Polski dekoder DVB-T mpeg-4

timbot

New member
Bez reklam
Dekodery DVB-T mpeg-4 na rynku

jak na razie na rynku pierwotnym w polsce w erze wchodzenia w transmisje cyrfowa sa dwa tunery:
- jeden, od niedawna na rynku Maximum T-501 CX HD, występujący również pod nazwą Digitality T-501 CX robiony w Skandynawi
strona z parametrami technicznymi:
http://www.kjaerulff1.com/catid.197/pid.1065/37.aspx

-nowość na rynku - polski tuner RWD DTV-401 T produkowany przez Radomską Wytwórnię Telekomunikacyjną „DYSTRYBUCJA” Sp. z o.o.

- niedlugo ma się pojawić niznacznie tańszy tuner Globo

a teraz ceny:
oba modele po 499 zl


Wracając do tunerów na rynku, cięzko je porównać, gdyż... konia z rzędem temu, kto znajdzie informacje o polskiej produkcji.... Jedyny sprzedwca (allegro) kieruje po dane techniczne na swoją stronę - drugiego konia z rzędem temu, kto ją znajdzie. Natomiast wytwórca, RWT, wciaż ma jedynie na swojej stronie poprzedni model. Co możemy określić z istniejących fotografii:
-wyjscie hdmi (prawdopodobnie 1080p bym się nie spodziewał, ale 1080i być może)
- wyjście audio - optyk oraz stereo na RCAx2
- wyjscie comopsite video, coaxial
- dwa wyjścia euro
- złącze LAN (najprawdopodobniej do aktualizacji FW)
- dwa porty USB na tylniej ściance (aż dwa? ciekawe dlaczego? czyżby pojedyńczy był droższy? :) prawdopodobnie tylko do aktualizacji FW)
i na tym się domniemania kończą.....

więcej można powiedzieć o szwedzkiej produkcji. Poniżej parametry ze strony producenta:
PRODUCT DESCRIPTIONDVB-T MPEG-4 receiver with CX and AC3 sound systemFEATURES
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Tuner & ChannelInput connector: IEC - 169 - 2; FemaleInput frequency range: 47 to 862 MHzInput impedance: 75 Ω unbalancedDemodulation: QAM 16 / 32 / 64 / 128 / 256Symbol rate: 1 - 10 Ms/s
MPEG Transport Stream A/V DecodingTransport stream: MPEG-2 ISO / IEC 13818Profile level: MPEG-2 MP@HL, H.264 MP and HP level 4.1Input rate: Max. 100 Mbit/sAspect ratio: 4:3 / 16:9Audio decoding: MPEG Layer I & II, Optional Dolby Digital, DTS, AACSampling rate: 32, 44.1, and 48 kHz
A/V Data In/OutAudio connectors: L/R analog, coax SPDIFVideo connectors: HDMI, SCARTHDMI output
Resolution: 576i, 576p, 720p, 1080i
Processor and MemoryFlash memory: 4 Mbyte DDR memory: 96 MbyteHDD: CPU: STI 7101
Power supplyInput voltage: 230 VAC ± 15% , 50 Hz / 60 HzPower consumption: Max. 10 WType: External Switching modeStandby power: Max. 0,5 W

Jak widać parametry, mamy tu wyjście na hdmi 1080i, złącze cyfrowe coaxialne. Wygląda ciekawie, jeśli się doda do tego bezproblemową obsługę EPG z polskimi czcionkami na 7 dni w przód. Małym minusem jest tu tylko jedno wyjście euro i brak wyjścia composite video. Również nie ma złączy LAN ani USB, ale te nie wiemy do czego mają służyć w polskiej produkcji :)

Dopóki polacy nie pochwalą się, co siedzi w środku ciężko porównywać te tunery.

Na zakończenie obrazki:

Polska myśl techniczna - baaardzo ładna:
http://www.hdtv.com.pl/forum/attachment.php?attachmentid=1902&stc=1&d=1218210969
i solidnie wykonana w metalowej (chaba) kasecie
http://www.hdtv.com.pl/forum/attachment.php?attachmentid=1903&stc=1&d=1218210969

szwedzka myśl technicza:
http://www.hdtv.com.pl/forum/attachment.php?attachmentid=1904&stc=1&d=1218210969
niby na pierwszy rzut oka równie ładna, jedkanże zdjęcia "real photo" u jednego z dystrybutorów w Polsce pokazują prawdziwą twarz tego odbiornika.... (ze względu na prawa autorskie ich tu nie zamieszcze) :) nie jest już takie piękny ;)
 

