Pomoc w skompletowaniu sprzętu

grick

New member
Witajcie,
nie do końca wiedziałem, który dział wybrać do napisania tego postu, ponieważ potrzebujępomocy w wyborze zestawu kina domowego/stereo, a raczej póki co jego części.Docelowo chce zaopatrzyć się w zestaw 5.1 wraz z amplitunerem i wzmacniaczemoraz odtwarzaczem cd (bo na blu-rayu chyba będzie gorsza jakość odtwarzaniapłyt?) i gramofonem, jednak będę musiał to robić stopniowo ze względu naograniczony budżet w tym momencie. Zależy mi na tym, żeby był to przyzwoitysprzęt, dlatego wole zrobić to stopniowo niż później narzekać, że pośpieszyłemsię/nie dołożyłem i nie jestem do końca zadowolony. Kwota, którą mogę w tymmomencie na to przeznaczyć to około 6-7tys, ale jeżeli będzie coś naprawdęwartego uwagi, to może uda się jeszcze coś wygospodarować.

I tutaj zaczął się mój dylemat, ponieważ długo zastanawiałem się czy napoczątek skupić się na zakupie amplitunera, czy też wzmacniacza. Na pewno napoczątek kupie tylko głośniki frontowe, bo na resztę nie wystarczy. Bliżej mijednak na początek do amplitunera, ponieważ będę mógł swobodnie podpiąć pod TVi korzystać też z radia i innych dodatków .Jeżeli wezmę wzmacniacz, to napoczątku nie będę miał wszystkich tych opcji dostępnych. Jednak z racji, żesprzęt będzie używany 50/50 do kina i stereo, był to dla mnie jakiś dylemat,ponieważ jakość z ampa, na pewno nie będzie taka jak z wzmacniacza (chociażmoże to i lepiej, bo po czasie sprzęt nabierze nowej jakości?), a jego zakupbędzie odłożony w czasie, podobnie jak i pozostałe głośniki, a tym samymamplituner też nie będzie w pełni wykorzystany.

W tym miejscu jednak będę prosił Was o pomoc doboru w tym budżecie amplitunerawraz z głośnikami frontowymi (i jakimś odtwarzaczem). Na pewno zależy mi na tymaby amplituner miał WiFi oraz pre out (na phono też mi zależy, ale ono może byćteż w wzmacniaczu, więc nie jest priorytetem w ampie), spotify i byłkompatybilny także z maciem. Wydaje mi się, że trzeba tutaj znaleźć jakiś złotyśrodek, ponieważ nie ma chyba sensu wydawać bardzo dużo na amplituner, jeżelido stereo będzie docelowo i tak wykorzystywany wzmacniacz (nie chciałbym jednakkupić też czegoś słabego jakościowo do kina i multimedialnie).
Aha, to co najważniejsze, a nie napisałem. Muzyka która będziesłuchana, to przede wszystkim rock (trochę metalu też), ale także spokojniejszerzeczy jak katie melua czy nawet klasyka. Przekrój jest duży, zdaje sobie ztego sprawę, ale chciałbym, żeby dało się to jakoś połączyć. Zależy mi nadynamice w mocniejszej muzyce, żeby słychać było pazur, energie i siłę przygitarach i wokalu, jednocześnie chciałbym też czuć głębie, subtelność iczystość w spokojniejszych utworach.

Sprzęt będzie stał w salonie 22m2, jednak jest on podzielony na częśćwypoczynkową i jadalną, a więc sprzęt będzie stał w części mniej więcej 3x3,5m2. Aha salon, od drugiej strony (tej jadalnianej) otwarty jest też na kuchnięi korytarz (około 18m2), tak więc jeśli by to miało znaczenie, to taka część wmiarę otwarta to około 40m2. Głośniki będą stały w odległości około 2,5m odsiebie i prawie bezpośrednio przy ścianie (około 10cm odległości).
Jestem po odsłuchu Denona AVR-X3100 oraz wzmacniaczydenon-pma720 oraz marantz 5005 wraz z kolumnami Canton Chrome 509, Dali Ikon 6MK2 oraz Sonus Faber Toy Tower.
Jestem dość pozytywnie zaskoczony tym denonem X3100,ponieważ nastawiałem się, że jakość dzwięku będzie dość słaba w stereo, a jakna amplituner, to jest dość nieźle i wydaje mi się, że taka półka na ten momentby mi wystarczyła (oczywiście będę i tak chciał przesłuchać jeszcze inneamplitunery), aby potem dokupić jakiś lepszy wzmacniacz, bo te dwa, któredzisiaj słuchałem (nie było nic w półce wyżej, dopiero wzmacniacze za około5tys), nie były aż tak znacząco lepsze od ampa, więc wolałbym potem coślepszego kupić, niż któryś z tych.
Jak wygląda też porównanie Denona X3100 względem X2100? Dużogorzej zabrzmi niż 3100, czy też nie będzie jakiejś znacznej różnicy? Wydaje mi się też, że do X4100 w moim przypadku nie warto dopłacać, bo chybalepiej te różnicę dołożyć w przyszłości do lepszego wzmacniacza, do którego itak będzie podpięty kiedyś gramofon, więc brak phono w X3100 nie będzieprzeszkodą. Są jeszcze jakieś funkcję warte uwagi w X4100 względem X3100?

