najgorszy z możliwych :) kwadrat z małą wnęką z drzwiami za mną. Okna i zasłony po obu stronach, wykładzina na podłodze, pare pierdół w narożnikach za kolumnami i przy telewizorze dwie male szafki z płytami.
Wiem że, to jeszcze może być lepiej ponieważ po stronie telewizora jest pogłos i echo gdy klaśnie się w ręce. Natomiast w miejscu odsłuchowym echa nie ma.
Nie chcę też wygłuszyć za bardzo pokoju.
Mam nadzieje, że komuś pomogłem.
 
Ostatnia edycja:

robiz

New member
Tez kilka razy zabierałem , się za ustawianie kolumn. Ale jak szanowna małżonka zobaczyła, że kolumny chcę wystawić prawie na środek pokoju , to zdecydowanie i stanowczo " poprosiła " , co by zaniechać tych eksperymentów ;)

robiz
 

TomekOp

Member
Tez kilka razy zabierałem , się za ustawianie kolumn. Ale jak szanowna małżonka zobaczyła, że kolumny chcę wystawić prawie na środek pokoju , to zdecydowanie i stanowczo " poprosiła " , co by zaniechać tych eksperymentów ;)

robiz

Pierwsze moje wrażenie było podobne. Kur... one są za blisko teraz :) Jednak jak się posłucha po prostu zostały, nie ma innej możliwości :) Fizyki się nie oszuka :) Z czasem małżonka nie bedzie juz zwracała uwagi że są wysunięte...
 

dzik87

New member
Witaj,
poprawne ustawienie kolumn, to jest to co u większości kuleje. Nie pasuje coś w brzmieniu i wymieniany jest sprzęt, który po prostu buł źle ustawiony. Sam ten temat ostatnio dość mocno drązyłem i mam kolumny ustawione tak, że osie przecinają się przed słuchaczem. Przez to scena jest bardzo głęboka, plany są od siebie odseparowane, instrumenty świetnie zlokalizowane każdy na swoim miejscu. Czuć gdzie odbyłwało się nagranie. Przy muzyce klasycznej słuchać i czuć ogrom pomieszczenia, po przełączeniu na jazz od razu czuć, że utwór był realizowany w wygłuszonym mniejszym miejscu.

Dołączam zdjęcie panoramiczne
e8e900819e.jpg
 
Do góry