Attachments

  • polska1.jpg
    polska1.jpg
    44,2 KB · Wyś: 5316
  • polska2.jpg
    polska2.jpg
    55,2 KB · Wyś: 6856
  • szwedzi1.jpg
    szwedzi1.jpg
    17,8 KB · Wyś: 5159
Ostatnia edycja:

timbot

New member
Bez reklam
dystrybutor polskiego sprzetu aktywował stronę internetową, gdzie podał "specyfikacje sprzętu". Nie można jej nazwać kompletną, ale potwierdza wsześniejsze domysły (Ctrl+c Ctrl+v z specyfikacji):


Funkcje dekodera





1. Pełna zgodność ze standardem dekodowania obrazu MPEG AVC/H.264 HP@L4, MPEG2 MP@ML, MPEG2

MP@HL oraz standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T.
2. Wygodny interfejs uŜytkownika uwzględniający wielojęzyczne zestawy znaków.
3. Pamięć do 1000 programów podtrzymywana w stanie wyłączonego zasilania.
4. Szerokie moŜliwości edycji bazy programowej (sortowanie, usuwanie, blokowanie dostępu i tworzenie grupy
ulubionych programów).
5. Automatyczne i ręczne skanowanie wszystkich dostępnych kanałów R/TV.
6. Kontrola rodzicielska dostępu do kanałów i do menu.
7. Wyjście YPbPr: zapewnia rozdzielczość obrazu 1080i/720p.
8. Wyjście sygnału wysokiej rozdzielczości HDMI dla uzyskania specjalnych efektów akustycznych i wizualnych.
9. Auto-konwersja systemu telewizyjnego PAL-NTSC.
10. Konwersja pomiędzy programami wysokiej (HD) i standardowej (SD) rozdzielczości.
11. Teletext, napisy dialogowe oraz funkcja logicznej numeracji kanałów (LCN).
12. Format obrazu 4:3 lub 16:9 do wyboru.
13. Wysoce efektywna i posiadająca duŜe moŜliwości funkcja elektronicznego przewodnika programowego (EPG) .
14. MoŜliwość uaktualniania oprogramowania urządzenia poprzez złącze USB.
15. Tuner o niezwykle niskim progu sygnałowym.
16. Estetyczna obudowa z łatwym do obsługi panelem czołowym.



Najbardziej podoba mi się wyjscie HDMI dla uzyskania specjalnych efektó akustycznych i wizualnch :)
 

jaropp

New member
Mam i jest niczego sobie

Muszę się pochwalić, że jestem posiadaczem tego "polskiego" i moje wrażenia są pozytywne. Poprostu działa. Poprawnie wyszukał wszystkie programy, nie zawiesza się, obraz jest śliczny, dźwięk też bez uwag. Moje uwagi zaczynają się dopiero w kwestii "szukania dziury w całym" czyli ten wypasiony tył tunera.Testowałem HDMI - działa, ale obecnie tam gdzie stoi nie wykorzystuję, dzisiaj biorę ten tunek do kolegi by przetestować na "Biedronkowym" Thomsonie 40" LCD, bo ten LCD nie chce mu współpracować z "N", ani po HDMI ani COMPONENT. O wynikach nie omieszkam poinformować.
USB - służy tylko do aktualizacji oprogramowania, szkoda że nie można zrzucać np. fajnego filmu na pendriva. Może to tylko kwestia softu.
LAN - nie czynny :???:. RS232 brak jakichkolwiek danych.
Parę miesięcy temu przez moje ręce przeszedł tuner rodem ze skandynawii (nie mam pewności czy ten sam o którym mowa we wcześniejszych postach) ale nie nabyłem go bo miał bardzo poważną wadę. Dźwięk nadawany w AC3 (Śrem) był dostępny tylko na wyjściu cyfrowym SPDIF, a w telewizorze cisza. Ten Radomski tej wady nie ma, dżwięk jest cały czas bez względu na sposób w jakim emituje nadawca.
Tyle uwag nasunęło mi się pisząc ten post. Sprzęt godny polecenia. Na pytania chętnie odpowiem, zwłaszcza osobom które chcą mieć wiadomości z "pierwszej ręki".
 

jadja

New member
Też od dzisiaj posiadam ten tuner. Sądziłem jednak, że będzie miał modulator na przelotce antenowej (w tej chwili przydałby mi się) - ale nie. Poza tym nie jest specjalnie urodziwy. Ma za to gniazdo na moduł, działające. Rozpoznał np moduł diablo. Kupiłem tuner z uwagi na "doskonałą" decyzję przeniesienia warszawskiego nadajnika do Łaz, i mimo wymiany anteny obraz jest do niczego. Wymuszono na mnie cyfrówkę. Na razie do zwykłego telewizora, trzeciego w domu. HDTV oglądam z satelitarnej. Ponieważ telewizor jest zwykły, bez wejścia AV, potrzebny jest modulator i musiałem go zamówić w Allegro
 

jaropp

New member
Witam!
Do kolegi jadja, może to wina złej jakości obrazu z powodu modulatora?
Wczoraj spradzałem ten tuner na "Biedronkowym" Thomsonie i obraz był ok po HDMI i COMPONENT, ciekawe że ten LCD nie chce współpracować z N-ką, ale to już nie mój problem i nie ten temat.
Pozdrawiam DVB-T-owców.
 

