Pomoc dla amatora.

mamaromana

New member
Więc tak,nie posiadam żadnej wiedzy na temat kamer,nie jestem wielkim pasjonatem filmowania,ale czasami trzeba coś uwiecznić,więc potrzebuje fachowej pomocy.Najważniejsze,kamera prosta w obsłudze,łatwe zgrywanie filmu na komp i na płyte,dobra i tania:D to podstawowe kryteria,budżet 2000-2500zł.
 

bemx2k

New member
mamaromana

W ten sposob to bedziesz mial zaraz losowanie numerow lotto :)

Zdobadz troche wiedzy na tym FORUM , poswiec pare godzin na czytanie ze zrozumieniem ,potem poczytaj jakies testy do ktorych jest na forum pare linkow , wtedy podejmiesz decyzje .

Na poczatek masz linka do jednej z najlepszych stron o temacie kamery HD
http://www.camcorderinfo.com/ratings.php# Ranking kamer


Moje typy Canon HF100 Full HD 1920x1080 25p 50i na karty SDHC
moze trafisz w tym przedziale cenowym
model ciut starszy ale z dyskiem twardym HG10
ktory jesli chodzi o jakos video stoi calkiem dobrze a czasami lepiej niz HF100 choc nie jest to full HD
tylko 1440x1080 .
 
Ostatnia edycja:

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Popieram kolegę bemx2k.

Tak na szybko z dobrych kamer SD - panasonic NV-GS500 - cena około 2500zł - jedna z najlepszych kamer amatorskich w tej klasie cenowej. / Jeżeli nie najlepsza /.

Z kamer HD - np. Canon HV30 i oczywiście wiele innych.....
 

mamaromana

New member
marciniozo napisał:
Popieram kolegę bemx2k.
Z racji tego że mam bardzo ograniczony dostęp do internetu,a informacji do przeczytania jest na prawde ogrom i decyzje o kupnie musze podjąć w sobote,dla tego wole doradzić sie tych którzy maję pojęcie w temacie.

marciniozo napisał:
Z kamer HD - np. Canon HV30 i oczywiście wiele innych.....

...wiec podaj jeszcze kilka...
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Mamaromana Canon HF10 to też bardzo dobry model.

Widzisz kamery te różnią się sposobem zapisu. Ja sam jestem na etapie zakupu kamery i zdecydowałem się na zakup Canona HV30.
Jak sam zauważyłeś trzeba korzystać z rad doświadczonych forumowiczów... mi pomógł właśnie kolega bemx2k.

Mamy rożne możliwości zapisu. Są kamery zapisujące na taśmie, na twardym dysku, płycie DVD czy też karcie pamięci.
Wszystkie mają swoje wady i zalety, mają też swoich zwolenników...

Wszystko zależny do czego kamera ma Ci służyć, czy masz komputer i jak jest on "mocny" i co potrafisz z nim zrobić.

Kamery HD do których zaliczają się Canon HV30 i HF10 dają bardzo dobry obraz jak na przedział amatorski. Z tym, że HV30 nagrywa na taśmie, a HF10 na karcie pamięci w plikach AVCHD. Jeżeli będziesz chciał później nagrać takie pliki na płytę to tu możesz mieć problem trzeba trochę znać się na tym i mieć dobry komputer......

Najprościej chyba będzie używać kamery zapisującej na płytę DVD, można praktycznie od razu po nagraniu włożyć ją do odtwarzacza DVD i oglądać.
Ale oczywiście ma to też swoje wady.

Napisz coś więcej o Twoich oczekiwaniach od kamery, posiadanym komputerze i wiedzy.... wtedy może coś konkretnie wybierzemy.
 

bemx2k

New member
No zdecydowanie odradzam zakup kamerki z zapisem na plyte DVD
naprawde goofniany sprzet.

w HF10 Canon slono kaze sobie placic za wbudowana pamiec ,
HF100 to to samo tylko bez wbudowanej pamieci ,ktora z miesiaca na miesiac tanieje wiec brac HF100
i dokupic sobie karty SDHC Class6 3x 8GB .
Nie macie sie co obawiac plikow AVCHD , jezeli posiadacie slabe komputery
to zawsze mozecie zrzucac surowy material na plyty DVD w formie Danych , takie pliki w pozniejszym czasie mozna edytowac
jak sprzet na to pozowli albo ogladac z stacjonarnego playera BlueRay .
Ja tak wlasnie robie , jedynie cos czasami wytne i poloncze pare klipow
potem surowy material bez straty jakosci na plyte DVD+R .
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
bemx2k zgadzam się z Tobą, że zapis na DVD delikatnie mówiąc.... hmm, ale zobacz pierwszy post mamaromana :

