Pomoc w kalibracji Yamaha RX-V671, Jamo S608 HCS3, Jamo Sub300

shyha

New member
Macie jakieś porady jak kalibrować ten wzmacniacz z tymi głośnikami? Konfiguracja mikrofonem YPAO nie jest dla mnie satysfakcjonująca.
Bez suba fronty grają za mało basem i chyba górnym środkiem. Jakoś płasko w ogóle, mało wyraźnie i za zasłoną brzmią utwory gatunków elektronicznych.

Sprzęt: Yamaha RX-V671, Jamo S608 HCS3, Jamo Sub300 + 2 małe surroundy Quadral Circa (do 7.1)

Wszystko śmiga na 6 Ohmach (skonfigurowany odpowiednio ampli pod 6 Ohm)
Pokój 5x5m. Podłoga drewniana dębowa, na środku centralnie duży dywan. Centralny 30 cm od podłogi. Odległości od słuchacza:

Prawy front (Jamo S608 ) niskotonowy do wewnątrz: 3.60 m
Lewy front (Jamo S608 ) niskotonowy do wewnątrz: 3.60 m
Centralny (Jamo C60) (na wysokości 30 cm od podłogi): 3.30 m
Lewy boczny surround (Jamo S60) pod sufitem opuszczony w dół w kierunku ucha: 2.30 m
Lewy boczny surround (Jamo S60) pod sufitem opuszczony w dół : 2.50 m
Lewy tylni surround (Quadral Circa) na wysokości uszu: 0.70 m
Prawy tylni surround (Quadral Circa) na wysokości uszu: 0.60 m
Subwoofer (Jamo Sub300): 3.70m

Subwoofer na gałkach w pudle ma odcięcie na minimum czyli całe pasmo (150Hz) oraz fazę na 0. Odcięciem steruje sobie ampli. Tam jest 120Hz i Normal (Extra Bass Off)
Speaker Setup:
Power Amp Assign: Basic
Configuration: Front L, Front R, Center jako LARGE, pozostałe SMALL
Level: Front L - 0dB, Front R - 0dB, Center +1.5 dB, Left Surr + 4dB, Right Surr + 4dB, Left Back -2,5dB, Right -3 dB
Parametric EQ - i tutaj nie wiem jak przy tych głośnikach bawić się podbiciem na częstotliwościach...

Tutaj foty mniej więcej w jakich miejscach są kolumny:
setup_przod.jpg


setup_tyl.jpg
 
Ostatnia edycja:

shyha

New member
Enhancer mam On.
Generalnie mam już kilka miesięcy ten ampli ale nie mogę rozpracować trybów dekodowania.
Przykładowo mam teraz SUR. DECODE na 7 channels Stereo, ale na TVN HD wyświetla mi Dolby Digital.
I teraz nie wiem czy jest Stereo na 7 kanałach czy Dolby Digital 5.1.
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
tvn daje dolby więc ampli dostaje taki sygnał i daje dzwięk w dolby jedynie potem przełączasz na stereo 7 tylko ze wtedy nie masz dzwięku przestrzennego tylko każdy głośnik gra to samo co do tego 71 to nie wiem bo mam tylko 5.0 ale moim zdaniem masz wtedy dzwięk w 7.1 dzięki algorytmom które i tak ten dzwiek rozprowadza na dodatkowe 2 głośniki zresztą chyba słychac czy one grają podczas oglądania
 

jaco.37

Member
Bez reklam
Miałem kiedyś te grzmoty /Jamo/ .
Po pierwsze zdejm frontowe maskownice,wyglądają wtedy trochę gorzej ale trochę się "ożywiają".
U mnie lepszy efekt dało ustawienie niskotonowcami na zewnątrz ale to nie reguła/i spróbuj je więcej odsunąć od tylnej ściany.
 

shyha

New member
Duża poprawa po wyłączeniu ADAPTIVE DRC .Nie ma teraz wrażenia aż tak dużej "zasłonki" na frontach. Jest przejrzyściej w muzyce.

Nie wiem jak mogłem to przeoczyć. ZDECYDOWANIE ODRADZAM MIEĆ WŁĄCZONĄ TĘ OPCJĘ.

Poza tym zamieniłem fronty stronami - lewy z prawym (niskotonowe grają na zewnątrz). Niskie tony ładniej się rozchodzą po pokoju. Odcięcie w Yamaszce dla SUB300 miałem 120Hz co również psuło ogólne wrażenie. Teraz jest w okolicy 90Hz i ładnie się zgrywa z frontami.

FLAC grają pięknie. W końcu jestem zadowolony ze sprzętu :)

W filmach w ogóle okazało się, że nie mam ani DTSu anid DD. TV Samsunga przy odtwarzaniu filmów z dysku zmieniał w SPDiF z DD/DTS na PCM. Teraz niebo a ziemia.
 
Ostatnia edycja:
Do góry