timbot

New member
Bez reklam
wielkie dzieki dla kolegów za info! jakby jakieś inne uwagi to zapraszam do podzielenia się! Czyli nie taki chińczyk zły :) ale wszedlem na allegro i niestety zniknęły te tunerki.... kupiło 5 osób. To wasz kanał dystrybucyjny był? Jeśli tak, to w forpoczcie jesteście :)
Pzdr!
 

jadja

New member
Nie, wszystko gra! Ja napisałem tylko, że strasznie słaba jakość analogu w Warszawie wymusiła na mnie cyfrówkę. Obraz cyfrowy z tunera jest OK
 

jadja

New member
Chciałbym jeszcze o tunerze DTV-401T. Do zalet zaliczyłbym na pewno, że pamięta indywidualne nastawy głośności na każdym kanale. Nie ma tego np mój satelitarny Ferguson 8900. Wadą jednak jest długi czas "rozruchu" - tak na oko 40 sek. Tak więc wyłączam telewizor, a nie tuner. Nie radzi sobie też ze zbyt mocnym sygnałem. Kupiłem Telmorowską antenę ze wzmacniaczem, aby w początkowym zamyśle umożliwić sobie odbiór telewizji analogowej w Warszawie. Ale płonne nadzieje. Można oglądać, ale jakość kiepska, a polsatu nie mam wcale. Ale teraz antena ta służy do cyfrówki, i mimo że nie jest bezpośrednio wycelowana na Pałac Kultury - to sygnał jest za silny. Na razie poradziłem sobie bardzo"delikatnie" włączając wtyczkę do tunera, ale będę musiał kupić tłumik.
 

timbot

New member
Bez reklam
no konkurencja rośnie

pojawił się nowy tuner dvb-t mpeg2 na rynku - ferguson ft-8200 hd.
Poniżej parametry (wkopiuj, wklej, mam nadzieje, ze wlasciciele praw autorskich sie nie obrażą :)
Pełna kompatybilność ze standardami MPEG4, MPEG2 oraz DVB-T
Możliwość dekodowania płatnych telewizji za pomocą modułu CAM
Obsługa pasma 7MHz i 8MHz.
Wielojęzykowe menu ekranowe OSD i przyjazne użytkownikowi
Pamięć 1000 programów.
Oddzielne listy kanałów ulubionych, telewizyjnych i radiowych.
Automatyczne lub ręczne wyszukiwanie dostępnych kanałów TV i radio
Wyjście Component (YPbPr) z obsługą 1080i/720p
Wyjście HDMI z obsługą HDCP
Cyfrowe optyczne wyjście dźwięku S/PDIF
System automatycznej konwersji PAL-NTSC-SECAM
Obsługa logical channel number (LCN)
Obsługa teletekstu i napisów ekranowych
Elektroniczny Przewodnik Programów (EPG)

Plusem jest miejsce na moduł CAM oraz komplet wyjść do wyboru, do koloru - scart, hdmi i component. I wygląd urządzonka - prezentuje się znacznie ładniej od dzieła skandynawów :)

Również jest wyposażony w USB i LAN, które zapewne do niczego szczególnego nie służą

Generalnie robi się konkurencja na rynku tunerów, na razie ich ceny są tylko złotówkę poniżej 400 złotych, ale zobaczymy co będzie za miesiąc :)
 
Ostatnia edycja:

Maciek P

New member
radio-fm napisał:
nowy model (jeszce nie sprzedają ,niepotrafia podaćdokladnego terminu dostepnosci)
DTV-421T dekoder telewizji cyfrowej MPEG-4
z PVR
niestety nieudalomi sie dowiedziec na jakmm procku jest zbudowany

Już jest dostępny w DVBsklep.pl, a kosztuje 479 zł
 

pkomp

New member
No tak panowie ale kilka spraw:
1080P nie istnieje w DVB - i nie będzie istnieć - max to 1080i
Tuner do czego?do tch kilku testowych programów?
jakby miał choćby wejście na karty dekodujące ale cóż - nikt u nas takich kart nie oferuje - kablówki wyłącznie z ichnim sprzętem....
 
Do góry