Poważny problem z telewizorem kineskopowym.

maev

New member
Witam serdecznie forumowiczów.

Zdaje sobie sprawę, że nie jest to forum przeznaczone do dyskusji na temat starszych modeli telewizorów kineskopowych (non - HD :)). Ale potrzebuje pomocy i mam nadzieję, że uda mi się tutaj uzyskać kilka cennych wskazówek.

Pare dni temu kupiłem w serwisie niestety używany telewizor 25'' Sony KV X2551D. Znalazł się tam pod wpływem uszkodzenia zasilacza, a ja skorzystałem z dobrej ceny. Mój 15 calowy Siemens wysiadł, a ja potrzebowałem "na gwałt" czegoś pod PS2 .. :)

Oczywiście przed decyzją został mi pokazany sygnał TV z pobliskiej kablówki, obraz był stabilny i barwny. Sprzedawca również sprawiał wrażenie porządnego gościa.

Po podłączeniu konsoli poprzez AV w domu, w oczy rzuciła się nieco spsuta geometria obrazu. Linie nie były proste, a kolory wyblakłe (regulacja kontrastu / jasnosci / koloru możliwa będzie dopiero jutro - odbieram pilot który obsłuży ten model). Zdjałem obudowe i pokrętłami na drukowanej płytce z tyłu kineskopu uregulowałem geometrie obrazu do satysfakcjonującego poziomu (biorąc pod uwage, że jest to telewizor używany - idealnie sie nie da).

Wszystko ok (no może oprócz barw - ale to - pilotem :)), z tym że jest jeden poważny szkopuł. Podczas zabawy (głównie na kolorze czarnym) widoczne są czerwone paski, które dość poważnie przeszkadzają. Wieczorem to strasznie widać, właściwie zamiast czarnego koloru jest czerwień. Próbowałem regulować napięcie kineskopu (pokrętło na płytce obok H.STAT) - udało mi się, czerwienii nie ma ale obraz jest strasznie przyciemniony.

Jak temu zaradzić, jak sie ich pozbyć? Może człowiek który mi sprzedał ten tv mi pomoże, ale co mu powiedzieć? :)

A może po prostu wystarczy wyregulować kolor / kontrast / jasność z poziomu pilota?

pozdrawiam

Paweł
 
Do góry