Porażka w ustawieniach dzwięku Nboxa

dem

New member
PiotrasGr napisał:
To nie jest kwestia tego, że TV źle raportuje format dźwięku. Problem polega na tym, że większość telewizorów niestety nie radzi sobie z dźwiękiem w formacie DD lub nie ma możliwości zmiany wejścia dźwięku. Jak dla mnie to najlepszym rozwiązaniem była by możliwość niezależnego ustawiania formatu dźwięku na HDMI i SPDIF. Niewiem czy jest to technicznie możliwe w n-boxie, jeśli nie to połownicznym wyjściem z tej sytuacji byłby jakiś guzik na pilocie, chociażby jeden z tych niewykorzystanych do szybkiego przełączania formatu dźwięku, bo przebijanie się za każdym razem przez menu telewizor i podawanie pinu jest wielce upierdliwe.

Po pierwsze niektore TV maja dekoder DD ale nie raportuja tego w EDID,
Po drugie - na obecnym sofcie nie ma takiej mozliwosci jak niezalezne audio na HDMI i na S/PDIF. Hardware posiada taka mozliwosc (ST7100 - nie wiem czy layout PCB na to pozwoli), byc moze w nowej wersji softu pojawi sie ta funkcjonalnosc (niezalezne ustawienia audio dla HDMI i dla S/PDIF).

Ogolnie fajnie byloby wydzielic dzial tylko dla n-box i dobrze byloby gdyby pojawily sie requesty co drazni posiadaczy n-box.
 

Czarny38

New member
pmcomp napisał:
Bardzo proszę: mój Panasonic 37PV60. Należy tylko w opcji HDMI w TV wybrać analog ... i po sprawie.

Pozdro
Podobnie jak w cytowanym Panasonicu jest też w innych modelach TV. Nie wierze że w LG nie ma możliwości w ustawieniach hdmi wyboru rodzaju dźwięku. Gdyby takiej możliwości nie było, to po co producent podporzadkawał wejściu hdmi standardowe wejście 2 X chincz czyżby od parady? przecierz to model z wyższej półki.:bober:

Standardowe wyjście audio 2 X chincz z N-boxa jest regulowane z pilota w przeciwieństwie do wyjścia cyfrowego, nieświadomie można sobie ściszyć dźwięk do zera.:p
 

PiotrasGr

New member
W moim Samsungu 40M61, nie ma żadnej możliwości wyboru żródła dźwięku. Co to wejścia chinch to jest ono po to by można podłączyć zródło dźwięku w przypadku stosowania jako nadajnika urządzenia z gniazdem DVI a nie HDMI.
 

Czarny38

New member
PiotrasGr napisał:
W moim Samsungu 40M61, nie ma żadnej możliwości wyboru żródła dźwięku. Co to wejścia chinch to jest ono po to by można podłączyć zródło dźwięku w przypadku stosowania jako nadajnika urządzenia z gniazdem DVI a nie HDMI.
Nie będe się oczywiście upierał bo nie podłączałem jeszcze Samsunga ani LG, ale być może trafi się klijent z takim TV to się przekonam w praktyce. Bez urazy poprostu chciałem pomóc.:)
 
Ostatnia edycja:

kolmirek

New member
pilot - brak regulacji głosu

Witam
Panowiem może mi wyjaśnicie dlaczego nie mogę pilotem nboxa dokonywaćregulacji głosu. Nie mam pojęcia dlaczego ta funkcja nie działa w moim nboxe. Będę wdzięczny za podpowiedź.
TV Soby Bravia KLV S 40 - połacznony z nbox HDMI.
 

PiotrasGr

New member
kolmirek napisał:
Witam
Panowiem może mi wyjaśnicie dlaczego nie mogę pilotem nboxa dokonywaćregulacji głosu. Nie mam pojęcia dlaczego ta funkcja nie działa w moim nboxe. Będę wdzięczny za podpowiedź.
TV Soby Bravia KLV S 40 - połacznony z nbox HDMI.

Było już o tym w innym wątku, n-box nie obsługuje zmiany głośności i wyciszania dźwięku na złączu HDMI i optycznym. Zanim zadasz pytanie czytaj instrukcje, jest to nam napisane czarno na białym.
 

dem

New member
kolmirek napisał:
Witam
Panowiem może mi wyjaśnicie dlaczego nie mogę pilotem nboxa dokonywaćregulacji głosu. Nie mam pojęcia dlaczego ta funkcja nie działa w moim nboxe. Będę wdzięczny za podpowiedź.
TV Soby Bravia KLV S 40 - połacznony z nbox HDMI.