W kwestii kolumn, to na pewno najdynamiczniej grały Cantony i przy Guns n'Roses i Muse było naprawdę ok. Imelda May również brzmiała dość dobrze, jak iKatie Melua, chociaż one brzmiały trochę lepiej na Dali Ikon (GNR oraz Musetroche mniej dynamicznie i wyraziście). Jeżeli chodzi o Sonusy, to zdeydowanienajwiększą scene budowały i były najrówniejsze. Muse i GNR nie były aż takdynamiczne i ostre jak przy cantonach, jednak słuchało się tego naprawdędobrze. Podobnie zreszą jak Imeldy May i Muse. Nie wiem za to, czy to byłproblem sprzętu czy akustyki sali, ale na każdym z testowanych sprzętów napiosence Muse - Undisclosed desire przy refrenie jak wchodziły mocniejsze basy,to slychać było tarcie i chropowatość, tak że nieprzyjemnie się tego słuchało.Nie wiem jaki mógł być tego powód.


Na pewno będę szedł w najbliższym czasie odsłuchać jeszcze pylonaudio sapphire, monitor audio bx5/6, silver 6, jakieś paradigmy i jbl. Czymożecie mi podrzucić tutaj jeszcze jakieś modele, których powinienem posłuchać?To samo się tyczy kwestii sprzętu napędzającego.

Będę wdzięczny za różne sugestie, na co warto zwrócić uwagę, czy jestem wstanie znaleźć coś sensownego w tym budżecie oraz czy dobrze myślę decydującsię najpierw na amplituner, a dopiero potem wzmacniacz? Chętnie skorzystam zsugestii oraz propozycji konkretnych modeli i pojadę posłuchać, bo mam wpobliżu kilka sklepów, więc nie powinno być z tym większego problemu.

Sprzęty, które chce kupić nie muszą być nowe, bo zdaję sobie sprawę, że używanysprzęt w tej cenie może być dużo lepszy, jednak zależy mi na fakturze na tesprzęty, więc to trochę ogranicza dostęp do używanego sprzętu.

Pozdrawiam serdecznie i liczę na Waszą pomoc.
 

edi7777

Member
Miałem podobne pomysły. Na pewno ampituner + 2 kolumny do stereo to jest bez sens jeżeli masz zamiar dokupić resztę za kilka lat. Po co się męczyć jak może być lepiej. Jeżeli to jest kwestia miesięcy to prędzej. Jeżeli odkładasz w czasie kupno wzmaka i reszty kolumn to lepiej według mnie byłoby kupić teraz porządny wzmak (najlepiej z dobrym dac) + kolumny. Do tego jak chcesz mieć wifi i inne kompatybilne bzdury to jest masa tanich urządzeń (200-400zł) które podepniesz i możesz streamować co chcesz. Zamiennie może do tego służyć odtwarzacz BD z takimi dodatkowymi funkcjami - jest kilka na forum stale polecanych. Poza tym no to podstawowa opcja to odsłuch. Z kolumn jak podobały Ci się ikon do posłuchaj też Zensor bo fajnie grają i niektórym pasują bardziej niż ikon.
 

grick

New member
Miałem podobne pomysły. Na pewno ampituner + 2 kolumny do stereo to jest bez sens jeżeli masz zamiar dokupić resztę za kilka lat. Po co się męczyć jak może być lepiej. Jeżeli to jest kwestia miesięcy to prędzej. Jeżeli odkładasz w czasie kupno wzmaka i reszty kolumn to lepiej według mnie byłoby kupić teraz porządny wzmak (najlepiej z dobrym dac) + kolumny. Do tego jak chcesz mieć wifi i inne kompatybilne bzdury to jest masa tanich urządzeń (200-400zł) które podepniesz i możesz streamować co chcesz. Zamiennie może do tego służyć odtwarzacz BD z takimi dodatkowymi funkcjami - jest kilka na forum stale polecanych. Poza tym no to podstawowa opcja to odsłuch. Z kolumn jak podobały Ci się ikon do posłuchaj też Zensor bo fajnie grają i niektórym pasują bardziej niż ikon.


