Pomoc w wyborze subwoofera KD

robertuss

Active member
Bez reklam
Witam

Postanowiłem odłożyć trochę więcej waluty i po roku wybór padł na Paradigm Ref. Studio 12 . Pytanie, czy warto kupować droższe kable do suba powiedzmy za 300-500zł czy wystarczy taki za 100zł i mniej ? Kolejne pytanie jak ustawić cut-off frequency 35hz/80hz/150hz/bypass oraz sub phase elignment wartość od0-180 ?

I w końcu natrafiłeś na firmę która specjalizuje się blisko od ponad 20 lat w subach.Tylko Velodyne jest w stanie zawalczyć o najlepszy bas w kinie domowym razem z Paradigmem.Są jeszcze inne wspaniałe subwoofery ale pozostają w strefie marzeń.Wygląd także zalicza się do lepszych, wszędzie te tylko kwadratowe skrzynki..Do suba maks kabel 100zł.Jeśli bym zarabiał 10tys to bym wydał 1000zł;)
 
Ostatnia edycja:

Sprinter30

New member
I w końcu natrafiłeś na firmę która specjalizuje się blisko od ponad 20 lat w subach.Tylko Velodyne jest w stanie zawalczyć o najlepszy bas w kinie domowym razem z Paradigmem.Są jeszcze inne wspaniałe subwoofery ale pozostają w strefie marzeń.Wygląd także zalicza się do lepszych, wszędzie te tylko kwadratowe skrzynki..Do suba maks kabel 100zł.Jeśli bym zarabiał 10tys to bym wydał 1000zł;)

Zaraz biorę się za podłączenie, dzisiaj pierwszy odsłuch w domu ;-). Puki co podłącze go kabelkiem Hama , bo taki tylko mam w tej chwili. Jeszcze się tak zastanawiam, czy długość takiego kabla ma znaczenie w przesyle sygnału ...? w moim przypadku od av do suba - kabel 5m.

Velodyne seria np. spl niczego sobie, jednak paradigm jakoś tak z większym pazurem w KD :)
 

robertuss

Active member
Bez reklam
Zaraz biorę się za podłączenie, dzisiaj pierwszy odsłuch w domu ;-). Puki co podłącze go kabelkiem Hama , bo taki tylko mam w tej chwili. Jeszcze się tak zastanawiam, czy długość takiego kabla ma znaczenie w przesyle sygnału ...? w moim przypadku od av do suba - kabel 5m.

Velodyne seria np. spl niczego sobie, jednak paradigm jakoś tak z większym pazurem w KD :)

Etam ma znaczenie, podłączaj i ciesz się basem.Dobry wybór i zakup.Nowy zakupiłeś??Jak nowy to musi ileś tam godzin przepracować by wydobywać z siebie jeszcze lepszy bas w przyszłości...
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Z fazą, to trzeba się pobawić. Poprzedniego suba miałem przed sobą i lepiej grał na 180st. Teraz mam obok kanapy i jest lepiej na 0st. Po prostu zapuść jakiś basowy kawałek i na średniej głośności zobacz w jakiej pozycji gra najlepiej.
 

Sprinter30

New member
Etam ma znaczenie, podłączaj i ciesz się basem.Dobry wybór i zakup.Nowy zakupiłeś??Jak nowy to musi ileś tam godzin przepracować by wydobywać z siebie jeszcze lepszy bas w przyszłości...

Używany nieco ponad rok, także jeszcze na gwarancji. Tak na marginesie szkoda , że dają tylko 24 m-ce jestem ciekawy czy w polpaku jest możliwość jej przedłużenia za dopłatą do 5 lat.

Ja widzisz sam mam zestaw Onkyo z Paradigm, będziesz zadowolony. Jak masz suba przed sobą to dawaj faza-0 ,a crossa daj na bypass i podłącz kablem Y zalecany przez firmę Paradigm np.ten jest bdb.
Oehlbach the pure sound interconnect 5 metr
Zazdroszczę Ci tego suba jest extra.

Dzięki za namiary . Przed chwilą miałem cross na 80HZ, a fazę na 180 i bass był bardziej rozlazły. Teraz ustawiłem tak jak napisałeś czyli faza na 0 , a cross na Bypass - muszę powiedzieć, że jest zdecydowanie lepiej mam wrażenie jakby bass był krótszy i bardziej zwarty . Kabel mam podłączony 2xRCA do suba i 1xRCA do ampli pod wyjście "pre out subwoofer "

Ogólnie muszę powiedzieć , że jest trochę zabawy z ustawieniem i znalezieniem odpowiedniego miejsca dla suba . Do tego jeszcze dochodzą ustawienia w ampli , które narazie tak ustawiłem i nie wiem czy dobrze ? :

Głośniki przednie: przestawione na small 80HZ
Tylne i centralny również na 80HZ
Subwoofer kanał LFE 120hz
 

robertuss

Active member
Bez reklam
Używany nieco ponad rok, także jeszcze na gwarancji. Tak na marginesie szkoda , że dają tylko 24 m-ce jestem ciekawy czy w polpaku jest możliwość jej przedłużenia za dopłatą do 5 lat.