Pozwole sobie wkleic moje wytlumaczenie tego problemu:

jesli chcemy stlumic sygnal to w przyblizeniu kazde 6dB tlumienia oznacza pogorszenie rozdzielczosci o 1 bit czyli 16 bitow stlumione o 6dB to juz 15 bitow - jesli chcemy stlumic sygnal o np 24dB to na wyjsciu mamy zamiast 16 bitow tylko 12… - dlatego n-box nie wspiera regulacji poziomu dzwieku w torze cyfrowym (przy maksymalnym stlumieniu na wyjsciu mielibysmy sygnal 11 bitowy). Dodatkowo tam gdzie dzwiek jest przesylany w postaci AC3 regulacja poziomu dzwieku wymagalaby zdekodowania AC3, regulacji, ponownego zakodowania w AC3 - ta ostatnia operacja wymagalaby oplacenia specjalnej oplaty dla Dolby.
 

kolmirek

New member
dem napisał:
Pozwole sobie wkleic moje wytlumaczenie tego problemu:

jesli chcemy stlumic sygnal to w przyblizeniu kazde 6dB tlumienia oznacza pogorszenie rozdzielczosci o 1 bit czyli 16 bitow stlumione o 6dB to juz 15 bitow - jesli chcemy stlumic sygnal o np 24dB to na wyjsciu mamy zamiast 16 bitow tylko 12… - dlatego n-box nie wspiera regulacji poziomu dzwieku w torze cyfrowym (przy maksymalnym stlumieniu na wyjsciu mielibysmy sygnal 11 bitowy). Dodatkowo tam gdzie dzwiek jest przesylany w postaci AC3 regulacja poziomu dzwieku wymagalaby zdekodowania AC3, regulacji, ponownego zakodowania w AC3 - ta ostatnia operacja wymagalaby oplacenia specjalnej oplaty dla Dolby.

PiotrasGr + dem - dziękuję bardzo za wyjaśnienia - zdawałem sobie sprawę z tego, że o tym gdzieś pisano ale nie mogłem znaleźć. Coś mi krążyło po głowie, że przez HDMI nie można dokonywać regulacji głośności pilotem nboxa - ale irytowało mnie to, że nie wiedziałem dlaczego. Jednak dzięki super forum - a przedewszystkim spłeczeństu na nim goszczącym - zostałem oświecony. PiotrasGr ora dem - jeszcze raz dzieki
 

dem

New member
kolmirek napisał:
Coś mi krążyło po głowie, że przez HDMI nie można dokonywać regulacji głośności pilotem nboxa - ale irytowało mnie to, że nie wiedziałem dlaczego.

Hardware (DSP) umozliwa regulacje - problem sprowadza sie do nieodwracalnej utraty jakosci + potencjalnych problemow - taka regulacje powinno robic sie w TV wysylajac informacje z STB do TV przy pomocy HDMI i protokolu AVLink po linii CEC - problem ze nie ma jasno zdefinowanych polecen i dopiero wersja HDMI 1.3 ma wyjasnic ostatecznie sprawe...
 

PiotrasGr

New member
No i wielkie brawa dla n'ki. Po zmianie na nowy soft, wreszcie nie mam problemu z dźwiekiem DD przez HDMI. Niewiem jak to zmienili ale prawdopodobnie nie transmitują dźwięku DD poprzez HDMI, jeśli TV takowego nie wspiera. Suma sumarum sytuacja jest teraz taka, że wreszcie mogę mieć na stałe ustawione DD. Jeśli przełącze na kanał, który nadaje w DD to na HDMI dźwięk wogóle nie pojawia się, co powoduje że TV przełącza się na wejście dźwięku stereo z n-boxa przez CINCH, więc mam i dźwięk stereo na TV i DD na amplitunerze. Jak dla mnie wielki pozytyw za tak sprawne usunięcie tej dość upierdliwej usterki.
 

maxpoll

New member
No i wielkie brawa dla n'ki. Po zmianie na nowy soft, wreszcie nie mam problemu z dźwiekiem DD przez HDMI. Niewiem jak to zmienili ale prawdopodobnie nie transmitują dźwięku DD poprzez HDMI, jeśli TV takowego nie wspiera. Suma sumarum sytuacja jest teraz taka, że wreszcie mogę mieć na stałe ustawione DD. Jeśli przełącze na kanał, który nadaje w DD to na HDMI dźwięk wogóle nie pojawia się, co powoduje że TV przełącza się na wejście dźwięku stereo z n-boxa przez CINCH, więc mam i dźwięk stereo na TV i DD na amplitunerze. Jak dla mnie wielki pozytyw za tak sprawne usunięcie tej dość upierdliwej usterki.
No ja niestety nie znalazłem nowej wersji softu - mam wersję 4.76a 4 a tuner podczas poszukiwanie nowego softu informuję że takiego nie ma !
No i niestety problem jaki opisywałem na początku wątku pozostał bez zmiany , Nie rozumiem dlaczego inni użytkownicy mogą zmienić soft a ja nie ???