Dzięki za odpowiedź. Faktycznie nie doprecyzowałem okresu. Dokupienie wzmacniacza, bądź pozostałych głośników do kina to kwestia myślę około pół roku (max rok), więc stąd pomysł z amplitunerem na początek. Jeżeli miałbym zwlekać z zakupem kilka lat, to na pewno zdecydowałbym się w tym momencie na wzmacniacz, bo amplituner byłby zupełnie bezsensownym zakupem.
Dali były ok, tylko przy muzyce rockowej i bardziej dynamicznej wydaje mi się, że nie do końca będą się spełniały. Przy bardziej subtelnych kawałkach, jak najbardziej. Postaram się przesłuchać też Zensory, żeby mieć porównanie.
 

ikar1975

Active member
Bez reklam
[QUOTE=edi7777;116670Jeżeli odkładasz w czasie kupno wzmaka i reszty kolumn to lepiej według mnie byłoby kupić teraz porządny wzmak (najlepiej z dobrym dac) + kolumny.

Po co wznak z DAC iem ? Jak juz to tylko analog.Pozdro
 

eddielublin

New member
kupno amplitunera KD do tego frontów a za kilka miesięcy/rok reszty zestawu trochę mija się z celem:
- po pierwsze masz coś czego możliwości nie wykorzystujesz - amp KD
- po drugie za rok jak będziesz już miał komplet to amplituner stanie się trochę "przestarzały"

Moim zdaniem w twoje oczekiwania dobrze wpisuje się amplituner stereo:
- masz wejścia cyfrowe
- funkcje sieciowe
- jak w kinie będzie mało dynamicznie to można suba dołożyć

Jest jeden "-", brak głośników efektowych, ale jak nie jesteś 100% kinomanem to da się z tym żyć
 

grick

New member
Nie upieram się przy amplitunerze, bo wiem, że dużo lepszy dźwięk uzyskam z wzmacniacza, a tak jak napisałem muzyka i film będą 50/50. Mógłbym równie dobrze kupić od razu za te pieniądze jakiś zestaw amplituner + 5.0 i korzystać z pełni z kina, a wzmacniacz dokupić, ale wydaje mi się, że za dużo straciłbym na jakości kolumn i wole stopniowo do tego dojść.

Generalnie wiem też, że zakup amp + 2 głośniki jest trochę bezsensownym rozwiązaniem, ale mam miejsce przygotowane już na głośniki efektowe tak samo, więc siłą rzeczy będę musiał i chce je dokupić, bo poza lepszymi wrażeniami kinowymi, uzupełnią też brakujące miejsca w wystroju wnętrza :)

Tak na prawdę to na ten moment poza radiem i pewnie jakąś muzyka z kompa, amplituner nie byłby używany do niczego, bo mam dość dużo płyt CD i na pewno będą kolejne się pojawiały, a fakt jest taki jak napisałeś, że niedługo pojawią się nowe modele, które będą miały kolejne bajery (których pewnie tak jak większość nie wykorzystam). Z drugiej strony potem jak będę chciał dokupić sprzęt, będę już raczej skupiał się mocniej na używanym (wtedy nie koniecznie będę już potrzebował faktury), więc lepiej chyba kupić używany wzmacniacz, niż amplituner, bo w kwestii technologii nie wiele się starzeje.

Amplituner stereo wydaje mi się, że to będzie najgorsze rozwiązanie dla mnie, bo w tej same cenie dostane lepszy wzmacniacz, albo już amplituner, który będzie gotowy do kina 5.0, a tak to amplituner stereo byłby takim półśrodkiem.

