Pomoc w doborze plazmy.

mk34

New member
Witam serdecznie.

Z uwagi (według własnych spostrzeżeń) na fakt iż forum to jest najbardziej aktywnym forum w tym temacie pozwalam sobie prosić o Wasze wsparcie dotyczące doboru plazmy do pomieszczenia.

Krótka charakterystyka:

Rodzaj pomieszczenia: pokój dzienny
Wielkość pomieszczenia: 3,70 m x 5,60 m = 20,72 m kw.
Okno: na dłuższej ścianie, kierunek wschodni, duże 1,40 m x 2,60 m, światło słoneczne tylko w godzinach rannych, okno wyposażone w rolety.
Lokalizacja telewizora: wiszący na ścianie południowej (ściana krótsza), stojąc twarzą do ekranu okno będziemy mieli po lewej stronie.
Odległość od telewizora: 1,6m - 3,0m - 4,7m. Słowo wyjaśnienia w tej kwestii. Pomiedzy telewizorem a kanapą jest stół lekko przesuniety na lewo (w kierunku okna). Dystans 1,6m mamy do telewizora siedzac przy stole na jego skraju, zaś 3,0m po przeciwległej stronie stołu. Zajmując miejsce na kanapie usytuowanej naprzeciw telewizora mamy 4,7m.
Obecny telewizor: SONY CRT 29"
Więcej oglądasz w dzień czy wieczorem - wieczorem, lub w nocy.
Plazma czy LCD - plazma
Preferowana wielkość telewizora: 46" - 50"
Preferowana marka - Panasonic
Czego nie lubisz w telewizorach? - wolnej reakcji na zmiane kanału.
Jakie urządzenia będą podłączone - w pierwszej kolejności DVD (zastanawiam się nad Bluray), troche później kino domowe. Może od czasu do czasu laptop.
Jaki masz sygnał - telewizja kablowa Multimedia, docelowo zostanie dołożony dekoder cyfrowy do kablówki
Ile % do telewizji a ile % do innych urządzeń - 70% sygnał z kablówki; 30% filmy na dvd lub bluray
Ma stać czy wisieć - wisieć
Jaka klasa cenowa - 3 - 4 tys. złotych.


Do niedawna miałem problem z decyzją czy LCD czy plazma. W tej chili jestem nastawiony na plazmę z naciskiem na Panasonica. Najwiekszy dylemat to wielkośc telewizora, czy 46" czy 50" oraz czy HD Ready czy Full HD.

Ze względu na ograniczenia budżetowe jeżeli w Full HD w grę wchodzi Panasonic 46" np. TX-P46S10E, jeżeli 50" to już w HD Ready.

Spotkałem wiele opinii, część namawia mnie do 46" w full hd, inni twierdzą że róznica między full a hd nie warta jest brania mniejszego ekranu i polecają 50" w hd ready.... a ja mam juz wodę z mózgu. Obawiam sie czy 50" nie będzie zbyt przytłaczający i podczas oglądania z mniejszej odległości (np. siedząc przy stole) nie będzie zbyt męczący.

Z góry dziekuję za wszystkie cenne uwagi i spostrzeżenia.

Pozdrawiam.
 

marcel.worst

New member
Nie bedzie to odpowiedz eksperta vel technologa a uzytkownika. Aktualnie stoje przed tym samym dylematem - moj post z dnia dzisiejszego dotyczy tego, ze prawdopodobnie mam jakies uszkodzenie matrycy i czeka mnie wymiana plazmy na nowa.

Najpierw nakresle moja obecna sytuacje wyjsciowa:
Obecna plazma to Panasonic TH42PV45EH (HD READY).
Pokoj gdzie stoi ekran: 20m2, odleglosc od kanapy ok. 3m
Sygnal:
- TV z dekodera Aster po HDMI, ok. 7 kanalow w HD, reszta cyfrowe SD
- DVD po HDMI

Po podlaczeniu pod sygnal HD obraz bajka - najlepszy odbior na LUX TV.
Pod sygnalem SD emitowany via dekoder nie jest zle, ale nie jest tez idealnie. Mozesz sie przyzwyczaic ale jak zaczynasz to analizowac to Cie trafia szlag.

Mam tez Sony Bravia 32 LCD, obraz idzie z satelity (Polsat Cyfrowy), dekoder HD. Nie jest tragicznie z obrazem - moglbym zaryzykowac ze sygnal SD jest lepszy niz ten emitowany przez Aster, ale trafia mnie to jak obraz jest odwzorowany na ekranie LCD - do ogladania bajek dla dzieci nadaje sie idealnie z uwagi na pastelowosc obrazu :). Koniec o LCD bo to watek o plazmach :)

W zwiazku z uszkodzeniem obecnego tv, stoje przed koniecznoscia zmiany TV. Mam dwa modele Panasonic'a na oku:
- 42 cale, FULL HD
- 50 cali, HD Ready

Po moich doswiadczeniach z sygnalem SD/HD oraz czestotliwoscia ogladania przeze mnie programow emitowanych w HD dochodze do wniosku, ze HD Ready na tzw. TEN CZAS spokojnie mi wystarczy.

