Pomoc w doborze ekranu projekcyjnego do projektora LG PA70g.

SeBaLy

New member
Witam posiadam projektor LG PA70G chciałbym dokupić do niego ekran projekcyjny, który nadawałby się najlepiej do oglądania filmów.Filmy oglądam w trybie pełny ekran.Rozmiar ekranu 210x131 czyli 16:10. Ewentualnie 203cmx127cm. Pokój jasny (kremowe ściany i biały matowy sufit).Wymiary pokoju to 550cmx320cm wysokość 250cm. Odległość widza od ekranu to ok 450cm. Prosiłbym o pomoc w doborze ekranu do jasnego pokoju, najlepiej ekran, który miałby czarną obwódkę na około, w górnej części nawet szerszą, żeby biały sufit nie rozpraszał za bardzo kolorów.Zależało by mi również na w miarę przystępnej cenie ekranu tak max 500 zł.Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

Alkor

New member
Bez reklam
W jaki sposób szersza, czarna obwódka, powiedzmy 40-50 cm ma zapobiec odbiciom rozproszonego światła od jasnego sufitu i ścian??? Na dobrą sprawę ta czarna obwódka powinna rozciągać się na cały pokój ;), żeby okazała sie skuteczna.
Co najwyżej szeroki górny pas spowoduje oddalenie obrazu od sufitu i znacznie zmniejszy ewidentne odblaski, ale ogólny poziom czerni i kontrastu w jasnych/średnio jasnych scenach pozostanie niestety na marnym poziomie - mierzalny kontrast ANSI (szachownica 16-polowa czarno-biała) każdego projektora, łącznie z SIM2 Superlumis za ponad 200 tys. zł w pokoju z białymi ścianami wyniesie około... 50-60:1.

Istnieją specjalistyczne materiały ekranowe typu High Contrast, które wyglądając na szare, mają dość wysoki współczynnik odbicia gain 1.3-1.5 i dzięki zawężonej kierukowości (pod kątem odbijają dużo mniej światła) polepszają dość wyraźnie kontrast i czerń w nieidealnych pokojach z jasnymi ścianami.
Można tu wyminić bardzo drogie (>10000 zł) Screen Innovations Black Diamond lub tańsze Elite Screens CineGrey 5D. O wiele lepiej dostępny w Polsce ekran ramowy Adeo Plano Helios Grey (gain 1.3) 100" 220x124 cm również nie jest aż taki tani kosztując 2220 zł.

Jako ekran do LG PA70 z powodzeniem może służyć płyta MDF/PVC odpowiedniej wielkości pomalowana białą lub lekko szarą farbą - pozwoli to uniknąć wad najtańszych ekranów. Optymalnym rozwiązaniem byłaby specjalna farba ScreenGoo, niestety bardzo droga, ok.1200 zł za komplet do namalowania ekranu 100" - za to jakość wypada świetnie przy dokładnym wykonaniu.
Naprawdę do 500 zł kupić coś sensownego jest baaaardzo trudno - można próbować z ekranami ręcznie rozwijanymi Optoma, K.a.u.b.e.r, Elite Screens.
Moim zdaniem najciekawszą i najtańszą opcją pozostaje samodzielne wykonanie ekranu ramowego z dobrego materiału projekcyjnego, np. Adeo Vision White, Ref. White do kupienia za kikaset złotych.
Najtańszy wg mnie godny polecenia ekran rozwijany (korbowy) to Adeo Winch Linear z górnym pasem i obramowaniem 5 cm o roboczej szerokości 210 cm za ok. 1200 zł, ale został wycofany z produkcji i trudno go już znaleźć.

Oczywiście wszystkie ekrany wyłącznie w formacie 16:9, co to za pomysł z tym 16:10 - chyba że chcesz jeszcze bardziej odchudzić (wydłużyć) i tak chude aktorki i modelki ;).

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

SeBaLy

New member
Zastanawiałem się właśnie nad ekranem ramowym wykonanym ręcznie oraz materiałem projekcyjnym firmy Adeo. Tylko teraz, który materiał najlepiej wybrać do mojego pokoju i projektora 700ANSi LG PA70G, do filmów oglądanych w nocy oraz w godzinach popołudniowych przy nie pełnym zaciemnieniu pokoju. Na ich stronie jest tego dużo Adeo Screen sp. z o.o.
 
Ostatnia edycja:
Do góry