Generalnie czas kiedy będę chciał to dokupić może być różny. Równie dobrze może okazać się za 3 miesiące, że będę już dokupował. Ciężko mi tu dokładnie to sprecyzować, dlatego też stwierdziłem, że amplituner chyba jednak będzie lepszym rozwiązaniem na wstępie. Nie mówiąc już o tym, że wtedy czy dokupię wzmacniacz, czy pozostałe głośniki, to od razu to wykorzystam, a jak wezmę teraz wzmacniacz + fronty, to potem muszę równocześnie dokupić ampa z pozostałą trójką, bo inaczej nie będzie to miało sensu.
 

grick

New member
A co możecie powiedzieć o ampie Yamaha RX-V777? Posiada on wszystkie funkcjonalności, które są mi na ten moment potrzebne, a jest tańszy niż pozostałe. Zastanawiam się jak zagra z kinem domowym, bo właściwie, w zakładanym budżecie (albo nie wiele dokładając), może udałoby się skompletować zestaw 5.0 i wtedy miałoby to już sens, a następnie dokupić wzmacniacz jakiś dobry używany i podpiąć pod ten zestaw.
 

grick

New member
Dzięki za odpowiedzi. Będę chciał posłuchać te JBL LS60, jeżeli tylko będzie taka możliwość.

Po ostatnich odsłuchach, trochę zmieniła mi się koncepcja i jednak zdecyduje się na początek na wzmacniacz + kolumny. Posłuchałem kilku kolumn na Yamaha RX-V777 i niższym Denonie X-2100 i stwierdziłem, że nie będę jednak katował się słuchaniem na ampie. Potem po prostu dokupie pozostałe głośniki i amplituner, a póki co skupie się na wzmacniaczu i kolumnach.

Byłem na odsłuchu Pylon Audio Sapphire 25, na które dosć mocno nastawiałem się, jednak w połączeniu z wzmacniaczem AMC XIA oraz CA Azur 651, mocno mnie rozczarowały. Czy wersja 31 będzie lepsza, czy nie nastawiać się na nic specjalnego? W połaczeniu z tymi wzmacniaczami dużo bardziej spodobały mi się Soundeco Alpha F2 (jednak ich cena jest tez 2 krotnie wyższa), przy których pasowała mi dynamika i głębia (czego nie do końca w tym zestawieniu mogę powiedzieć o pylonach).

Miałem też okazje posłuchać Monitor Audio Silver 6 wraz z Arcamem A19 i też CA Azur 651, ale też czegoś brakowało mi w tych zestawieniach. Trochę bardziej dynamicznie było z CA, ale mniej szczegołówo niż z Arcamem. Same głośniki jednak nie do końca mnie przekonały.

Moja prośba tutaj w oparciu o dane z pierwszego posta o sugestie jakichś zestawień wartych przesłuchania i wzięcia pod uwagę, jednak już w kontekście wzmacniacza i kolumn (+ jakiś odtwarzacz) w kwocie około 6500 - 7000 (może być za sam wzmacniacz i kolumny, a odtwarzacz na dodatkowy budżet).
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jeśli szukasz dynamicznego wzmacniacza to odsłuchaj koniecznie Atoll-a IN100SE. Gra z dużym rozmachem i ma też przyjemną barwę. Ma również bardzo dobre zasilanie. Dużym plusem jest funkcja bypass. Jak kiedyś kupisz amplituner kd to bez problemu zepniesz wzmacniacz z amplitunerem. Bardzo przyjemnie i również dynamicznie gra Music Hall a35.2. Z kolumn posłuchaj również polską konstrukcję Audio Academy Hyperion IV . Polecam również Dynaudio DM 3/7. To świetne kolumny. Potrafiące zagrać niskim basem i ciepłą średnicą. Wysokie tony są aksamitne i niemęczące. Pewnym minusem tych kolumn jest to, że są prądożerne. Potrzebują bardzo mocnego pieca. Bardzo często grają, ze znacznie droższą elektroniką. Atoll IN100 to minimum. Ciekawe są też Castle Knight 5 . Do rocka się nadają. Może tylko przy metalu trochę braknąć kopa.
 

grick

New member
Dzięki za te propozycje. Ten Atoll z opisów bardzo mi pasuje, więc postaram się w przyszłym tygodniu odsłuchać. Music Halla, CK5 i Dynaudio też na pewno mi się uda. Spróbuje jeszcze zlokalizować Hyperion IV, bo póki co udało mi się Phoebe III tylko znaleźć.
Podobno w CK5 świetnie słychać wokale, więc też mogłoby to być świetnym rozwiązaniem. No generalnie kilka fajnych propozycji, więc będzie co sprawdzać :)
 
Do góry