Pomoc w zakupie subwoofera do KD

Br0w4r

New member
Witam szanownych forumowiczów.
Zwracam się do was jako bardziej doświadczonych o pomoc w doborze subwoofera do kina domowego. Obecnie posiadany sprzęt: Yamaha V765 + zestaw 5.1 JAMO S606 chciałbym uzupełnić o jakiś sub, który miałby pracować w pomieszczeniu o pow. ok 19 m2. Przeznaczenie ok. 70 % kino/gry, ok 30% muzyka. Budżet jaki mam do przeznaczenia ok 1200 PLN. (ew. +/- 200 pln).
Fronty jamo maja pasmo przenoszenia wg producenta od 42 hz wiec szukam czegoś z pasmem poniżej 30 hz. Dodatkowym warunkiem jest automatyczne włączanie/wyłączanie suba.
Wg suchych danych producenta narazie moja uwagę zwróciły:
1. Jamo SUB300 - z jednej stajni, pasujący design, pasmo od 28 hz
2. Magnat supreme 301 A - ładna design, pasmo od 16 hz (może 2 szt.)
3. 2 x Magnat supreme 201A jw, + teoretycznie większa moc, pasmo przenoszenia od 20 hz
4. Może coś z JBL ?

Niestety przy tym zatrzęsieniu sprzętu kompletnie nie wiem co wybrać więc szanowni koledzy pomóżcie. Która z powyższych propozycji wydaje się najrozsądniejsza, a może polecicie coś zupełnie innego ? Za wszelką pomoc z góry dziękuje i pozdrawiam...
 

Br0w4r

New member
Klipsch RPW-10 teoretycznie mieści się w moim budżecie. Jak się ma jego dolne pasmo przenoszenia od 35 hz do innych subów wskazanych powyżej (JAMO, Magnat) oraz jak z dynamika ?. Czytałem ze JBL wogóle nie nadaje się do muzyki tylko i wyłącznie do kina. (Tak wiem żaden sub br w tym przedziale cenowym nie nadaje się do muzyki, jednak chciałbym wybrać mniejsze zło) I czy lepiej w tej cenie szukać jednego suba czy czegoś tańszego ale 2 szt. ?

Pozdrawiam...
 

damian820927

New member
Bez reklam
Obecnie posiadany sprzęt: Yamaha V765 + zestaw 5.1 JAMO S606 chciałbym uzupełnić o jakiś sub,
1. Jamo SUB300 - z jednej stajni, pasujący design, pasmo od 28 hz
4. Może coś z JBL ?


Do kompletu najrozsądniejsze będzie wzięcie Jamo SUB300 tak powinno się kompletować cały zestaw z jednej stajni.
Jeśli dla Ciebie jest to bez różnicy polecam Klipscha 10/12 dobre suby do kina i muzyki, no i JBL E/ES150 sam go mam na około 22m2 i daje rade w kinie do muzyki nie polecam mało kontrolowany bas czasami zbyt długi co w kinie jest spoko ale w muzyce nie.
 

Br0w4r

New member
Skąd taka opinia ? Pozatym zwykle jest opcja off/aut/on więc zawsze można manualnie włączyć lub wyłączyć suba.

Pozdro...
 

schwarz

New member
Upierdliwe?Uperdliwe to jest moim zdaniem jak za każdym razem trzeba wciskać on off on off i tak w kółko. Jak jest auto to nic cię nie interesuje więc co jest upierdliwego? Sam chcę kupić Jamo sub 300 i powiem, że zależy mi na auto on off.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
jesli masz suba odcietego ok.60hz , i dobrze skalibrowany zestaw , no i nie ogladasz samych transformersow, to sa sytuacje ,ze sub sie wylancza w trakcie filmu (dluzsze dialogi np.).
przy ponownym "zlapaniu sygnalu" i zalaczeniu nastepuje delikatne "pukniecie" w membrane- i to jest wlasnie upierdliwe.

a suba i tak wlaczam tylko gdy ma to sens (projekcja, odsluch) wiec wlaczanie i wylaczanie nie jest dla mnie zadnym problemem.
wiec ta funkcja potrzebna mi jest jak dziura w bucie.....
 

Br0w4r

New member
No to temat auto on/off mamy wyjaśniony, ale panowie odbiegliśmy trochę od tematu. Proszę o opinie na temat w/w subów. Która propozycja wydaje się ciekawsza. Obecnie skłaniam się do:

jamo sub300
klipsch rpw 10

jamo ma teoretycznie niższe dolne pasmo przenoszenia co przy subie wydaje się być pożądane, co do klipsch to ludzie szczędzą opinii na jego temat, natomiast te nieliczne są pozytywne. Martwi mnie jednak jego dolne 35 hz.
 

schwarz

New member
Opini jest mało bo to dosyć drogi sub. Klipsch jest o 500 zł droższy od Jamo 300 także w zasadzie pytasz o suby z trochę innej ligi. Z założenia Klipsch musi być lepszy od Jamo i nie brałbym do serca danych papierkowych. Jeśli masz wątpliwości to weź suba ze środka czyli jbl es150p. Ten będzie ok 300 zł droższy od Jamo sub 300 ale jest też lepszy od niego. Pasmo papierkowo od 27 Hz. I ja również dziękuję za wyjaśnienie o co chodzi z tym auto;)
 

Br0w4r

New member
Witam...
Wiem, że klipsch w porównaniu do jamo to trochę inna półka, chodzi mi raczej o to, czy warto dołożyć te 500 zł do klipscha. Choć teraz na allegro maja te subiki w dobrej cenie. Liczyłem na opinie osób, które miały styczność z tym sprzętem i mogą powiedzieć coś na ten temat z własnego doświadczenia.
 

Br0w4r

New member
Wybór padł na Klipscha.

A tak swoją drogą to liczyłem na jakąś merytoryczną pomoc, własne opinie, sugestie porady, a nie zbywanie banalnymi odpowiedziami.
Widzę że bardziej merytorycznie mogę porozmawiać z byle sprzedawcą z media makrt niż z co niektórymi tutaj...
 
Ostatnia edycja:

Br0w4r

New member
Hm... a mógłbyś kolego trochę rozwinąć swoją myśl. Wcześniej inny kolega pisał ze klipsch lepszy, że to inna klasa. Obecnie jestem po testach tego modelu i nie jestem zadowolony, suba mam odciętego na 60 hz, ale pewnie z uwagi na jego lokalizacje występuje dosyć spore i nie przyjemne podbicie w pewnym zakresie częstotliwości. Może więc warto go zwrócić i wymienić na jamo ?

Pozdrawiam...
 

schwarz

New member
Chociło mi o inną półkę ale cenową. Generalnie są to podobne suby chociaż najlepszy miał byc właśnie Klipsch. Jeśli ci nie pasuje coś to zwracaj dopóki możesz bo później zacznie cię denerwować coraz bardziej i tyle z tego będzie.
 

pkomp

New member
najpierw zobacz czy sama dynamika basu ci pasuje puszczając jakiś porządny utwór - nie każdy sub nadąża za muzyką - niektóre potrafią się strasznie rozlać

potem sobie puść z kompa sinusoidę w zakresie 20-200Hz i posłuchaj która częstotliwość najbardziej się wzbudza - ona ZAWSZE będzie się wzbudzać bo to zależy od pomieszczenia a nie od kolumn - jak nie możesz jej wyeliminować na subie to wyeliminujesz ją za pomocą EQ dość mocno ścinając

jedyne wyjście - pułapek basowych nie ma co budować bo na to trzeba mieć sporo miejsca

ps.gdzie stoi ten sub?zmiana miejsca może nieco zniwelować efekt ale w miejscu gdzie stoi jeśli było podbicie to i tak ZAWSZE będzie
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
i proponowalbym do tych wskazowek sie zastosowac przed podjeciem decyzji o wymianie, bo moze sie okazac ,ze "zamienil stryjek...."
 
Do góry