Dzięki za namiary . Przed chwilą miałem cross na 80HZ, a fazę na 180 i bass był bardziej rozlazły. Teraz ustawiłem tak jak napisałeś czyli faza na 0 , a cross na Bypass - muszę powiedzieć, że jest zdecydowanie lepiej mam wrażenie jakby bass był krótszy i bardziej zwarty . Kabel mam podłączony 2xRCA do suba i 1xRCA do ampli pod wyjście "pre out subwoofer "

Ogólnie muszę powiedzieć , że jest trochę zabawy z ustawieniem i znalezieniem odpowiedniego miejsca dla suba . Do tego jeszcze dochodzą ustawienia w ampli , które na razie tak ustawiłem i nie wiem czy dobrze ? :

Głośniki przednie: przestawione na small 80HZ
Tylne i centralny również na 80HZ
Subwoofer kanał LFE 120hz

To twój pierwszy subwoofer??Jak tak to nie masz porównania.Ale już łomotałeś?:)Wojna światów sobie obejrzyj..no i Transformers 4 .
 

Sprinter30

New member
Dobrze tak ma być życzę miłego odsłuchu.
Z ciekawości jaki masz poziom volume level na subie.


Dzięki . Volume ustawione mam na niecałą połowę przy crossie na bypass . W ampli + 3db



To twój pierwszy subwoofer??Jak tak to nie masz porównania.Ale już łomotałeś?:)Wojna światów sobie obejrzyj..no i Transformers 4 .

Tak to pierwszy sub, wczoraj jeszcze raz robiłem kalibracje audyssey XT32 i muszę powiedzieć , że jest spora różnica na plus oczywiście . Na razie oglądałem avatara, transformersów 1 i Thora 2 na BD... powiem tak jest moc :) Sporo filmów trzeba będzie odgrzebać do ponownego obejrzenia :) Transformersów 4 nie mam, a Wojnę Swiatów tylko na DVD i na pewno obejrzę.

Jedyne co mnie denerwuję podczas oglądania to momenty , gdzie kilkanaście sekund ciągnie się niski dudniący bas (np. Transf. ), trudno wtedy wysiedzieć . Nie wiem, może to jeszcze kwestia złych ustawień. Thor np. jest super, bo dużo tam krótkich i mocnych uderzeń , które przekazywane są do suba i tak nagrany materiał z przyjemnością się ogląda...
 
Ostatnia edycja:

robertuss

Active member
Bez reklam
Dzięki . Volume ustawione mam na niecałą połowę przy crossie na bypass . W ampli + 3db



Jedyne co mnie denerwuję podczas oglądania to momenty , gdzie kilkanaście sekund ciągnie się niski dudniący bas (np. Transf. ), trudno wtedy wysiedzieć . Nie wiem, może to jeszcze kwestia złych ustawień. Thor np. jest super, bo dużo tam krótkich i mocnych uderzeń , które przekazywane są do suba i tak nagrany materiał z przyjemnością się ogląda...

Co za dużo to nie zdrowo_Ostatnie minuty w Transformers 4 też są męczące.Fajny jest bas z umiarem w filmie na który wyczekujemy a nie dudnienie przez 40 minut non stop i atakowanie nas tymi samymi częstotliwościami jest po prostu męczące.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
I właśnie dlatego Panowie ja zmieniłem na konstrukcję zamkniętą, bo pomimo fajnego ciśnienia i niektórych momentów basowych sub zbyt szybko się wybudzał i wystepowalo dudnienie. To bardzo mnie denerwowalo, bo po prostu robilo się malo przyjemnie. Scena już się zmieniła a u mnie jeszcze bas się ciągnąl po mieszkaniu. Na filmie jak narastalo napięcie, to pod koniec buczenie było nie do wytrzymania. Teraz mam to co chcę, większą kontrolę i bas kiedy jest potrzebny.
 

robertuss

Active member
Bez reklam
I właśnie dlatego Panowie ja zmieniłem na konstrukcję zamkniętą, bo pomimo fajnego ciśnienia i niektórych momentów basowych sub zbyt szybko się wybudzał i wystepowalo dudnienie. To bardzo mnie denerwowalo, bo po prostu robilo się malo przyjemnie. Scena już się zmieniła a u mnie jeszcze bas się ciągnąl po mieszkaniu. Na filmie jak narastalo napięcie, to pod koniec buczenie było nie do wytrzymania. Teraz mam to co chcę, większą kontrolę i bas kiedy jest potrzebny.



