Połączenia Audio i Video

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Witam, pytania bardzo laickie, więc przepraszam za to z góry. Szukałem w Internecie, ale szeroka nomenklatura stosowana przez doradzających powoduje, że można się trochę pogubić. Zatem...

Mój zestaw jest następujący:

Dla Video:
Konsola PS3 jako odtwaracz BD -> kabel HDMI -> amplituner AV Onkyo 616 -> kabel HDMI -> telewizor Sharp 46 cali serii 700
oraz
to samo jak wyżej, ale źródłem jest jeszcze dekoder UPC z HD i PVR firmy Cisco.

Dla Audio:
Stary odtwarzacz DVD Pioneer (nawet bez gniazda HDMI) -> kabel 3RCA (chinch) -> amplituner jak wyżej
oraz
okazjonalnie zamiast Pionka również PS3 (po tym samym HDMI co video BD).

I dla powyższych dwóch zastosowań, cztery pytania:

1. Zakładam, że konsola, amplituner i tv powinny byc polaczone HDMI dla najlepszego obrazu video. Jednak może lepiej połączyć konsolę bezpośrednio z TV kablem HDMI? Wiem, że dla gier tak jest lepiej (mniejszy input lag), ale mi teraz chodzi tylko o jakość obrazu (barwy, płynność, ostrość - coś z pogranicza videofilii). Czy może nie ma to znaczenia, bo i tak oglądam filmy w trybie amplitunera Through czyli bez obróbki obrazu niby (jest tylko upscale, ale i tak nieaktywny w przypadku PS3, bo ona pierwsza go dokonuje).

2. Niezależnie od powyższego pytania, jest jeszcze jedna kwestia dla filmów BD, DVD i gier. Dźwięk. Teraz idzie po HDMI do amplitunera. I znów zakładam, że tak jest najlepiej, bo tylko po HDMI przejdą najwyższe standardy surround, np. DTS HD MA. Ale co w przypadku DVD i CD Audio? Może lepiej wtedy używać kabla coaxial lub kabla optycznego? Różnicę między obydwoma znam, więc chodzi tylko o porównanie coax/optyk vs. HDMI dla dżwięku DTS/DD w podstawowym standardzie i CD Audio. Moim zdaniem będzie to samo, ale może się mylę?

3. Dla Audio z Pioneera. Dziś mam połączenie kablem 3RCA z amplitunerem. Jest jednak możliwość użycia kabla cyfrowego coaxial. Co jest lepsze w moim przypadku? Chinch czy coaxial? Co da lepszy dźwięk?

4. W punkcie 3. powyżej napisałem o kablu, którego używam, tj. 3RCA. Tutaj bardzo, bardzo laickie pytanie. Gdy kupowałem w sklepie ten kabel to miałem do wyboru dwa egzemplarze:
- taki po jaki poszedłem, tj. biało, czerwono, żółty,
- oraz ten, którego stosuje się przesyłania obrazu (chyba cyfrowego), tj. zielony, niebieski, czerwony.
Założyłem, że to jest DOKŁADNIE to samo, więc zakupiłem lepszy jakościowo (złote końcówki, lepszy producent, solidniejszy wygląd, wyższa cena). I akurat był to ten drugi (zielono-niebiesko-czerwony). W domu podłączyłem go tak, jakbym kupił normalny kabel czerwono-czarno-żółty, tj. to takich właśnie gniazd w Pionku i w Onkyo. Wszystko działa jak trzeba. Pytanie, czy dobrze zrobiłem czy może jednak te kable się jakoś różnią? Czy też ta różnica polega JEDYNIE na kolorach na końcach kabla.

