Pomoc w ustawieniu suba Dali

mrk46_23

New member
Cześć,

Dokupiłem subwoofer Dali E-12F do kina składającego się m.in. z Dali Zensor 5.0 i ampli Yamaha RX-V775 i mam problem. Zrobiłem automatyczną kalibrację zgodnie z instrukcją, czyli głośność na subie na połowę, a crossover na max i w ogóle tego suba nie słychać i mam na myśli aż tak że jak przykładam ucho to jakieś tam delikatne szumienie słychać i czuć delikatne drżenie membrany, jak jest jakieś mocne walnięcie to słychać że jest głośniej i membrana trochę bardziej się wychyla, ale wciąż nawet z przyłożonym uchem ledwo słychać, zmusić ją żeby cały czas falowała np w jakiejś strzelaninie się nie da. Na zdjęciach ustawienia jakie sobie dobrał ampli, coś tu trzeba pozmieniać? I czemu on tak źle tego suba skalibrował jak pozostałe głośniki zrobił ok? W czasie kalibracji jak poszczał sobie te dźwięki do sprawdzania to z głośników było je słychać a z suba też takie delikatne ledwo słyszalne mruczenie.
b7204a6e96c0d5afmed.jpg

0571d2dcf9a6cfb1med.jpg

da631a21a8940650med.jpg


A może problemem jest źródło? Na razie czekam aż dojdą do mnie blu raye więc sprawdzałęm tylko gwiezdne wojny na dvd i film mkv z dźwiękiem AC3 5.1

Prooszę doradźcie czy coś inaczej popodłaczać, czy poprzestawiać?
 

gerus6

Active member
Bez reklam
Bass Cross Over daj na 80Hz. Zrób kalibrację jeszcze raz. Głośniki na small.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Wdł. referencyjnych ustawień KD subwoofer dla kanału LFE powinien być odcięty na 120Hz a kolumny odcięte na 80Hz. Ustaw też dobrze fazę na samym subwooferze
 

mrk46_23

New member
Ustawiłem tylne głośniki na small, dałem na80 hz ale kalibracja i tak ustawia i wielkość i cross over spowrotem tak jak było. Kolumn nie mogę zmienić odcięcia, tylko suba (chyba że to jest gdzieś ukryte) podniesienie cross over coś tam zmieniło ale niewiele, podniosłem też level śruba na Max +10 db ale to z kolei powoduje że hałasują wszystkie drzwi i szafki, nie mogę trafić z odpowiednim ustawieniem. Ale najbardziej mnie ciekawi czemu ta kalibracja tak potraktowała suba skoro pozostałe głośniki ustawia ok, też u znajomych na yamasze sub dobrze się ustawił
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Może to wina akustyki. Podejrzewam że w tym ampli musi być możliwość odcięcia poszczególnych kolumn. Napisz do Paweł_Sz, bo on miał taką Yamahę, więc coś więcej pomoże.
 
Ostatnia edycja:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja nie miałem :) Zawsze byłem wierny D&M :) mrk46_23 jak przestawisz kolumny na small to wtedy powinieneś mieć mozliwość ustawienia odcięcia kolumny na 80hz. Do stereo najlepiej już przestawiaj fronty na large. Pokrętła na subie podczas kalibracji jak masz ustawione?
 

mrk46_23

New member
Do stereo mam wzmacniacz podłączony przez preout, jak poprzestawiam też fronty na small to nie stracę w nich na dźwięku? Pokrętła tak jak instrukcja kazała, crossover na Max, volume na połowę. Jest też przełącznik phase, jest na0 stopni, ale jak ustawie na180 to nie słyszę różnicy
 

mrk46_23

New member
Sprawdziłem na blurayu z dts-hd i już to lepiej wygląda. Ale jeszcze pytanie, czy to nie jest tak że ampli ustawia ten crossover na 40 Hz dlatego że same kolumny (Dali Zensor 7) potrafią zejść dość nisko i dać dużo basu? I sub jest potrzebny dopiero właśnie poniżej tych 40hz?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie wiem jak jest w Yamaszce, bo ta ma inna kalibrację, ale tym co Ci ustawia ampli się nie przejmuj, sam musisz poodcinać.
Mam tego suba i nie ma czegoś takiego jak "już to lepiej wygląda", ma być pogrom.
Zrób tak jak Krzychu Ci napisał. U mnie ten Dali skręcony jest (z tego co pamiętam) na godzine 10, korekcja zgodnie z sygnałem na mikrofon. Dając na (np.) 12 bas zalewa pokój, a gdzie tam jeszcze dalej. Nie ma to jednak znaczenia, bo sub ma łupnąć tam gdzie trzeba, a nie walić nonstop, ale zapas mocy jest spory i masz złą konfiguracje.
 

Grisza HD

New member
Nie wiem jak jest w Yamaszce, bo ta ma inna kalibrację, ale tym co Ci ustawia ampli się nie przejmuj, sam musisz poodcinać.
Mam tego suba i nie ma czegoś takiego jak "już to lepiej wygląda", ma być pogrom.
Zrób tak jak Krzychu Ci napisał. U mnie ten Dali skręcony jest (z tego co pamiętam) na godzine 10, korekcja zgodnie z sygnałem na mikrofon. Dając na (np.) 12 bas zalewa pokój, a gdzie tam jeszcze dalej. Nie ma to jednak znaczenia, bo sub ma łupnąć tam gdzie trzeba, a nie walić nonstop, ale zapas mocy jest spory i masz złą konfiguracje.

