Połączenia Video - typy i klasyfikacja. (czytać 1wszy wpis!)

fenix2

New member
MIało być tak sory za błąd:


S-Video jest leprze od Composite. Ponieważ przesyła osobno sygnały luminancji i chrominancji, a Composite wszystko w jednym.

Component Video czyli YPbPr - Polega na przesyłaniu sygnału za pomocą trzech składowych (komponentów) transmitowanych po niezależnych kablach dla zmniejszenia wpływu zewnętrznych zakłóceń oraz strat sygnału. Są to Y (złącze zielone) - luminancja, Pb (złącze niebieskie) - niebieska składowa różnicowa (Y-B) chrominancji, Pr (złącze czerwone) - czerwona składowa różnicowa (Y-R) chrominancji. Jest odpowiednikiem cyfrowego standardu YCbCr.

Czyli zaczynając od najgorszej jakości :

* Composite;
* S-video;
* Component;
* RGB
* HDMI
 

xiexie

New member
PetR napisał:
Jeżeli masz kablówkę analogową (czyli zwykłe gniazdo ścienne), to do TV podłączysz tylko kabel najprościej ujmując "antenowy" - tu możesz najwyżej wybrać producenta i cenę takiego kabla.
Jeżeli masz dekoder od kablówki - to co innego, kupujesz kabel taki, w jakie gniazda jest wyposażony Twój dekoder i TV. Przy czym pamiętaj, że composit to minimum, gorąco polecany jest component lub SCART (EURO).
To ja tak przy okazji, żeby nie tworzyć nowych wątków: co w takim razie lepsze Scart czy component? Mam dekoder do cyfrówki ale bez HD (od UPC) i 40W4500. Dekoder to jakis Thomson. Teraz jest na Scarcie i po wymianie trójniczka na kablu antenowym obraz się poprawił, ale ponoć zmiana kabla da jeszcze więcej. Co kupić i co później, jak bym zmieniła w przyszłość dekoder na HD (zmiana kabla na HDMI), przyda mi się do podłączenia innego sprzętu. Nie koniecznie łączonego z TV za pomocą kabelka HDMI. I czy w tym Thomsonie da się zastosować component? Jakieś trzy gniazdka podobne do cincha są, ale czy to to?
Dzięki
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Trzeba pamiętać, że EURO ma całkiem sporo możliwości: np. w przypadku przelotki kompozyt->EURO w PS3 jakość będzie na poziomie kompozytu, ale przy puszczeniu RGB przez EURO jakość będzie na przyzwoitym poziomie (zakładając, że tv przyjmuje RGB przez EURO - gniazdo musi być odpowiednio oznaczone).
 

xiexie

New member
Do tajemniczego, groźnego "pierwszego wpisa"*

Pierwszy wpis przeczytałam zanim zadałam pytanie. Ba! Przeczytałam następne, ale jasnej odpowiedzi na swoje pytanie nie znalazłam.
Nie chcę odkrywać po raz kolejny Ameryki i kombinować sama z konkretnym modelem telewizora i dekodera. Chciałam usłyszeć podpowiedź kogoś kto już ma taki zestaw. Sprawdził, dobrze funkcjonuje i tyle.
* mam na myśłi osobę która dodała notkę "czytaj czy patrz 1wpis"
 

fenix2

New member
darkmajin napisał:
fenix2 bardzo ładnie kopiujesz wszelakie opisy ale wytłumacz mi dlaczego sygnał RGB jest lepszy od COMPONENTA ?
Jak jesteś taki mądry czy mądra bo ciężko określić płeć to po co się pytasz?
Jak czytam po raz 100-tny pytanie co jest lepsze Kompozyt czy S-video to uświadamiam ludzi którzy nie potrafią szukać w :szukaj: Google !!!
Ja to wiem więc nie robię tego dla swojej przyjemności.

RGB jest sygnałem pierwotnym i zawsze będzie miało najlepsze parametry. Component (Y, R-Y, B-Y) jest tworzone na podstawie matrycy z RGB czyli jest sygnałem po konwersji i przez to gorszym.
 
Ostatnia edycja:

martbart

New member
Pc - Hdmi

Witam
W moim TV Sony Bravia KDL - 40E4000 mam gniazda HDMI i PC.
Chcę podłączyć komputer w HD. Długość kabla około 5m.
I tu mam pytanie, które gniazdo w TV wykorzystać PC czy HDMI?
(które jest lepsze)
Dzięki
 

fenix2

New member
Oczywiście że HD!!!!


Ludzie umiecie czytać, czy czekacie aż wam podadzą wszystko na tacy ???

Ja mam Podłączonego lapka do LCD 5m DVI<->
HDMI i chodzi super.
 

