Potrebne rady co do wyboru Amplitunera + Glosniki

FunkyKoval

New member
Bez reklam
Witam Wszystkich :)

Potrzebuje Waszych rad co do wyboru amplitunera i glosnikow do kina domowego i muzyki. Obecnie posiadam zestaw Logitech Z5500. O ile przy filmach tragedii nie ma, to przy sluchaniu muzyki pozostawiaja wiele do zyczenia :/ Zreszta zdaje sobie sprawe, ze ten zestaw to takie plastikowe pierdziawki :)

Informacje wraz z pytaniami mam takie:
- Pomieszczenie odsluchowe to salon, ok. 20-22 m2.
- Nie jestem audiofilem - nie jestem w stanie wylapac subtelnych roznic w dzwieku itd., po prostu chce ulepszyc system audio w mieszkaniu. Amplituner bedzie wspolpracowal z telewizorem, komputerem, projektorem i odtwarzaczem blu-ray.
- Na amplituner przewiduje wydac do 2000 zl - chyba ze przekonacie mnie, ze warto wydac odrobine wiecej :). Nie musi on miec nie wiadomo jakich funkcji. Faworytem jest Yamaha RXV473 5.1 . Czy to dobry wybor? A moze RVX373 wystarczy? Czy moze polecacie cos zupelnie innego? Dodam, ze jakosc dzwieku przy filmach i muzyce(rock, pop, radio) jest dla mnie tak samo wazna.
- Rozumiem, ze jak sluchanie muzyki to tylko w stereo. A czy dopuszczalne jest sluchanie muzyki na 2 x stereo przy takim zestawie? Czy moze to wywolywac jakies nakladanie sie dzwiekow i wywolywanie niepozadanych efektow?
- Co do glosnikow to w tej chwili fowarytkami sa Klipsch RF 52 II (100W), RS (jakie dobrac?), RC (jaki dobrac?). Czy 100W-we kolumny, wraz z dobranymi glosnikami dadza rade przy tym metrazu?
- Zastanawialem sie tez nad glosnikami Roth Audio OLi30. Co o nich myslicie i czy sie nadadza w moim przypadku?
- Czy powinienem dodatkowo pomyslec o subwooferze?
- Moze nie powinienem pytac o to tutaj, ale co myslicie o odtwarzaczach typu Yamaha BDS673BL, czy jakims Marantz? Czy warto sie pchac w tego typu odtwarzacze, czy moze lepiej postawic na popularniejsze marki typu Panasonic, Sony itd. ?

Przepraszam jesli wykazalem sie jakimis glupimi pytaniami, bedzie to moj pierwszy zestaw tego typu i po prostu jestem "zielony" w tym temacie :) Pozdrawiam i dziekuje :)
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Amplituner: Jak będziesz szukał to zwróć uwagę żeby posiadał 2 wyjścia HDMI, bo jak pisałeś chcesz łączyć zarówno TV jak i projektor. Onkyo 616/626, Yamaha 773 posiadają 2 wyjścia ale nie pamiętam jak reszta. Nie wiem o co Ci chodzi z tym 2x stereo? W zestawach tych możesz słuchać stereo na 2 kolumnach jak i na 5 jednocześnie ( tryb 5CH stereo). Co do jakości w muzyce to uważam że na ampli KD jest co najmniej średnia, na wzmaku jest sporo lepiej. Tu również można myśleć o Yamaha 773, bo posiada pre-out i kiedyś można podpiąć pod niego wzmacniacz stereo. Kolumny: Do tego metrażu możesz już myśleć o rozmiar wyżej, czyli RF 62 i Roth Oli 40. Dla mnie Roth ładniej grają w muzyce. W Klipsch mogą męczyć wysokie tony, z uwagi na konstrukcję wysokotonowca. Klipsch ma dużą dynamikę i mocny bas, chociaż Roth ten bas też mają delikatnie wyeksponowany. Osobiście wolę Roth, ale to kwestia indywidualnego wyboru i upodobania. Klipsch jak dla mnie grają trochę za efekciarsko i skrajami pasma. Musisz odsłuchać obu:) Subwoofer w kinie to podstawa, bo jednak bas z kolumn jest trochę inny i nie ma takiego ciśnienia jak subwoofer. Jak masz kasę to możesz kupować odtwarzacz od kompletu z ampli, ale równie dobrze się sprawdzą tańsze typu Samsung, Panas, Pioneer itd.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Ampli w takim budżecie to Onkyo 626, Harman 270, Denon X2000, Yamaha 675...
Kolumny do takiego pomieszczenia mocniejsze Kef C7, MA MR6, Klipsch RF62 itp.
 

Mattix

New member
Jeśli chodzi o Roth, to do pomieszczenia 22 m2 raczej wersja Oli 40. Głośniki są bardzo czułe na zmianę wzmacniacza i wymagają dobrego rozmieszczenia. Po przejściu z Geniusów 5005 na Roth Oli 30 wszystko brzmiało nieporównywalnie lepiej. Proponuję zastanowić się nad subwooferem, gdyż w Z5500 był bardzo podbity, efekciarski, nawet tam gdzie nie powinno go być wiele. Po przejściu na zestaw stereo może go na początku zabraknąć, ale wszystko rekompensuje góra i średnie tony.
Ja po paru miesiącach postanowiłem dorobić subwoofer, na głośniku GDN 30/120 i Holtonie 400, głównie do kina.
 
Do góry