"Więc tak,nie posiadam żadnej wiedzy na temat kamer,nie jestem wielkim pasjonatem filmowania,ale czasami trzeba coś uwiecznić,więc potrzebuje fachowej pomocy.Najważniejsze,kamera prosta w obsłudze,łatwe zgrywanie filmu na komp i na płytę,dobra i tania:D to podstawowe kryteria,budżet 2000-2500zł."

Pomijam, że tak to tylko w ERZE.... ale poważnie, żeby zgrać nagrany materiał na dysk i coś z tym dalej zrobić aby obejrzeć trzeba mieć jako taką wiedzę w tym temacie i w miarę komputer... / :Dwiem coś o tym - właśnie jestem po zmianie maszyny/

Także może w tym przypadku z budżetem do 2,5tys to może Panasonic NV-GS500. Choć to kamera SD to jednak materiał z niej nagrany ładnie się prezentuje nawet na 42 calowej plazmie.

No chyba, ze mamaromana się odezwie i poda więcej konkretów....

Ja mimo wszystko wolę jednak "coś zrobić" z nagranym materiałem używam do tego programu Ulead Video Studio 11 plus - dobry program dla amatorów - tani a daje dużo możliwości edycyjnych...
 
Ostatnia edycja:

majusi

New member
Inwestuj w przyszłość. Kup kamere HD, ale z HDD lub na kartę. Zapis w formacie AVCHD pozwoli Ci na nagranie na DVD farmatu Full HD (max. ok. 30 minut) w programach typu Pinacle, Roxio itp. Sam to sprawdziłem, teraz wszystkie filmy tak montuję ponieważ nie mam zamiaru inwestować na razie w nagrywarki BD. Poczekam aż stanieją. O ile będziesz miał parę złotych na zbyciu to polecam do tego celu Apple'a. Ale to niekoniecznie.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Panowie wszystko się zgadza macie rację, ale pytający nie jest wielkim fanem filmowania!!!
Potrzebuje kamery aby coś czasami nakręcić. Także nie piszcie koledze mamaromana, że wszystko jest takie łatwe, proste i przyjemne, bo później będzie miał problem co zrobić z nagranym materiałem....

Niech mamaromana określi bliżej swoje możliwości i oczekiwania i wtedy będzie łatwiej coś konkretnie doradzić.
 

fransua

New member
majusi napisał:
to polecam do tego celu Apple'a.
Poza NLE co ten APPLE nam da na obecną chwilę? Toć to dzisiaj drogi PC ze znakiem jabłka. Do samego nagrywania tak jak MARCINIOZO polecam kamerę z zapisem na DVD. W przyzwoitej jakości na płycie zmieści się ok 20 min nagrania. Inne systemy zapisu zawsze będą się wiązały z problemami typpu:
Jaki soft do NLE? Jak ustawić program bo na TV obraz mi miga ? Pytań jest wiele a kolega prosi o coś prostego (niestety możliwości edycji z płyty DVD dość ograniczone)
 

mamaromana

New member
Nie jestem aż takim laikiem,o komp sie nie martwie,napisałem łatwe zgrywanie na komp,to raczej jest moje lenistwo aby bylo szybko i bezproblemowo a nie brak jakiejkolwiek wiedzy.Nie chce kamery z zapisem na plyte DVD czasami trzeba coś wyciąć itd.
 