Bzzt

New member
a ja mam takie pytanie.. chce (jak i inni piszący w tym temacie podłączyć laptopa z TV (( Philips 42PFL5603D/12)) ) metodą VGA - EURO i teraz tak.. mam 2 kable:

505479257 - nr aukcji na allegro (nie mogę wstawić linka :( )

oraz
504385763

i teraz moje pytanie jest następujące czy one różnią się tylko ceną? czy może ten za 39.99 jest lepszy bo pisze przy nim SCART - od strony euro a D-Sub - od strony VGA..
 

adi364

New member
WITAM,
jestem laikiem w podłączeniach sprzętu więc chciałem łyknąć wiedzy od Was.
Przeczytałem całego posta od dechy do dechy i zgłupiałem na koniec. Teraz nie wiem czy SCART jest lepszy od Y/Pb/Pr czy nie :confused: ale do rzeczy,
posiadam:
TV SAMSUNG LE37A551P2R
DVD MANTA 010 Prince ( wyjścia optyczne, Y/Pb/Pr, Scart IN i surrond chinc)
TUNER ECHOSTAR DSB-717 Cyfrowy Polsat ( wyjścia audio L/P, Scart IN i OUT).
Połączenie TV-Tuner kabel SCART i innej możliwości nie ma tak myśle,
TV-DVD również Scart ale myślałem nad Y/Pb/Pr tyle że juz sie pogubiłem i nie wiem czy to zmieniać czy nie :confused:
Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam Adi.
 

adi364

New member
fenix2 napisał:
Jak jesteś taki mądry czy mądra bo ciężko określić płeć to po co się pytasz?
Jak czytam po raz 100-tny pytanie co jest lepsze Kompozyt czy S-video to uświadamiam ludzi którzy nie potrafią szukać w :szukaj: Google !!!
Ja to wiem więc nie robię tego dla swojej przyjemności.

RGB jest sygnałem pierwotnym i zawsze będzie miało najlepsze parametry. Component (Y, R-Y, B-Y) jest tworzone na podstawie matrycy z RGB czyli jest sygnałem po konwersji i przez to gorszym.

Witam,
czytałem i byłem pewny że lepsze jest Y/Pb/Pr ale czym dalej czytałem tym bardziej się gubiłem a przy tym to już całkiem więc zadałem pytanie.
 

darkmajin

Member
Bez reklam
lepszy nie lepszy rgb mozesz sobie puscic z kompa wtedy moze sie przyda i rzeczywiscie bedzie lepszy

w innym wypadku uzyj komponenta roznicy nie zobaczysz a w sprzecie AV akurat te "wtyczki" sa popularniejsze :)


a do fenia2 : jak nie mozesz rozszyfrowac puci:) to załuz okulary , przeczytaj jeszcze raz itp raczej mam nick meski nie ..
 

drego

New member
Podepnę się pod temat. Szukam opcjonalnego rozwiązania połączenia mojego sprzętu:

Tv Lcd Samsung LeA551 3x hdmi,Component, Scart x2

Amplituner Yamaha RX-V463 z takimi wejściami wyjściami:
HDMI (2 in/1 out) 1x coaxial, 2 optyczne

Yamaha DVD-S663 z wyjściami:
Wyjścia: HDMI, Component, S-Video, Scart, Coaxial, Audio, USB

Dekoder Samsunga CP DSB-H370G:
Wyjścia Video - Interfejs : 2SCART (TV, VRC), HDMI, YPbPr (Compocent)
Wyjścia Audio: Audio RCA(L+R), Optical Audio (SPDIF)


I teraz mam plan to podłączyć w taki sposób:
tv-hdmi-dekoder
tv-hdmi-dvd
dvd-coaxial-dvd
no i dekoder z ampli tylko jak?(analogowo chinche?czy optykiem??)

Albo całkiem inny sposób
Ampli-hdmi-dvd
Ampli-hdmi-dekoder Samsunga Hd
I z Apli wyjściem hdmi do Tv

Podpowiedzcie co i jak.
 
Ostatnia edycja:

TomB32

New member
Witam

Mam taki drobny problem: kupiłem plazmę do której podłączam dvd kablem EURO. Ponieważ przeczytałem, że po przełączeniu EURO (w dvd) w tryb RGB uzyskam lepszy obraz, tak też zrobiłem. Niestety obraz jest całkowicie zdominowany przez kolor zielony. Czy ktoś ma pomysł dlaczego ?

Dodam, że przy "normalnym" ustawieniu złącza EURO w dvd, obraz ma normalne kolory.

Pozdrawiam
Tomek
 

Maciusss

New member
drego napisał:
[ciach]Podpowiedzcie co i jak.
Nie lepiej po prostu dekoder i DVD do amplitunera, a amplituner do telewizora? Wszystko przez HDMI, łatwo i przyjemnie.

TomB32 napisał:
Mam taki drobny problem: kupiłem plazmę do której podłączam dvd kablem EURO. Ponieważ przeczytałem, że po przełączeniu EURO (w dvd) w tryb RGB uzyskam lepszy obraz, tak też zrobiłem. Niestety obraz jest całkowicie zdominowany przez kolor zielony. Czy ktoś ma pomysł dlaczego?

Jakie to modele TV i DVD?
 

aggataa

New member
TomB32 napisał:
Mam taki drobny problem: kupiłem plazmę do której podłączam dvd kablem EURO. Ponieważ przeczytałem, że po przełączeniu EURO (w dvd) w tryb RGB uzyskam lepszy obraz, tak też zrobiłem. Niestety obraz jest całkowicie zdominowany przez kolor zielony. Czy ktoś ma pomysł dlaczego?


mam rowniez problem i bardzo proszę o wsparcie:
po podłączeniu TV do DVD poprzez component, obrazu nie ma w ogóle, pojawia się po przełączeniu kabla z Y na Video (dodatkowe czwarte wejście po Pr, Pb i Y w DVD) , jednak w tym ułóżeniu kolorem dominującym jest fiolet... z dźwiękiem nie ma problemu

TV - Sharp LC42HD77E
DVD - Harman Kardon DVD 22

w czym może być problem?
 
Do góry