Dochodzi do tego czestotliwosc ogladania DVD nad programy TV. DVD a nie Blu Ray (chwilowo oddalam od siebie przejscie na BR z uwagi na ceny krazkow).

W zwiazku z powyzszym jestem sklonny pojsc w 50 cali HD Ready (wiekszy komfort ogladania DVD na wiekszym erkanie) niz uciekac sie w technicznie udowodniona wyzsza jakosc FULL HD, z ktorej albo nie skorzystam na full'a (wiecej kanalow w SD niz w HD, a te ktora sa to glownie powtorki...) - i tak glownie bede ogladac filmy na DVD.

Pozostaje mi jeszcze przekonac zone do mojego pomyslu. Obecny TV jest srebrny. 50 cali HD Ready jest czarne a 42 cale FULL HD srebrne. Oczywiscie ona bedzie za srebrnym, a ja za rozmiarem. No ale tak to w zyciu bywa ;) Moze uzyje argumentu, ze czarne wyszczupla?

Mysle, ze nikt nie da Ci gotowego rozwiazania - musisz wybrac sam. Swoim postem staram Ci sie podpowiedziec, jakie rodzaju pytania musisz sobie postawic. W koncu Ty bedziesz ogladac te plazme i Ty wiesz najlepiej co (TV czy DVD czy BR) bedziesz ogladac i zjakiego sygnalu korzystac (SD/HD).

Pozdrawiam!
 
Ostatnia edycja:

mk34

New member
Dziękuję marcel.worst za odpowiedź.

W moim przypadku ta najgorsza część roboty, czyli przekonanie żony że czarne 50" na ścianie, wcale nie bedzie wyglądało jak wlot do tunelu, mam juz za sobą.

Kwestia gabarytów w moim wypadku to róznica zaledwie 7 cm na szerokości (mniejwięcej tyle różni się wymiar zewnętrzny 46" od 50" w Panasonicu). Obawiam się tylko tego że siedząc bliżej telewizora różnica w obrazie między 50" a 46" będzie rażąca, niekorzystna dla 50" w HD Ready.
Z wiekszej odległości podejżewam że róznica będzie niezauważalna.
 

marcel.worst

New member
Co do rozmiaru i przytlaczania. Pierwszy telewizor jaki stanal w domu to byl Panasonic CRT 21 cali. Dlugo chodzilem do sklepu z miarka i odmierzalem gdzie stoi u nas kanapa a gdzie bedzie stala plazma. Walka byla pomiedzy 37 i 42 cale. Do tego dochodzily wyliczenia z tabelki wielokrotnie linkowanej, wklejanej na tym forum. Z tabelki wychodzilo 37. Z tego co mi sie podobalo 42.

Ja mialem dodatkowy problem, bo starszy syn mial wtedy cos kolo roczku i balem sie, ze bedzie ciagle za blisko stal tego monstrum. Na szczescie udawalo sie go odciagac do w miare bezpiecznej dla wzroku odleglosci. Oczywiscie pomijam fakt, ze ekran wiecznie upstrzony byl kropkami po soczkach lub innych wydzielinach okolo nosowych :)

Stanelo na 42 (i cale szczescie). Jak plazma stanela na miejscu - przytlaczala wielkoscia przez pierwsze 5 dni. Potem okazalo sie, ze ZALUJE, ze jednak nie wzialem 50 cali. Czlowiek ma to do siebie, ze sie do wszystkiego szybko przyzwyczaja. W Twoim przypadku moze sie okazac, ze bedziesz zalowal, ze to nie jest 58 ;-) Oczywiscie zartuje.

Mysle, ze 50 cali to jest takie optimum do pokoju o naszych powierzchniach (ok. 20 m2).

Dzisiaj mialem dyskusje z kolega z Portgualli, ktory uwaza ze jak kupowac plazme to tylko Full HD. Ale on jest zafascynowany filmami na Blue-Ray, wiec mu sie nie dziwie i tu ma racje. Ja obstawalem przy HD Ready bo jeszcze dlugo nie zamierzam odpuszczac "zbierania" DVD. Na Blue Ray przyjdzie czas - daje sobie 2 lata na przejscie na Full HD. No chyba, ze czarny kredens 50 cali nie przejdzie w glosowaniu.

Co prawda jak kupie czarny tv, to mnie szlag trafi bo wszystkie inne komponenty (DVD Panasonic S99, Marantz SR 5001 oraz kolumny) sa srebrne. Jedynie dekoder Aster jest w gustownym zalobnym kolorku. I znow bede musial wymieniac...
 
Do góry