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam! :)
 

DOMEL9

New member
Bez reklam
zasadniczo :
1. musisz sam zobaczyć czy masz jakieś problemy z obrazem przesyłanym poprzez amplituner ale nie powinno byc żadnych tylko właśnie wszystkie bajery video powinny byc wyłączone w ampli typu upscale itd więc ja wnioskuje o pozostawienie tego podłączenia
2. i tu i tu dzwięk cyfrowy więc nie będzie róznic czy optyk, coax czy hdmi oprócz tych oczywistych więc co możesz to po hdmi poprzez ampli puszczaj
3.tutaj ja osobiście bym wybrał coaxial bo po analogu dzwięk jest ciut inny nie tak czysty jak cyfrowy ale to zależy od indywidualnych preferencji
4. kable lepszej jakości z lepszych materiałów ale możesz nie usłyszeć róznicy :D zrobiłeś dobrze ale zmeń na coaxial hyhyhy
 

MKa11

New member
1 i 2. j/w
3 i 4. Podłącz po analogu i po coaxialu (czyli wykorzystaj 3i rca) - przesłuchaj parę płyt i zdecyduj który dźwięk bardziej odpowiada. Starsze klocki potrafiły mieć przyzwoite przetworniki DA.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Panowie, to ja dopytam, bo jeszcze jedna czy dwie rzeczy nie są dla mnie jasne:

Ten mój kabel RCA z kolorami zielony/czerwony/niebieski to jest:

1. Taki sam kabel jak RCA z kolorami czerwony/biały/żółty (analog, który prześle tylko dźwięk analogowy i nie ma sensu podłączać go do gniazda cyfrowego OUT oznaczonego chyba jako SPDIF)
czy
2. Taki sam kabel jak oznaczony "coaxial" (cyfrowy kabel audio)

Jeśli prawidłowa jest odpowiedź 2. tzn., że kabel coaxial poza przesyłem cyfrowym, przesyła także - po podłączeniu do zwykłego gniazda analogowego "Right" i "Left" - dźwięk analogowy. Tak? Po prostu jako uniwersalny (analogowo-cyfrowy) jest droższy (pomijam użyte materiały)?
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Czyli jak mam w domu stary, np. 10, 15 czy nawet 20 letni chinch, dwużyłowy z oznaczeniem czarny i czerwony (kanał lewy i prawy) to mogę dowolną żyłę użyć jako cyfrowy kabel coaxial SPDIF do przesyłu cyfrowego sygnału audio 5.1. np. z DVD???
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Czyli, jak rozumiem, skoro używa się tego samego kabla, to jedyna różnica polega na tym, że używany jest inny przetwornik DAC. Jeśli podepnę kabel pod SPDIF w DVD to użyję dopiero przetwornika w amplitunerze Onkyo, a jeśli pod wyjście analogowe w DVD Pioneera to właśnie przetwornik w Pionku będzie użyty? Zatem pytania są dwa:
- który przetwornik jest lepszy?
- czy jest sens wydłużać drogę dla sygnału analogowego audio (przy użyciu przetwornika w Pionku) i zbierać więcej zakłóceń?

Jeśli założę, że Onkyo 616 ma lepszy przetwornik, niż stare DVD Pioneera (kosztowało kiedyś max 200 zł) to mam dwie pieczenie na jednym ogniu: lepszy przetwornik i krótszy tor dla analogowego sygnału. Zatem wniosek byłby taki, że lepiej podłączyć cyfrowo, czyli... tym samym kablem, który kupiłem, ale z wykorzystaniem tylko jednej końcówki (dowolnie czerwona, zielona lub niebieska). Mam rację? Jeśli tak, to już wszystko rozumiem :)

Oczywiście wiem, wiem - należy zawsze odsłuchać obu podłączeń i wybrać na ucho :) ale mi teraz chodzi o teorię.

Zatem jest tak jak napisałem powyżej?

EDIT: inna sprawa, że - jeśli dobrze rozumuję - to nawet przesyłając sygnał cyfrowy po tym kabelku, jest ryzyko, że będzie zakłócony, ale jak mniemam mniejsze będą tego negatywne skutki, niż przy sygnale analogowym (mimo, że po tym samym kablu). Tak?
 
Ostatnia edycja:

MKa11

New member
Zatem pytania są dwa:
- który przetwornik jest lepszy?
- czy jest sens wydłużać drogę dla sygnału analogowego audio (przy użyciu przetwornika w Pionku) i zbierać więcej zakłóceń?

1. ten z którego dźwięk będzie będzie TOBIE odpowiadał.
2. j/w chyba że masz 10metrów kabla ;) ale to inna bajka.

Nie szukaj dziury w całym ;)
 
Do góry