Fajnie to ująłeś ''ma łupnąć tam gdzie trzeba, a nie walić non stop'' Jaki masz złoty środek na to?
 

mrk46_23

New member
armanig a możesz napisać ile w samym ampku masz ustawione crossover dla suba? u mnie nie wali nonstop tylko właśnie się włącza przy jakiejś ciężkiej strzelaninie, ale właśnie nie ma tego pogromu, słyszę że się załącza, ale jak dla sprawdzenia go odłączę i dźwięk leci na samych kolumnach to nie ma aż takiej wielkiej różnicy. Z tego co czytam też zagraniczne fora to yamaha ustawia suba w relacji do kolumn a jako że akurat te kolumny schodzą dość nisko i dają dużo basu (wg specyfikacji mają zakres właśnie od 40 do iluśtam) i yamaha uznaje że sub jest potrzebny dopiero poniżej tych 40 hz.
Druga sprawa to że zmienianie crossover też nie robi wielkiej różnicy, większą robi podbicie głośności samego suba w ampku, ale wtedy ten bas się robi nieprzyjemny, taki właśnie że wszystko dookoła drży aż za bardzo i hałasuje i tu nie mogę utrafić w złoty środek.
W moim ampku nie mogę ustawić odcięcia dla głośników nawet jak pozmieniam wszystkie na small, ale tak na chłopski rozum dla mnie nielogiczne jest odcinanie kolumn na 80 hz a suba na 120 bo to by oznaczało że sub się załącza przy wyższych dźwiękach a kolumny dopiero niżej? Ale ja się w tym nie za bardzo rozeznaję więc może tu o coś innego chodzi
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
mrk46_23 to jest trochę inaczej. Jeśli odcinasz suba na 120hz to on gra od 120hz w dół. W zależności od suba np. do 30hz (czyli 30hz-120hz).A jak odcinasz kolumny na 80hz to one grają do 80hz i nic poniżej. Resztę poniżej 80hz idzie już na suba. to jest zalecane ustawienie do kina domowego. W stereo jest już inaczej. Ja mam tak ustawione do filmów i jest bardzo dobrze.

Niech się wypowie ktoś kto ma Yamahę , bo aż mi się nie chce wierzyć, że nie można ustawić odcięcia dla kolumn.
 
Ostatnia edycja:

piechu

Member
Bez reklam
Oczywiście, że można ustawić odcięcie dla kolumn frontowych ustawionych na small. Instrukcja angielska str. 92 (prawy dół).
 
Ostatnia edycja:

mrk46_23

New member
Ok, jak wrócę do chaty to zobaczę do tej instrukcji, fakt że teraz tylko w polskiej patrzyłem. Jak tak przeglądam neta, szczególnie zagraniczne fora to najczęściej polecane ustawienie to zrobić auto kalibrację żeby zczytać głośność i odległości a potem przestawić wszystkie głośniki na small i ustawić crossover syna na 80, po południu zobaczę jak to zadziała na filmie
 

mrk46_23

New member
Tak tak, nawet w tym wątku, miałem na myśli że znalazłem kilka źródeł po polsku i kilkanaście czy kilkadziesiąt zagranicznych które to potwierdzają :) ale wracając do tematu - piechu to w instrukcji to jest dokładnie ta opcja którą pokazałem na pierwszym zdjęciu, nie ma oddzielnych ustawień dla głośników. Nie wiem dlaczego tam jest napisane że to dla głośników ustawionych na small, bo na large tak samo mogę zmienić, chyba ze wtedy to jest pomijane, ale jeśli tak to chyba powinno być wyszarzone i niemożliwe do ustawienia tak jak inne opcje.
Dobra już nie wiem co mogę jeszcze zrobić, próbowałem już wszystkich kombinacji, głośniki na small, large, różne crossovery i jak wyłączę suba to słyszę tylko minimalną różnicę, on nie dudni cały czas, po membranie widać że chodzi np podczas wymiany ognia w filmie, ale albo ja mam za słabe ucho, albo głośniki są tak dobre że sub na dobrą sprawę by nie był potrzebny albo nie wiem co :)

wyraźną różnicę czuję tylko przy zmianie jednego parametru - głośności, automatycznie ustawiło mi i fronty i suba na -3,5dB, a faktycznie zrywa beret dopiero jak ustawie samego suba w maksymalnych okolicach (max to +10dB) ale taki rozjazd między frontami a subem to chyba całkowicie niepoprawne ustawienie?
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Pomijając wszystkie ustawienia, jak podkręcisz gałe volume na full (w subie) to również sub się nie wzrusza?
 

mrk46_23

New member
właśnie problem jest nie w tym że się nie wzrusza, bo membrana faluje nawet jak ta gałka domyślnie jest na pół i przy tych domyślnych ustawieniach w ampli, problem jest taki że ja nie słyszę wielkiej różnicy jak suba całkiem wyłączę. Jak gałkę podkręcam na full to membrana wygląda jakby chciała wyskoczyć i jak przyłożę głowę to aż czuję wiatr we włosach :) ale wtedy wiadomo że bas się robi aż nieprzyjemny.
Z tego co się rozeznałem sub ma tylko wspomagać i nie ma wychodzić na pierwszy plan i przykrywać wszystkiego basem, ale powinno być uczucie że jak się wyłączy suba to czegoś brakuje i właśnie tego efektu nie mogę uzyskać bo tak jak piszę po wyłączeniu go słyszę tylko minimalną różnicę.
 

guido

New member
Ustawienia charakterystyki głośników w amplitunerze Yamahy są pod opcją ,,parametric EQ jest to korektor parametryczny ustawia się inaczej niż graficzny.
 
Do góry