Połączenie amplitunera z kartą**dźwiękową

TVTV

New member
Witam, mam małe pytanko - jak w temacie.

Komputer (stacjonarny) podłączony jest do TV poprzez hdmi.
Chciałbym jednak wykorzystać przy grach itd głośniki od kina domowego. W związku z tym chciałbym podłączyć kartę dźwiękową do ampli (karta jakaś zintegrowana 7.1, głośników mam 5.1 - choć to chyba istotne nie jest).

Jakim kablem/kablami to załatwić i w jakich wejściach je umieścić?

Dziękuję z góry.
 

TVTV

New member
... podłączyłem poprzez optyczny, zmieniłem w ustawieniach dźwiękowych w windowsie z hdmi na to wyjście - jednak dźwięk jest jedynie stereo.


Przy wejsciu światłowodowym w ampli mam napis "CD" - i muszę też zmienić w amplitunerze z 5.1 na CD, aby grało. Może tu jest pies pogrzebany - moze po światłowodzie tylko stereo wypuści amplituner na głośniki?
 

PeterMac

New member
Bez reklam
nie, po optyku idzie tez 5.1, wszystko zalezy co w danej chiwli odtwarzasz, jak muze to nie dziw sie ze jest Stereo, uruchom jakis film z Dolby Digital/DTS 5.1 i wtedy zobaczysz ze bedzie poprawnie.
 

TVTV

New member
Odpalałem muzę i filmy .avi, dodatkowo ze 2 gry - może w samych grach musiałbym przestawić dźwięk ze stereo na powiedzmy na 5+1. Przyjdę do domu odpalę dla pewności jakiś film dvd na kompie i puszczę po tym swiatłowodzie na ampli/głośniki.

Jednak nie daje mi spokoju przymus zmiany przycisków na ampli z "5.1" na "CD" - a to muszę zrobić żeby cokolwiek leciało z komputera na głośniki po tym światłowodzie.
 

crimson-pirate

New member
jak kolega wyzej pisal nie sugeruj sie tym ze pisze CD . jak bedzie dzwiek 5.1 np. film to ampli tak bedzie gralo. Nie testuj tego raczej w grach bo tutaj efekt moze byc rozny w zaleznosci od gry. Najlepiej sprawdz to z jakims samplem filmu lub trailerem 5.1. Polecam odtwarzacz Spalsh. Chyba naajlepszy z jakim sie spotkałem , jesli chodzi o łatwosc i czytelnosc konfiguracji dzwieku.
 

TVTV

New member
Fakt, działa, ale połowicznie.
Sprawdziłem wrzucając do napędu film DVD - od razu poszło na wszystkie głośniki.

Gry natomiast odpalałem dwie. W ustawieniach dźwięku w tychże 2-ch grach w jednej nie było zbyt wielu opcji - jedynie głośność głosów, muzyki itd. I było znów tylko stereo. W drugiej mogłem przestawić w opcjach dźwięku stereo/5.1/7.1 - dałem 5.1 ale też tylko stereo poszło (chociaż zmieniając tu ze stereo na 5.1 przednie głośniki przycichły trochę, jednak na tylnych dalej cisza).

Nie ukrywam, że generalnie właśnie na grach w 5.1 mi zależało, bo filmy i tak zazwyczaj odpalam w odtwarzaczu DVD.

Może rzeczywiście jakimś innym kablem to potraktować?

Jeśli karta obsługuje 7.1, to podłączając normalny zestaw komputerowych głośników do komputera (5 lub 7) - to przecież na grach normalnie taka ilość powinna ruszyć. A po ampli jakoś nie chce...
 

valdi74

Member
Aby po optyku przesłać dźwięk 5.1 trzeba go zakodować (np. DD lub DTS). Gdy odtwarzasz film, to ma on już gotową ścieżkę DD/DTS i tylko trzeba ją pchnąć do ampli. Natomiast z grami jest inaczej, bo trzeba jeszcze dźwięk 5.1 zakodować (np. w DD Live lub DTS Connect). I tu się pojawia problem, ponieważ takie kodeki mają tylko droższe karty muzyczne. Zintegrowana raczej nie będzie go posiadała. Pozostaje Ci podłączyć ampli zwykłymi kablami analogowymi w liczbie 3 sztuk (lecą po 2 kanały w kabelku). O ile oczywiście masz takie wejścia w ampli.
 

TVTV

New member
Analogowym - jak rozumiem - potrójnym chinchem, czy tak? Na 90% w ampli takie posiadam, ale czy w komputerze ....hmm..

czy więc z drugiej kabla (który ma trafić**w kartę muzyczną) też powinien być potrójny chinch czy jakaś inna końcówka?
 

crimson-pirate

New member
Analogowym - jak rozumiem - potrójnym chinchem, czy tak? Na 90% w ampli takie posiadam, ale czy w komputerze ....hmm..

czy więc z drugiej kabla (który ma trafić**w kartę muzyczną) też powinien być potrójny chinch czy jakaś inna końcówka?

nie tak .
mini jack od karty muzycznej w komputerze do amplitunera cinch podwójny.
mini.jack -2RCA .

ja mam tak podlaczony komputer do amplitunera specialnie do gier, mialem tak ze zintegerowana karta ,a teraz mam tak do karty Xonar D1 Asus.
Tylko w ten sposob bedziesz mial prawdziwy dzwiek przestrzenny w grach- najmniejszym kosztem.