Nadmienię natomiast, że zauważyłem od dwóch dni zmianę znaczka fonii w pasku informacyjnym z symbolu przypominającego dwie fale dzwiekowe rozchodzace sie na zewnatrz na znaczek DD czyli Dolby Digital , ciekawe czy zmiana takich drobiazgów może następować bez zmiany softu - bezpośrednio przez nadawce sygnału ???
 
Ostatnia edycja:

Czarny38

New member
maxpoll napisał:
Nadmienię natomiast, że zauważyłem od dwóch dni zmianę znaczka fonii w pasku informacyjnym z symbolu przypominającego dwie fale dzwiekowe rozchodzace sie na zewnatrz na znaczek DD czyli Dolby Digital , ciekawe czy zmiana takich drobiazgów może następować bez zmiany softu - bezpośrednio przez nadawce sygnału ???

Masz nowy soft nawet o tym niewiesz!!!.:D N-box pozostawiony na czuwaniu sam sobie pobiera nowe oprogramowanie.
 

PiotrasGr

New member
maxpoll napisał:
No ja niestety nie znalazłem nowej wersji softu - mam wersję 4.76a 4 a tuner podczas poszukiwanie nowego softu informuję że takiego nie ma !
No i niestety problem jaki opisywałem na początku wątku pozostał bez zmiany , Nie rozumiem dlaczego inni urzytkownicy mogą zmienić soft a ja nie ???

Nadmienię natomiast, że zauważyłem od dwóch dni zmianę znaczka fonii w pasku informacyjnym z symbolu przypominającego dwie fale dzwiekowe rozchodzace sie na zewnatrz na znaczek DD czyli Dolby Digital , ciekawe czy zmiana takich drobiazgów może następować bez zmiany softu - bezpośrednio przez nadawce sygnału ???

No ja właśnie o tej wersji softu mówię. U mnie problem z dźwiękiem DD na TV zniknął bezpowrotnie, oczywiście MUSISZ mieć podłączony dźwięk do TV poprzez 2xCINCH. Dodatkowo dzięki temu działa regulacja głośności na TV z pilota od n-boxa.
 

dalbert

New member
DD z n-boxa

Poniższe zamieszczałem już w innym wątku na tym portalu, ale nikt mi nie odpowiedział :(

Więc jeszcze raz: czy ktoś mógłby poradzić mi, co mogę zrobić w sytuacji gdy w moim ampli (CAT 907), doskonale czytającym zarówno Dolby digital jak i DTS z odtwarzacza DVD, praktycznie zawsze audio z n-boxa jest czytane jako pro logic (czyli naśladownictwo dźwięku przestrzennego z sygnału stereo).

Problem polega na tym, że moje ampli jeśli samo nie wykryje dźwięku DD lub DTS nie pozwala ręcznie przełączyć na ten tryb.

Np. z TVN jest anonsowane dolby surround - a u mnie na ampli pro logic :confused:

Na kanale Discovery HD - czasem włącza się dźwięk DD ale dopiero po "majdrowaniu" na n-boxie (przestawiam w ustawieniach telewizora dźwięk z DD na stereo, po chwili powracam na DD i wtedy włącza się kontrolka DD w ampli, aby wyłączyć się przy pierwszej reklamie). Cholery z tym można dostać! :evil:

Oczywiście podaję sygnał na ampli optykiem (markowym).

Czyżby n-box nie generował sygnału do przełączenia ampli na tryb DD?

Z góry dziękuję za pomoc :)
 

Mazoku

New member
Więc jeszcze raz: czy ktoś mógłby poradzić mi, co mogę zrobić w sytuacji gdy w moim ampli (CAT 907), doskonale czytającym zarówno Dolby digital jak i DTS z odtwarzacza DVD, praktycznie zawsze audio z n-boxa jest czytane jako pro logic (czyli naśladownictwo dźwięku przestrzennego z sygnału stereo).
Nic. Audio z nboxa jest praktycznie zawsze czytane jako pro logic, ponieważ jest praktycznie zawsze wysyłane w formacie Dolby Digital 2.0 - czyli stereo, tyle że skompresowane w formacie AC3 (DD). Twój amplituner dodaje do tego dwukanałowego dźwięku efekt pro logic.