My rozmawiamy o zamkniętej konstrukcji. On taką zakupił
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Kurcze, faktycznie. Ja caly czas myślałem że to BR. To nie wiem czemu kolega ma takie dudnienie? Z zamkniętą obudową nie powinno być takich problemów. Może złe umiejscowienie, konfiguracja lub po prostu za mocny klocek do pomieszczenia? U mnie bas zmienił się sporo na plus po przejściu z BR na zamknięty.
 

Butch83

New member
To nie wiem czemu kolega ma takie dudnienie? Z zamkniętą obudową nie powinno być takich problemów. Może złe umiejscowienie, konfiguracja lub po prostu za mocny klocek do pomieszczenia? U mnie bas zmienił się sporo na plus po przejściu z BR na zamknięty.

zamknięta obudowa sama z siebie nie rozwiązuje problemów z akustyką.
za to lokalizacja suba już może znacznie na nią wpłynąć (pozytywnie lub negatywnie).
 

Butch83

New member
@krzysiek1980: fakt, wybrzmienie jest troszkę krótsze przy zamkniętych

@Sprinter30: albo w źródle już tak jest, albo akustyka albo jedno i drugie :p

u mnie przy zamkniętym okolice 34-36hz też się ciągną jak smród po gaciach
i jak akurat instrument w to trafi to nie brzmi to za fajnie.
poza tym zakresem wybrzmienie już jest dużo krótsze.
pokój kwadrat a więc nakładają się 2 mody pomieszczenia.
dobrze że nie 3 mody, zawsze mogło być gorzej ;)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Do muzyki można go odciąć niżej, ale do KD referencyjne ustawienie to 120Hz. Sprinter30 a spróbuj jeszcze go dać na 80Hz, czy nie będzie lepiej?
 

Sprinter30

New member
Do muzyki można go odciąć niżej, ale do KD referencyjne ustawienie to 120Hz. Sprinter30 a spróbuj jeszcze go dać na 80Hz, czy nie będzie lepiej?

zamknięta obudowa sama z siebie nie rozwiązuje problemów z akustyką.
za to lokalizacja suba już może znacznie na nią wpłynąć (pozytywnie lub negatywnie).


Po paru dniach zabawy z przestawianiem subwoofera po całym pokoju , ustawianiami itp. w końcu gra to ja należy, jest super :grin:

Filtr ustawiony na zero, odcięcie 70Hz , w ampli z +3db zmniejszone do 0db. Sub wylądował po drugiej stronie pokoju , jest teraz bardziej odsunięty od ścian i skierowany do środka pokoju - wcześniej miałem go po lewej stronie kolumn frontowych , gdzie jest dużo ciaśniej. Z wszystkich rzeczy jakie zrobiłem, największy wpływ miało same ustawienie suba właśnie po drugiej stronie pokoju . Zauważyłem też, że odcięcie ustawione w przedziale od 80/90hz - 150HZ dodatkowo wzmagało dudnienie .
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Tylko własnie ustawienie w ampli na 120Hz dla LFE jest właściwym ustawieniem. Jasne, że jak da się mniej to dudnienie będzie mniejsze, bo po prostu sub rzadziej się odzywa. Jeżeli przy 90Hz Ci nadal dudni to coś jest nie tak ze subem, umiejscowieniem lub źle dobrałeś wielkość do danego pomieszczenia. Ja mam na 120Hz i nic mi nie dudni, a też nie mam rewelacyjnej akustyki.
 

Sprinter30

New member
W ampli LFE mam na 120Hz tylko w samym subie zmniejszyłem na 70Hz i wcale nie zauważyłem aby mniej się odzywał ;-). Odtwarzałem różne wybrane sceny z filmów po kilka razy i sub odzywa się za każdym razem czy jest to 70 , 80 czy 120Hz z tą różnicą , że poniżej wartości 80Hz ten bas wg mnie jest najlepszy i bez dudnienia . Dowiedziałem się jeszcze o konieczności robienia kalibracji za pomocą mikrofonu, który można wypożyczyć za kaucją (150zł.). Na razie ich nie mają w sklepie , są zamówione i musiałbym czekać do połowy listopada. Podobno taką kalibracje warto zrobić, jeśli coś nie odpowiada w brzmieniu subwoofera , nie wiem czy jest sens teraz skoro myślę rozwiązałem problem .
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry