Pomieszczenie pod KD/projektor

lukasz9401

New member
witam za pewien czas czeka mnie przeprowadzka i chce zaranżować sobie pokój pod kino domowe.
Obraz będzie wyświetlany na ekranie Celexon dynamic slate alr 100" rzucany z projektora epson tw9400. amplituner denon x2400h.
I mam wybór pójścia w salon a aneksem 25m2 (ok 500x500cm) z jasnymi ścianami nie przystosowany zbytnio pod projektor dźwięk 5.1
Druga opcja to wydzielenie osobnego pokoju 10m2 (270x372cm) dźwięk 5.1.2(możliwość zainstalowania sufitowych głośników) który mógłbym w pełni dostosować pod projekcję( czarne ściany sufit w macie ) Drugie rozwiązanie wydaje się prostsze i lepsze tylko czy przy tak metrażu dźwięk nie będzie się zlewał?
 

marrik

New member
Trochę z mojego doświadczenia. Mam pokój z aneksem 600x550 i siedzę ok 5m od ekranu 100cali i powiem szczerze, że jak siądę 2,5m to ekran jest za duży, nie obejmuję go wzrokiem.
Druga sprawa to dźwięk.Na początku miałem 5.1 jednak niedawno dokupiłem głośniki do atmosa. Mam je umieszczone w ten sposób, że są na głośnikach przednich skierowane do góry, tak że dźwięk jest odbity od sufitu. Efekt jest rewelacyjny jednak tylko wtedy gdy siedzę te 5m od ekranu.
Wydaje mi się, że 10m2 to jest zbyt mało na kino domowe z projektorem.
 

lukasz9401

New member
link do rzutu pomieszczeń:
https://iv.pl/image/kd.GIeQZDY
na chwile obecną oglądam 100" z odległości ok 3.5m więc było by podobnie, ewentualnie mogę zmniejszyć obraz by nie był wyświetlany na całej szerokości ekranu. bo na chwilę obecną jeśli chodzi o mały pokój to Surroundy tyle były by bardziej po bokach niż za plecami i obawiam się że to tez może popsuć efekt..
kd.GIeQZDY
 
Ostatnia edycja:

lukasz9401

New member
Nigdy nie oglądałem nic w atmosie, co do Nakładek atmosowych na frontach słyszałem że efekt nie jest wow i NIgdy nie będzie takiego efektu jak fizyczne głośniki nad głową?
 

marrik

New member
@Pakolo to że ktoś tak ma nie znaczy, że jest ok.
Na pierwszy rzut oka ekran jest za wysoko, siedzieć na tych fotelach i patrzeć w górę przez dwie czy trzy godziny raczej jest mało komfortowe.
@lukasz9410 co do atmosa z sufitu nie mam porównania. Nie wiem co rozumiesz przez nakładki. To są normalne głośniki a amplituner pozwala mi je rozmieścić w 4 różnych miejscach, ale akurat u mnie najbardziej pasują na frontach i takie też ustawienie wybrałem w Ampli. Głośniki kupiłem z ciekawości, byłem co do tego sceptycznie nastawiony. Uznałem, że jak nie będzie efektu to mam 14 dni na zwrot. Podłączyłem i powiem, że efekt jest i to duży. Jeśli żona patrzy w górę jak w filmie pada deszczy i mówi, że słyszy go nad sobą to coś w tym jest.
Jednak siedząc bliżej ekranu tego efektu brak, sądzę, że to kwestia kąta ustawienia głośników.
 
Ostatnia edycja:

ralfik77

Member
Bez reklam
Otóż to.
Masz dobrą odległość od ekranu aby dźwięk zdążył się odbić i wrócić na dół.

Przy mniejszym pomieszczeniu, lub/i mniejszej odległości od ekranu lepiej sprawdzają się głośniki na suficie.

Generalnie jestem za głośnikami w suficie ale jak widać przy odpowiedniej odległości, można i z tych "nakładek" dobry efekt osiągnąć.

Ps.
(Nakładki, bo stawiane na głośnikach dolnych)
 

lukasz9401

New member
Wybór pomieszczenia więc raczej padnie na ten duży pokój zwłaszcza dla tego że mam dedykowany ekran do pomieszczeń nie w pełni przystosowanych do projekcji. Mam nadzieję że z tych kolumn do Atmosa znajdujących się na kolumnach frontowych podłogowych nie będę rozczarowany, ale to na razie zaczeka na później, póki co musze odświeżyć moje aktualne 5.1 haha:)
 

marrik

New member
Zrób tak jak ja. Zamów przez neta i najwyżej zwrócisz jak nie spasują. Jak pisałem wcześniej, byłem mocno sceptyczny ale jednak się przekonałem.
Ja brałem Wilson Raptor X, bo była niezła promocja na nie, jednak miałem problem by umieścić je na przednich głośnikach. Te które posiadam Audio Pro Avanto są skośne z góry ale odpowiednia podstawka załatwiła sprawę i po wielu próbach dobrałem odpowiedni kąt.
 

marrik

New member
Taka ciekawostka.
Wczoraj miałem okazję oglądać mecz otwarcia euro na kinie domowym znajomego z sześcioma głośnikami Atmosa w suficie.
Dziś oglądaliśmy mecz u mnie i powiem szczerze, że jest dużo lepszy efekt z odbiciem od sufitu. Kolega stwierdził to samo, lepsze wrażenie bycia na stadionie.
Dźwięki dopingu, spikara u niego mogłem zlokalizować skąd pochodzą, z głośnika z góry. U mnie jest efekt taki, że dźwięk dochodzi tak jakby z każdej strony, nie umiem zlokalizować jego źródła. Muszę poszukać jakichś materiałów w atmosie i porównać.
 
Do góry