Panasonic HDC SD9

witam ja rozwniez jestem amatorem filmowania zakupilem wlasnie kamreke HD Panasonic HDC SD9 jest super obraz na plazmie 42 calowej IGLA ale mam problem wlasnie z materialem nagranym badz odtwarzaniem. Sa 2 wyjscia bezposrednio przez kamere albo wypalam na DVD ale wtedy trace jakosc jedyne wyjscie to odtwarzacz BR ktory odtwarza pliki AVCHD a to jest dodatkowy koszt ,no i mam problem z odtwarzaniem na PC obraz idzie pomalu klatka po klatce to pewnie za slaby PC i mamy dalsze koszta.Takze to nie jest takie proste sobie kupic kamere HD a moze ktos podzieli sie opiniami jak te pliki moge jescze przekombinowac lub inaczej odtwarzac w HD?????Dzieki pozdrawiam
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Darecki1979 no tak to niestety jest. Dokładnie tak jak piszesz. Sam zakup kamery HD to nie wszystko. Trzeba od razu myśleć przyszłościowo co dalej..
Ja też właśnie jestem na etapie wyboru kamery mam pewne dylematy co kupić
/ Canon HV30 - zapis na taśmie, czy może Canon HF100 - zapis na karcie pamięci??? /, ale równocześnie z zakupem kamery chcę kupić odtwarzacz Blu-Ray.

Co do odtwarzania na PC, próbowałeś odtwarzacza VLC, lub np.SMPlayer?
 
nie probowalem ale patrzac teraz w opisach nie widze ze odtwarzaja format AVCHD a Blue ray Panasonica ktory odtwarza ten format to koszt 1000zl:???:a jesli juz zakupisz BR to tez musisz miec nagrywarke w PC blue ray ktora kosztuje okolo 700zl i tak mozna wymienac bez konca bo blueray odtwarzacz przeciez nie bedziesz uzywac tylko po to aby ogladac filmy z kamery w formacie AVCHD
 
Ostatnia edycja:

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
No z tą nagrywarkę Blu-Ray to spokojnie można użyć płyt DVD DL nagrać AVCHD i odtworzyć w odtwarzaczu Blu-Ray....

Co do cen.... za pierwszy odtwarzacz DVD zapłaciłem 1600zł, amplituner 2200zł i tak można by wymieniać..... niestety nowa technologia kosztuje.
 

majusi

New member
Mało kto jest fanem filmowania dopóki tego nie spróbuje. Aby sobie zrobić jakiś filmik wystarczy komórka z kartą pamięci. Uważam, że jeżeli ktoś przeznacza parę złotych na zakup sprzętu to niech pomyśli na przyszłość. Może filmowanie mu się spodoba. Materiał nagrany na kamerę wymaga przynajmniej pewnej obróbki i montażu w domu (nie da go się go oglądać szczególnie po pewnym czasie - jest za długi, nudzi się, szczególnie na początku działalności - nauka). Proste programy do montażu są dość tanie do 200 PLN. Nagrywarkę DVD posiada w kompie prawie każdy. Płyty są tanie. Moc komputerów obecnie wystarczająca, nie potrzebne są do tego specjalne dedykowane karty video jak dawniej (wystarczy teraz USB 2.0). Podsumowują o ile już inwestujemy w kamerę to dalej nie wymagane są jakieś duże inwestycje (przeciwieństwie do kina domowego). A zabawa może być świetna.
 

majusi

New member
Popieram <marciniozo>. Do odtwarzania BD wystarczy nawet PS3. Zresztą odtwarzacze BD tanieją. Jakość tego samego filmu wj akości SD w porównaniu do HD jest znacząca. Od 3 lat posiadam kamerę HD Sony z dyskiem 60GB i trudno go zapełnić materiałem (wtedy kosztowała 7k PLN teraz prawie połowę tego). Nie zgadzam się z <fransua> co do Appla. Apple jest dedykowany głównie do multimediów dlatego go kupiłem. Posiada dobre oprogramowanie do ich obróbki w cenie komputera i tak naprawdę na sam początek to wystarcza. Nie mówiąc o designe (mówię o stacjonarnym), ładnie się prezentuje na biurku i cały komputer mieści się w 20 lub 24 calowym monitorze. Do gier się mało nadaje, ale do tego w moim przypadku służy PS3 (do oglądania filmów Blue Ray także). Oprogramowanie do Mac'a nie jest drogie (Final Cut Express 4.0 w cenie ok. 700 PLN w porównywalny z Adobe Premiere w cenie powyżej 2k PLN, ale to później). To samo dotyczy profesjonalnego oprogramowania do obróbki zdjęć. Nie mam zdania co do kamer z płytami DVD, nie wiem ile materiału tam można wgrać i prawdopodobnie tylko w SD. Po co się zamykać. HD to przyszłość i taka kamera może służyć przez lata.
 
Do góry