Potrzebna rada w wyborze projektora Optomy (HD25, HD25E, HD131X) lub innego

RomSzas

New member
Witam,
tematy z Optomami (HD25, HD25E, HD131X, HD131Xe) przewertowałem dość dokładnie, chcąc upewnić się czy właściwie mam do czynienia z tym samym projektorem - ale mimo paru godzin czytania w necie i na forum 100% pewności nie mam. Teoretycznie różnią się ilością ANSI Lumenów - od 2000 do 2800 i ilością godzin pracy lampy między 6000h w nowych optomach a 8000h w modelach wycofanych, które to jednak można jeszcze nabyć w cenach wyższych od tych nowych modeli.
Wydaje mi się, że ten projektor do moich zastosować byłby najodpowiedniejszy.
Pułap cenowy ok. 3500zł.

Projektor ten wykorzystywany byłby, wg moich założeń do:
- filmy hd - 45%
- filmy hd 3d - 5%, okulary Nvida 3d Vision 2
- gry PC - 40%
- gry PC 3D w okularami Nvida 3d Vision 2 - 10%

Z Projection Calculator Pro wynika mi, że projektor Optoma HD25 (jak i te pozostałe z tematu) mógłby pasować do moich warunków lokalowych :
- soczewka oddalona byłaby od ekranu ok. 340cm,
- ekran diy 213cm x 120cm*,
- projektor zamocowany byłby nad ekranem ok 19cm
- możliwe zaciemnienie pokoju duże, kolor ścian jasny, ale to się może zmienić

Teraz pytania:
- który z tych projektorów Optomy wybrać - są różnice cenowe między nimi, część jest wycofanych - najtaniej w tej chwili chyba można nabyć HD131x za ok. 3200zł z przesyłką? Z kolei HD131xe ma 2500 ANSI Lumenów - co w 3d może mieć znaczenie. Kolor projektora właściwie nie ma znaczenia.
- a może pojawiło się projektor (lub ma się pojawić na dniach) który wymienione wyżej założenia spełniałby lepiej?

Projektor chciałbym zamówić w ciągu kilku dni.
Proszę o opinie i porady.
Gdyby potrzeba było dodatkowych informacji - chętnie takowe zamieszczę.

*ekran (diy 213cm*120cm, wykonanego z płyty HDF pomalowanej wg przepisu kolegi z forum kolor G499 z palety Tikurilla (jasnoszary) zrobiony z mieszalnika, baza mat - wersja na przetrzymanie bo w przyszłym roku zamierzam dobudować sobie pomieszczenie specjalnie pod ten projektor mniej więcej 5m*5,5m i wówczas zmienić ekran na coś konkretniejszego, a z pewnością większego)
 
Ostatnia edycja:

jac_e_k

New member
Mam pytanie czy nie masz problemu z ostrością w tym modelu?
Bo czytając inne fora to jest to główna bolączka tego projektora.
 

gregsa

New member
Odnośnie modelu HD25E,HD131Xe pisze ku przestrodze wszystkich kupujacych, model ten ma problem z ostrością przy ustawieniu jej na środku ekranu góra oraz dól jest rozmyty, Problemem jest wada soczewki w tych modelach, wkurza mnie, że optoma sprzedaje wadliwe egzemplarze i liczy na to ze uzytkownik zbagatelizuje problem, a może sie tak zdażyć wśród klientów dla których jest to pierwszy projektor. Wada ta nie jest aż tak uciążliwa przy oglądaniu filmów ,niemniej jednak występuje. Ja swój projektor oddałem do naprawy gwarancyjnej i teraz czekam na wymianę soczewki
 
Ostatnia edycja:

gregsa

New member
Mogę jeszcze dodać ,że projektor ten jest bardzo jasny i jest idealny dla dużych sal z kinem domowym ,ale dla ekrany o szerokości 100'-120' wybrałbym HD25
 

jac_e_k

New member
A jaką masz wielkość ekranu oraz jak wygląda procedura oddania projektora na gwarancji? Bo przymierzam się do zakupu modelu 25e dla ekranu ok.130".
 

gregsa

New member
Ja mam właśnie 130' z odległości 4,5m zoom na max, jest trochę według mnie za jasny, ale daje radę przy eko i brilliant collor na 1, czerń jest zauważalnie lepsza w bardzo ciemnych scenach z włączonym dynamic black .
Nie miałem co prawda porównania do modelu HD25 ale myślę że czerń powinna być lepsza na tym projektorze ze względu na mniejszą moc lampy,
Jesli chodzi o naprawę obiektywu wygląda to w ten sposób że jeśli w ciągu 2 tygodni od zakupu zgłosisz to na optoma.pl powinni Ci wymienić na nowy inny sprawny egzemplarz, przy zgłoszeniu po tym czasie projektor kwalfikuje się już tylko do naprawy gwarancyjnej (tak było w moim przypadku) więc musiałem zarejestrować się na Strona Główna - FixIT aby otrzymać zlecenie RMA.
 

lll

New member
Witam, podbijam pytanie z pierwszego posta niniejszego tematu - czym W PRAKTYCE różnią się projektory Optomy: HD131X, HD131Xe i HD25e, a nawet HD25-Lv?
Chodzi mi o praktyczne, odczuwalne różnice - różnice w specyfikacji znam.
Tzn. który z wymienionych projektorów da mi najlepszą jakość obrazu (głównie 2D) w moim dobrze zaciemnionym pomieszczeniu. Myślę, że byłby to ten o możliwie wysokim kontraście i jednocześnie najmniejszej mocy lampy (czyli HD131X), ale może idę złym tropem? Dodatkowo HD131X to najstarszy model, coraz mniej dostępny, może nowsze oferują jakieś lepsze rozwiązania.
Inne moje zastosowanie przyszłego projektora to gry na konsoli, więc pytam o różnice również przez pryzmat takiego wykorzystania.
Wiem, że chyba nikt nie porównywał razem wymienionych projektorów i nie spodziewam się oczywiście kompletnych odpowiedzi, ale bardzo proszę o jakieś rady odnośnie wyboru najlepszego dla mnie modelu z powyższych. Pozdrawiam!
 
Do góry