Np. z TVN jest anonsowane dolby surround - a u mnie na ampli pro logic
I słusznie. Dolby Surround to właśnie Dolby Prologic - dźwięk wielokanałowy z sygnału stereo. TVN nadaje tylko niektóre programy w Dolby Digital 5.1.

Na kanale Discovery HD - czasem włącza się dźwięk DD ale dopiero po "majdrowaniu" na n-boxie (przestawiam w ustawieniach telewizora dźwięk z DD na stereo, po chwili powracam na DD i wtedy włącza się kontrolka DD w ampli, aby wyłączyć się przy pierwszej reklamie).
Discovery HD też nie wszystko nadaje w DD 5.1. Niektóre programy i reklamy mogą być w DD 2.0.
 

dem

New member
Mazoku napisał:
Nic. Audio z nboxa jest praktycznie zawsze czytane jako pro logic, ponieważ jest praktycznie zawsze wysyłane w formacie Dolby Digital 2.0 - czyli stereo, tyle że skompresowane w formacie AC3 (DD). Twój amplituner dodaje do tego dwukanałowego dźwięku efekt pro logic.


I słusznie. Dolby Surround to właśnie Dolby Prologic - dźwięk wielokanałowy z sygnału stereo. TVN nadaje tylko niektóre programy w Dolby Digital 5.1.


Discovery HD też nie wszystko nadaje w DD 5.1. Niektóre programy i reklamy mogą być w DD 2.0.

Dodam ze:

Dzwiek w standardzie AC3 jest jeden... standard AC3 przewiduje od 1 (mono) do 5.1 kombinacje - jesli amplituner wykrywa DD 2.0 jako prologic to problem jest w amplitunerze - n-box przesyla na S/PDIF raw stream wyparsowany z transportu.
 

Mazoku

New member
jesli amplituner wykrywa DD 2.0 jako prologic to problem jest w amplitunerze
To nie jest żaden problem. Przecież DD 2.0 to zwykły sygnał stereo. Można mu zaaplikować dowolny post-processing (np. Dolby Pro Logic albo DTS Neo:6) aby zrobić z niego dźwięk wielokanałowy.
 

dem

New member
Mazoku napisał:
To nie jest żaden problem. Przecież DD 2.0 to zwykły sygnał stereo. Można mu zaaplikować dowolny post-processing (np. Dolby Pro Logic albo DTS Neo:6) aby zrobić z niego dźwięk wielokanałowy.

Chyba jednak jest problem skoro sa uzytkownicy narzekajacy na takie a nie inne zachowanie - n-box nie ma tu juz wiekszego wplywu co nadaje i w jaki sposob operator.
 

maxpoll

New member
No ja właśnie o tej wersji softu mówię. U mnie problem z dźwiękiem DD na TV zniknął bezpowrotnie, oczywiście MUSISZ mieć podłączony dźwięk do TV poprzez 2xCINCH. Dodatkowo dzięki temu działa regulacja głośności na TV z pilota od n-boxa.
Wracając do tematu mojego postu - pomimo udzielonej rady i zmiany softu na nowy, oraz podłączenia audio z wyjscia 2xCHINCH i wprowadzenia do wejscia audio pomiędzy HDMI a DVI TV LG42PX5 - niestety muszę stwierdzić z całą stanowczością że dzwięk audio w tym wejsciu TV działa tylko podczas podłączenia DVI lub PC przez złącze RS 232 , natomiast jesli jest wejscie HDMI to nie ma innej możliwości odtwarzania innego dzwieku niż ten idący przez kabel HDMI.
I dopóty Nbox nie będzie miał możliwości rozdzielenia : inny dźwięk na wyjscie HDMI, a inny dźwięk na SPDIF, to ja na pewno nie będę miał możliwości cieszenia się dźwiękiem DD na Amplitunerze i ogladania obrazu z dzwiekiem w TV bez zmiany ustawień .
Poniżej scan wejść AV w LGPX5, gdzie złudne wejscie audio leży pomiędzy HDMI a DVI, i o paranojo połączone wizualnie wspólną linią w jednej ramce a także pod jednym numerem wejscia "1" pomimo że z pilota każde jest załączane osobno tzn. COMPONENT - PC RGB - HDMI

wejscialgpx5yh1.jpg
 

Czarny38

New member
Patrząc na skan Twojego tylnego panelu wnioskuję że masz rację, u Ciebie może nie być takiej możliwości. To musiałoby wyglądać tak jak na tym foto poniżej akurat samsunga.


Pozostaje albo uciążliwa zmiana w menu lub podłączyć po YPbPr.
 
Do góry