dla przykladu pokaze link do skelpu : http://www.4av.pl/p,pl,2226,atlona-+mini+jack-2rca+ats-8m.html
 

Prokop

New member
Bez reklam
nie tak .
mini jack od karty muzycznej w komputerze do amplitunera cinch podwójny.
mini.jack -2RCA .

ja mam tak podlaczony komputer do amplitunera specialnie do gier, mialem tak ze zintegerowana karta ,a teraz mam tak do karty Xonar D1 Asus.
Tylko w ten sposob bedziesz mial prawdziwy dzwiek przestrzenny w grach- najmniejszym kosztem.

dla przykladu pokaze link do skelpu : Atlona, mini jack-2RCA ATS-8m
Na pewno to ty nie masz dźwięku przestrzennego, jeśli masz tak podpięte jak opisałeś. Chyba że w amplitunerze użyłeś dekoderów DD PLII itp, ale nie o to chodzi.
Analogowym - jak rozumiem - potrójnym chinchem, czy tak? Na 90% w ampli takie posiadam, ale czy w komputerze ....hmm..

czy więc z drugiej kabla (który ma trafić**w kartę muzyczną) też powinien być potrójny chinch czy jakaś inna końcówka?
Dokładnie tak jak opisałeś. W karcie dźwiękowej w kompie mogą być RCA (trzy pary) lub jack (trzy gniazda), różnie bywa.
PS. Tak ap ropo dźwięku w grach, to naprawdę żałosne w czasach złączy HDMI, SPDIF zmuszać użytkowników do podpinania kompa analogami.
 
Ostatnia edycja:

crimson-pirate

New member
mam podpiete przod tyl i center. mini jack do xonara -> 2RCA do ampli . Multichanel- dzwiek mam jak najbarzdiej przestrzenny w grach ,slcuahc dokladnie z kazdej kolumny , szczegolnie widac to w grach FPS gdzie postac idzie z prawej od tylu lub lewej storny. Wiec nie rozumiem czemu twierdzisz , ze dzwieku takiego nie mam ? Zapraszam do mnie do domu to sam sie moze przekonasz jak tego nie mozesz tutaj zrozumiec :)
 

Prokop

New member
Bez reklam
Z tego jak opisujesz to nie masz (ale może źle się rozumiemy). Rozumiem, że w xonarze masz podpięte 3 jacki w ampli 6 RCA lub inaczej trzy pary RCA? Z sygnału stereo można zrobić i 7.1 tak więc o niczym nie świadczy fakt że masz dźwięk we wszystkich głośnikach.
 

PeterMac

New member
Bez reklam
w Xonarze tak samo jak np. w kartach Creativa Audigy X-Fi itd, zeby uzyskać prawdziwy dzwięk przestrzenny z efektami EAX potrzebne jest połączenie analogowe typu 3xjack z karty.

Jak kolega ma podpięte 3xjack - 6xRCA od strony amplitunera, to ma pełny dzwięk przestrzenny każdy kanał z osobna wraz z efektami EAX.
 

crimson-pirate

New member
tak tez mam podpiete i mam dzwiek przestrzenny :) no ale jak ktos sie nie zgadza i twierdzi ,ze nie mam to ok ...na sile nei bede nikomu udowadnial,ze dziala mi to poprawnie .
 

valdi74

Member
Akurat Asus Xonar D1 należy do kart, które potrafią kodować Dolby Digital Live. Zatem powinno się dać przesłać dźwięk 5.1 po optyku. Mam tę kartę (i sobie chwalę) ale nigdy nie było mi to potrzebne, ponieważ nie gram :)
 

pawcio44

New member
Xonar

Akurat Asus Xonar D1 należy do kart, które potrafią kodować Dolby Digital Live. Zatem powinno się dać przesłać dźwięk 5.1 po optyku. Mam tę kartę (i sobie chwalę) ale nigdy nie było mi to potrzebne, ponieważ nie gram :)

Również jestem posiadaczem tej karty i mam spore problemy z uzyskaniem 5.1 po optyku.

Prośba o szczegółowe ustawienia:, liczba kanałów, próbkowanie, rodzaj sygnału (DD Live czy PCM) i inne jakie reguluje się w programie do obsługi karty.

Mnie zależy na właściwej pracy głośnika centralnego przy oglądaniu video. Jest regulacja w sofcie.
 

Szemot

New member
@crimson-pirate

Może zdecyduj się. Na początku mówisz, że masz podłączony jednym kablem (przy komputerze jack przy wieży RCA) a potem jak kolega mówi, że możesz mieć 5.1 tylko przy podłączeniu 3 takich kabli to mówisz, ze tak masz. Więc w końcu masz jednym kablem podłączone czy trzema? Bo jesli jednym to nie masz możliwości mieć dźwięku 5.1 i nie jest tu istotne Twoje wrażenie tylko prawa fizyki i elektroniki a w ich myśl możesz mieć dźwięk co najwyżej stereo wzbogacony o sztuczne uprzestrzennianie dzięki amplitunerowi. Chyba, że masz jednak trzema podłączone to nie ma problemu

A co do tematu to jak juz koledzy wyżej powiedzieli, jeśli chcesz na zmianę grac i oglądać filmy to musisz tak jak ja podłączyć i optycznym i trzem analogowymi i w zależności co jest na kompie czy film czy muzyka i gry to odpowiednie ustawienia robię w karcie ćwiekowej czyli digital output lub analogue output. Na szczęście w najbliższym czasie pozbędę się tego problemu kupując kartę obsługująca DDLive
 
Do góry