Pomoc w doborze monitorów do stereo/KD

kilim84

New member
Witam wszystkich.
Postanowiłem zakupić zestaw kina domowego, na tyle nie typowy, iż ma zagrać w małym pokoju - około 9 m2.
Zestaw oparty będzie na amplitunerze Onkyo TX-NR535 ewentualnie Yamaha RX-V377 ze wskazaniem na Onkyo. Do zestawu planuje zakupić porządne monitory podstawkowe. W przyszłości zestaw ten zagra w sporo większym pokoju - ok. 20 m2 więc wtedy rozbuduję go o głośnik centralny i fronty.
Na chwilę obecną ma służyć do słuchania muzyki - przeważnie elektroniczna, trochę R&B, rocka oraz jako prosty zestaw kina domowego podłączony do mojego Sony 42W705.
Zależy mi na soczystym dźwięku, miękkim basie (ale nie dudniącym), fajnych górach i ciepłym środku. Kolumny będą stały blisko ściany więc obawiam się że wszystkie z bass refleksem z tyłu będą nieprzyjemnie dudniły. Wyprowadźcie mnie z błędu jeśli się mylę

Biorę pod uwagę następujące głośniki:
HECO Victa 301 - te odsłuchałem zarówno na Onkyo jak i na zestawie Yamahy. Fajna góra, niezły bas, trochę brakowało środka
JBL Studio 230 - odsłuch na tych samych amplitunerach. Gorsza góra, za dużo basu, przyjemny środek
Indiana Line Nota 260 - niestety nie mam możliwości odsłuchu, liczę na pomoc i sugestie w odniesieniu do głośników Heco i JBL.
Monitor Audio BX2 - jak wyżej
Monitor Audio MR2 - jak wyżej

Będę wdzięczny za pomoc w wyborze głośników, ewentualne sugestie innych modeli mile widziane.
Na głośniki przyjmuję pułap cenowy na max poziomie 1200 PLN za parę.
 
Ostatnia edycja:

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Polecam QAcoustics 2020i, dość uniwersalne brzmienie więc żadna część pasma się zbytnio nie wybija. Środek dość ciepły, wysokie czyste i wyraźne. Bas wyjątkowo zwarty i dobrze kontrolowany oraz szybki.

Jak na ich półkę cenową super. Grają fajnie na Onkyo i Denonie czyli niezbyt jasno grających wzmocnieniach.
 

kilim84

New member
Więc tak, zdecydowałem się na amplituner Onkyo tx-nr535 - wg. specjalistów najlepszy do muzyki i KD, jeszcze lepszy byłby Onkyo tx-nr636 (możliwość bi-ampingu monitorów) ale cena niestety poza moim budżetem.

Pojechałem, posłuchałem i wybór padł na głośniki Magnat Quantum 673, wiem z czym większości was ta firma się kojarzy (kark w dresie w BMW, łomocący basem) ale szczerze mówiąc mało jest głośników o tak szerokim spektrum, tak fajnie grających. To nie tylko moje zdanie, ale też kilku klientów którzy akurat byli w sklepie, gdzie dokonywałem odsłuchu.

Czekam, aż to wszystko dotrze, zostanie podłączone to na pewno zdam relacje jak to gra w miejscu docelowym.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Mnie się tak Magnaty nie kojarzą. Oczywiście najniższe serie są takie sobie, ale seria Quantum jest już całkiem dobra. Słyszałem podłogowe i uważam, że mają dobry stosunek jakości do ceny. Niestety dystrybutor ma słaby marketing i dlatego Magnat i Heco są mało popularne. Najważniejsze żebyś był zadowolony. Oczywiście czekamy na fotki zestawu jak już dotrze :) Aha z czym porównywałeś?
 

valanel

New member
Monitory z przednim bassreflexem (albo zamknięte)

Na wstępie chciałbym się przywitać bo to mój pierwszy post na forum.

Podpinam się pod temat bo właściwie gdzieś po drodze myślałem o kolumnach wymienionych w poście pierwszym.
Poszukuje (przynajmniej na wstępie) monitorów do Marantza SR5008. Obowiązkowo bassreflex na przodzie lub konstrukcja zamknięta. Z tego co do tej pory udało mi się określić to brzmienie które jakoś tam do mnie trafia.
"Ciepłe, z wycofana górą, bass obecny". Jako że audiofilem nie jestem i nie czuję potrzeby dźwięku bezwzględnie doskonałego to chciałbym się zamknąć w budżecie poniżej 1500zł za parę.

Do tej pory słuchałem:
- Monitor Audio BX2 - za dużo góry, za mało dołu
- Dali Lektor 1 - całościowo, za mało basu
- Dali Zensor 3 - idealnie, niestety odpadają ze względu na tylny bassreflex (Miałem je w domu na odsłuchu i po ustawieniu w docelowym miejscu była masakra, dźwięk płaski i wytłumiony)
- Indiana Line Tesi 260 - ok, ale same kolumny trochę za głębokie dla mnie (30cm)
- Taga Platinum B-40 - wymiarowo ok, choć dźwięk nie był tak czysty jak w Lektor 1 z którymi wtedy porównywałem, nie było źle ale coś mi do końca nie pasowało.


Co mogli byście jeszcze polecić o podobnym brzmieniu?
- Tannoy Mercury V1i?
- Wharfedale Diamond 122? (te chyba i tak odpadają ze względu na "dolny" bassreflex)
- Używki Dali Concept 2?
- coś jeszcze?
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Wharfedale Diamond 122 - jak najbardziej
Z twojego opisu wynika że lubisz "brzmienie brytyjskie" więc jeszcze mogłyby być jakieś KEFy. Tannoy też pasują. QAcoustics bardziej neutralne niż wycofana jakaś część pasma ale grają przyjemnie i dość ciepło.

btw Marantz ma bardzo wyraźną gre górą więc...
 

valanel

New member
A co myślicie o Acoustic Energy 101, miał ktoś okazję tego słuchać?
rafa@rafa jakiś konkretny model QAcoustics masz namyśli?
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
A co myślicie o Acoustic Energy 101, miał ktoś okazję tego słuchać?
rafa@rafa jakiś konkretny model QAcoustics masz namyśli?

Ich oferta jest ograniczona do dwóch serii tylko, więc szybko znajdziesz te właściwe ;)
No obecnie wchodzi nowa seria 3000 ale trochę droższa od 2000.

W okolicy Twojego budżetu QA 2020i (ale nie zachwycają z Marantzem, tzn nie jest źle tyle że bez rewelacji) lub Concept 20 (te o wiele lepiej z Marantzem właśnie)
 
Do góry